Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

FORUMOWA KAPLICZKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
postanowiona została kolejna rzecz odnośnie miejsca pod Cisowymi Grapami.
szałas składa sie z 2 części:większej- szałasu dla owiec i mniejszej-tzw.kolyba:kuchenka,pomieszczenie gospodarcze.
w obu cześciach wewnątrz wyrastają drzewa-mniejsze w kolybie i większe w szałasie.
wpadłem na pomysł by na większym drzewie w szałasie powiesić "Naszą Forumową" kapliczkę.
rzeźbę do wnętrza kapliczki ,drewnianą Chrystuska Frasobliwego(  ludową-góralską) ufunuduję ja, a kapliczkę zobowiązał sie wykonać Władziu Klaja - uczestnik akcji.
kapliczka powinna być gotowa na następną akcję -dokończenie oczyszczania ruin szałasu, za miesiac, w maju.
czy Szanowni Forumowicze popierają pomysł o "Forumowej "kapliczce????????????????

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

ach zapomniałem dodać, kapliczka ma być podpisana: KAPLICZKA FORUM BESKIDU MAŁEGO   AD 2011

Ostatnio edytowany przez harnaś wołoski (2011-04-22 21:03:05)

53

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

harnaś wołoski napisał/a:

FORUMOWA KAPLICZKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
postanowiona została kolejna rzecz odnośnie miejsca pod Cisowymi Grapami.
szałas składa sie z 2 części:większej- szałasu dla owiec i mniejszej-tzw.kolyba:kuchenka,pomieszczenie gospodarcze.
w obu cześciach wewnątrz wyrastają drzewa-mniejsze w kolybie i większe w szałasie.
wpadłem na pomysł by na większym drzewie w szałasie powiesić "Naszą Forumową" kapliczkę.
rzeźbę do wnętrza kapliczki ,drewnianą Chrystuska Frasobliwego(  ludową-góralską) ufunuduję ja, a kapliczkę zobowiązał sie wykonać Władziu Klaja - uczestnik akcji.
kapliczka powinna być gotowa na następną akcję -dokończenie oczyszczania ruin szałasu, za miesiac, w maju.
czy Szanowni Forumowicze popierają pomysł o "Forumowej "kapliczce????????????????

Piękna sprawa Harnasiu!!!

54

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

Mi się ten pomysł Harnasiu podoba smile
Sam fotografuję wszystkie kapliczki napotkane na szlaku.
Skrzyneczkę forumową już mamy, ale kapliczki nie.
Chętnie znowu się zjawię przy akcji oczyszczania szałasu i zawieszenia kapliczki big_smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

55

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

Popieram big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

56

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

Super pomysł harnasiu . smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

57

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

Chyba w żadnym Beskidzie nie ma tyle kapliczek co w Małym. Wydaje mi się, że jest ich wystarczająco, żeby nie powiedzieć, że za dużo.
Ale jeśli już ma być... cyt. "KAPLICZKA FORUM BESKIDU MAŁEGO" czyli co, ona jest własnością forum? Przecież nie stawiamy jej dla siebie tylko dla wszystkich turystów! Chyba lepiej by brzmiał napis np. "W Bogu podzięce za możliwość działania na terenie Beskidu Małego. Forum Beskidu Małego"?
Drzewo w środku szałasu ... może czas pozwoli na umiejszczenie kapliczki w ciekawszym miejscu?

58

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

WB napisał/a:

Chyba w żadnym Beskidzie nie ma tyle kapliczek co w Małym. Wydaje mi się, że jest ich wystarczająco, żeby nie powiedzieć, że za dużo.

Jeśli ktoś postawił/chce postwić w jakimś miejscu kapliczkę tzn. ,  że miał/ ma ku temu jakiś powód , bądź taka była/jest jego wola i należy ją uszanować. Małe drewniane kapliczki są wpisane w krajobraz Beskidów, a Małego szczególnie i powiem Ci, że pierwszy raz spotykam kogoś, komu by one w jakimś stopniu „przeszkadzały”, albo inaczej – że ktoś się w ten sposób o nich wypowiada. Masz jednak prawo wyrazić swoje zdanie. Od tego jest bowiem to forum.

WB napisał/a:

cyt. "KAPLICZKA FORUM BESKIDU MAŁEGO" czyli co, ona jest własnością forum? Przecież nie stawiamy jej dla siebie tylko dla wszystkich turystów!

A czy harnaś woloski gdzieś wspomniał, że zamknie ją na kłódkę i pozwoli przy niej przystanąć bądź pomodlić się tylko użytkownikom Forum ?

WB napisał/a:

Drzewo w środku szałasu ... może czas pozwoli na umiejszczenie kapliczki w ciekawszym miejscu?

