26

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

nie wiem dlaczego darkheush krył tak długo tego kwiatuszka z Hrobaczej ... big_smile , ale od teraz będzie zdobił nasze forum  i przypominał nam , że wiosna tuż , tuż wink

Fot.1. pierwiosnka wyniosła darkheusha

http://lh3.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S5fHIyVMVUI/AAAAAAAABFs/U-wXLgA05Vc/s640/S7303909.jpg

Fot.2. pierwiosnka wyniosła ferdynansa

http://lh3.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S5jvKvPUzFI/AAAAAAAABGg/rd-FFp2Xxxk/s800/P4270003.JPG

Pierwiosnka wyniosła (Primula elatior) (zdjęcie 1 i 2), bo o niej tu mowa, to jedna z pierwszych oznak wiosny nie tylko w naszym Beskidzie Małym smile Z łaciny „Primus” znaczy wczesny, pierwszy . Zresztą  prymus też nam się z tym kojarzy big_smile . Spotka się często również podobną do niej pierwiosnkę lekarską (Primula veris). Oba gatunki podlegają częściowej ochronie gatunkowej. Lekarska od wyniosłej różni się nieco pokrojem liści oraz barwą pięciopłatkowych kwiatów, a mianowicie ma bardziej rozdęty kielich, na płatkach w głębi korony widnieje wyraźnie 5 pomarańczowoczerwonych plamek i jej kwiaty mają bardziej dzwoneczkowaty pokrój oraz przyjemnie pachną , zaś wyniosła nie pachnie lub wydziela bardzo słaby zapach, a jej kwiaty w głębi korony mają ciemniejszą (ciemnożółtą albo pomarańczową) obwódkę, długie szypułki i smuklejszy , dosyć mocno przylegający do korony kwiatu kielich.  Pierwiosnka wyniosła zakwita również wcześniej od lekarskiej. Pierwiosnka lekarska jest rośliną leczniczą, a także używana była i  jest nadal w kuchni.

Fot. 3 . pierwiosnka bezłodygowa -  mieszaniec ogrodowy

http://lh6.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S5fG_QetuzI/AAAAAAAABFg/vZMlOhm6prw/s640/100_2496.JPG

Na pierwiosnki często starsi ludzie mówią prymulki,  kluczyki  albo klucze Św. Piotra . A skąd ta wdzięczna nazwa  „kluczyki” ??? Otóż wg legendy roślina ta podobno powstała ze spadłego z nieba pęku kluczy Św. Piotra. Hmm  ...  kto wie ? ... big_smile  Łodyżka z dużą ilością kwiatów kojarzy się na pewno  z pękiem kluczy wink.
Rośliny te tworzą  barwne mieszańce i często są ulubionymi wiosennymi  kwiatami w naszych ogrodach smile. Na zdjęciu 3 i 4  pokazałam Wam pierwiosnkę bezłodygową (Primula vulgaris) , odmianę ogrodową   (z mojego ogródka) wink . Pewnie niejeden z Was ma te kwiaty w swoim przydomowym ogródku wink

Fot. 4. pierwiosnka bezłodygowa - odmiana ogrodowa

http://lh3.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S5fHEzgQ6uI/AAAAAAAABFo/ibQvk8UREr8/s640/100_7136.JPG

W Polsce w stanie dzikim pierwiosnka bezłodygowa uznana jest za wymarłą, tylko w ogrodach można spotkać jej mieszańców o przeróżnych barwach, które mają zdolność szybkiego dziczenia. Kwiaty w stanie dzikim mają kolor jasnożółty z dosyć długimi szypułkami. Nie wyrastają jak u wcześniejszych dwóch gatunków na łodydze, ponieważ takowej nie ma , albo jest bardzo skrócona , prawie niewidoczna. Dziko rosnąca pierwiosnka bezłodygowa podlega ścisłej ochronie gatunkowej i jest zarejestrowana w Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.

