Bielsko-Biała Kopiec Lipnicki - Przełęcz u Panienki Autor : lowell79 kategoria: SzlakiBielsko-Biała Kopiec Lipnicki - Przełęcz u Panienki


Mapa:

Dystans: Suma przewyższeń: Dystans pod górę:
Procent pod górę: Dystans w dół: Procent w dół:


Szlak ma swój początek na Kopcu Lipnickim. Znajduje się tutaj przystanek MZK (linia nr 6). Po lewej stronie kościół pod wezwaniem Najświętszej Rodziny w Małych Kozach. (przystanek znajduje się na granicy Bielska-Białej i Kóz). Przy kościele znajduje się parking, na którym można pozostawić samochód. W pobliżu przechodzi szosa nr 52 w kierunku Wadowic. Z tego miejsca możemy zaplanować wycieczkę na Hrobaczą (Chrobaczą) Łąkę (2h) lub do schroniska na Magurce (3h). Sam Lipnik jest dzielnicą Bielska-Białej.

Na początku szlaku towarzyszy nam widok na Groniczki i wychylającą się Hrobaczą (Chrobaczą) Łąkę z charakterystycznym krzyżem milenijnym. W pobliżu zajazd i restauracja Wróblówka. Szlak prowadzi ulicą Spacerową w Kozach (właściwie granicą miedzy Bielskiem i Kozami), wzdłuż potoku Pisarzówka. Pod lasem droga się kończy, wchodzimy do brzozowego lasu, a następnie mieszanego lasu. Na początku podążamy granicą lasu w kierunku Kóz. Dalej szlak prowadzi to w prawo, to w lewo (za kapliczką). Docieramy do doliny potoku. Przekraczamy strumyk i ostro pniemy się do góry. Bogata rzeźba terenu wskazuje na ciągłe ruchy osuwiskowe. Trawersując szczyt Groniczki docieramy do płaskich, nieco podmokłych miejsc z sąsiadującą stokówką (Milerze). Dalej możemy podziwiać panoram Pogórza Śląskiego wspinając się szeroką kamienną ścieżką. Przecina ona leśną drogę i wiedzie ku przełęcz. Zwróćmy uwagę na rosnące tutaj jawory! Z lewej strony dołącza żółty szlak z Kóz. Od tego momentu szlak staje się łagodniejszy. Latem można zobaczyć purpurowe naparstnice. Po chwili docieramy do Przełęczy u Panienki. Wśród kasztanowców znajduje się kamienna figura Madonny z Dzieciątkiem z roku 1884. Została ona ufundowana przez J. Beinlicha - nadleśniczego z Kóz. Nie trudno się domyśleć, że nazwa przełęczy wywodzi się od figury Madonny. Z przełęczy możemy pójść w prawo, w stronę Gaików (dość mocne podejście) a dalej na Magurkę Wilkowicką lub do Straconki lub w lewo na Hrobaczą (Chrobaczą) Łąkę.

źródło: "Beskid Mały Przewodnik" Radosław Truś Wydawnictwo Rewasz. s.79-80


Początek czarnego szlaku

Przystanek autobusowy, będący początkiem szlaku

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Rodziny w Małych Kozach

Widok na Hrobaczą (Chrobaczą) Łąkę

Ulica Spacerowa

Widok na Pogórze Śląskie (przed wejście do lasu)

Kapliczka na szlaku

Kolejna kapliczka na szlaku

kamienna figura Madonny z Dzieciątkiem z roku 1884

Szlak w stronę Hrobaczej (Chrobaczej) Łąki - widok z Przełęczy u Panienki