51

Odp: Storczyki

No nieżąrtuj Było tego chyba z 10 szt
Ale proszę bardzo

Buławnik mieczolistny (Cephalanthera longifolia (L.) Fritsch) – gatunek byliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W Polsce występuje na niżu i w niższych położeniach górskich, roślina bardzo rzadka, ale rośnie w BM wink
Roślina objęta w Polsce ochroną ścisłą.

Kategoria zagrożenia w Polsce wg Czerwonej listy roślin i grzybów Polski[3]: V (narażony na wyginięcie)
Kategoria zagrożenia w Polsce wg Polskiej Czerwonej Księgi Roślin: VU (vulnerable, narażony)

https://lh4.googleusercontent.com/_A22hZot4HrQ/TdvYNSUjb7I/AAAAAAAAGhE/KtszTlxbZmc/kobiernice%20podgrodzie%2C%20wo%C5%82ek%2C%20ruiny%20zamku%2C%20kobiernice%20podgrodzie%20086.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/_A22hZot4HrQ/TdvYL9fRrDI/AAAAAAAAGg4/-5YqLsrQ-A4/kobiernice%20podgrodzie%2C%20wo%C5%82ek%2C%20ruiny%20zamku%2C%20kobiernice%20podgrodzie%20081.jpg

Ostatnio edytowany przez baca (2011-05-24 21:34:30)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

52

Odp: Storczyki

No pięknie. Tego storczyka, to tylko raz w życiu widziałem i to koło Goleszowa. Muszę tam koniecznie wpaść smile

53

Odp: Storczyki

piękny baca ! Moje gratulacje !!! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

54

Odp: Storczyki

ja na prawdę nie wiedziałem, że to on Zdjęcia były by lepsze ale tak mnie komary zaczęły kąsać że się nie dało Jak robiłem fotkę w makro to chyba z 8 miałem ich na palcu

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

55

Odp: Storczyki

Współczucie. Ja wiem jaka jest teraz w lesie plaga komarów. Widać musiały bronić tego unikatowego storczyka big_smile Ale zdjęcia i tak wyszły Ci dobre smile

56

Odp: Storczyki

Dariusz Tlałka napisał/a:

Widać musiały bronić tego unikatowego storczyka big_smile Ale zdjęcia i tak wyszły Ci dobre smile

Dokładnie, widać miał straż przyboczną big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

57

Odp: Storczyki

Dariusz Tlałka napisał/a:

No pięknie. Tego storczyka, to tylko raz w życiu widziałem i to koło Goleszowa. Muszę tam koniecznie wpaść smile

Ja chyba jutro po pracy też tam jeszcze podjadę wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

58

Odp: Storczyki

To jak by co to kontaktuj się ze mną najlepiej telefonicznie. Jutro po pracy mam wolne smile

59

Odp: Storczyki

Dariusz Tlałka napisał/a:

Baca piękne storczyki. Przeglądłem twoje zdjęcia i zauważyłem że znalazłeś
buławnika mieczolistnego. Jak tyś to zrobił. Przecież to gatunek bardzo rzadki w Beskidzie Małym i zagrożony wyginięciem w Polsce. Moje wielkie gratulacje !!!!! smile

Mamy więc kolejnego detektywa - tropiciela  big_smile

Piękne fotki Baca  smile

Ostatnio edytowany przez jolanta (2011-05-25 18:27:33)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

60

Odp: Storczyki

dzisiaj z Darkiem byłem w tym miejscu i naliczyliśmy 9 szt z kwiatami oraz ponad 20 szt bez kwiatów Także ładne stanowisko Fotki będą później

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

61

Odp: Storczyki

Dzisiaj to miałem problemy z moimi urządzeniami, nie dosyć że mój telefon nie odbierał sygnału to na dodatek mój aparat fotograficzny szlak trafił sad big_smile Dobrze jednak że udało nam się tam wybrać. Buławnik mieczolistny w naturze wygląda przepięknie smile Było dość późno i niestety nie udało nam się zrobić wszystkich fotek jakie by my chcieli, a byliśmy też na stanowisku białej odmiany storczyka męskiego którego wcześniej fociłem.

62

Odp: Storczyki

Podaje też stronkę internetową http://www.ib-pan.krakow.pl/rgrgrg/poster-txt/barc.pdf z publikacją w wersji elektronicznej śląskiej botanik - odkrywcy tego stanowiska buławnika mieczolistnego smile