A dlaczego to drzewo w środku szałasu nie jest wg Ciebie ciekawe na zawieszenie kapliczki ? Jeśli masz ciekawszy pomysł - zaproponuj inne miejsce.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

59

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

Jeśli ktoś chce i ma jakiś powód, to chyba może postawić kapliczkę - nie twierdzę, że nie. Ale moim zdaniem powinien to być konkretny powód a nie stawianie kapliczki dla samego jej stawiania. Dawniej jakiś drwal postawił kapliczkę, bo go drzewo przy wyrębie przygniotło i cudem wyszedł z pod niego żywy. Ktoś komuś wielką krzywdę we wsi zrobił i w ramach pokuty ksiądz kazał mu kapliczkę czy krzyż postawić. Z okazji stulecia, czy milenium krzyże stawiano. A stawianie kapliczki z powodu posiadania, czy przynależności do forum....
harnaś wołoski napisał, że "kapliczka ma być podpisana: KAPLICZKA FORUM BESKIDU MAŁEGO   AD 2011" - tak więc wskazuje, że jest ona czyjąś własnością. Nie spotkałem się jeszcze nigdzie z kapliczką podpisaną w ten sposób. Były podpisy kto jest fundatorem, czy w podziękowaniu za co ta kapliczka została postawiona, ale nie czyja ona jest. Nikt się nikomu nie zabroni modlić pod tą kapliczką i nikt jej nie zamknie na kłódkę - to chyba oczywiste, ale samo postawienie kapliczki i napisy na niej trzeba dokładnie przemyśleć. Wydaje mi się, że stawianie kapliczek zpowszedniało. Nie można sprowadzać sprawy do poziomu: mamy forumową skrzyneczkę, to zróbmy sobie forumową kapliczkę! Sama idea jest szczytna lecz należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Ja jestem przeciw napisowi a nie przeciw kapliczce.

60

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

WB napisał/a:

(...) Sama idea jest szczytna lecz należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Ja jestem przeciw napisowi a nie przeciw kapliczce.

WB
Harnaś dał propozycję,  kapliczki a także był autorem, promotorem, wykonawcą akcji oczyszczania ruin szałasu kamiennego pod cisowymi Grapami. Z książki Harnasia wołoskiego wynika, że w Beskidzie Małym jest wiele jeszcze takich obiektów i wiem osobiście, że marzy mu się, a także mi ukazanie turystom wędrującym po BM-ie tej historii, uratowania resztek szałasów.  Obok miejsca, gdzie padła propozycja kapliczki jest planowana tablica informacyjna na temat szałasu i zapewniam Cię, jeżeli forum w BM –u się wypowie, będzie też informacja o powstaniu tej kapliczki, kiedy, kto był fundatorem i jak ona powstała.  Każdy głos jest cenny. Mogą powstać kompromisy. A może sam weźmiesz udział w ukończeniu oczyszczania ruin i zawieszeniu kapliczki, po uzgodnieniu treści?
Dam Ci przykład trochę z innej beczki, a mówiące, że cuda się zdarzają!
Kiedy ileś lat temu zawitałem w BM,  przeraziłem się!  Zaniedbane szlaki, brak oznaczeń!
Zacząłem odnawiać z własne pieniążki, oznaczać, kierunkowskazy wieszać.
I wiesz co się stało? Znaleźli się czepialscy. Zaczęli straszyć sądami (mam pisma), że nie mogę, nie mam uprawnień.
Jakoś żyję i ironia losu, maluję wspólnie z tymi co mnie przed sądem chcieli postawić big_smile .
Uważam, że dyskusja na forum jest potrzebna. Sam popełniłem troszeczkę błędów oznaczając BM, co staram się poprawić (naprawić). Nie mniej  część tych  co mnie krytykowali zakasali rękawy i wspólnie tworzymy jakieś dzieło tak mi się przynajmniej wydaje smile .

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

61

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

WB ma spojrzenie z "zewnątrz" na całą sytuację, i jest to trzeźwe spojrzenie. Ideą forumowych akcji nie jest stawianie kapliczek a raczej ratowanie pozostałości po naszej kulturze. Czy taki "dodatek" jest słuszny ,czy nie, to chyba w większości indywidualna sprawa.

Trzeba się postawić w roli turysty, który odwiedzi to miejsce. Ja szczerze mówiąc nie słyszałem jeszcze o żadnej forumowej kapliczce. Reakcje takiego turysty też mogą być podzielone. Nie chciałbym jednak, aby miało to rzutować na główny cel jaki nasi dzielni forumowicze realizują i zrealizują smile

Osobiście nie mam nic przeciwko, ale rzeczywiście napis trzeba przedyskutować. Myślę, że czym mniej informacji będzie na takiej kapliczce tym bardziej ona zainteresuje turystę. Ale to takie moje osobiste zdanie. Nie wiem czy obiektywne.

62

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

Moim skromnym zdaniem, powinniśmy najpierw zadbać o istniejące, czasami w złym stanie kapliczki, a później stawiać nowe.

