Temat: Zapraszam do Kukowa

Malownicza wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Stryszawa między Beskidem Wysokim oraz Małym w dolinie potoku Koconka, przy drodze krajowej z Żywca do Suchej Beskidzkiej, na wysokości od 430 do 628 m.n.p.m między Kukowską Gajką od północy, wschodnim krańcem Czerników, Wierchami od południa oraz u południowo-wschodnich podnóży Wajdów Gronia. Miejscowość otaczają niewysokie szczyty pasma pewelsko-ślemieńskiego: od północy Capia Górka (623 m n.p.m.), od południa Chrząszczowa Góra (560 m n.p.m.), od zachodu Palenica (624 m n.p.m.) i wspomniany Wajdów Groń (677 m n.p.m.). Sąsiaduje z Krzeszowe, Targoszowem, Lasem, Kurowem, Lachowicami oraz Stryszawą.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z końca XVI wieku, kiedy to wsie należące do dóbr suskich zostały przejęte przez Komorowskich z Żywca. Wtedy w dokumentach pojawiła się nazwa Kuków.
Założycielami Kukowa, podobnie jak sąsiednich miejscowości byli Wołosi, którzy przez cały XVI wiek napływali na ten teren. Mieszkańcy Kukowa od początku istnienia miejscowości zajmowali się głównie pasterstwem. Wraz z napływem ludności rolniczej na ten teren w wieku XVIII i XIX, do zajęć ludności dochodzi uprawa jałowej i nieurodzajnej ziemi. Rozwijające się w XIX wieku górnictwo rud żelaza nie ominęło również Kukowa, w którym istniały 4 kopalnie tego surowca.
Zwiedzając Kuków, warto zwrócić uwagę na przydrożną sztukę sakralną. We wsi, w osiedlu Gawłówka, niedaleko drogi do Krzeszowa, znajduje się barokowa kapliczka z 1708 r.
Obecnie w Kukowie mieszka ok. 1300 osób. Wieś liczy 280 domów, 228 budynków gospodarczych i innych. Gruntów ornych jest 448, łak 84 ha, pastwisk 72, sadów 1, lasów 454; innych gruntów - 3 ha. Część Kukowa leży w strefie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, co podwyższa jego walory turystyczne. Należy do parafii Krzeszów. Za Kukowem rozpoczyna się województwo śląskie, o czym informuje stosowna tablica przy wyjeździe z miejscowości w kierunku zachodnim.

więcej na www.kukow.pl

2

Odp: Zapraszam do Kukowa

Ja również zapraszam na www.kukow.pl , Mateusz kawał dobrej roboty!!!

3

Odp: Zapraszam do Kukowa

Trochę daleko do Kukowa wink Trzeba objechać cały BM, by dostać się na Leskowiec od tamtej strony. A wstyd mi się przyznać, bo nigdy jeszcze w tej miejcsowości nie byłem sad

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

4

Odp: Zapraszam do Kukowa

^^
Sory, jednak byłem w Kukowie. Uświadomiłem to sobie, kiedy bliżej się przyjżałem okolicy i zdjęciom robionym dobrych kilkanaście lat temu. Ostanie czasy często gościłem w Suchej i okolicach.
Szukam bazy wypadowej dla małej grupki niewymagających turystów, by z wiosną pochodzić  po niezawysokich górkach.
Myślałem o Kukowie, lecz tu niestety baza turystyczna właściwie nie istnieje.
A przecież są warunki na to, by przynajmiej oznakować leśne i polne dróżki, stwarzając sieć szlaków turystycznych po najbliższej okolicy. I niechodzi tu o szlaki, które znakuje PTTK. M ogą byc lokalne lub może dydaktyczne, czy nawet rowerowe. Była by to świetna zachęta do dalszego rozwoju miejscowości i przyjazdu nowych turystów, którzy chcieli by odpocząć z dala od zgiełku i tłumów ludzi. Może zachecić radę sołecką, czy nawet gminną, by wygospodarowała ze 200 zł na farbę. A może by znalazł się jakiś sponsor ?
Marzy mi się szlak do wyznakowania z Kukowa np. na Gachowiznę przez Wajdów Groń. Grzbietem gór min. prze Kocońskie Gronie, gdzie biegnie nieznkowana malownicza droga, z której mozna podziwiac piękne widoki.
Następna trasa to; Kuków - Palenica - Chrząszczowa Góra - Lachowice PKP.

Albo na północ ; Na Anulę przez Smrekowiec, Pośredni i Kamienną Górę.

Dobrym przykładem zagospodarowania wsi są Lachowice, gdzie w zasadzie każdą ścieżką mozna ich w góry i napotkać jakiś szlak. A szczególnie przez ostatnie lata, w tym zakresie - postępy poczyniła Sucha. smile

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2010-01-19 09:36:00)

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

5

Odp: Zapraszam do Kukowa

możesz pokazać te zdjęcia?:)

6

Odp: Zapraszam do Kukowa

Musiał bym najpierw je w jakis sposób przeskanować ze slajdów na wersje elrktroniczną, ale na razie nie mam czym ogladam przez przegldarke ręczną, bo ekran w piwnicy. Z resztą mnóstwo innych pozytywów też.

Ale obiecuję, że jeśli wszystkie ciekawsze archiwalne fotki z BM zeskanuję, to postaram się wrzcucić do galerii wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

7

Odp: Zapraszam do Kukowa

Trochę złe zdjęcie, robione 4 lata temu telefonem. Piwniczka na Zdzieblu (Kuków)

Odp: Zapraszam do Kukowa

W tym stanie to bardzo przypomina tą bez dachu na Gibasówce.

9

Odp: Zapraszam do Kukowa

szymskim napisał/a:

Trochę złe zdjęcie, robione 4 lata temu telefonem. Piwniczka na Zdzieblu (Kuków)

Skoro to fota z przed 4 - ech lat, to pewnie się już rozpadła całkowicie. A naprawdę szkoda takich reliktów przeszłości.

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

10

Odp: Zapraszam do Kukowa

http://kukow.pl/index.php?subaction=sho … at=21&