Strona główna  /  Informacje  /  Jugosławia. Rozsypana układanka

Jugosławia. Rozsypana układanka

Jugosławia. Rozsypana układanka

 

Na naszym forum jest wielu miłośników terenów byłej Jugosławii. Kraju, który nie tak dawno, przez wielu postrzegany był za doskonały. Jeden człowiek poskładał w jeden element układankę różnych narodów i grup etnicznych, kultur i religii, alfabetów i języków. Na długi okres czasu, w ramach projektu zwanego Jugosławia, okiełznał całą tą wybuchową mieszankę. Nie da się ukryć, że rządy jego posiadały elementy nieludzkiej dyktatury. Do chwili póki żył, całe państwo funkcjonowało bez większych problemów.

 

W miejscu Jugosławii funkcjonuje dzisiaj kilka republik niezależnych. Z przyjemnością spędzamy urlop w Chorwacji, która znajduje w czołówce ulubionych kierunków turystycznych dużej ilości Polaków. Na narty wybieramy do Słowenii. Nasza dzisiejsza wiedza na temat tego regionu na tym się kończy. Książka jest zaproszeniem w niesłychaną wyprawę po obszarach byłej Jugosławii.

Pokażemy mało znane miejsca, opowiemy fascynujące historie, wspomnimy nieprzeciętnych ludzi. Opowiemy, czym była Jugosławia, zanim niebezpieczny nacjonalizm doprowadził do jej rozpadu. Nacjonalizm urodził się w głowach kilku polityków, a później rozlał się wielkim strumieniem po całym państwie.

Beata i Paweł Pomykalscy - Para w życiu i pracy. Praca, która równocześnie jest ich pasją. Wiele podróżują, o czym później w szczegółach piszą. Z urodzenia i wyboru powiązani z Górnym Śląskiem, któremu poświęcają wiele uwagi, próbując wyzwolić go ze wszystkich negatywnych stereotypów. Ich drugą ogromną miłością jest obszar byłej Jugosławii. Ciągnie ich tam do interesujących i niejednoznacznych historii, zabytków, krajobrazów, książek i muzyki. Bliska jest im idea, w zgodzie z która ludzie niezależnie od narodowości i religii mogą żyć w sąsiedztwie. Choć nieraz nie jest to wcale takie proste.

Oboje ukończyli studia politologiczne, podczas jakich znaleźli swoją drogę zawodową. Paweł kształcił się w fotografii, co skutkowało licznymi publikacjami i wystawami, a Beata poświęciła się językom i kulturze Słowian, co zaprowadziło ją do uzyskania stopnia doktora w zakresie nauk o polityce. Ich przygoda z książkami rozpoczęła się w roku 2008.

 

Produkt dostępny w sklepie: Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać sugestię

Podziel się z przyjaciółmi:


Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


zwyciezcy-konkursu-ii-oblezenie-warowni-inwald

Zwyciężcy Konkursu - II Oblężenie Warowni Inwałd

konkurs-ii-oblezenie-warowni-inwald

Konkurs - II Oblężenie Warowni Inwałd

sprzeciw-dla-strefy-przemyslowej-w-lipniku

Sprzeciw dla strefy przemysłowej w Lipniku

konkurs-foto-majowka

Konkurs - Foto majówka