Strona główna  /  Miejsca  /  Jaszczurowa

Jaszczurowa

Jaszczurowa

 

Jaszczurowa jest wsią położoną w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Mucharz. Przez Jaszczurową przepływa potok Jaszczurówka. Umiejscowiona jest pomiędzy Jedlicznikiem i Lasem Bielówka od południa, a od strony północno zachodniej, zboczami Suszyc i Tatr , nad którymi króluje Magurka Ponikiewska (Królewizna). Wieś swoją nazwę wywodzi od dużej ilości dawniej tu występujących plamistych salamander, powszechnie nazywanych przez miejscową ludność jaszczurkami.

 

Historia miejscowości Jaszczurowa

Miejscowość założył Mikołaj z Benkowic w 1333 r.

"W roku 1515 Jaszczurowa była w posiadaniu braci Stanisława i Jana Jaszczurów".

"W roku 1530 Jan Zembrzycki podarował Zembrzyce i Jaszczurową królowi Zygmuntowi Staremu. Za protekcją królowej Bony, w roku 1544 właścicielką Jaszczurowej stała się Włoszka Izabela zwana Wenecjanką, gdyż pochodziła z Wenecji".

"W XVII wieku dziedzicami Jaszczurowej byli Ewa Niewiarowska, Krzysztof i Adam Palczowski, Krzysztof Palczowski, piastował funkcję pisarza ziemskiego zatorskiego".

"W XVIII wieku Jaszczurowa przeszła w ręce Wilkońskich herbu Odrowąż, Aleksander Wilkoński był właścicielem Jaszczurowej".

"Na skutek nadmiernego ucisku chłopa pańszczyźnianego i niewiarygodnego wprost zróżnicowania majątkowego w lasach beskidzkich powstawały kompanie zbójnickie. Z Jaszczurowej pochodził działający w XVIII w. na terenie Beskidów zbójnik Błażej Ficek".

Zabytki i ciekawe miejsca

  • zespół pałacowy

Komunikacja w Jaszczurowej

Rozkład PKS z Wadowice

 

fot. Piotrmika

źródło: http://www.spjaszczurowa.iap.pl Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać sugestię

Podziel się z przyjaciółmi:


Dodaj zdjęcie

 Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać zdjęcie

Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


ponikiew

Ponikiew

lysina

Łysina

andrychow

Andrychów

kocierz-1388652513

Kocierz