Temat: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

Z tej informacji na pewno ucieszy się baca. Dzisiaj penetrując gruzowiska skalne na północnym stoku Bujakowskiego Gronia natrafiłem na aż 6 nowych obiektów jaskiniowych o długości korytarzy od 1,5 m do 2,5 m. Oto ich wykaz:

1. W pobliżu niebieskiego szlaku turystycznego

2. Na gruzowisku w otoczeniu jaworów

3. Pod modrzewiem

4. Kolejna pod modrzewiem

5. Pod bukiem

6. Pod szczytem Bujakowskiego Gronia

Otwory są zbyt ciasne do penetracji przez człowieka neutral

2

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

no i też dlatego nie zostały by wpisane do rejestru Wpisywane są tylko te do których wejdzie człowiek

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

baca dzięki za wyjaśnienie. Wcześniej myślałem że chodzi tutaj o minimum długości korytarzy obiektu neutral Obiekty te mierzyłem metodą na długość patyka, tak że przy pięciu z nich jedynie mogłem wsadzić rękę, a dla obiektu pod bukiem mogłem już wejść z rękami i głową do środka. Korytarz przy tym obiekcie był szeroki i niski i był szerszy niż wylot, jednak człowiek tu nie mieścił się na grubość. A jakie są granice by obiekt jaskiniowy mógł wejść do rejestru, czy koniecznie musi człowiek całkowicie się w nim mieścić, czy może też częściowo jak dla obiektu pod bukiem ? Jeśli nie ma aż takich wymogów to mój obiekt pod bukiem mógł by wejść do rejestru.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-06-17 15:20:47)

4

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

różnie to jest Ja staram się robić zdjęcia z plecakiem czy też z taśmą mierniczą i podaje mniej więcej wymiary Potem muszę przygotować szkic rysunku wyskalowany w skali 1:100 z określeniem kierunku N i otworu wejściowego Jeżeli mi akceptują to piszą, że mogą go zarejestrować Przyład masz w NORCE POD BESKIDEM, gdzie jest ciasno ale można całemu wejść wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

5

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

Dariusz Tlałka napisał/a:

dla obiektu pod bukiem mogłem już wejść z rękami i głową do środka. Korytarz przy tym obiekcie był szeroki i niski i był szerszy niż wylot, jednak człowiek tu nie mieścił się na grubość.

Może tą się uda wpisać Darku. Zgadamy się kiedyś w tygodniu po pracy to podejdziemy i porobimy pomiary wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

Co do obiektu jaskiniowego pod bukiem na stoku Bujakowskiego Gronia, to dzisiaj został on przezemnie odgruzowany. Obecnie ten obiekt składa się z dwóch łączących się ze sobą otworów i do obu zmieści się człowiek, a łączna długość korytarzy powinna wynosić gdzieś 3 metry smile

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

Tak wydląda na dzień dzisiejszy obiekt jaskiniowy pod bukiem na stoku Bujakowskiego Gronia po kolejnym odgruzowaniu. Korytarze zrobiły się już dość obszerne smile

8

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

Jak tylko wrócę z nad morza to będziemy Darku penetrować

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

baca napisał/a:

Jak tylko wrócę z nad morza to będziemy Darku penetrować

Obiekt jaskiniowy pod Bujakowskim Groniem jest najbliżej położonym tego typu obiektem od mojego zamieszkania. Odemnie to zaledwie ponad 5 km w linii prostej, więc mogę wybrać w każdej wolnej chwili smile Co do obiektu to system korytarzy jest niedługi, ale za to nieco skomplikowany big_smile

10

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

Ide z wami tongue

11

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

Dajcie znać kiedy, jak będę miał czas, chętnie się ucioram smile

12

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

lowell79 napisał/a:

Dajcie znać kiedy, jak będę miał czas, chętnie się ucioram smile

ijaijaijaijaija    lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

13

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

jolanta napisał/a:

ijaijaijaijaija    lol

i jajajajajaja.. smile

"Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia. Można pokonać alkoholizm, narkomanię, słabość do leków. Fascynacji górami nie można" Edmund Hillary

14

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

O nieźle tych chętnych. Czym nas więcej będzie tym lepiej. Pomiary pójdą w mig smile

lowell79 napisał/a:

Dajcie znać kiedy, jak będę miał czas, chętnie się ucioram smile

Damy znać i najlepiej na forum, żeby wszystko było jasne. Co do uciorania to będzie ciężko.
Ostatnio będąc tam wprawdzie się uciorałem, ale szybko wyschło. Oczepałem się z kurzu, a potem wyglądałem tak jakbym szedł do kościoła lol

15

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

Wczoraj udało mi się dotrzeć przez dużą warstwę śniegu do jaskini dwudziury pod bukiem i zrobiłem parę niezwykłych zdjęć smile

Oto lodowe twory we wnętrzu jaskini

Lodowy twór pod strumieniem światła latarki

Filmik z jaskini

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-01-27 16:48:58)

16

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

Darku to się chyba nieźle wyciorałeś w tych dziurach wink ale dla tych lodowych cudeniek to przecież warto big_smile
Druga fotka najlepsza!  cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

17

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

jolanta napisał/a:

Darku to się chyba nieźle wyciorałeś w tych dziurach wink ale dla tych lodowych cudeniek to przecież warto big_smile
Druga fotka najlepsza!  cool

W jaskini było na tyle sucho że wystarczyło że otrzepałem się z kurza i byłem czysty wink Te lodowe cudeńka pięknie wyglądały, a zwłaszcza pod strumieniem światła latarki wręcz nieziemsko, niczym kosmos smile

18

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

Super, najlepsze te lodowe "stalagmity" big_smile !

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

19

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

nena napisał/a:

Super, najlepsze te lodowe "stalagmity" big_smile !

... nie, nie, nie wink upieram się przy oku Saurona tongue

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

20

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

Dla tych co chcieliby odwiedzić jaskinię "dwudziurę pod bukiem" podaje jak do niej dotrzeć. Idziemy niebieskim szlakiem z Kóz do Zapory Porąbka. Idąc tym szlakiem dochodzimy do punktu widokowego znajdującym się dokładnie na północnym stoku Bujakowskiego Gronia. Idziemy dalej na wschód aż do miejsca gdzie ten szlak prowadzi zakolem i w tym miejscu powyżej szlaku ukazuje nam się wąwóz z gruzowiskami skalnymi porośniętymi przez buczynę. Idziemy w górę na dziko tym wąwozem w kierunku szczytu Bujakowskiego Gronia aż do miejsca gdzie ten wąwóz nieco się zawęża gdzieś ponad 100 m pod górę. W tym właśnie miejscu ukazuje nam się uskok z dwoma dziurami znajdującymi się pod bukiem czyli jaskinia "dwudziura pod bukiem". Jaskinia ta znajduje się gdzieś w połowie stoku między szlakiem turystycznym a szczytem Bujakowskiego Gronia. Obecnie prowadzą tam tylko moje ślady, chyba że ktoś inny tam podchodził po trudnym terenie hmm

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-01-30 17:24:18)

21

Odp: Obiekty jaskiniowe pod Bujakowskim Groniem

Dzięki Darku za namiary. Nie miałem szczęścia "wpaść" na nią, choć w ubiegłym roku kilkakrotnie, mniej-więcej w tym rejonie
przechadzałem się pomiędzy niebieskim i czerwonym szlakiem w celu zlokalizowania jakiejś wygodnej (dla turysty) ścieżki
łączącej oba te szlaki.