Strona główna  /   Budowa Geologiczna

Budowa Geologiczna

 

 

Beskid Mały jest pasmem ciągnącym się od Bramy Wilkowickiej i doliny Białej na zachodzie granicząc w ten sposób z grupą Klimczoka i Magury a więc Beskidem Śląskim. Na wschodzie natomiast jest ograniczony przez dolinę Skawy. Obszar ten ma charakter rozległej wyspy górskiej o długości 35km i szerokości około 10km. Południowym sąsiadem Beskidu Małego jest Kotlina Żywiecka i niewielkie pasemko Pawelskie, zaliczane do Beskidu Średniego. Łączy się ono z Beskidem Małym działem wód między Kotliną Żywiecką a Kotliną Suchej koło wsi Las i Ślemień.

Beskid Mały zbudowany jest z formacji skalnej zwanej fliszem. Są to naprzeciwległe warstwy piaskowców, które osiągają znaczne grubości i różne zabarwienia, a na skutek ruchu górotworu ułożone są przeważnie ukośnie, czasem przewarstwione łupkami. Nie wszystkie warstwy mają jednakową trwałość. Niektóre wietrzeją szybciej, woda wypłukuje i zabiera piasek, tworząc w korytach liczne progi. Około 25 mln lat temu nastąpiło na tym terenie wielkie nasilenie ruchów górotwórczych. Pod wpływem nacisku przesuwającej sie od południa Płyty Panońskiej na Platformę Europejską te olbrzymie masy skalne zostały sfałdowane, odkłute od podłoża i pchnięte na północ. tak powstały dwie płaszczowiny: podśląska i śląska.

Większą część stanowi płaszczowina śląska. To właśnie z niej zbudowany jest sam trzon Beskidu Małego. Tworzą ją głównie słabo pofałdowane, zapadające się w kierunku południowym piaskowce godulskie i istebniańskie. Są to skały drobnoziarniste o zielonym lub niebieskawym zabarwieniu i doskonale nadające się do obróbki kamieniarskiej.

Płaszczowina podśląska występuje na północy Beskidu (ciągnie się od Kóz w rejony Andrychowa) i w Kotlinie Żywieckiej. Ewenementem geologicznym są tzw.: Skałki Andrychowskie - są to najstarsze skały w tym rejonie. Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać sugestię

Podziel się z przyjaciółmi:


Dodaj zdjęcie

 Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać zdjęcie

Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.