26

Odp: Storczyki

no to już wiemy baca, którego podkolana fotografowałeś wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

27

Odp: Storczyki

Ostatnio znowu zawitałam na podmokłą łąkę nad moim domem, gdzie wcześniej kwitły kukułki szerokolistne (Dactylorhiza majalis) . Niestety powoli już kończą kwitnienie smile.  Ich miejsce, zarówno na łące  jak i na skraju lasu zajęły pięknie pachnące podkolany białe (Platanthera bifolia). Oprócz podkolanów króluje tu również uwielbiany przez trzmiele i inne błonkówki ostrożeń łąkowy (Cirsium rivulare (Jacq.) All.). Spotkałam też opisywanego tu wcześniej pająka kwietnika (Misumena vatia). Tym razem nieco inaczej wybarwionego, a mianowicie z dwoma charakterystycznymi kamuflującymi czerwonymi pasami na odwłoku. W błocie nad strumykiem żyły sobie małe muszelkowe ślimaczki – bursztynki pospolite (Succinea putris) . Zaczyna już kwitnąć parzydło leśne (Aruncus sylvestris) - roślina objęta ochroną . No i nawąchałam się kwiatów dzikiej róży (Rosa canina L.), która właśnie jest w pełni kwitnienia smile. Co tu dużo mówić ...  zaczęło się lato wink . Zostawiam albumik ze spacerku  wink

http://lh4.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TBUt9Jp2f9I/AAAAAAAAEWk/06-urq2_NNU/s640/100_7594.JPG

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

28

Odp: Storczyki

nena napisał/a:

Zostawiam albumik ze spacerku  wink

Nena piękne fotki Ci się udało zrobić smile Ty poprostu dokumentujesz tę łąkę w kolejnych porach roku smile

nena napisał/a:

smile Co tu dużo mówić ...  zaczęło się lato wink

I to jest bardzo optymistyczny akcent big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

29

Odp: Storczyki

fajne fotki Ja teraz trochę zarobiony i non stop w delegacjach więc nie mam kiedy wyskoczyć na polany porobić fotek jednak miałem przynajmniej dzisiaj czas pooglądać przez jakiś czas Karkonosze z Jeleniej Góry, Góry Kaczawskie, Góry Wałbrzyskie No dziś to pogoda bomba była smile Ach szkoda gadać

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

30

Odp: Storczyki

Chcąc pójść za namową Jolanty tj. kontynuacji dokumentowania „storczykowej łąki” w różnych porach roku wybrałam się w zeszłą niedzielę na kolejny spacer. Właściwie to nastawiłam się głównie na motyle, ponieważ tych w lipcu jest najwięcej. I na nastawieniu się właściwie skończyło big_smile,  aczkolwiek nie do końca ... wink . Już wchodząc do lasu natknęłam się na pierwszego borowika big_smile no i się zaczęło ... spacer na łąkę zamienił się w połowie w grzybobranie. Grzyby były dla mnie zupełnym zaskoczeniem zważywszy na upał i suszę w lesie no i na porę dnia, o której je zbierałam big_smile I tak powoli zbierając grzybki i robiąc fotki roślinkom, idąc wzdłuż znanego już strumyka doszłam do łąki , a właściwie to części łąki , ponieważ większa jej część została niestety skoszona hmm. Została tylko część , bardziej podmokła. Niemniej jednak zajrzałam we wszystkie znane mi już z wcześniejszych wycieczek miejsca big_smile. Przekwitł już niestety piękny ostrożeń łąkowy (Cirsium rivulare) i kończy kwitnienie parzydło leśne (Aruncus sylvestris) . Za to w zamian zaczynają kwitnąć, również na różowo, chabry łąkowe (Centaurea jacea L.), które będą  zdobić łąki już do jesieni smile, czyściec leśny (Stachys sylvatica L.) i krwawnica pospolita (Lythrum salicaria L.). Nie przestaje kwitnąć jastrun właściwy (Leucanthemum vulgare) i wyka ptasia (Vicia cracca L.) . Nisko nad ziemią kwitnie na fioletowo głowienka pospolita(Prunella vulgaris L.). W pełni kwitnienia są teraz rośliny z rodziny selerowatych, dawniej zwanych baldaszkowymi. Ten rodzaj roślin upodobały sobie szczególnie chrząszcze z rodziny kózkowatych np.strangalia plamista (Leptura mac ulata), ale także najpiękniejsze motyle np. paź królowej (Papilio machaon) (o którym napiszę w innym wątku).

