26

Odp: Ptaki

Do Pana Kruka i Piotrka oraz innych smile
Witam! Podobno puszczyk uralski gnieździł się w okolicach Madahory. Chyba tak, ponieważ spotkałam go wydającego ostatnie tchnienie na nasłonecznionej ścieżce za płotem Kaplicy na Groniu w środę 11 sierpnia 2010. Zgłosiłam w schronisku. Straż Leśna zabrała martwego ptaka dla sprawdzenia przyczyny padnięcia.

27

Odp: Ptaki

biedny ptak ... ciekawe co też było przyczyną owego padnięcia ...

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

28

Odp: Ptaki

A że temat zimowych śladów zwierząt ktoś poruszył to wspomnę o głuszcu największym kuraku Europy który gniazduje w naszym Beskidzie Małym. Jego występowanie podaje się z rezerwatów przyrody Madohora i Szeroka. Głuszec należy do gatunków rzadkich w Polsce i zagrożonych wyginięciem. Sam miałem szczęście widzieć tropy na śniegu tego ptaka będąc niegdyś w rejonach Policy. Na pamiątkę zostały mi zdjęcia tych tropów robione jeszcze aparatem kliszowym. Czy ktoś miał okazje widzieć też ślady tego ptaka?

29

Odp: Ptaki

Ja dodam iż udało mi się spotkać Dzięcioła Trójpalczastego pomiędzy Potrójną a Jawornicą.Zdjęcie w mojej galerii smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

30

Odp: Ptaki

Gratuluje spotkania tak rzadkiego ptaka jakim jest dzięcioł trójpalczasty (Picoides tridactylus) smile W całej Polsce występuje tylko 200 par lęgowych tęgo dzięcioła, a w samych Karpatach tylko na poziomie 70-100 par sad Jest to jedyny nasz dziecioł który posiada trzy palce u stóp smile Gatunek ten przywiązany jest do starodrzewi świerkowych, których jednak nie brakuje w Beskidzie Małym smile

31

Odp: Ptaki

Głuszców w naszym beskidzkie już najprawdopodobniej nie ma. Pozostali jeszcze ich mniejsi krewniacy - jarząbki. Ich tropy spotykałem zimą a same ptaki spotykam od czasu do czasu.
Dzięcioły trójpalczaste dzięki gradacji kornika mają u nas coraz lepsze warunki. Zbieram na ich temat informacje. Znalazłem u nas innego rzadkiego dzięcioła - dzięcioła białogrzbietego (lasy pod Potrójną) - obydwa wymienione gatunki są wskaźnikiem lasów naturalnych. Zresztą jarząbek również.

32

Odp: Ptaki

teksanski napisał/a:

Ja dodam iż udało mi się spotkać Dzięcioła Trójpalczastego pomiędzy Potrójną a Jawornicą

śliczny ten dzięcioł trójpalczasty teksański smile

gajopi napisał/a:

Znalazłem u nas innego rzadkiego dzięcioła - dzięcioła białogrzbietego (lasy pod Potrójną) - obydwa wymienione gatunki są wskaźnikiem lasów naturalnych.

gajopi a nie udało Ci się przypadkiem zrobić jakiejś fotki tego dzięcioła białogrzbietego ?. Fajnie jakby tu była smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

33

Odp: Ptaki

Dzisiaj w nad ranem (od drugiej do piątej rano) wypad na sowy. Niestety pogoda nie dopisała i musieliśmy ograniczyć trasę. Znaleźliśmy jedną terytorialną parę puszczyków i jeszcze jednego samca puszczyka. Marsz po lodzie i śniegu w całkowitych ciemnościach nie należał do najłatwiejszych.
Badaliśmy rejon górnej Targaniczanki - nad Nową Wsią.
Piotr Gałosz

34

Odp: Ptaki

wypad na sowy ... ? brzmi nieźle big_smile Widać, że są tu na naszym forum prawdziwi ornitologiczni zapaleńcy big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

35

Odp: Ptaki

mi jakiegoś puchacza zazwyczaj udaje się wypatrzeć pomiędzy Potrójną a Łamaną Skałą, ale czy to jest ten sam Hmm roll  roll

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

36

Odp: Ptaki

baca napisał/a:

mi jakiegoś puchacza zazwyczaj udaje się wypatrzeć pomiędzy Potrójną a Łamaną Skałą, ale czy to jest ten sam Hmm roll  roll

Czy w tym sezonie również?
Zbieram informacje o odzywających się sowach na terenie BM i terenach przyległych.
Będę wdzięczny za podanie miejsca i przybliżonej daty.
Następny wypad - jeżeli dopisze pogoda - w najbliższą niedzielę.

37

Odp: Ptaki

tak, 29 stycznia nieopodal Chatki pod Potrójną ale bliżej Przeł Na Przykrej - 1 sztuka

Ostatnio edytowany przez baca (2011-02-24 22:11:27)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

38

Odp: Ptaki

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 28 września 2004 roku ze wzgledu na okres lęgowy ptaków nie mozna
przeprowadzać wycinek drzew w okresie od 1 marca do 15 października.

Jak to sie ma do tego, ze wracam teraz z 3 godzinnego wloczenia sie w okolicy lesniczowki w Straconce (kamieniolomy, glazy, Cupel Mały, jaskinia w Straconce itp.) a tam w najlepsze trwa wycinka drzew i ich zwozenie, dodatkowo koparki poszerzaja jakas droge.
Czy to jest zgodne z prawem? wycinka w tym okresie?
No i moze nie w tym temacie - jednak moze ktos wie po co powstala dosc szeroka droga w okolicy Czupla i czerwonego szlaku z Gaikow do Straconki, mniej wiecej skrecajac z Gorskiej, jadac na Przegibek w okolicach przysiolka Podlas w lewo. Droga ta juz kilka lat tam jest i konca nie widac zeby dali juz sobie z tym spokoj. Od beskidzkiego szlaku z 2-4 razy szersza, gliniasta, utwardzona, same serpentyny w tych okolicach miedzy Straconka a Lipnikiem.

