26

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Jak tak to pożałuję te 4,50 zł (chyba tyle kosztuje) wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

27

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

no jakoś tak Ja również zakupię, bo Darek umieścił tam moje zdjęcie. Ciekawe jestem jakie wybrał Mam nadzieję,  że to najładniejsze tongue

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

28

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

informacja nawet znalazła się na stronie www.andrychow.pl

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

29

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Oto jest pytanie. Czy w Beskidzie Małym jest jeszcze szansa na odkrycie jakiegoś paprotnika przy tak doskonałym jego zbadaniu ? (Ostatnio doszedł nasięźrzał pospolity który cały czas tutaj rósł, jednak skrupulatnie ukrywał się przedemną) Myśle że tak, nawet w samych podejźrzonach. Szansa na to że podejźrzon księżycowy znajdzie się ponownie jest duża. Nie można też wykluczyć odkrycia podejźrzona rutolistnego jednak trafienie go jest tak nikłe jak przypadku podejźrzona marunowego. Odkrycie tego gatunku bardzo by mi się przydało zwłaszcza że i ten gatunek opracowuje do Czerwonej księgi, a tego odkrycia nie mam i byłobyby zarąbiście jakby znalazłby się w Beskidzie Małym. Pożyjemy zobaczymy.

30

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

wierzę w ciebie Darku, że ci się uda smile

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

31

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

przyłączam sie do słów bacy , komu jak nie Tobie Darku się to uda wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

32

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Znając Darka to na pewne niedługo trafi na jakieś niesamowity okaz w Beskidzie Małym wink

33

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dzis kupiłem Nowiny Andrychowskie ukazał sie artykuł o odkryciu Darka                                                                                Zagórnik jedyny w Karpatach Polskich                                                                                                                                        .Początkiem lata na Skornicy w Zagórniku dokonano bardzo interesującego odkrycia  Stwierdzono stanowisko bardzo  rzadkiej paproci podejżrzona marunowego (Botrychium matricariifolium). Odkrycia dokonał Dariusz Tlałka mieszkaniec Ket, nalezacy do sekcji pteridologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego  Podejżrzon marunowy jest reliktem flory paleozoicznej,osiaga wysokośc 10-20 cm W Polsce objęty ochroną scisła wpisany również do Polskiej czerwonej ksiegi roslin jako krytycznie zagrożony (kategoria CR), objęty także Konwencją Berneńską ,co znaczy ze jest zagrozony w całej Europie .Nowe stanowisko liczace 13 osobników odkryto na stoku Skornicy w Zagórniku To jedyne znane współcześnie stanowisko w całych Karpatach Polskich . Jak twierdzi sam odkrywca ,podejżrzon marunowy jest obecnie najcenniejszą rośliną Beskidu Małego

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

34

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

no też miałem możliwość przeczytania tego artykułu

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

35

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Witam Państwa smile

Będąc wczoraj w okolicy łamanej skały nalazłem dwie sztuki Paprotnika Ostrego.Zrobiłem zdjęcie.Nie wiem jednak czy jest on żadkością na tym teranie dla tego fotki nie zamieszczam a pytam właśnie o to smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

36

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Paprotnik ostry z Beskidu Małego do tej pory nie został podany. I w rzeczywistości jeśli to jest ten gatunek to ma Pan odkrycie nowego gatunku dla flory Beskidu Małego big_smile Prosiłbym o przesłanie mi drogą mailową zdjęć domniemanego gatunku do oznaczenia. Gatunek ten można pomylić z młodocianymi okazami paprotnika kolczystego neutral

37

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

no i to się nazywa mieć wiedzę

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

38

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Panie Dariuszu prosiłbym o Pana @ to wyśle zdjęcie na skrzynkę.

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

39

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Mój mail mogę ujawnić na forum, bo mam go w internecie. Oto on: dariusz.tlalka@o2.pl

40

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Roślina niestety okazała się pospolitym w Beskidzie Małym podrzeniem żebrowcem (Blechnum spicant) neutral

41

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Może następnym razem wink

42

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dariusz Tlałka napisał/a:

Roślina niestety okazała się pospolitym w Beskidzie Małym podrzeniem żebrowcem (Blechnum spicant) neutral

Też mi się zdarzyło wziąć go za cenny okaz kiedyś big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

43

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dzisiaj byłem odwiedzić magiczne miejsce wskazane przez naszego botanika i naliczyłem 15 osobników
Poniżej prezentuje kilka z nich

 

 

Ostatnio edytowany przez baca (2011-05-05 15:52:52)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

44

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

No pięknie Baca, podejźrzon marunowy z roku na rok wziększa liczbę osobników smile ale jak ja tam wparzę to można się spodziewać kolejnego wysypu lol

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-05-05 16:02:45)

45

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

baca przepiękne okazy smile ! Gratuluję ! big_smile  Co to się zaczyna dziać na tym Forum ... ?  lol

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

46

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

No trzeba wspomóc Darka Za nie długo nie będzie wstanie ogarnąć tych wszystkich stanowisk i ich w rok w rok kontrolować : big_smile cool:  cool

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

47

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Spoko, ja tylko kontroluje paprotniki zagrożone w Polsce. A w Beskidzie Małym są nimi do tej pory: nasięźrzał pospolity, podejźrzon marunowy i zanokcica północna smile

48

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Pięknie Baca  smile  Aż mi żal, że nie usłyszałam tego z pierwszej ręki  wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

49

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Ja natomiast dzisiaj szczegółowo przeszukałem stanowisko podejźrzona marunowego i naliczyłem aż 24 osobniki !!! Co jest prawie dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku smile Poprostu genialnie big_smile A przecierz to taki unikalny gatunek.




Podjąłem też próbę ponownego odnalezienia podejźrzona księżycowego na potencjalnych stanowiskach od Andrychowa, Rzyki po Roczyny lecz bez rezultatu neutral

50

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Darku a może dlatego tak go przybywa bo wie, że ma dobrego opiekuna i strażnika wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/