Na obrzeżach lasu , przy ścieżkach zakwita w lipcu dosyć efektowna roślina – lnica pospolita (Linaria vulgaris) a w trawie wznosi się ziele tojeści pospolitej (Lysimachia vulgaris L.) i dziurawca (Hypericum L.). Ziele lnicy jest trujące dla zwierząt hodowlanych . Lipiec to także pełnia kwitnienia traw smile. Ja najbardziej lubię delikatną drżączkę. Pojawiły się już pierwsze owoce dzikiego bzu koralowego (Sambucus racemosa L.) i leszczyny (Corylus avellana L.).

A w lesie ? Oprócz grzybów tych jadalnych i tych mniej lub w ogóle wink  znana nam już paproć – podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant) wytworzyła właśnie drugi rodzaj liści , liście zarodnionośne . Gdy zajrzymy pod spód tych liści zobaczymy zielone kupki zarodni.

Były i motylki i inne zwierzątka smile Nie można tez zapomnieć o unoszących się , szczególnie w upalne dni zapachach ziół. Do domu wróciłam z największym chyba, odkąd pamiętam, zbiorem prawdziwków big_smile Ale to już zostawię dla ciekawych w albumiku , który dołączyłam do mojej pisaniny ... smile.

album po kliku na zdjęcie

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TDt20ciQ3xI/AAAAAAAAFlo/jbxOV2UmOss/s640/100_8396.JPG

Latem na łące jest pięknie, ale nic nie potrafi mi zastąpić mimo wszystko wiosny smile.

Ostatnio edytowany przez nena (2011-04-30 15:14:46)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

31

Odp: Storczyki

Na zakwitnięte tegoroczne storczyki w Beskidzie Małym niewiele do czekania. Oto w jakiej obecnie są postaci smile Zdjęcia z okolic zamku Wołek z pośród ogromniastego stanowiska nasięźrzała pospolitego.


32

Odp: Storczyki

stoplamki szerokolistne, jeszcze troszkę i znowu będziemy podziwiać ich kwiaty smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

33

Odp: Storczyki

Storczyk męski już kwitnie w Beskidzie Małym. Zdjęcie ze stoku Skornicy w Zagórniku smile

34

Odp: Storczyki

Taki delikatny, jakby trochę nieśmiały wink big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

35

Odp: Storczyki

Dariusz Tlałka napisał/a:

Na zakwitnięte tegoroczne storczyki w Beskidzie Małym niewiele do czekania.

ja też Darku znalazłam stoplamki i podkolany w podobnej postaci jak Ty.
Mam pytanie odnośnie innych gatunków storczyków. Czy natknąłeś się może gdzieś w BM -ie podczas swoich wędrówek na np. gółkę , kruszczyki czy listerę jajowatą  ?

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

36

Odp: Storczyki

nena napisał/a:

ja też Darku znalazłam stoplamki i podkolany w podobnej postaci jak Ty.
Mam pytanie odnośnie innych gatunków storczyków. Czy natknąłeś się może gdzieś w BM -ie podczas swoich wędrówek na np. gółkę , kruszczyki czy listerę jajowatą  ?

Gółke długoostrogową widziałem tylko raz w Beskidzie Małym, kilka lat temu na polanie Pękalowej przy granicy rezerwatu Madohora. Trafiłem też w zeszłym roku mieszańca między gółką długoostrogową a kukułką Fuchsa na wilgotnej łące w Rzykach-Mydlarzach. Z kruszczyków zeszłym roku widziałem szerokolistnego na stoku Skornicy w Zagórniku, a błotnego kilka lat temu na wilgotnej łące w Kukowie i na wschód od szczytu Przyszopa w Tresnej. Natomiast listera jajowata jest rozpowszechniona w Beskidzie Małym. Występuje ona wraz z innymi storczykami. Jest całkowicie zielona, dlatego nie rzuca się w oczy neutral

37

Odp: Storczyki

no proszę -  pięknie ! Nic tylko szukać ! big_smile Tą listerę jajowatą musisz mi koniecznie kiedyś pokazać, żebym jej nie "przegapiała".  neutral

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

38

Odp: Storczyki

Kilka dni temu odwiedziłem Wołek  zaintrygowany "wysypem" nasięźrzału pospolitego .Okazało się że natrafiłem na dużą ilość listerii jajowatej na łące na pd zach od szczytu Wołka (zacienione miejsce na zdjęciu). Niestety " kwiatu paproci" nie spotkałem ,zapewne to inne bardziej wilgotne miejsce w okolicach Wołka , a nie chciałem zadeptać całej okolicy.

http://img135.imageshack.us/img135/8559/listeria.jpg



Uploaded with ImageShack.us

http://img29.imageshack.us/img29/5121/42790219.jpg

Uploaded with ImageShack.us

39

Odp: Storczyki

Gustek ty dosłownie chodziłeś po tym stanowisku nasięźrzała pospolitego. Jednak paproć ta skrupulatnie się maskuje wśród roślinności i dla tych którzy nie wiedzą jak naprawdę wygląda jest ona trudna do znalezienia. Właśnie na tą listere jajowatą wtedy też my trafili smile