Ostatnio edytowany przez nena (2010-03-11 14:54:21)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

27

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

nena napisał/a:

nie wiem dlaczego darkheush krył tak długo tego kwiatuszka z Hrobaczej ... big_smile

Małe sprostowanie nena - ów kwiatuszek (na marginesie dobrze wiedzieć, że to pierwiosnka, ponieważ poszedłem wtedy szukać Pani Wiosny na szlakach wink ) rósł sobie nie na Hrobaczej, ale już niemalże w Czernichowie, niedaleko zapory. W górach rządziła wtedy jeszcze niepodzielnie zima wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

28

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

czy Czernichów , czy Hrobacza , pewnie wtedy jeszcze w innych miejscach takie piękne pierwiosnki sobie kwitły smile a Panią Wiosnę jak najbardziej znalazłeś , bo dopiero w doliny wkroczyła wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

29

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Dariusz Tlałka napisał/a:

Rośliny chronione to nie tylko paprotniki i rośliny nasienne. Chronione są też wątrobowce i mchy których ostatnio robiłem makrofotografie w moich okolicach.

Ponieważ Darek T. wspomniał coś niecoś o mszakach i zahaczył o wątrobowce postanowiłam troszkę o nich napisać. Znalazłam bowiem u siebie zdjęcie jednego z ich przedstawicieli smile

Podgromada mszaki to najstarsza grupa roślin lądowych. Charakterystyczną ich cechą jest przemiana pokoleń z dominującym gametofitem – pokoleniem płciowym , wytwarzającym dwa rodzaje narządów rozrodczych: męskie, zwane plemniami  i żeńskie, zwane rodniami. W plemniach powstają komórki męskie – plemniki, a w rodniach żeńskie – komórki jajowe , ale to wszyscy wiemy big_smile. Pokolenie płciowe – gametofit rozpoznaje się najczęściej po zielonym zabarwieniu  (np. u mchów zielona ulistniona łodyżka ), Bierze ono udział w procesie fotosyntezy , czyli jest odpowiedzialne za odżywianie całej roślinki. Drugie pokolenie – sporofit jest pokoleniem bezpłciowym. Jest ono formą krótkotrwałą . Jego zadaniem  jest wytworzenie zarodników (mejosporów) , a potem już na nic nie jest potrzebne hmm  i obumiera.  Sporofit nie może istnieć bez gametofitu. To całkiem jak mężczyzna bez  kobiety ... choć może się zbyt zapędziłam big_smile , pewnie Panowie mnie zaraz zlinczują za to stwierdzenie tongue.   U mchów na przykład sporofit najczęściej rozpoznajemy go po brązowawym zabarwieniu ( np. nieulistniona brązowa łodyżka ).
Naszą podgromadę mszaki możemy podzielić na dwie klasy :

I – wątrobowce
II – mchy

Dzisiaj chciałabym troszkę opowiedzieć o pierwszej – wątrobowcach i przedstawić Wam jednego z ich przedstawicieli , który rośnie w Beskidzie Małym – porostnicę wielokształtną  (Marchantia polymorpha L.) . Dawniej wierzono, że rośliny , które mają podobny kształt do organów ludzkich, mogą je leczyć , stąd wzięła się prawdopodobnie nazwa klasy wątrobowce, gdyż kształt niektórych z ich plech był podobny do kształtu wątroby.

http://lh6.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S5kq6wg9FNI/AAAAAAAABJQ/9jEqQLJY9rE/1.JPG

Porostnica wielokształtna  jest gatunkiem dwupiennym, tzn., że osobniki żeńskie i męskie występują jako osobne rośliny. Moją porostnicę znalazłam w zacienionym , wilgotnym zagajniku brzozowym na skraju lasu. Porostnica wielokształtna to najbardziej rozpowszechniony gatunek wątrobowca. Rośnie również w szklarniach. Należy do wątrobowców plechowatych.  Nie wszystkie wątrobowce posiadają nazwy polskie, wiele z nich ma tylko nazwy łacińskie , ponieważ jest to stosunkowo mało znana i dostrzegana grupa roślin. Należą tu bardzo różnorodne formy. Niektóre są plechowate, roślina ma kształt nieregularnej rozetki lub taśmy tak właśnie wygląda większość porostnic. U porostnicy wielokształtnej gametofit męski osadzony jest na trzonku i ma postać ośmiopłatowej tarczki, a gametofit żeński ma postać parasola osadzonego również na trzonku,  co  ładnie widać na zdjęciu nr 2, na pierwszym zresztą też wink. Do zapłodnienia może dojść tylko w obecności wody . Z zygoty (połączenia plemnika z komórka jajową) powstaje właśnie forma bezpłciowa tj. wspomniany wyżej sporofit.

