1

Temat: Jesień w Małym

Pozazdrościłam darkheushowi piątkowego spaceru po Małym i ja dzisiaj też wyskoczyłam na chwilę nacieszyć się jesiennym słoneczkiem big_smile .  Trzeba przyznać .... jesień wkroczyła na dobre na łąki, do lasu, w góry smile. Drzewa zaczynają powoli przybierać jesienne szaty.

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TJUbSk8lpXI/AAAAAAAAGv8/pqTUzH89XvQ/s640/104_9188a.JPG

Dojrzewają jeżyny, tego roku bardzo późno. Na tarninie niebieścieją śliwki , jeszcze strasznie kwaśne, brrr big_smile. Trzeba poczekać do pierwszych przymrozków wink .

http://lh3.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TJUWH4BGoLI/AAAAAAAAGqs/jir6o_9wGMc/s640/104_9179.JPG

Dzika róża czerwona od owoców, a tak niedawno robiłam jej fotki kwiatów.
http://lh6.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TJUWJLHs2oI/AAAAAAAAGqw/30QH07IfnE8/s640/Dzika%20r%C3%B3%C5%BCa%20%28Rosa%20canina%29.JPG

A w lesie  pełno grzybów, ale zdecydowanie więcej tych dekoracyjnych niż tych jadalnych big_smile , mimo to coś niecoś udało mi się przynieść na kolację big_smile.

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TJUXzC1_4kI/AAAAAAAAGtc/MD5lKnjKMCQ/s640/104_9232.JPG

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TJUY00YEbHI/AAAAAAAAGvE/bFZJpkeqIXg/s640/104_9283.JPG

Letnie kwiaty na łąkach już powoli zaczynają zanikać sad . Pozostał jeszcze pięciornik, natknęłam się jeszcze na kwiaty złocienia , ale za to pojawił się na polanach piękny liliowy wrzos smile – zwiastun jesieni. Zostawiam pod wrzosem mały albumik z dzisiejszego spacerku. smile

http://lh6.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/TJUW1581zVI/AAAAAAAAGsA/YIpZvzBxvqw/s512/104_9204.JPG

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

2

Odp: Jesień w Małym

Widzę, że wyprawa śladem jesieni bardzo udana smile

Albumik wyszedł bardzo, bardzo kolorowy i taki bogaty w różne grzyby wink co to dla mnie jeden do drugiego podobne lol

Wrzosy prześlicznej urody smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

3

Odp: Jesień w Małym

super,źwa opieńki już są?Wczoraj byłem w lesie i nic!!!!!!!!!!!

Góroczub.

Odp: Jesień w Małym

Nena bardzo ładne fotografie z wędrówki śladem jesieni smile Ja wczoraj też byłem w Małym na wyciskaniu z Beskidu Małego ostatnich stanowisk paprotników do mojej bazy. Spędziłem niemal cały dzień, by znaleźć tylko jedno nowe stanowisko dla paprotnika kolczystego na stoku Bliźniaków big_smile Nazbierałem też sporo podgrzybków. Jesień weszła już do Beskidu Małego, widać to po bukach, a zwłaszcza po orlicy pospolitej.

5

Odp: Jesień w Małym

Dariusz Tlałka napisał/a:

...  Spędziłem niemal cały dzień, by znaleźć tylko jedno nowe stanowisko dla paprotnika kolczystego na stoku Bliźniaków ....

Darku, czy Ty oznaczasz swoje odkrycia danymi współrzędnymi?
Jak nie to mogę Ci pożyczać GPS - a do lokalizacji odkryć.
Oczywiście dane musisz schować do sejfu wink

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

6

Odp: Jesień w Małym

no zdjęcia super Nena. Ja pamiętam wrzos jak z Darkiem penetrowaliśmy Nowy Świat Tam tego było

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

7

Odp: Jesień w Małym

mirek napisał/a:

super,źwa opieńki już są?Wczoraj byłem w lesie i nic!!!!!!!!!!!

Mirek yikes  ! matko! big_smile , widać, że nie zerknąłeś pod wrzos big_smile wink

To nie opieńki właśnie, tylko niejadalne grzybki - łuskwiaki nastroszone (Pholiota squarrosa), bardzo zresztą do nich podobne. Na opieńki miodowe, zwane często przez mieszkańców BM-u "michałkami" chyba jeszcze nie nadszedł czas. Nie spotkałam podczas spaceru żadnego osobnika.
Osobiście też je lubię , więc jak się pojawią dam znać smile , a Ty się raczej nie wybieraj na łuskwiaki. big_smile



Dariusz Tlałka napisał/a:

Nazbierałem też sporo podgrzybków. Jesień weszła już do Beskidu Małego, widać to po bukach, a zwłaszcza po orlicy pospolitej.

