- 0511/2013
- 0
Hrobacza (Chrobacza) Łąka jest szczytem ciekawym i chętnie odwiedzanym przez turystów. Miejscem, które warto odwiedzić dla pięknych panoram, dla wielkiego, 35-metrowego Krzyża Trzeciego Tysiąclecia. Niejednego turystę zaciekawił widok Krzyża, który po zmroku jest oświetlony. Na Hrobaczej (Chrobaczej) Łące znajduje się także schronisko.
Hrobacza (Chrobacza) Łąka wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. i jest jednym z wyższych szczytów zachodniej części Beskidu Małego. Należy do grupy Magurki Wilkowickiej i znajduje się pomiędzy Groniczkami i Bujakowskim Groniem.
Od południowego wschodu (Kozy) szczyt jest mocno zalesiony. Patrząc z tego kierunku możemy zobaczyć jak bardzo wypiętrzonym (ok. 500 m) i zarazem stromym szczytem jest Hrobacza (Chrobacza) Łąka. Pomiędzy drzewami widać wspomniany wcześniej Krzyż.
Południowy stok Hrobaczej Łaki to urocza polana (wg. Andrzeja Matuszczyka Izydorowska Polana). Właśnie to miejsce jest warte poniesienia trudu wspinaczki na szczyt góry! Dla potrzeb opisu widoku zacytuje Radosława Trusia (przewodnik Beskid Mały, oficyna "Rewasz"):
"Ze szczytu polany rozciąga się panorama na Jezioro Międzybrodzkie, podnoszący się za nim Żar z widocznym zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej, Kiczerę, Kocierz i Jaworzynę. W kierunku płd. za doliną Żarnówki Dużej poprzeczny Nowy Świat, za nim cały masyw Czupla - od Suchego Wierchu po Magurkę. W tle za nią Beskid Śląski ze Skrzycznem oraz Klimczokiem i Magurą".
Dodam, że na dalszym planie można podziwiać Królową Beskidów - Babią Górę, masyw Pilska i Romanki oraz Tatry Zachodnie.
Przejdźmy do wspomnianego wcześniej Krzyża, który jest kojarzony z Hrobaczą (Chrobaczą) Łąką od 2002 roku. Wtedy to dzięki staraniom mieszkańców Kóz i Międzybrodzia Bialskiego wybudowano 35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia (pamiątka 10-lecia Diecezji bielsko-żywieckiej). Krzyż oczywiście został uroczyście poświęcony. Dawniej na miejscu Krzyża znajdował się trianguł. Obok znajduje się głaz z napisem "Stat cruź dm volvitur orbis" co oznacza "Krzyż stoi tak długo, jak kręci się świat". Ciekawym pomysłem jest platforma widokowa, z której rozciąga się panorama na Pogórze Śląskie. Tak jak wspominałem Krzyż jest w nocy oświetlony i widoczny z daleka.
Ostatnią atrakcją jest Dom Turystyczno-Rekolekcyjny, czyli takie trochę wyrwane z rzeczywistości schronisko. Schronisko zostało wybudowane w roku 1935 przez rodzinę Dorzaków i miało być odpowiedzią Beskidenverein na powstałe wcześniej polskie schronisko w pobliżu Magurki "Widok na Tatry". Właściciele, jak pisze w swoim przewodniku Radosław Truś, podpisali w czasie okupacji volkslistę, aby móc dalej prowadzić schronisko. Pomimo częstych wizyt Niemców w schronisku ukrywana była żydowska dziewczynka oraz obrazy Kossaka. Właściciele pomagali również ukrywającemu się spadochroniarzowi sowieckiemu. Dzięki temu obiekt nie został zarekwirowany przez państwo ludowe. Kolejnym właścicielem był Rudolf Baścik. Schronisko doczekało się rozbudowy. W roku 1991 przekazał schronisko warszawskiej fundacji "SOS w Obronie Poczętego Życia". Obecnie jest to wspomniany Dom Turystyczno-Rekolekcyjny. Posiada 35 miejsc noclegowych i bufet.
Szczyt stanowi bardzo dobry węzeł szlaków turystycznych. Swoje wycieczki można zaplanować z: Lipnika, Kóż, Porąbki, Żarnówki, Przełęczy Przegibek i Straconki (dzielnica Bielska-Białej).
Widok w stronę jeziora Międzybrodzkiego w oddali Babia Góra
Widok z polany w stronę wschodniej części Beskidu Małego
Schronisko na Hrobaczej Łące zimą
Pasmo Hrobaczej Łąki widziane z Sahary (Beskid Śląski)
Krzyż na Hrobaczej Łące
Schronisko na Hrobaczej
Krzyż Milenijny
Widoki na północną stronę z platformy widokowej
Widok z Czupla na pasmo Hrobaczej Łąki
Panorama spod szczytu Sokołówki. Widok na całe pasmo Chrobaczej Łąki
Komentarze
Klaudia
0000-00-00 00:00:00
Wczoraj został znaleziony pies przy schronisku na Hrobaczej Łące. Był przywiązany do tablicy informacyjnej ciężkim łańcuchem pozostawiony i bez opieki dlatego też widzieliśmy go ze sobą i zaprowadziliśmy go do schroniska przy ulicy Reksia Bielsku Białej.Pozostaw Komentarz
Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.