40

Odp: Storczyki

Gustek napisał/a:

Kilka dni temu odwiedziłem Wołek  zaintrygowany "wysypem" nasięźrzału pospolitego .Okazało się że natrafiłem na dużą ilość listerii jajowatej na łące na pd zach od szczytu Wołka (zacienione miejsce na zdjęciu). Niestety " kwiatu paproci" nie spotkałem ,zapewne to inne bardziej wilgotne miejsce w okolicach Wołka , a nie chciałem zadeptać całej okolicy.

No i mam listerę jajowatą big_smile, piękna Gustku smile. Jeszcze nie jest w pełni kwitnienia i nie widać dokładnie kwiatów, które i tak są w dużej mierze zielone, ale to też storczykowate big_smile.
A co do "kwiatu paproci" to potrafi go wypatrzyć jak narazie tylko Darek T. i baca  big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

41

Odp: Storczyki

Mam zdjęcia storczyków z wczorajszego podjazdu rowerowego pod Bujakowski Groń.

Storczyk męski w odmianie białej


Kwitnąca listera jajowata

42

Odp: Storczyki

śliczna ta odmiana biała, taka delikatna smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

43

Odp: Storczyki

ahh piękne te storczyki

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

44

Odp: Storczyki

Dzisiaj postanowiłem sprawdzic co dzieje sie na mojej Storczykowej Łączce , musze stwierdzic ze Storczyki mają sie na niej całkiem dobrze było ich bardzo dużo ale kwitły tylko nieliczne. Mysle ze na całkowity wysyp jest jeszcze troszke za wczesnie i na pełne kwitnienie trzeba jeszcze poczekac                                                                                                 

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2011-05-21 14:00:28)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

45

Odp: Storczyki

Piękne te storczyki - kukułki szerokolistne smile

46

Odp: Storczyki

ładne zdjęcia storczyków i nie tylko (m.in. skrzyp) Ja co prawda dzisiaj dzień z synem spędziłem ale odwiedziłem moją polankę z podkolanem i tak zauważyłem że do tygodnia lub dwóch będą piękne kwiaty wink

Foty:

https://lh5.googleusercontent.com/_A22hZot4HrQ/TdjnukbuM9I/AAAAAAAAGWA/2AEerRafcVU/s576/2011.05.21%20-%20bol%C4%99cina%20kryjaki%20-%20kwiaty%20001.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/_A22hZot4HrQ/Tdjnvx_0s_I/AAAAAAAAGWI/S8adATX8nQY/s576/2011.05.21%20-%20bol%C4%99cina%20kryjaki%20-%20kwiaty%20006.jpg

Ostatnio edytowany przez baca (2011-05-22 15:47:13)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

47

Odp: Storczyki

śliczne ferdynansie smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

48

Odp: Storczyki

Baca już niedługo i nasz podkolan w Beskidzie Małym zakwitnie smile

49

Odp: Storczyki

pewnie tak

A póki co to ja również jakieś storczyki dołączam Więcej po kliknięciu wink

https://lh6.googleusercontent.com/_A22hZot4HrQ/TdvYByn3s5I/AAAAAAAAGfk/OTz2DhZdS-Y/kobiernice%20podgrodzie%2C%20wo%C5%82ek%2C%20ruiny%20zamku%2C%20kobiernice%20podgrodzie%20043.jpghttps://lh3.googleusercontent.com/_A22hZot4HrQ/TdvYD5V4H7I/AAAAAAAAGf0/a3XW0c9iSK4/kobiernice%20podgrodzie%2C%20wo%C5%82ek%2C%20ruiny%20zamku%2C%20kobiernice%20podgrodzie%20051.jpghttps://lh3.googleusercontent.com/_A22hZot4HrQ/TdvYQXrSV9I/AAAAAAAAGhc/wPzXzLo29cU/kobiernice%20podgrodzie%2C%20wo%C5%82ek%2C%20ruiny%20zamku%2C%20kobiernice%20podgrodzie%20096.jpg

Ostatnio edytowany przez baca (2011-05-24 19:12:39)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

50

Odp: Storczyki

Baca piękne storczyki. Przeglądłem twoje zdjęcia i zauważyłem że znalazłeś
buławnika mieczolistnego. Jak tyś to zrobił. Przecież to gatunek bardzo rzadki w Beskidzie Małym i zagrożony wyginięciem w Polsce. Moje wielkie gratulacje !!!!! smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-05-24 19:38:12)