Temat: Pozostałe zwierzęta

Wędrując po szlakach Beskidu Małego napewno ktoś spotkał salamandre plamistą. Ja ją spotykam niemal nad każdym górskim potokiem, zwłaszcza po deszczu. Pamiętam jakiegoś roku po obfitych opadach deszczu, w jednym miejscu ujrzałem dziesiątki salamander plamistych.

2

Odp: Pozostałe zwierzęta

Akurat zrobiłam kiedyś fotkę salamandrze plamistej więc ją dodałam do rozpoczętego tematu smile

http://lh6.ggpht.com/_rgP8vsmPw8A/SJiDtX0oW7I/AAAAAAAAAXg/KbM4q-_4G_8/s800/44_resize.jpg

Salamandra plamista (Salamandra salamandra) to bardzo ciekawy płaz ogoniasty.  Dodam, że u nas żyje tylko jeden podgatunek tego płaza. Osobniki mogą się różnić między sobą jedynie ubarwieniem. Trudno jest również odróżnić samca od samiczki, trzeba by poczynić dosyć dokładne oględziny osobników wink,  ale występuje u salamander dymorfizm płciowy. Jest to płaz jajożyworodny tzn. jaja, zamiast w wodzie, rozwijają się aż do zupełnego ukształtowania się larw w jajowodach samicy. Dopiero w pełni rozwinięte larwy "rodzone" są przez samicę do wody.  Pewnie wtedy Darku co je spotkałeś tak licznie nad potokiem górskim przypadał ich okres godowy. Woda musi być bardzo dobrze natleniona i czysta , stąd najlepsze wartkie, bystre potoki.  Larwy salamander są tak żarłoczne , że może  dochodzić nawet wśród nich do zjawiska kanibalizmu. Ostre żółte plamy na ciele mają za zadanie przede wszytkim odstraszać wrogów. Gruczoły przyuszne  produkują gęstą, biało-żółtawą i gorzką w smaku toksynę o zapachu przypominającym wanilię. Dla człowieka jest ona niegroźna , ale po zetknięciu np. z okiem może go podrażnić dlatego lepiej płaza niepotrzebnie nie dotykać. Charakterystyczną cechą salamander jest filopatria, tzn. że żyją cały czas w miejscu gdzie się urodziły , bądź do tego miejsca każdego roku powracają np. na żer bądź w celu rozrodu. Salamandry plamiste żyją do 20 lat. W Polsce dorastają do ok. 26 cm . Nie należy nazywać salamandry jaszczurką , co się często czyni,  ponieważ nie jest to gatunek gada tylko jest to płaz. Salamandry są w Polsce prawnie chronione, tak jak zresztą wszystkie pozostałe u nas żyjące płazy.

Ostatnio edytowany przez nena (2010-05-23 20:40:16)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Odp: Pozostałe zwierzęta

nena napisał/a:

Akurat zrobiłam kiedyś fotkę salamandrze plamistej więc ją dodałam do rozpoczętego tematu smile

http://lh6.ggpht.com/_rgP8vsmPw8A/SJiDtX0oW7I/AAAAAAAAAXg/KbM4q-_4G_8/s800/44_resize.jpg

Salamandra plamista (Salamandra salamandra) to bardzo ciekawy płaz ogoniasty.  Dodam, że u nas żyje tylko jeden podgatunek tego płaza. Osobniki mogą się różnic między sobą jedynie ubarwieniem. Trudno jest również odróżnić samca od samiczki, trzeba by poczynić dosyć dokładne oględziny osobników wink

E tam wołasz kici kici jak przychodzi ona to znaczy że samiczka, jak przychodzi on w kapeluszu z grzyba znaczy że to samiec big_smile
A tak na poważnie mam pytanie do znawców:D np Nena ... big_smile
http://img42.imageshack.us/img42/3940/dsc3872a.jpg
Moja salamandra upolowana w Beskidzie Małym w drodze z chatki pod Potrójną w strone Leskowca:)  Pytanie: co to są takie "kropki" na zółtych plamach w/w salamandry. Podejrzewam że jakieś gruczoły z substancją toksyczną, bo takie ubarwienie oznacza dosłownie "nie jeść osobnik nie smaczny" smile Mam rację? Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez angi (2010-02-17 15:56:08)

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

4

Odp: Pozostałe zwierzęta

Widać,że sie róznią smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

5

Odp: Pozostałe zwierzęta

Ale nam się tych salamander namnożyło big_smile

angi napisał/a:

E tam wołasz kici kici jak przychodzi ona to znaczy że samiczka, jak przychodzi on w kapeluszu z grzyba znaczy że to samiec big_smile

taaaaa  ...a już Ci na  kici , kici  przyleci angi ...  tongue  big_smile .