http://lh4.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S5kq8svgNqI/AAAAAAAABJU/PeqddsP7Vt8/2.JPG

Wątrobowce nie są dużymi roślinkami, często podczas wędrówek w ogóle nie zwracamy na nie uwagi , bo ich po prostu nie zauważamy. Osiągają rozmiary od kilku do kilku milimetrów bądź centymetrów. Rosną w miejscach zacienionych i wilgotnych, szczególnie licznie w górskich lasach, porastając po prostu wilgotną glebę , skały czy próchniejące pnie. Rosną również na korze drzew, mszarach i na torfowiskach. W Polsce znaleziono do tej pory ok. 250 gatunków wątrobowców. Mchy są od nich zdecydowanie grupą liczniejszą i bardziej zróżnicowaną pod względem budowy jak i stanowisk na których występują . Ale o mchach przy innej okazji smile .

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

30

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

By zastąpić krótki sezon w ciągu roku jaki przypada na paprotniki neutral zainteresowałem się też mszakami smile Mszaki to obecnie grupa roślin która nie posiada pozycji taksonomicznej i wyróżnie się z niej trzy gromady roślin, z których w Polsce występują: 4 gatunki glewików, 234 gatunki wątrobowców i 670 gatunków mchów. Przedstawiona powyżej porostnica wielokształtna należy do najpospolitszych i najbardziej znanych wątrobowców w Polsce. Z Beskidu Małego są podawane tylko dwa gatunki chronionych wątrobowców, będące jednocześnie pod częściową ochroną, a mianowicie: biczyca trójwrębna (Bazzania trilobata) i skosatka zanokcicowata (Plagiochila asplenioides). Biczycy trójwrębnej ostatnio robiłem zdjęcie w moich okolicach. Wątrobowiec ten przypomina z wyglądu wymarłe robaki z przed panowania dinozaurów - trylobity, o czym mówi łacińska nazwa gatunkowa. Natomiast chronionych mchów podaje się z Beskidu Małego 40 gatunków. Oto ich wykaz:
Ochrona ścisła:
Naleźlina pospolita (Andreaea rupestris), zwiślik maczugowaty (Anomodon attenuatus), zwiślik (Anomodon rugelii), zwiślik (Anomodon viticulosus), bezlist okrywkowy (Buxbaumia viridis),widłoząb zielony (Dicranum viride), gładysz paprociowaty (Homalia trichomanoides), Płaskolist lśniący (Hookeria lucens), Tęposz niski (Leptodictyum humile), Miechera spłaszczona (Neckera complanata), Miechera kędzierzawa (Neckera crispa), Miechera (Neckera pennata), Torfowiec ostrolistny (Sphagnum capillifolium), Torfowiec zwarty (Sphagnum compactum), Torfowiec Girgensohna (Sphagnum girgensohnii), torfowiec magellański (Sphagnum magellanicum), torfowiec błotny (Sphagnum palustre), pędzliczek brodawkowaty (Syntrichia papillosa), krzewik źródliskowy (Thamnobryum alopecurum).
Ochrona częściowa:
Jodłówka pospolita (Abietinella abietina), próchniczek błotny (Aulacomnium palustre), mokradłoszka zaostrzona (Calliergonella cuspidata), drabik drzewkowaty (Climacium dendroides), widłoząb miotłowy (Dicranum scoparium), dzióbkowiec Zetterstedta (Eurhynchium angustirete), dzióbkowiec bruzdowany (Eurhynchium striatum), gajnik lśniacy (Hylocomium splendens), bielistka siwa (Leucobryum glaucum), rokietnik pospolity (Pleurozium schreberi), płonnik pospolity (Polytrichum commune), brodawkowiec czysty (Pseudoscleropodium purum), piórosz pierzasty (Ptilium crista-castrensis), fałdownik nastroszony (Rhytidiadelphus squarrosus), fałdownik szeleszczący (Rhytidiadelphus triquetrus), torfowiec kończysty (Sphagnum fallax), torfowiec nastroszony (Sphagnum squarrosum), tujowiec (Thuidium erectum), tujowiec włoskolistny (Thuidium philibertii), tujowiec szerokolistny (Thuidium recognitum), tujowiec tamaryszkowy (Thuidium tamariscinum).
Wielki jest jednak ten który jest w stanie je rozpoznać big_smile

