51

Odp: Grzyby

Masz rację jardo, różne są  opinie o borowiku ceglastoporym zwanym często u nas -  przez siniejący miąższ przy uszkodzeniu - gniewusem. On nie jest niejadalny. Nie wolno go  jeść na surowo. No ale chyba nikt o zdrowych zmysłach nie je grzybów na surowo , no ...może z wyjątkiem pieczarek big_smile

Ja też je zbieram i  tylko suszę smile. Porównywałam i zupkę wolę jednak zdecydowanie z borowika szlachetnego big_smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

52

Odp: Grzyby

Borowik ceglastopory to najpospolitszy chyba borowik którego można znaleźć prawie wszędzie w Beskidzie Małym. Ja jednak go nie zbieram. Borowik ten wymaga dobrego wysmarzenia by mógł być do spożycia. Dla mnie jest zbyt twardy neutral

53

Odp: Grzyby

Dariusz Tlałka napisał/a:

Borowik ten wymaga dobrego wysmarzenia by mógł być do spożycia. Dla mnie jest zbyt twardy neutral

Może akurat porządnego wysmażenia nie do końca Darku. Już sobie wyobrażam tą bombę dla wątroby, jakbyś takiego gniewusa poddał długiemu smażeniu, jeśli oczywiście po takiej obróbce coś by z niego jeszcze zostało big_smile wink. Na pewno trzeba go dobrze obgotować. Poza tym, tak jak piszesz, ze względu na ten dosyć twardawy miąższ nie najlepiej się nadaje wg mnie na zupę grzybową . Ja go bardziej widzę suszonego jako dodatek np. do pierożków czy bigosu. Wtedy na pewno zapachem wzbogaci ich smak. A na zupkę są lepsze grzybki np. borowiki szlachetne , maślaki, kurki ... big_smile

Dla tych , którzy nie widzieli jeszcze borowika ceglastoporego odważyłam się go wyciągnąć z pięknego grzybowego albumu ferdynansa smile.


https://lh6.googleusercontent.com/-HQUCxFOcqiE/TPEtzETwbXI/AAAAAAAABM8/uNDpgtZuTW8/P7010030.JPG
fot: ferdynans

Ostatnio edytowany przez nena (2011-06-09 10:22:23)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

54

Odp: Grzyby

nena napisał/a:
Dariusz Tlałka napisał/a:

Borowik ten wymaga dobrego wysmarzenia by mógł być do spożycia. Dla mnie jest zbyt twardy neutral

Może akurat porządnego wysmażenia nie do końca Darku. Już sobie wyobrażam tą bombę dla wątroby, jakbyś takiego gniewusa poddał długiemu smażeniu, jeśli oczywiście po takiej obróbce coś by z niego jeszcze zostało big_smile wink. Na pewno trzeba go dobrze obgotować. Poza tym, tak jak piszesz, ze względu na ten dosyć twardawy miąższ nie najlepiej się nadaje wg mnie na zupę grzybową . Ja go bardziej widzę suszonego jako dodatek np. do pierożków czy bigosu. Wtedy na pewno zapachem wzbogaci ich smak. A na zupkę są lepsze grzybki np. borowiki szlachetne , maślaki, kurki ... big_smile

Dla tych , którzy nie widzieli jeszcze borowika ceglastoporego odważyłam się go wyciągnąć z pięknego grzybowego albumu ferdynansa smile.


https://lh6.googleusercontent.com/-HQUCxFOcqiE/TPEtzETwbXI/AAAAAAAABM8/uNDpgtZuTW8/P7010030.JPG
fot: ferdynans

Jego trzeba naprawdę bardzo mocno obgotować, jest bardzo twardy big_smile  ale zupa jest naprawdę dobra, wszystko zależy od kucharza big_smile Ja pamiętam z dzieciństwa jak podczas moich pobytów w Rychwałdzie  moja prababcia, babcia gotowały zupę z gniewusów big_smile pychota big_smile

55

Odp: Grzyby

zgadza się jardo big_smile , od kucharza , podniebienia i gustów, ale z babciami i tak pewnie nigdy nie wygramy big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

56

Odp: Grzyby

Dobrze że wyjaśniliście jak przyżądzać gniewusa, bo ja nie wiedziałem neutral Tak czy siak wole jednak zbierać grzyby z większą ilością garnków smile

57

Odp: Grzyby

Mam prośbę do neny o rozpoznanie śluzowców z Beskidu Małego. Jest to grupa organizmów która jest dla mnie czarną magią neutral Śluzowce te porastały powaloną kłode drzewa w zbiorowisku jaworzyny górskiej na stoku Magurki Ponikiewskiej smile


58

Odp: Grzyby

Darku ja też nie jestem specjalistką od śluzowców  big_smile. To trudna grupa organizmów do oznaczania tak na oko, ze zdjęcia, aczkolwiek bardzo ciekawa smile.  Do tego jest potrzebne laboratorium i odpowiednie przyrządy i preparaty. A jeśli już zdjęcie to przydałoby się w bardzo dużym powiększeniu.

Śluzowce zwane także śluzoroślami to organizmy eukariotyczne (jądrowe), które zaliczano niegdyś do grzybów, a obecnie do protistów grzybopodobnych. Okazało się  bowiem, że organizmy te nie są spokrewnione ani z roślinami ani ze zwierzętami, ani z grzybami. Posiadają jednak niektóre cechy typowe dla wszystkich tych trzech królestw. Są organizmami cudzożywnymi. Najczęściej żywią się bakteriami, grzybami lub pierwotniakami.

Niemniej jednak Darku wydaje mi się, że te czerwone kuleczki to może być (ale głowy nie dam sobie uciąć ) – rulik nadrzewny, dosyć pospolity śluzowiec. A  ten biały wygląda na śluzka  krzaczkowatego, ale też na 100 % tego nie potwierdzę smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

59

Odp: Grzyby

nena jestem wzdzięczny za objaśnienia śluzowców smile

60

Odp: Grzyby

Dariusz Tlałka napisał/a:

nena jestem wzdzięczny za objaśnienia śluzowców smile

Darku nie ma za co dziękować smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

61

Odp: Grzyby

No i są moje pierwsze grzybki znalezione w tym roku                                                                       

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

62

Odp: Grzyby

Czy to znaczy, że lata nie będzie?  sad   wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

63

Odp: Grzyby

ooo widzę, że rozpoczął się na dobre sezon grzybowy !  smile

jolanta napisał/a:

Czy to znaczy, że lata nie będzie?  sad   wink

Jolu, lato będzie, a jakżeby inaczej ! i grzyby też  będą. big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

64

Odp: Grzyby

Tego grzybka też wczoraj spotkałem pod szczytem Magurki Wilkowickiej smile

65

Odp: Grzyby

jolanta napisał/a:

Czy to znaczy, że lata nie będzie?  sad   wink

Ależ skąd Jolu Lato będzie jak najbardziej , z doświadczenia wiem ze przy sprzyjających warunkach już w Maju można było nazbierać grzybków . A jak na razie  jeśli chodzi o warunki  pogodowe to ten rok zapowiada się całkiem dobrze

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-07-25 13:07:26)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

66

Odp: Grzyby

ferdynans napisał/a:

(...) A jak narazie  jesli chodzi o warunki  pogodowe to ten rok zapowiada sie całkiem dobrze

To super bo duuuużo sobie po tym lecie obiecuję  wink  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

67

Odp: Grzyby

Chronionym grzybem o cuchnącym zapachu występującym w Beskidzie Małym jest
sromotnik bezwstydny (Phallus impudicus). Jego odór czuć już z daleka big_smile Oto zdjęcie tego grzyba zrobione na stoku Kamienia smile

68

Odp: Grzyby

A to bezwstydna, cuchnąca paskuda  wink  lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

69

Odp: Grzyby

Sromotnik bezwstydny ma również brzydką młodą formę owocnika, a mianowicie wygląda ona jakby ktoś w glebie zakopał galaretowate jajo. Jest to grzyb jadalny neutral. Spożywane są tylko młode owocniki w fazie tzw. "czarciego jaja". big_smile  Wtedy nie cuchną. Mimo wszystko, kto by to zjadł ... big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

70

Odp: Grzyby

big_smile http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/283319_249525705066607_100000275388500_978896_4952738_n.jpg

71

Odp: Grzyby

szymskim - gdzie to kupiłeś?? tongue

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

72

Odp: Grzyby

w środku nocy tj. 9.00 dziś wpada o mnie taki zbieracz i pyta czy chce kupić grzyby:) hehe

73

Odp: Grzyby

Niezłe grzybobranie smile Chyba ruszę na grzyby do Beskidu Małego jak przejździe ta kicha pogodowa big_smile

74

Odp: Grzyby

Niezły zbiór szymskim !. Gratuluję wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

75

Odp: Grzyby

Dzisiaj na stoku Groniczków w Kozach nazbierałem kilka podgrzybków brunatnych smile