Strona główna  /  Informacje  /  Indie. W poszukiwaniu sacrum.

Indie. W poszukiwaniu sacrum.

Indie. W poszukiwaniu sacrum.

 

Nie jest łatwo oddać ducha i atmosferę kraju, w którym w codziennym życiu towarzyszy odczucie głebokiej obecności sacrum. Najlepiej da się to zrobić przez zdjęcia: twarze obcych osób pełne są wrażeń, w skupieniu wykonywane gesty w czasie modlitwy, ujmują nieskomplikowaną formą, a monumentalne świątynie i egotyczne krajobrazy sprawiają fantastyczne wrażenia. Fotografie są dopełniane przez komentarze, powodujące że kraj i mieszkający w nim ludzie stają się bliżsi. Album pozwala wejść w świat nieogarniony, tajemniczy i pełen głębi.

 

Indie, terytorialnie ponad dziesięciokrotnie większe od naszego kraju, posiadają diedzictwo cywilizacji, której początki sięgają drugiego tysiąclecia przed naszą erą. W przeciągu wieków na obszarze półwyspu istniały w sąsiedztwie albo następowały po sobie ludy i plemiona o innym poziomie rozwoju i sposobie życia. Wypracowały one bogatą kulturę, której najważniejszym wyznacznikiem jest głębokie zaangażowanie w religijne życie. W Indiach sfera ducha przenika świeckie życie i jest prawie tak samo dostępna, jak materialna rzeczywistość. W tym miejscu powstały cztery ogromne religie - hinduizm, buddyzm, dźinizm jak również sikhizm, a dwie pozostałe - chrześcijaństwo i islam - odnalazły dobry grunt do rozwoju.

Efektowne fotografie Emilii i Rafała Kubików zmierzają śladami sacrum indyjskiego. W czasie wielu swoich podróży Autorzy przebyli prawie cały półwysep, pozwalając przeniknąć tamtejszą atmosferą i poznając indyjską filozofię życia. Swoją najdłużej trwającą, siedmiomiesięczną wędrówkę następująco wspominają: Z obszerną ciekawością chłonęliśmy obrazy, smaki i zapachy odwiedzanych miejsc, pełni ekscytacji oglądaliśmy religijne ceremonie i miejsca święte, które za każdym razem przyciągały nas w szczególny sposób. Często podróżowaliśmy w towarzystwie pielgrzymów hinduskich. Razem z nimi wędrowaliśmy po turystycznych szlakach pielgrzymkowych, spaliśmy we wspólnych namiotach i spożywaliśmy posiłki w hangarach polowych zbudowanychna szlaku.

Zamieszczone w albumie zdjęcia pokazują mieszkańców Indii każdego dnia i od święta. Fotografie ulic pełnych zgiełku, handlarzy na bazarach jak również rolników przeplatają sceny intymnego kontaktu z bóstwem i uniesienia religijnego. To Indie prawdziwe: kontrastowe, pełne kolorów i odcieni, miejsc słynnych jak również takich, do jakich nieliczni tylko docierają. Obrazy, które najwybitniej zapadły w pamięć, składają się na treść opisywanej książki.

Indie. W poszukiwaniu sacrum - zobacz w księgarni Bezdroża Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać sugestię

Podziel się z przyjaciółmi:


Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


zwyciezcy-konkursu-ii-oblezenie-warowni-inwald

Zwyciężcy Konkursu - II Oblężenie Warowni Inwałd

konkurs-ii-oblezenie-warowni-inwald

Konkurs - II Oblężenie Warowni Inwałd

sprzeciw-dla-strefy-przemyslowej-w-lipniku

Sprzeciw dla strefy przemysłowej w Lipniku

konkurs-foto-majowka

Konkurs - Foto majówka