63

Odp: Storczyki

no i już są dodane do albumu

https://lh3.googleusercontent.com/-UwJaxmC6uBg/Td1hfIIJUgI/AAAAAAAAGqg/7oIJwnSUyao/kobiernice%252520podgrodzie%25252C%252520wo%2525C5%252582ek%25252C%252520ruiny%252520zamku%25252C%252520kobiernice%252520podgrodzie%25252C%252520zapora%252520por%2525C4%252585bka%252520132.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-c3qayMqMwi8/Td1hcm7XmyI/AAAAAAAAGqQ/Pjt-iGZOUgY/kobiernice%252520podgrodzie%25252C%252520wo%2525C5%252582ek%25252C%252520ruiny%252520zamku%25252C%252520kobiernice%252520podgrodzie%25252C%252520zapora%252520por%2525C4%252585bka%252520125.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-6ZiDGQehFEQ/Td1haoa5-PI/AAAAAAAAGqA/u33gHKYTfE0/kobiernice%252520podgrodzie%25252C%252520wo%2525C5%252582ek%25252C%252520ruiny%252520zamku%25252C%252520kobiernice%252520podgrodzie%25252C%252520zapora%252520por%2525C4%252585bka%252520113.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-I_VyBUnie40/Td1hZwdWX-I/AAAAAAAAGp8/ZyUYucLigJ0/kobiernice%252520podgrodzie%25252C%252520wo%2525C5%252582ek%25252C%252520ruiny%252520zamku%25252C%252520kobiernice%252520podgrodzie%25252C%252520zapora%252520por%2525C4%252585bka%252520110.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

64

Odp: Storczyki

Naprawdę pięknie wyszedł na zdjęciach nam ten buławnik smile

65

Odp: Storczyki

To wynik odpowiednio ułożonego słońca względem położenia storczyka

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

66

Odp: Storczyki

No i mamy artykuł o buławniku mieczolistnym na stronie www.andrychow.pl

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

67

Odp: Storczyki

Oto moje zeszłoroczne zaległe zdjęcia storczyków z Beskidu Małego:

Mieszaniec gółki długoostrogowej i kukułki Fuscha z podnóża Leskowca

Kukułka Fuscha z Chrobaczej Łąki w kamieniołomie w Kozach

Kukułka Fuscha odmiana biała z Chrobaczej Łąki w kamieniołomie w Kozach

68

Odp: Storczyki

Prześliczne Darku wprost nie można się im napatrzyć  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

69

Odp: Storczyki

Cudne Darku !!! big_smile Gdzieś Ty je tak długo chował ?! big_smile Storczyk Fuchsa ma dosyć charakterystyczny deseń na kwiatach, ale ta biała odmiana jest powalająca smile.
A skoro w zeszłym roku kwitły to w tym też na pewno będą smile. To teraz wyprawa na ... gółkę i kukułki Fuchsa ! big_smile wink.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

70

Odp: Storczyki

nena napisał/a:

Cudne Darku !!! big_smile Gdzieś Ty je tak długo chował ?! big_smile Storczyk Fuchsa ma dosyć charakterystyczny deseń na kwiatach, ale ta biała odmiana jest powalająca smile.
A skoro w zeszłym roku kwitły to w tym też na pewno będą smile. To teraz wyprawa na ... gółkę i kukułki Fuchsa !  big_smile wink.

Po tym jak ostatnio za przeproszeniem mój aparat walnął w kalendarz sad, to teraz zająłem się za umieszczaniem zaległych fotek na forum wink Co do mieszańca gółkowo-fuschowego i kukułki Fuscha to powinny one zakwitnąć gdzieś za pół miesiąca, a na tych stanowiskach raczej napewno będą tego roku smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-05-28 09:50:21)

71

Odp: Storczyki

Świetne fotki Darku Ja się piszę na wyprawę Mam nadzieję, że uda nam się jakoś telefonicznie termin zaklepać

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

72

Odp: Storczyki

Dariusz Tlałka napisał/a:

Po tym jak ostatnio za przeproszeniem mój aparat walnął w kalendarz sad, to teraz zająłem się za umieszczaniem zaległych fotek na forum wink Co do mieszańca gółkowo-fuschowego i kukułki Fuscha to powinny one zakwitnąć gdzieś za pół miesiąca, a na tych stanowiskach raczej napewno będą tego roku smile

ech szkoda aparatu sad !
Darek za pół miesiąca to już będą wakacje !:D. Ja te zjawiskowe storczyki też chcę zobaczyć !!! big_smile cool

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

73

Odp: Storczyki

baca napisał/a:

Świetne fotki Darku Ja się piszę na wyprawę Mam nadzieję, że uda nam się jakoś telefonicznie termin zaklepać

Jestem chętny i najlepiej jest wybrać się na te storczyki do kamieniołomu w Kozach w połowie czerwca. Kukułki Fuscha są tam mocno wyrośnięte, w sporych ilościach, w tym kilka o białych kwiatach. Jest też kwitnący w tym okresie kruszczyk błotny i jeszcze kilka innych gatunków storczyków. Storczyki poprostu tutaj szaleją smile

nena napisał/a:

ech szkoda aparatu  sad!
Darek za pół miesiąca to już będą wakacje !:D. Ja te zjawiskowe storczyki też chcę zobaczyć !!! big_smile cool

No to możemy wybrać się tam w grupie smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-05-28 10:13:22)

74

Odp: Storczyki

Dariusz Tlałka napisał/a:

No to możemy wybrać się tam w grupie smile

Jasne Darku !. Jolanta zapewne też do nas dołączy big_smile. Proponuję od razu połączyć te storczyki z innymi atrakcjami tego kamieniołomu i okolicy. Kiedyś planowaliśmy zrobić taką wycieczkę  - pewnie pamiętasz big_smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

75

Odp: Storczyki

Tak, tak... ja z Wami  smile   i Rafała wołamy coby nam geologiczne ciekawostki opowiedział  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile