Temat: Majster Bieda

Prawdziwe nazwisko Władysław Nadopta. Unieśmiertelniony przez Wojtka Belona w piosence Wolnej Grupy Bukowina, którą zapewne większość doskonale zna i niejednokrotnie śpiewała przy chatkowych, bądź schroniskowych ogniskach. Kim był, jak żył ten legendarny bieszczadnik??? -> KLIK <-

Miłej lektury wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

2

Odp: Majster Bieda

Czytając po raz kolejny tekst o Majstrze Bieda tak mnie coś tknęło i zacząłem grzebać w czeluściach neta wink

Co wynalazłem??? Ciekawe dokumenty TVP Rzeszów o Bieszczadzkich Zakapiorach smile czyli ludziach, którzy postanowili rzucić wszystko i przenieść się w Biesy - nakarmić wilki... uciec od cywilizacji... uwolnić się od nałogów... żyć pełnią życia...

Linki:

Zakapiorskie Bieszczady cz. 1
Zakapiorskie Bieszczady cz. 2
Cafe leśniczówka cz.1
Cafe leśniczówka cz.2


Jak dla mnie szczególnie przejmującym jest dokument drugi, czyli wyznania perkusisty Dżemu - Michała Giercuszkiewicza

Polecam wink

Chyba się stęskniłem za Bieszczadem  big_smile

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

3

Odp: Majster Bieda

darkheush napisał/a:

Czytając po raz kolejny tekst o Majstrze Bieda tak mnie coś tknęło i zacząłem grzebać w czeluściach neta wink (...)

Ja wrócę to rozwiniemy temat - w końcu zgłębiam go już jakiś czas  wink   big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

4

Odp: Majster Bieda

Strona od kilku dni nie działa, ale udało mi się zrobić kopię z wujka google (brak jednego obrazka)

->KLIK<-

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

5

Odp: Majster Bieda

bardzo fajny temat poruszyłeś Darku Ja kojarzyłem, że jest to postać z Bieszczad, ale nigdy się nie zagłębiałem w jego dokładną analizę.

Andrzej Potocki napisał o nim książkę

http://imguser.gandalf.com.pl/pd_135303.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz