51

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Jestem za gontem, czyli składką smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

52

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Niema problemu jeśli chodzi o gont ale ja nie mam dojścia do gontu. Jesli ktoś z was może go załatwić ja sie z przyjemnością dorzucę.

53

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Dorzucam się do pomysłu na gonty! Będę teraz przez trzy dni w Polsce na święta, dajcie znać ile, komu albo jak? Niestety 1 maja bez mojej obecności fizycznej/ duchem z Wami/, tutaj długie weekendy mają w innych terminach;-(((

54

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

My też odpadamy 1 maja. Co do gontu, chyba lepiej by wyglądał niż dachówka.

55

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Witajcie moi Kochani. Właśnie rozmawiałem przez tel. z Ufokiem i prosił, abym wszystkim, którzy pytają o ewentualną zrzutkę na gont wyjaśnił, że na chwilę obecną sprawa wygląda tak: Ufok robi rozeznanie w dwóch firmach, które wykonują takie rzeczy, ile miałoby to kosztować i czy była by ewentualna możliwość sponsoringu (nawet częściowego). Jak sprawa się wyjaśni, będziemy rozmawiać o ewentualnej ściepie wink Tak, że cierpliwości wink

P.S. Wiem, że Ujek Angi też coś działa w tym temacie pod szyldem zaprzyjaźnionego serwisu e-beskidy.com smile

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

56

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Ja tak tylko poza topic-iem, ale widzę, że okolice Staszka są już na sprzedaż. Przynajmniej oferty można znaleźć na necie, a teren jaki ma być sprzedany prezentuje poniższa mapka

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

57

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Czyli może się tu zrobić gęsto....

58

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

lowell79 napisał/a:

Czyli może się tu zrobić gęsto....

Zagęszczenie to jedna sprawa, a losy kaplisi pod ewentualnymi rządami innych włascicieli ... hmmm   hmm

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

59

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Wiecie To jest dopiero oferta a czy ktoś kto kupi Hmm Też nie wiem jakie są koszty sprzedaży Jest to na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego a z pozwoleniem może być ciężko, chyba, że na przebudowę dom tak jak sąsiedzi, ale na pewno "nie" na budowę nowego

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

60

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

baca napisał/a:

Wiecie To jest dopiero oferta a czy ktoś kto kupi Hmm Też nie wiem jakie są koszty sprzedaży Jest to na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego a z pozwoleniem może być ciężko, chyba, że na przebudowę dom tak jak sąsiedzi, ale na pewno "nie" na budowę nowego

Bodaj byś miał rację, że pozwolenie na budowę będzie trudno uzyskać  hmm  Niemniej są mniej i bardziej wpływowi ludzie, którzy potrafią przeskoczyć takie utrudnienia. Żywym przykładem jest zabudowa Łysej Przełęczy sad

Szkoda by było utracić takie miejsce.

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

61

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Wiesz W papierach jest wpisana zabudowa więc może ją rozbudować, przebudować itp ale do tego ma tylko jedno miejsce na działce Na innych Hmm może mieć jednak problem, choć jak dobrze wiecie gmina Ślemień prowadzi się swoimi zasadami a Gibasy  to przecież Ślemień

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

62

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Jestem również za gontem i chętnie się dorzucę . Niestety 1 maja nie będę jeszcze mogła być z Wami na Gibasach   sad .

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

proponuje by - gdyby nie udało sie pozyskać gontu(choć mam nadzieje że sie jednak uda), to ewentualnie pokryć kaplisie DARNICAMI( a to zawsze da sie zrobić i też będzie wyglądało regionalnie-beskidzko), pozdrawiam, hej

64

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Serdecznie Witam !!!
W związku z Waszą szczytną akcją i związaną z tym prośbą podaję obiecane namiary na osoby, które mogą w niej pomóc. Prosiłeś o telefony więc oto one: konserwatorka zabytków-Elżbieta Lach 604 320 199, natomiast jeżeli chodzi o gonty na pokrycie dachu to polecam kontakt z wykonawcą zabytkowego domu obok Starej Chałupy w Milówce, który zobowiązał się ułatwić Wam załatwienie gontów - Andrzej Gąsior 663 955 392.
To tyle, jeżeli będziecie coś potrzebowali - to numer znacie. Pozdrawiam Darek z Żywca
PS
I na Rany Boskie nie przenoście tej kapliczki w inne (nowe) miejsce !!!!!!