63

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

czartak napisał/a:

Moim skromnym zdaniem, powinniśmy najpierw zadbać o istniejące, czasami w złym stanie kapliczki, (...)

Twoje skromne zdanie jest bardzo słuszne smile
Większość z ludzi tak się wyraża, co cieszy. Cieszyłoby jeszcze bardziej, gdyby do tych słów, jeszcze sami dołożyli nie tylko słowa, a czyny.  Mam nadzieję gościu czartak że jakąś małą skromną kapliczkę w BM-ie weźmiesz w opiekę.
Jak czytasz forum to zapewne wiesz, że uczestnicy w tej chwili ratują kapliczkę na )( Gibasowej co łączy się z dużym nakładem sił, środków, kosztów i nadzoru konserwatora zabytków, a wszystko w czynie społecznym.
Także nie jest to tak jak napisałeś.
Dbamy o przeszłość, w tym kapliczki, szałasy kamienne, ………….., ale także o teraźniejszość.  Ale, żeby wszystkich zadowolić potrzeba więcej takich społeczników co wezmą w swoje ręce choćby jedną najmniejszą kapliczkę big_smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

po pierwsze primo: nigdzie nie było napisane że propozycja podana w postach nr.51-52, to ostateczność !

po drugie primo: grzecznie zapytałem: "czy Szanowni Forumowicze popieraja pomysł..."( by ewentualnie zgłaszali swoje propozycje)

po trzecie primo: proponuje by napis wygladał tak: FUNDATOR KAPLICZKI: FORUM BESKIDU MAŁEGO AD2011( co Szanowni Forumowicze na to ??)

pozdrawiam,hej!!!

Ostatnio edytowany przez harnaś wołoski (2011-04-26 10:09:39)

65

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

A ja wszystkim wam polecam oglądnięcie filmiku z akcji dzięki uprzejmości i montażu Krzysztofa Paczyńskiego.

Film znajduje się na stronie  www.klub-podróżnika.cba.pl lub bezpośrednio na www.youtube.com

Namiary na filmik dał mi oczywiście sam autor
Miłego oglądania wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

66

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

Świetna pamiątka z akcji !. Miło było zobaczyć znajome pyszczki wink i Ciebie w tej dziurze na żywo !  lol

Ostatnio edytowany przez nena (2011-05-09 19:27:05)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

67

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

Fajnie, że jest materiał z całej akcji!!! Miło się to ogląda!

68

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

myślę że można by wrzucić to Adminie na główną jako nowość wink

btw, jeszcze raz gratuluję "czynownikom" big_smile

69

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

Akall napisał/a:

myślę że można by wrzucić to Adminie na główną jako nowość wink

btw, jeszcze raz gratuluję "czynownikom" big_smile

Pisałem właśnie w tej sprawie do bacy, aby ładnie to wyglądało to wolę się zapytać autorów o zgodę! Bo odwalili kawał dobrej roboty!

70

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

Witam
Oczywiście jest zgoda na umieszczenie filmiku z akcji, a montaż zawdzięczam Grześkowi i Kubie, etatowym realizatorom kilku prezentacji:-)
Miłego oglądania!

71

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

jak wyżej Prezesie

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

Kapliczka z Chrystuskiem Frasobliwym, jest już gotowa!!!!!!!!!!własnie ją odebrałem i moim skromnym zdaniem jest UROCZA!!!, dokonczenie akcji planujemy 14 maj 2011(sobota-wiem że w tym terminie planowany jest też ZLOT w Stryszawie, ale ja nie moge być tam obecny, bo mam w niedziele komunie, a i pozostałym uczestnikom akcji ten termin też pasi), więc jeśli ktoś jest chętny w tym trudnym terminie to zapraszamy-planujemy:zawieszenie kapliczki, dokończenie prac wykończeniowych przy szałasie, oczyszczenie terenu, kiełbaski lub prazonki, początek prac przy szałasie ok 9.00, więcej danych ok.czwartku-piątku. pozdrawiam, hej!!! smile

Ostatnio edytowany przez harnaś wołoski (2011-05-10 19:55:00)

73

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

No szkoda Harnasiu, plany rzeczywiście kolidują, pozostaje mi tylko życzyć powodzenia!!! Na pewno przejdę się w najbliższym wolnym terminie zobaczyć efekty pracy na własne oczy!

74

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

No toś wybrał harnasiu wyjątkowo niefortunny termin hmm Ale nie ukrywajmy, mamy maj, okres komunijny, z drugiej strony podejrzewam, że do terminu zlotowego się ludzie szykowali od ... Rogacza w lutym wink . Tak BTW szkoda, że Cię nie będzie na zlocie wink Powodzenia na Cisowych...

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

75

Odp: Akcja - szałas pod Cisowymi Grapami

Nagranie z akcji - szałas pod Cisowymi Grapami, naprawdę dobre i ta nastrojowa muzyka. No i Baca w jaskinii. Przyjemnie się oglądało smile