To prawda Darku. Ja też znalazłam kilka podgrzybków złotawych. A orlica pospolita już zupełnie utraciła kolor zielony i zaczyna powoli zasychać.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Jesień w Małym

MK napisał/a:

Darku, czy Ty oznaczasz swoje odkrycia danymi współrzędnymi?
Jak nie to mogę Ci pożyczać GPS - a do lokalizacji odkryć.
Oczywiście dane musisz schować do sejfu wink

Marku moje znaleziska paprotników z Beskidu Małego nie oznaczam współrzędnymi GPS, gdyż mam ich zbyt wielki ogrom (na dzień dzisiejszy mam w bazie 1977 stanowisk), natomiast robie to systemem kartogramu ATPOL 2 na 2 km i to mi całkowicie wystarcza. Jeśli mam naprawdę cenne odkrycie to wtedy przyjeżdża do mnie botanik z instytutu i GPSuje stanowisko.

Odp: Jesień w Małym

A że mamy już kalendarzową jesień w Beskid Małym posyłam zdjęcie właśnie z tąd, jesieni a dokładnie widoku na koronę buka. Zdjęcie wykonane z pomiędzy Gaikami a Kopcami smile

10

Odp: Jesień w Małym

Zgadza się Darku -  jesień już się rozpoczęła  smile

https://lh4.googleusercontent.com/-7XxPAPgxaak/Tvd5kXyr5jI/AAAAAAAAAD0/c4XJM06HPfY/s640/SDC10545.JPG

jesienny widoczek na podejściu pod Magurkę  big_smile

Ostatnio edytowany przez jolanta (2012-01-02 19:24:48)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

11

Odp: Jesień w Małym

Zaczyna nam się pięknie przebarwiać Mały, oj zaczyna  wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

12

Odp: Jesień w Małym

Oto małobeskidzka złota jesień

i fotki jesienne podchodzące nieco pod zimę
zmrożone liście buka

i zmrożone liście borówki

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-10-22 19:51:32)

13

Odp: Jesień w Małym

Piękne sa Wasze zdjęcia. Jesień mimo zmiennej aury i krótkiego dnia bardzo lubię . Niestety zaskoczył mnie brak tych dwóch buków na Leskowcu. Były jak dwaj bracia. Lubiłem je fotografować. Pewnie znajdzie sie jakieś racjonalne wytłumaczenie jak do tej ścinki po "rusku" innych drzew.Według mnie mimo wszystko psuje to estetykę górskiego lasu. Beskid Mały coraz słabszy i mniejszy. Na szlak wjeżdżaja coraz cięższe i większe maszyny  a on przecież ciągle ...mały. Dużo mniejszy o te dwa buki. Pozdrawiam sad

14

Odp: Jesień w Małym

Włodzimierz Mazoń

Kapliczka

Jeżeli tak wygląda chwila szczęśliwa
To czym ona różni się od widoku pejzażu górskich łąk i lasów
Kapliczki samotnej przycupniętej przy szlaku .
Jeżeli tak wygąda chwila szczęśliwa
To czym ona różni się od widoku strumienia pomykającego w kamieniach
Kapliczki samotnej przycupniętej przy szlaku .
Jeżeli tak wygląda chwila szczęśliwa
To nie ma różnicy by widzieć, słyszeć, zobaczyć to wszystko
Usiąść na chwilę przy kapliczce samotnej, przy szlaku

15

Odp: Jesień w Małym


ja mały ptaszek znam swą wartość znam
nie jestem jak ów świerszcz co pod kamieniem siedzi
swobodny lekkomyślny bo ma tylko łuskę
która wkrótce zostanie - pusty pomnik po nim
a my mamy historie i ruiny gniazd
i domy bardzo mądrze wyłożone puchem
i szkołę śpiewu która jak ufamy
przetrwa gwiazd roje nieme i niemuzykalne
- gdy zginie ptak to zaraz w niebie dziura
przez którą sypie szary proch na zieleń ziemi -


Z. Herbert /Mały Ptaszek  [fragment]

Ostatnio edytowany przez stary (2011-11-04 07:32:23)

16

Odp: Jesień w Małym

Piękne te zdjęcia jesienne smile

17

Odp: Jesień w Małym

Stary, wymiatasz  big_smile

Moje foto-wspomnienia: https://picasaweb.google.com/109211129593888338479

"Jakże ja mam o tym opowiadać, skoro to jest moje? Jest to moje bogactwo, to, czego mi nikt nie odbierze." Jerzy Kukuczka

18

Odp: Jesień w Małym

I ja dorzucę swoje trzy grosze do tematu. Niech to będzie "czteropak", tak ulubiony przez niektórych wink

Zdjęcia z kamieniołomu w Kozach.