Wysypywana w duzych ilosciach cebula na scieckach lesnych to dla dzikow? Jesli tak to dokarmia sie dziki tym ale z duza iloscia smieci cywilizacyjnych ty[pu plastik, jakies szmaty.... w lesie tam gdzie dzis bylem jak na autostradzi az sie boje co bedzie jak ruszy wschodnia obwodnica...

39

Odp: Ptaki

wawri to straszne, o czym piszesz ...  sad

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

40

Odp: Ptaki

nena napisał/a:

wawri to straszne, o czym piszesz ...  sad


Zaczynam odnosić wrażenie, że to jakiś koszmar, każdy robi co chce i gdzie chce  yikes

Jak nie dzikie szlaki, to partyzancka wycinka drzew albo drogi do nikąd  yikes

Co z tego, że daliśmy znać gdzie trzeba jak zaległa cisza  sad

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

41

Odp: Ptaki

jolanta napisał/a:
nena napisał/a:

wawri to straszne, o czym piszesz ...  sad


Zaczynam odnosić wrażenie, że to jakiś koszmar, każdy robi co chce i gdzie chce  yikes

Jak nie dzikie szlaki, to partyzancka wycinka drzew albo drogi do nikąd  yikes

Co z tego, że daliśmy znać gdzie trzeba jak zaległa cisza sad

Na co komu jakieś rozporządzenia, zakazy, nakazy, kiedy nikt im się nie poddaje, ani ich nie respektuje. Nawet służby powołane do tego, żeby mieć nad "leśnymi wandalami" kontrolę też mają, jak widać, wszystko w nosie. Po prostu - samowolka !

Ostatnio edytowany przez nena (2011-03-04 11:26:26)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

42

Odp: Ptaki

Czasem z naszych urokliwych górek i skałek warto zejść w doliny i wybrać się na rowerze szlakiem bocianich gniazd z Andrychowa do Zatora a może i za Wisłę do Lipowca .Na zatorskich groblach posłuchać koncertujacego na całego ptasiego towarzystwa. Zwłaszcza ,ze rok mamy wyjątkowy i jak powiadają starsi ludzie będzie dobry bo bociany  nie zrzuciły ani jednego pisklęcia.

43

Odp: Ptaki

piękne zdjęcie bocianiej rodzinki stary smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

44

Odp: Ptaki

Dzięki Nena smile Mam sentyment do boćków. Ta rodzinka jest z Jankowic. Bociani klekot słyszałem od najmłodszych lat. Po prostu miały gniazdo na pobliskiej sośnie. To było coś wspaniałego słyszeć je codziennie w letnie dni. Mam ogromny szacunek dla ludzi którzy kochają i są dumni z sąsiedztwa tych dużych ptaków dosyć liberalnie podchodzących  do hm hm smile spraw związanych z produkcją ...guana smile
Pozdrawiam Serdecznie smile

45

Odp: Ptaki

Jak się okazało jeden z rodziców bocianiej rodzinki uznał że po za gniazdem wygodniej  smile

46

Odp: Ptaki

stary napisał/a:

Czasem z naszych urokliwych górek i skałek warto zejść w doliny i wybrać się na rowerze szlakiem bocianich gniazd z Andrychowa do Zatora a może i za Wisłę do Lipowca .Na zatorskich groblach posłuchać koncertujacego na całego ptasiego towarzystwa. Zwłaszcza ,ze rok mamy wyjątkowy i jak powiadają starsi ludzie będzie dobry bo bociany  nie zrzuciły ani jednego pisklęcia.

Czy to gniazdo przy glownej drodze z Olszyn do Zatora ???;]

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

47

Odp: Ptaki

Tak oczywiście to gniazdo przy drodze głównej jadąc z Olszyn do Zatora lub tak jak ja z Zatora do Babic. Miejscowośc nazywa sie Jankowice. Widziałem tam trzy zamieszkałe gniazda bocianie .

Pozdrawiam smile

48

Odp: Ptaki

Osobiście do boćków mam również szczególny sentyment smile. Po pierwsze przynoszą nam wiosnę, a po drugie podziwiam ich mądre i ciepłe „partnerskie i rodzinne relacje”.  Wielu z nas mogłoby od tego ptaka czerpać nauki na temat jak żyć w rodzinie i wychowywać dzieci  wink. Nie na darmo uważa się go za symbol szczęścia domowego i miłości dzieci do rodziców. smile.

Niestety u siebie mogę obserwować jedynie bociana białego (choć zdarza się również nieraz czarny wink) w przelocie lub jakiegoś samotnika spacerującego po łące. Brakuje bowiem u mnie odpowiednich miejsc do żerowania, szkoda ... sadstary szczęściarz z Ciebie wink !

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

49

Odp: Ptaki

To boćki z Przybradza...też nasze... beskidzkie
Cieszmy sie ich widokiem bo bocianie lato w pełni choć już wypełnione skrzydlatymi próbami przed wielką podróżą. Na razie widok pustych gniazd (jak dla mnie bardzo smutny) nam nie grozi . Dzięki Nena  smile

Ostatnio edytowany przez stary (2011-06-25 12:56:04)

50

Odp: Ptaki

Piękne te boćki smile W Beskidzie Małym niewiele widziałem gniazd tych ptaków neutral