31

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

świetnie Darek, że zamieściłeś wykaz chronionych mszaków , w tym w BM smile
jesli zaś chodzi o klasy to spotkałam się z różnym podziałem smile z glewikami i bez wink

Ostatnio edytowany przez nena (2010-03-12 16:01:14)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

32

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Mam już pierwsze zdjęcia chronionych roślin zrobione tego roku w Beskidzie Małym smile Pewnie zadajecie pytanie jak je zrobiłem, gdy zima w Beskidzie Małym na całego big_smile Otóż na pieszą wędrówkę skusiłem się pod Bujakowski Groń, pod szczytem śniega było prawie do kolan i nagle między śniegiem ujrzałem roztopione luki, a w nich mszaki znajdujące się pod ochroną, więc postanowiłem zrobić ich zdjęcia. Przesłałem je do galerii Beskidu Małego. Zdjęcia przedstawiają chronionego wątrobowca skosatkę zanokcicolistną i chronionego mcha widłozęba miotłowego. Jak widać nie trzeba czekać do wiosny smile

33

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Darku wrzuć nam tutaj te Twoje zdobycze smile W galerii nic nie widzę big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

34

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Wędrując po Beskidzie Małym, a szczególnie po masywie Leskowca spotkaliście rzucającą się w oczy roślinę. Mam na myśli ciemiężycę zieloną (Veratrum lobelianum Bernh.) albo strzemieszycę . Posiada ona dosyć ciekawe liście , ponieważ kwiaty na wiechowatym kwiatostanie z powodu ich żółtozielonego koloru, są mniej widoczne. Ciemiężyce są w  Polsce rzadko spotykane, dlatego zarówno ciemiężyca zielona jak i pozostałe ciemiężyca biała (Veratrum album) i ciemiężyca czarna (Veratrum nigrum) podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Rosną głównie w górach na wilgotnych, jasnych polanach, widnych lasach, źródliskach i nad brzegami górskich potoków. Preferują bardziej wilgotne stanowiska. W BM można zobaczyć całe łany ciemiężycy zielonej np. na Polanie Beskid (Groń Jana Pawła II) .
Ciemiężyca zielona to okazała roślina, dosyć wysoka, gęsto owłosiona, w dogodnym miejscu, nasłonecznionym może osiągnąć wysokość nawet 120 cm. Liście ma  szerokoeliptyczne lub jajowato-eliptyczne o wyraźnym podłużnych unerwieniu, charakterystycznym dla roślin jednoliściennych. Płatki korony kwiatów mają podobne unerwienie i kształt jak liście rośliny.

ciemiężyca zielona (Veratrum lobelianum Bernh.)

http://lh6.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S539CE_wE3I/AAAAAAAABMI/8fvnMK0X59Y/s640/P6250090.JPG

Roślina ta należy do silnie trujących. Ma jednak , albo na szczęście , dosyć nieprzyjemny smak, dlatego do zatruć dochodzi wyjątkowo rzadko. Bydło i owce pasące się na łąkach czy polanach  np. instynktownie nie jedzą ciemiężycy. W starożytności trucizną otrzymaną z tej rośliny zatruwano groty strzał. Przy zatruciu niezbędna jest szybka pomoc lekarska. Bez niej śmierć nastąpi w ciągu 3 -12 godzin od momentu spożycia. Ale jest to również roślina lecznica. Surowcem leczniczym jest kłącze. Małe dawki ciemiężycy obniżają ciśnienie krwi i spowolniają czynności serca,  pobudzają trawienie, pracę układu nerwowego, likwidują stany wyczerpania oraz działają moczopędnie. Nalewki z ciemiężycy wcierane w skórę powodują długotrwałe znieczulenie bolących miejsc , dlatego często stosowano je przy bólach stawów, mięśni czy nerwobólach.

http://lh6.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S539HsLCPcI/AAAAAAAABMM/tZs3wZR-FLA/s640/1.44P5170082.JPG

W całej roślinie znajdują się trujące alkaloidy. Jest ich ok. 2%. Są nimi jerwina, germina, cewina, germeryna, weratryna, weratralbina, protoweratryna, glikozydy gorczyczne – weratrymaryna, kwas chelidonowy i kwas weratrynowy. Weratryna  np. jest  mieszaniną alkaloidów, które silnie drażnią błony śluzowe. Bywa wykorzystywana jako środek insektobójczy. Protoweratryna działa 10 razy silniej od weratryny. Przy dostaniu się ciemiężycy na błony śluzowe dróg oddechowych następuje silne kichanie, kaszel, ślinotok i łzawienie. Jest to w pewnym sensie naturalna broń , coś w rodzaju gazu łzawiącego. Jako roślina zielarska jest wysoce niebezpieczna. Minimalne jej przedawkowanie powoduje wymioty, uszkodzenie mięśnia sercowego, chwiejny chód, silne podrażnienie błon śluzowych i w końcu zapaść kończącą się śmiercią.

Dlatego może lepiej ją podziwiać z daleka ... wink 

Zdjęcia ciemiężycy zielonej dostałam od ferdynansa smile

Ostatnio edytowany przez nena (2010-03-15 20:37:53)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

35

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Ciemiężycy zielonej ja też widziałem duże ilości, zwłaszcza w rejonie Gronia Jana Pawła II i Łamanej Skały. Zdaża się że ta roślina górska schodzi na niż. Taką niżową populacje obserwuje w Witkowicach koło Kęt smile

36

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Dariusz Tlałka napisał/a:

Mam już pierwsze zdjęcia chronionych roślin zrobione tego roku w Beskidzie Małym smile Pewnie zadajecie pytanie jak je zrobiłem, gdy zima w Beskidzie Małym na całego big_smile Otóż na pieszą wędrówkę skusiłem się pod Bujakowski Groń, pod szczytem śniega było prawie do kolan i nagle między śniegiem ujrzałem roztopione luki, a w nich mszaki znajdujące się pod ochroną, więc postanowiłem zrobić ich zdjęcia. Przesłałem je do galerii Beskidu Małego. Zdjęcia przedstawiają chronionego wątrobowca skosatkę zanokcicolistną i chronionego mcha widłozęba miotłowego. Jak widać nie trzeba czekać do wiosny smile

Ponieważ Darek T. ma mały problem z kompem prosił, abym umieściła tu znalezionego przez niego przed kilkoma dniami wątrobowca - skosatkę zanokcicowatą (Plagiochila asplenioides) i obiecał, że coś nam o nim/niej napisze. Swoją drogą bardzo ładny okaz i świetnie wyszedł na fotce wink

http://lh6.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S56MK-I4mPI/AAAAAAAABP0/JVSyi8OKBFQ/s640/Skosatka_zanokcicowata_-_Plagiochila_asplenioides.JPG

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

37

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Przedstawiona powyżej skosatka zanokcicowata (Plagiochila asplenioides) jest zaledwie 1 z 2 chronionych gatunków wątrobowców podawanych z Beskidu Małego neutral Jest ona pod częściową ochroną. Należy do grupy wątrobowców liściastych, czyli nie kojarzonych z prawdziwymi wątrobowcami plechowatymi do której należy wspomniana wcześniej porostnica wielokształtna. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, w Beskidzie Małym podaje się ją jako lokalnie częstą. Z wyglądu przypomina miniaturkę paproci naskalnej - zanokcicy o czym mówi nazwa gatunkowa. Wątrobowca tego trafiłem przypadkowo podczas pieszej sobotniej wędrówki pod Bujakowski Groń. Odziwo fotografie tą udało mi się zrobić podczas obfitych opadów śniegu i zalegających prawie do kolan zwałach śniegu smile Wątrobowiec ten rósł w roztopionej luce pomiędzy śniegiem, na gruzowisku skalnym w zespole buczyny karpackiej.

38

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Pewien podziwu jestem dla waszej wiedzy na temat flory w BM smile Z tego co pamietam, to nawet na kursach przewodnickich wymagano szczatkowej wiedzy na temat roslinności. A tu ... Szacun!

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

39

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Dziękuję Nena, że pomogłaś Darkowi!

