76

Odp: Ciekawe rośliny

taki zagubiony listek ... , prawdopodobnie tak ... , ale bez pokroju całej rośliny z takiego zdjęcia trudno stwierdzić co to jest. smile Wiele roślin ma podobne listki smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

77

Odp: Ciekawe rośliny

Tą roślinę trafiłem przy szlaku z Gronia Jana Pawła II na Magurkę Ponikiewską, ale nie wiem co to jest za gatunek hmm

78

Odp: Ciekawe rośliny

Darku ta roślinka to modrzyk górski  (Cicerbita alpina) smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

79

Odp: Ciekawe rośliny

Dzięki nena za rozpoznanie, bo wogóle nie wiedziałem co to jest smile
Dzisiaj natomiast sfociłem te oto przepiękne jastrzębce z spod szczytu Magurki Wilkowickiej smile
Oto zdjęcia:




80

Odp: Ciekawe rośliny

Piękne Darku. To są te rzadziej spotykane jastrzębce pomarańczowe (Hieracium aurantiacum L.). Ja ich jeszcze nigdy osobiście nie spotkałam smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

81

Odp: Ciekawe rośliny

Te jastrzębce wyszły mi tak piękne że nie mogę się na nie napatrzeć, poprostu mistrzostwo świata wink

82

Odp: Ciekawe rośliny

Zgadza się big_smile. Widzę Darku, że miałeś dzisiaj pracowity dzień na łące wink big_smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

83

Odp: Ciekawe rośliny

Cudności i śliczności  big_smile

nena napisał/a:

Zgadza się big_smile. Widzę Darku, że miałeś dzisiaj pracowity dzień na łące wink big_smile.

a do tego anielską cierpliwość smile  wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

84

Odp: Ciekawe rośliny

Ja wyjde troszke blado przy tych fotkach Darka ale wrzuce kilka fotek Naparstnicy Purpurowej bo jak widze nikt jej tu jeszcze nie umiescił                                                                                                                                         

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

85

Odp: Ciekawe rośliny

Ferdynansie Twoje naparstnice to piękne okazy smile

Całe życie myślałam, że są tylko purpurowe  wink póki sama też "białego" okazu nie spotkałam big_smile

Mój znalazłam pod Hrobaczą Łaką, a Ty swój gdzie?

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

86

Odp: Ciekawe rośliny

Piękne naparstnice ferdynansie i to w całej gamie kolorystycznej. cool

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

87

Odp: Ciekawe rośliny

Piękne naparstnice smile Wczoraj sporo jej widziałem. Naparstnica purpurowa niegdyś była rośliną chronioną. Po badaniach uznano ją za antropofit zadomowiony we florze Polski, z tych względów skreślono ją z listy gatunków chronionych neutral

88

Odp: Ciekawe rośliny

Na ostatnim wypadzie w rejonie Leskowca sfotografowałem dwa  ciekawe kwiaty niestety nie wiem co to za rosliny i tu pozostawiam pole dla ,, Znawców wszelakiego zielska które rosnie w lesie"                                 

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

89

Odp: Ciekawe rośliny

ferdynansie na pierwszym i ostatnim zdjęciu to poziewnik pstry (Galeopsis speciosa), roślina z rodziny jasnotowatych , a na dwóch środkowych niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere) należący do rodziny niecierpkowatych. smile. Ładne makro. wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

90

Odp: Ciekawe rośliny

Identyczne rośliny trafiłem podczas mojej wędrówki po kęckim lesie, ale fot nie robiłem neutral

91

Odp: Ciekawe rośliny

Witam!
Chcę zapytać o te mini roślinki "pływające" w kałuży na szlaku z Hrobaczej do Straconki. Pewnie to nic niezwykłego ale mi się podobają:), a na roślinach prawie w ogóle sie nie znam...