Tak , masz rację , ogólnie plamy , ich rozmieszczenie , kształt i intensywność koloru , bo mogą być u niektórych salamander ( nie żyjących w Polsce ) nawet intensywnie pomarańczowe i czerwone ,  mają za zadanie przestraszyć , zniechęcić potencjalnego wroga do m.in. jak piszesz zjedzenia salamandry. Te czarne kropeczki to gruczoły jadowe w skórze. Najbardziej jednak rozwinięte są te za uszami, które wydzielają toksyczną substancję – salamandrynę. Ciekawostką jest to, że toksyna ta jest alkaloidem roślinnym (chociaż salamandra to zwierzę) takim samym jak np. nikotyna czy kokaina.

I jeszcze coś dodam - bardzo ładne zdjęcie smile

Ostatnio edytowany przez nena (2010-02-17 16:29:31)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

6

Odp: Pozostałe zwierzęta

nena napisał/a:

taaaaa  ...a już Ci na  kici , kici  przyleci angi ...  tongue  big_smile

chcesz się przekonać? big_smile

nena napisał/a:

jeszcze coś dodam - bardzo ładne zdjęcie smile

Dziękuję, co prawda trzeba było gadzinie błysnąć po oczkach lampą  smile

Ostatnio edytowany przez angi (2010-02-17 16:41:22)

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

7

Odp: Pozostałe zwierzęta

angi napisał/a:

Dziękuję, co prawda trzeba było gadzinie błysnąć po oczkach lampą smile

Jak znam życie, to Ci się zaraz dostanie za tą "gadzinę", jak mi za "niezapominajki" tongue

Tej ze szlaku chatka->Leskowiec nie mam, bo mi się zdjęcie "rozmyło", za to wielokrotnie spotykałem salamandry w innych rejonach Beskidów. Poniższa "upolowana" w Beskidzie Wyspowym.

http://lh3.ggpht.com/_z3LwyfAOS40/ShAh3H6OhCI/AAAAAAAABlw/snps2xfO1uQ/s800/S7304195.JPG
Przy okazji, jeszcze jedno pytanie. Kiedy najłatwiej można je spotkać??? Bo z tego co zauważyłem, najwięcej salamander widziałem na beskidzkich szlakach w okresie maj/czerwiec. Potem jakby wyginęły i tak do kolejnej późnej wiosny.

Ostatnio edytowany przez darkheush (2010-02-17 16:56:30)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

8

Odp: Pozostałe zwierzęta

darkheush napisał/a:
angi napisał/a:

Dziękuję, co prawda trzeba było gadzinie błysnąć po oczkach lampą smile

Jak znam życie, to Ci się zaraz dostanie za tą "gadzinę", jak mi za "niezapominajki" tongue

bo to taka mała godzilla big_smile

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

9

Odp: Pozostałe zwierzęta

Widzę, że piękna kolekcja jaszczurek nam się tutaj urodziła wink Może zrobimy kiedyś konkurs na najpiękniejszą? wink

10

Odp: Pozostałe zwierzęta

angi napisał/a:

chcesz się przekonać? big_smile

przekonywać mnie nie musisz bo jestem kobietą tongue


angi napisał/a:

Dziękuję, co prawda trzeba było gadzinie błysnąć po oczkach lampą  smile


angi nie „gadzinie” tylko płazowi big_smile  wrrr ...


angi napisał/a:

bo to taka mała godzilla

   

ehm ... miałeś na myśli salamandrę plamistą czy mnie angi ? ;> big_smile

Ostatnio edytowany przez nena (2010-02-17 22:24:18)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

11

Odp: Pozostałe zwierzęta

darkheush napisał/a:

Kiedy najłatwiej można je spotkać??? Bo z tego co zauważyłem, najwięcej salamander widziałem na beskidzkich szlakach w okresie maj/czerwiec. Potem jakby wyginęły i tak do kolejnej późnej wiosny.

Twoja też śliczniutka darkheush

Okres godowy u salamandry plamistej przypada na wiosnę (kwiecień-maj) ale również jesienią (wrzesień –październik) . Salamandry preferują wilgotne i raczej cieniste miejsca , więc najczęściej można je właśnie spotkać nad źródłami , potokami , gdzie mogą się schronić przed nadmiernym nasłonecznieniem, jest ich miejsce rozrodu , ale również gdzie mogą zdobywać pokarm. Ponieważ są zwierzętami powolnymi ich ofiary też nie mogą się zbyt szybko ruszać , dlatego często są nimi np. jakieś ślimaki , powolne owady czy dżdżownice. To , że można je spotkać najczęściej i najliczniej po obfitych deszczach albo przed ulewą związane jest ze zdobywaniem pożywienia. Wtedy wychodzą z gleby ich „przysmaki” wink. W ciągu dnia unikają słońca i chowają się norach , pniach drzew, pod kamieniami.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

12

Odp: Pozostałe zwierzęta

lowell79 napisał/a:

Widzę, że piękna kolekcja jaszczurek nam się tutaj urodziła wink Może zrobimy kiedyś konkurs na najpiękniejszą? wink


lowell79 ja Ci dam „jaszczurki” big_smile salamandra to płaz , ale rozumiem ,że napisałeś z rozpędu big_smile, a co do wyboru najpiękniejszej nie mam nic przeciwko big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

13

Odp: Pozostałe zwierzęta

Sugerujecie jakieś wybory MISS RUNA LEŚNEGO 2010??? wink

A tak na poważnie. Prawdę mówiąc nena, nie przypominam sobie, abym się natknął na salamandrę jesienią, stąd wzięło się moje pytanie. Z tym, że jak wiesz, ja częściej poruszam się szlakami, niż korytami potoków, choć i to się ostatnio zdarza wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

14

Odp: Pozostałe zwierzęta

Wybory MISS RUNA LEŚNEGO 2010 to dobry pomysł. Tylko nie wiem czym będą sugerować się sędziowie. Plamistością czy zgrabnością salamander ?

15

Odp: Pozostałe zwierzęta

wink Chcecie to macie wink

http://www.beskidmaly.pl/cpg14x/thumbnails.php?album=67

Wybory Miss Runa leśnego rozpoczęte!

16

Odp: Pozostałe zwierzęta

Salamandra

Oto salamandra Dariusza Tlałki wink

17

Odp: Pozostałe zwierzęta

darkheush napisał/a:

nie przypominam sobie, abym się natknął na salamandrę jesienią, stąd wzięło się moje pytanie.

Pora godowa uzależniona jest od warunków klimatycznych i może też przypaść na jesień , dlatego nieraz obserwuje się wzmożoną aktywność tych płazów również jesienią. Salamandry nie lubią upałów ani zbyt wielkiego nasłonecznienia dlatego właśnie predzej je zobaczymy w zacienionych miejscach nad brzegami strumieni czy potoków schowanych w gaszczu zieleni.
Ja osobiscie natknęłam się na salamadrę również późnym latem czy jesienią głównie nad brzegiem rzeki.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

18

Odp: Pozostałe zwierzęta

lowell79 napisał/a:

Wybory Miss Runa leśnego rozpoczęte!

haha lowell79 z tego co widzę to szykuje nam się zacięta rywalizacja big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

19

Odp: Pozostałe zwierzęta

http://lh5.ggpht.com/_vdI8QLKW7Ew/Srhe1D60XSI/AAAAAAAAQ2Q/0hugWNgPmSU/s640/Beskid_S%20%2853%20of%2061%29.jpg

Coś ode mnie - może to nie B. Mały, ale Beskid ... Sądecki. Połowa sierpnia, ulewa od dwóch dni. Spotkaliśmy ją przy szlaku, 20m dalej jej koleżankę/kolegę.

20

Odp: Pozostałe zwierzęta

No proszę jakie piękne okazy smile Czyżby każdy miał swoją salamandrę tylko ją skrzętnie gdzieś ukrywał ? ;> big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

21

Odp: Pozostałe zwierzęta

Hello.... big_smile
http://img251.imageshack.us/img251/821/hellosc.jpg

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

22

Odp: Pozostałe zwierzęta

WOW ! odważny jesteś big_smile ślicznie się ustawiła do zdjęcia big_smile
Jak widać nawet płaza można ponosić na rękach big_smile trzeba to tylko bardzo delikatnie zrobić , żeby się nie wystraszył i czuł, że nie chcemy mu wyrządzić krzywdy smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

23

Odp: Pozostałe zwierzęta

Może zapodam jeszcze jednym zdjęciem tym razem:
Kumak Górski(Bombina variegata) napotkany w Beskidzie Niskim:) niestety nie chciał pokazać żółtego brzuszka big_smile
http://img21.imageshack.us/img21/6238/kumakgrski.jpg

Ostatnio edytowany przez angi (2010-02-18 17:52:38)

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

24

Odp: Pozostałe zwierzęta

piękny angi smile , znów się pewnie o kumaku rozpiszę big_smile Dodam tylko, że w Beskidzie Małym również żyją kumaki. Podczas zeszłorocznej wiosennej wycieczki z dziećmi w rejonie Potrójnej w takiej właśnie brudnej kałuży na ścieżce też spotkaliśmy ładnego kumaka smile

http://lh4.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TBklBTz1-NI/AAAAAAAAD-Y/J0f3dt2SpxM/s640/100_7743.JPG
foto:nena

W Polsce żyją tylko dwa gatunki kumaków : górski i niziny. Kumaki nie należy nazywać żabami bądź ropuchami , bo nimi nie są, chociaż z wyglądu nawet bardzo  je przypominają, są jednak od nich znacznie mniejsze . Kumaki są objęte ścisłą ochroną .

Kumak górski (Bombina variegata) jest płazem bezogonowym. Od kumaka nizinnego odróżnia go ubarwienie spodniej części ciała tzn. górski ma ciemnożółte plamy na popielatym tle, zlewające się ze sobą.

http://lh3.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TBkk8O9N5BI/AAAAAAAAD-I/2QL2ng9EsBg/s640/100_7739.JPG
foto:nena

Samca można odróżnić od samicy tym ,że ma on na łapkach modzele godowe, za pomocą których utrzymuje oblubienicę w uścisku w okresie godowym wink.  Kumak górski nie ma tak głośnych rezonatorów jak nizinny, dlatego nie słychać jego śpiewów tak donośnie jak nizinnego . Kumaki mają na całym ciele, a najwięcej na skórze grzbietu pęcherzykowate gruczoły z jadem. Jad ten jest silnie trujący dla innych zwierząt , człowieka a nawet samych kumaków. Zawiera substancję toksyczną zwaną frynolicyną, która jest lepiąca, gęsta , łatwo się pieni i ma ostry, nieprzyjemny zapach. Substancja ta jest charakterystyczna tylko dla kumaków. W momencie zagrożenia kumak robi tzw. „ kołyskę”, zakłada przednie łapki na głowę i pokazuje jaskrawo ubarwiony brzuch w celu odstraszenia wroga.

http://lh6.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TBklF0LBRhI/AAAAAAAAD-g/KdGJW6cz-SM/s640/100_7746.JPG
foto:nena

Jeśli nie czują zagrożenia ubarwienie brzucha pozostaje podobne do barwy całej skóry. Kumaki należą do bardzo prymitywnych płazów ponieważ zachowały się u nich pozostałości  wolnych żeber , które normalnie u innych płazów nie występują. Są to zwierzęta  ciepłolubne , dlatego często można je spotkać w stojącej wodzie , może być nawet bardzo brudna np. kałuża , staw , rów . Najbardziej ruchliwe są w temperaturze 17-25 stopni C.  Aktywność wykazują przez cały dzień, polując i wygrzewając się w ciepłej wodzie. Ponieważ przebywają często w takich właśnie krótkotrwałych zbiornikach wodnych narażone są na wyginiecie z powodu ich szybkiego wysychania.  Kumak górski wtedy szuka sobie innego miejsca , ale nie zawsze mu się to udaje. Kumaki mogą dożyć nawet 50 lat. Nie mają naturalnego wroga , ze względu właśnie na toksyczny bardzo jad.

I jeszcze jedna ciekawostka , warto spojrzeć kumakowi w oczy. Zobaczycie wtedy , że  od razu się w Was zakochał big_smile  Jego źrenice mają bowiem kształt malutkich serduszek smile Wygląda to niesamowicie słodko smile Wiem , bo nie omieszkałam zajrzeć big_smile

Ostatnio edytowany przez nena (2010-07-05 12:13:06)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

25

Odp: Pozostałe zwierzęta

Nena twoja wiedza na temat fauny robi duże wrażenie. wink