19

Odp: Jesień w Małym

MF napisał/a:

I ja dorzucę swoje trzy grosze do tematu. Niech to będzie "czteropak", tak ulubiony przez niektórych wink
Zdjęcia z kamieniołomu w Kozach.

rewelacyjny "czteropak" MF  cool

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

20

Odp: Jesień w Małym

Jesienny czteropak z kamieniołomu w Kozach złocisty niczym piwo smile Ja też tam wczoraj byłem, bo tam listopadowego storczyka wytropiłem smile

21

Odp: Jesień w Małym

Dariusz Tlałka napisał/a:

Jesienny czteropak z kamieniołomu w Kozach złocisty niczym piwo smile Ja też tam wczoraj byłem, bo tam listopadowego storczyka wytropiłem smile

No super fota - wniosek z tego taki, że kolejna wycieczka na 'muszce', to kamieniołom w Kozach i szlak na Hrobaczą smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

22

Odp: Jesień w Małym

Dzieki Darku:)


"I wanna walk and not run
I wanna skip and not fall"


Kaprowa napisał/a:

Stary, wymiatasz  big_smile

  dzięki jestem pod wrażeniem Twojego dorobku na Piccasie Zdjęcia trochę reporterskie w fajnym słowa tego znaczeniu a może bardziej ballladowe. Chciałbym tak umieć:)Ciekawie pokazujesz znane mi i ulubione miejsca.

Nie byłem w kamieniołomach a szkoda.Dziękuję MF za postawienie  takiego piwa....   ""piwno -złoty z domieszka błekitu  czteropak":)  - ma wyborny także wart złota smak:)  W ogóle jesień tego roku zachwycająca.  Gdzie się człowiek nie ruszy to jakby do skarbca wlazł. Aż sie wierzyć nie chce że te wszystkie szkarłaty żółcie złota rudości poprzetykane sosną ,świerkiem i jodłą to martwy chlorofil i zapowiedź zimy.

______________________________

Jesienny gość
nad jesiennym piwem

Pod nieba płachtą
chmurami łataną
gdzie ślad odrzutowca
pisze swe wyrocznie

Zmęczony gość usiadł
na wolnym powietrzu
jesień mu patrzy w oczy
i zerka do kufla

Piwo ma siwą grzywę piany
i żółty warkoczyk
więc wciąż trwa między nimi
jesienny układ

Siedzą ze sobą pogodzeni
życie sączy się po łyku
ostatni liść zasępił się na drzewie
zima szkli oczy po cichu

Adam Ziemianin
__________________

Pozdrawiam Wszystkich najserdeczniej:)

Ostatnio edytowany przez stary (2011-11-05 17:45:22)

23

Odp: Jesień w Małym

Wzgórze Groby między Palczą a Harbutowicami koło Lanckorony. To już wprawdzie nie jest Beskid Mały ,ale miejsce w sam raz na niedzielną i niezbyt forsowna wycieczkę .

24

Odp: Jesień w Małym

dzięki jestem pod wrażeniem Twojego dorobku na Piccasie Zdjęcia trochę reporterskie w fajnym słowa tego znaczeniu a może bardziej ballladowe. Chciałbym tak umieć:)Ciekawie pokazujesz znane mi i ulubione miejsca.

Ojej, takie komplementy! Kaprowa lubi jak jej zdjęcia się podobają smile)))
Ale stary, dorobek to za duże słowo. Jestem początkująca smile Mówią ,że zdjęcia nigdy nie oddają całego uroku chwili, piękna krajobrazu itd. Ale warto próbować smile

A żeby nie było offtopa to zauważyłam dzisiaj znacznie mniej liści na drzewach  sad

Moje foto-wspomnienia: https://picasaweb.google.com/109211129593888338479

"Jakże ja mam o tym opowiadać, skoro to jest moje? Jest to moje bogactwo, to, czego mi nikt nie odbierze." Jerzy Kukuczka

25

Odp: Jesień w Małym

Piękna ta jesień Sam dzisiaj byłem na Kocierskiej A te wszystkie wasze zdjęcia No brak słów ale na szczęście moje załatwienia dobiegły już końcowi i można znowu zacząć hasać po naszym beskidzie

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz