Kiczera Autor : lowell79 kategoria: Szczyty







Czy Kiczera jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Małym? A jeśli tak to dlaczego?


Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że Kiczera (831 m n.p.m.) jest szczególna i wyjątkowa. Dla wielu jest to ulubiony szczyt Beskidu Małego. Znajduje się w sąsiedztwie popularniejszego Żaru we wschodniej części Beskidu Małego. Można się nim zauroczyć ze względu na widoki jakie można z niego podziwiać. Pozwolę sobie po raz kolejny zacytować Radosława Trusia:

"Ku północy, za doliną Wielkiej Puszczy wznosi się masywny Bukowski Groń. W lewo od niego widać zbiornik na Czańcu, ostatni w kaskadzie Soły. Za pokrytym polami ramieniem Snozy i doliną Małej Puszczy wyrastają Zasolnica, Bujakowski Groń i Chrobacza Łąka (z krzyżem), dalej Groniczki, Gaiki i przełęcz Przegibek ze schodzacym ku nam ramieniem Nowego Świata. Ku zachodowi - sztuczny zbiornik na Żarze, a za nim grzbiet Magurki i Czupla, zza którego ledwie widoczne są czubki Magury i Klimczoka w Beskidzie Śląskim. Na stokach Żaru i Obłazu - po prawej zabudowania Kozubnika, a po lewej, w dolinie Istepnicy, Międzybrodzie Żywieckie. Za opadającym z Czupla ramieniem Soliska i Przysopu wystaje główny grzbiet Beskidu Śląskiego od Skrzycznego po Baranią Górę i Glinne. Pod nim rozległa Kotlina Żywiecka z jeziorem i zaporą w Tresnej, obok niej zabudowania Czernichowa. Na południu ponad niewysokimi zabudowaniami widnieje na horyzoncie grupa Wielkiej Raczy. W lewo wznosi się płaski Prusów i niknie za podchodzącym ramieniem Jaworzyny, z której ku nam biegnie grzbiet Cisowych Grap. Ponad nimi widać Lipowską, Romankę i Pilsko, nad przełęczą Przysłop Cisowy - wierzchołek Babiej Góry, a tuż powyżej drzew - bliski Kocierz".

Opis bardzo dokładny i obszerny, a to dlatego, że z Kiczery mamy okazję podziwiać aż tak wiele! Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek i sesję zdjęciową!

Można powiedzieć, że Kiczera jest przedłużeniem wycieczki na Żar, jednak osobiście, jestem za stwierdzeniem, że Żar jest miejscem pośrednim w wycieczce na Kiczerę. Oczywiście wszystkim osobom planującym wycieczkę na Żar polecam zrobić sobie spacer na pobliską Kiczerę (ok. 1 godziny w obie strony).

A co na samej Kiczerze? Skorą są piękne widoki to musi być i piękna polana. I tak też jest, chociaż sam wierzchołek Kiczery znajduje się w pobliskim lasku. Na polanach szczytowych możemy znaleźć dużo krzaczków z czarnymi jagodami. A na samym szczycie stoi biały prostopadłościan pomiarowy.

Widok z Kiczery autor Robert Celiński

Widok z Kiczery autor Robert Celiński

Widok z Kiczery autor Robert Celiński

Widok z Kiczery autor Robert Celiński

Widoki z Kiczery autor Robert Celiński - aplikacja Polskie Góry