65

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

harnaś wołoski napisał/a:

proponuje by - gdyby nie udało sie pozyskać gontu(choć mam nadzieje że sie jednak uda), to ewentualnie pokryć kaplisie DARNICAMI( a to zawsze da sie zrobić i też będzie wyglądało regionalnie-beskidzko), pozdrawiam, hej

Harnasiu - z czystej ciekawości, co to są te darnice?  wink  hmm

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

66

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Z tego co mi jest wiadomo to przeciwko zaciekaniu w skutek deszczu ścian bocznych oraz przeciw skutkom ostrych wiatrów stosowano w szałasach oszalowanie z darnic drewnianych pionowych, często przybijanych do zrębów budynków drewnianymi kołkami lub gwoździami. Dużo szałasów tatrzańskich było tak obijanych. Krótko mówiąc deska (darnica) po całej długości nie w poziomie ale w pionie i jedna obok drugiej przez całą długość. Jak co to harnaś mnie poprawi

Ostatnio edytowany przez baca (2011-04-26 17:34:55)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

darnice- deski, które były "darte"z pnia wzdłuż słojów. szałasy- bacówki zazwyczaj u nich dach był kładziony darnicami.

68

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

no czyli dobrze mniej więcej opsiałem

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

69

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Serdecznie dzięki Wasyl za namiary. Zadzwoniłem w sprawie gontu i sprawa wygląda następująco. Około 80 zł kosztuje metr kwadratowy gontu (układany podwójnie co jest zalecane dla  dłuższej trwałości) i około 160 zl metr kwadratowy gontu z układaniem go przez profesjonalną firmę (materiał+robocizna). 1maja jak już wiadomo wybieram sie na Gibasy i wtedy policzę dokładnie powierzchnię dachu i zrobię kosztorys owego pokrycia. (dodam tylko ze cena ta obejmuje pokrycie dachu bez ingerencji w więzbe. Z tym myślę ze sobie poradzimy jak będzie trzeba bo mamy już zapewnienie cieśli z Międzybrodzia o wyremontowaniu  więzby).

70

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Super informacja! smile

71

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Pięknie Panowie dziękuje za wyjaśnienia smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

pare dni temu byłem (na rowerze) w Beskidzie Sądeckim(bajeczny,gdyby nie lokalny patriotyzm powiedziałbym ,że równie piękny-piękniejszy od naszego Małego-tam cały czas jest cicho, spokojnie i mało cywilizacji). jadąc przez B.S. napotkałem tam wiele przystanków autobusowych, wepranych gdzieś wysoko w przysiołkach ,które kryte były właśnie darnicami i muszę powiedzieć ,że wygladało to bardzo osobliwie(fajnie by było jakby w Małym też takie były!), stąd pomyślałem żeby ewentualnie pokryć kaplisie darnicami, gdyby z gontu nic nie wyszło.  u nas darnice sa coraz rzadsze.

73

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Gratuluje Ufok

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Piykno sprawa Ufok !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!hej! big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile big_smile  big_smile  big_smile

Ostatnio edytowany przez harnaś wołoski (2011-04-27 19:23:22)

75

Odp: Kapliczka na Gibasach - czyli ocalić legendę od zapomnienia

Udało mi się załatwić zgodę na wjazd w okolice szlabanu samochodów osób które będą chętne pomóc przy kapliczce ( zawsze to mniej do drałowania z narzędziami od Basi wink ). Chętnych zapraszam 1 maja około 10-11 na wstępne rozeznanie prac przy kapliczce.