Kozy Autor : lowell79 kategoria: Miejscowości







Kozy są wsią położoną w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Miejscowość ta znajduje na północnych stokach Beskidu Małego. Nad Kozami możemy podziwiać szczyty Hrobaczej Łąki i Bujakowskiego Gronia. Przez wieś przepływają rzeki-strumienie: Czerwonką, Kozówką, Pisarzówką i Leśniówkąna. Kozy położone są przy drodze z Bielska-Białej do Krakowa, posiadają bardzo dobre połączenia komunikacyjne z Bielskiem (pkp,pks). Graniczą z miejscowościami: Bielsko-Biała, Pisarzowice, Bujaków, Kęty. Z ciekawostek, należy wspomnieć, że wieś Kozy jest największą wsią pod względem ludności w Polsce, licząc około 11 500 mieszkańców (2005r). Wikipedia podaje dla porównania, że najmniejsze miasto - Wyśmierzyce liczy niespełna 900 mieszkańców. Kozy posiadają również partnerską gminę w Słowacji - Mošovca.


Historia miejscowości Kozy

Miejscowość po raz pierwszy wymieniona na piśmie w 1326 r.

Kozy można nazwać szlachecką wsią. Jej właścicielami byli kolejno: Kornicowie (od ok. 1425r.), Gierałtowscy (od 1536r.).

Jakub Gierałtowski w 1559r. zamienił kościół katolicki w Kozach na zbór kalwiński. Kościół został przywrócony katolikom dopiero w 1658r.

W XVIII w. właścicielami Kóz została bogata krakowska rodzina Jordanów.

Numeracja domów pojawiła się już w roku 1776.

W XIXw. Kozami władali Kluccy, a następnie baronowie Czecz de Lindenwald.

Kozy były jedną z najbogatszych wsi ziemi oświęcimskiej. Słynęły z wielu znakomitych murarzy, jak również warsztatów płócienniczych.

Podczas okupacji hitlerowskiej działała tu prężna siatka konspiracyjna oraz oddział partyzancki AK.

Po II wojnie światowej Kozy wchodziły w skłąd gminy zbiorczej Biała Wieś. Od 1954r. cała miejscowość stanowi odrębną gminę.

W parafii pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Kozach przez sześć lat do 1956 r. wikarym był Franciszek Macharski.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

Ta niegdyś rolnicza wieś przybrała charakter miejscowości podmiejskiej (o atrakcyjnej zabudowie) oraz turystycznej.

Zabytki i ciekawe miejsca

  • Nad Kozami góruje 35 metrowy krzyż milenijny stojący na szczycie Hrobaczej Łąki, poświęcony przez ks. bp. Tadeusza Rakoczego w 2001 roku.
  • Kamieniołom
  • Stanowisko archeologiczne na miejscu gdzie stał stary zamek z XIV w. (dawna siedziba rycerzy księcia oświęcimskiego)
  • Kapliczka św. Jana Nepomucena (ok. 1775 r.)
  • Pałac hrabiego Czecza
  • Barokowa czworoboczna owczarnia z XVII wieku z dziedzińcem, kryta gontem.
  • Kościół neoromańsko-neogotycki z początku XX w.
  • W Kozach rośnie najstarszy w tych rejonach platan (park dworski)
  • Neobarokowa willa podmiejska z końca XIX w
  • Stała ekspozycja Izby Historycznej przy ul. Bielskiej 17 prezentuje eksponaty etnograficzne jak również inne pamiątki z przeszłości Kóz w godzinach pracy Biblioteki
  • "Wilczy staw" w lesie

Komunikacja w Kozach

Rozkład jazdy PKS

Rozkład jazdy PKP

 

Oficjalna strona internetowa miejscowości Kozy

http://kozy.vot.pl/

Zapraszam do Kóz - miejscowości leżącej u podnóża Beskidu Małego - mamy piękne widoki z punktów widokowych w Kamieniołomie (dawna, nieczynna już kopalnia piaskowca) i górującego nad miejscowoscia szczytu Hrobaczej Łąki, gdzie wiedzie żółty szlak i Szlak Papieski oraz widnieje krzyż milenijny. Nabierający barw i blasku park dworski w centrum: z czynną  zabytkowa fontanną, starym platanem, zabudowaniami gospodarczymi dworu i pałacykiem .. oraz remontowaną obecnie dawną "owczarnią" i nekropolią, gdzie spoczywa miejscowy proboszcz Franciszek Żak, który niedyś dokonał aktu chrztu Jana Pawła II, a także inny zmarły: zasłużony w historii II wojny organizator "zamachu na Kutscherę" Aleksander Kunicki ps "Rayski".

Urząd Gminy Kozy

Usługi Kozy

Klimatyzacja Kozy

Rekuperacja Bielsko

Pompy ciepła Bielsko