Ostatnio edytowany przez jotte24 (2011-08-23 21:08:20)

92

Odp: Ciekawe rośliny

jotte24 napisał/a:

Chcę zapytać o te mini roślinki "pływające" w kałuży na szlaku z Hrobaczej do Straconki. Pewnie to nic niezwykłego ale mi się podobają:), a na roślinach prawie w ogóle sie nie znam...

to jest rzęśl (Callitriche L.)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

93

Odp: Ciekawe rośliny

Przypuszczalnie jest to gatunek rzęśli wiosennej (Callitriche verna). Jednak dla tak podobnych do siebie gatunków z tego rodzaju identyfikacja dla nie specjalistów jest trudna big_smile

94

Odp: Ciekawe rośliny

dlatego Darku wolałam poprzestać na nazwie rodzajowej big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

95

Odp: Ciekawe rośliny

Dziękuję bardzo za pomoc:)

96

Odp: Ciekawe rośliny

Oto listopadowe zdjęcia kwiatów z Beskidu Małego których obecnym okresie jest już niewiele.
Kwiat bodziszka cuchnącego (Geranium robertianum) w makropowiększeniu

Kwiatostan naparstnicy purpurowej (Digitalis purpurea)

97

Odp: Ciekawe rośliny

Znalazłem informacje o niezwykłym mchu notowanym w Beskidzie Małym. Jest nim bezlist okrywkowy (Buxbaumia viridis), bardzo rzadki w Polsce gatunek, zagrożony wyginięciem z kategorią E i objętym ścisłą ochroną. Mech ten wyróżnia się od pozostałych mchów tym że nie posiada wogóle liści, a tylko puszkę setową z zarodnikami. W Beskidzie Małym stwierdzony został tylko na jedynym stanowisku w okolicy Porąbki w 1986 roku, na wysokości 340 m. Obecnie brak współczesnego potwierdzenia bezlista okrywkowego w Beskidzie Małym. Porasta on butwiejące pnie drzew, głównie jodły, rzadziej świerka, w dolinach potoków w wilgotnych cienistych miejscach smile
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit … 0406202756

98

Odp: Ciekawe rośliny

O bezliście okrywowym też czytałam w temacie Natura 2000 w Beskidzie Małym. Razem z widłozębem zielonym (Dicranum viride) są wymienione w II Dyrektywie Siedliskowej jako gatunki ważne dla wspólnoty, których ochrona wymaga wyznaczenia specjalnych obszarów ochrony.

Teraz Darku przydałoby się na niego trafić i potwierdzić jeszcze raz, że w BM rośnie.  Może przy okazji jakiegoś chaszczingu się uda. big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

99

Odp: Ciekawe rośliny

Właśnie tym drugim ciekawym mchem w Beskidzie Małym jest widłoząb zielony (Dicranum viride). Podobnie jak poprzedni gatunek jest bardzo rzadki w Polsce, zagrożony wyginięciem z kategorią R i objęty ścisłą ochroną. Mech ten jest podobny do innych gatunków mchów, zwłaszcza do pozostałych przedstawicieli rodzaju widłoząb, więc nie jest łatwy do identyfikacji. Z Beskidu Małego podaje się 1 stanowisko bez znanej mi lokalizacji i współczesnego potwierdzenia. Porasta on głównie pnie buków, a rzadziej na skałach i glebie w cienistych miejscach smile
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: … 30111b.JPG
Co do bezlista to widziałem w Beskidzie Małym jego znacznie częstszego przedstawiciela
bezlist zwyczajny (Buxbaumia aphylla) bodajrze jak pamiętam pod Bujakowskim Groniem
w lesie iglastym, na glebie wśród opadłych igieł i wcale w nie małych ilościach. Początkowo myślałem że to jakieś wypuszczające nasiona z drzew, ale poźniej się rozientowałem że mam doczynienia z bezlistem, szkoda tylko że nie miałem przy sobie aparatu big_smile Mchy są zimozielone, no nie wiem jak z bezlistami, ale chyba tam podskocze bo odemnie nie daleko. Tak czy owak bezlisty to niezwykle wyglądające mchy smile

100

Odp: Ciekawe rośliny

Rośliny które przykuły moją uwagę w BM

http://i1188.photobucket.com/albums/z409/Eskulap/PICT0470.jpg

http://i1188.photobucket.com/albums/z409/Eskulap/PICT0542.jpg

http://i1188.photobucket.com/albums/z409/Eskulap/PICT0561.jpg

http://i1188.photobucket.com/albums/z409/Eskulap/PICT0562.jpg

http://i1188.photobucket.com/albums/z409/Eskulap/PICT0585.jpg

http://i1188.photobucket.com/albums/z409/Eskulap/PICT0586.jpg

http://i1188.photobucket.com/albums/z409/Eskulap/S3110002.jpg