40

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Jestem wdzięczny za wszelką pomoc Nenie i Lowellowi.
Kolejnym gatunkiem chronionego mszaka, a konkretnie mcha podawanego z Beskidu Małego jest widłoząb miotlowy (Dicranum scoparium). Jest objęty ochroną częściową. Jest jednym z 40 gatunków mchów podawanych z Beskidu Małego. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, a z Beskidu Małgo podaje się go jako dość częstego. Mech ten wygląda jak kępa trawy w miniaturze. Podobnie jak powyżej skosatka zanokcicowata został on znaleziony przypadkowo w luce pomiędzy śniegiem na gruzowisku skalnym w obrębie buczyny karpackiej, pod Bujakowskim Groniem.
Tylko nie wiem dlaczego nie otwiera mi zdjęcia, gdy dokładnie robię według wskazówek Lowella. Może wyskakuje jakiś błąd. Wdzięczny bym był za zamieszczenie tutaj tego zdjęcia.

http://www.beskidmaly.pl/cpg14x/albums/userpics/10002/widlozab.JPG

41

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Trochę się namieszało. Zdjęcie jest jak widać, czy samo się włączyło, czy może ktoś je włączył ?
Można powiedzieć nareszcie jest smile

42

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Nie ma za co smile Cieszę się , że mogłam pomóc wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

43

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Kolejną rośliną rosnącą w BM jest  Goryczka trojeściowa (Gentiana asclepiadea L.) . Wszystkie gatunki goryczek znajdują się pod ścisłą ochroną. Potocznie goryczka trojeściowa nazywana jest świecznikiem ponieważ jej kwiaty  przypominają swoim wyglądem świecznik. Jest to roślina górska, Można ją spotkać na leśnych górskich polanach, halach, łąkach zielnych , w zagłębieniach skał gównie w Karpatach i Sudetach.  Goryczka trojeściowa może dochodzić do wysokości 1 m. Ma piękne ciemnolazurowe lub błękitne kwiaty rzadziej różowe, a nawet białe . Liście są długie, szeroko lancetowate lub jajowate z wyraźnie widoczną nerwacją.

http://lh6.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S6NlfFQ-_LI/AAAAAAAABQc/jFnRHpaYIWQ/s640/P8150256.JPG
foto: ferdynans

Nazwa goryczka pochodzi od gorzkich substancji wytwarzanych przez te rośliny , zarówno ziele jak i kłącze. W zielu zawarta jest gencjopikryna, a w kłączu alkaloidy – gencjanina i gencjanidyna.  Ze względu na nie roślina ta jest trująca , ale goryczki mają też właściwości lecznicze, zwłaszcza goryczka żółta, a mianowicie w celach leczniczych wykorzystuje się jej żółte kłącze, które pobudza łaknienie, wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Ma także działanie żółciopędne i żółciotwórcze oraz pośrednio wzmacniające. Dawniej korzeni goryczki używano do leczenia malarii. Ze względu na jej gorzki smak roślina ta jest omijana przez zwierzęta,  zaś spożyta w nadmiarze przez ludzi może wywołać wymioty, bule brzucha i przekrwienie błon śluzowych.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

44

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Przepiękne zdjęcie smile Goryczki trojeściowej w Beskidzie Małym widziałem sporo. I w tym przypadku zaobserwowałem też zejście tej rośliny na niż. Takie stanowisko obserwuje w Kętach Podlesiu smile

45

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Astronomiczna wiosna ,jak widać za oknem, już do nas wkroczyła smile Z dnia na dzień będzie nam, jak co roku , ukazywać swoje piękno smile. Niektóre roślinki są tak wiosenne , ze możemy się nimi cieszyć tylko  przez chwilę i może dlatego tak za nimi tęsknimy wink .

Upragnione przez nas krokusy są jednymi z tych długo wyczekiwanych roślin smile Tworząc liliowo-fioletowe łany , napełniają nas nadzieją i pozwalają w końcu zapomnieć o zimie big_smile

http://lh3.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S6SfaPG-QqI/AAAAAAAABRg/eOPs6oCUomo/s640/P4060065_resize.JPG
foto: ferdynans

Krokus spiski, szafran spiski (Crocus scepusiensis ) i krokus wiosenny szafran wiosenny, (Crocus vernus (L.) Hill) to dwa gatunki najczęściej spotykane u nas wczesną wiosną . Polska nazwa szafran pochodzi od arabskiego słowa "safra" określającego żółtą farbę (szafran w dużym rozcieńczeniu barwi wodę na kolor żółty) . Niektórzy nazywają te kwiaty: kieluchy, tulipanki albo fijałki.

Nasiona krokusów rozsiewane są przez mrówki. Zawierają specjalne wyrostki zw. elajosomami (ciałkami mrówczymi), które mrówki zjadają lub gubią w trakcie transportu do mrowiska w ten zupełnie nieświadomy sposób rozsiewają krokusy wink.
Jest to niska roślina cebulkowa. Z każdej cebulki wyrasta roślinka z jednym tylko kwiatem. Liście szafranu spiskiego są wąskie , lancetowate i mają biegnący przez środek charakterystyczny biały pasek. Największe wrażenie robią liliowo-fioletowe dosyć duże kwiaty, składające się z 6 płatków. W środku kwiat jest owłosiony. W oczy rzuca się jaskrawopomarańczowy  słupek z 3 znamionami. To właśnie z nich powstaje słynna przyprawa  i lek – szafran, podobno najdroższa przyprawa na świecie , gdyż ,żeby otrzymać 1 kg suchych znamion słupka potrzeba podobno 120 tys. kwiatów szafranu.
Znamię słupka zbiera się w czasie  kwitnienia i suszy przy dużym dostępie powietrza w temperaturze do 35 ºC. Dawniej suszono szafran nad rozżarzonym węglem na siatce. Znamiona słupka zawierają pomarańczowy barwnik -  glikozyd  - protokrocynę, który w wyniku suszenia rozpada się  na związki nadające powstałemu  żółtemu proszkowi  specyficzny zapach i ostro gorzki,  korzenny smak. Wyciągi z szafranu obniżają ciśnienie krwi, działają przeciwskurczowo, obniżają poziom cholesterolu we krwi, uspokajają , pobudzają apetyt.  Szafran wchodził w skład leku – laudanum , alkoholowej nalewki z opium . Dzisiaj szafran używany jest stosunkowo rzadko w farmakologii . Częściej znajduje zastosowanie w barwieniu tkanin, wyrobów cukierniczych, alkoholowych i kosmetyków. Jako przyprawa korzenna stosowany jest do sosów, zup, potraw mięsnych i rybnych. W kuchni staropolskiej używano go często do barwienia ciast, zwłaszcza mazurków wielkanocnych. 

http://lh3.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S8I7iGqkKyI/AAAAAAAACF4/VXiMTtpFCIU/s640/P4060085_resize.JPG
foto: ferdynans

Krokusy związane są głownie z  górskimi łąkami i polanami śródleśnymi na których odbywa się wypas owiec, czy bydła gdyż wymagają one żyznej gleby.  Nie znoszą uprawy ziemi i raz zaorane giną bezpowrotnie.  Niestety zaprzestanie w wielu miejscach  pasterstwa , koszenia łąk  czy hal  w celu ochrony tej rośliny,  na odwrót, zamiast zachować populacje krokusów , przyczynia się do ich powolnego zanikania. W zawiązku z tym konieczny stał się powrót do koszenia i wypasania w celu naturalnego nawożenia , które dla krokusów  jest konieczne do życia.

Krokusy uprawiane są często w naszych ogródkach jako roślina ozdobna. Tworzą bowiem mieszańce z innymi gatunkami. Często widać na rabatkach w ogródkach przydomowych żółte , białe , albo pasiaste formy .


Życzę Wam wszystkim w ten astronomiczny I Dzień Wiosny  nieustającej pogody ducha i wiecznej Wiosny w sercu ! smile

Ostatnio edytowany przez nena (2010-04-11 22:11:51)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

46

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Na takie  życzenia wypada odp  NENA Życzę Ci słońca na każdym niebie, smaku, zapachu w codziennym chlebie, ptaków,     motyli i chwil radosnych, i w sercu zawsze zielonej wiosny!

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

47

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Fajne fotografie smile
Wszystkiego dobrego na wiosne:)
taki mały gratis dla neny tongue
http://img404.imageshack.us/img404/3540/krokus.jpg

Ostatnio edytowany przez angi (2010-03-20 15:37:44)

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

48

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

dziękuję Wam bardzo za życzenia wink i za tego ślicznego gratisa od angi-ego wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

49

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

Skoro już tak sobie życzymy tej wiosny to i ja coś dorzucę wink

http://www.dailymotion.pl/video/x8qegp_ … koyo_music

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

50

Odp: Rośliny chronione w Beskidzie Małym

no proszę, nawet ciepła wiosenna dedykacja się pojawiła smile dziękujemy darkheush wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/