126

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Szybkimi krokami zbliża się wiosna, a i czas dla rolników drogi. Za Andrzejem Komonieckim "Dziejopis Żywiecki" przypomnę zasady stosowane przy orce: "... A w łanie każdym, według opisu kronik, ma być prętów 12, a pręt wszelki aby miał w sobie tysiąc i pięćdziesiąt łokci, co to uczyni sznurów 300. A sznur zaś ziemski i leśny ma być w długości na 42 łokci, a na łokcie rachując będzie tysięcy 12 i 600 łokci, a piędzi trzydzieści i siedem tysięcy i ośmset. A tak wyrówna, iż łan każdy będzie wielki, że się nań wysieje 64 wiertele pszenice. Zagon zaś każdy aby miał siódm skib, to jest bruzd, a drugi ośm, a tak aby było, że [w] dwu zagonach [jest] skib 15. Gony zaś albo stajanie sznurów 5 aby były długości, co uczyni łokci 210, a piędzi 630. Kołeczko płużne aby też było tak mierne, żeby się w goniech jednych 60 obróciło razy. A tak tego łanu powinno bydź wszystkiego gonów albo stajania 60, co uczyni mila zupełna ziemie. Koło zaś wozu, ten wszystek łan wzdłuż przejeżdżając, obróci się w tej drodze dwa tysiąca razy, co to milę dobra uczyni, a podróżny człowiek za godzin 2 mile ziemie obejdzie, co uczyni kroków 5000". I wszystko jasne!

127

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

dziejopis fajna sprawa:) a co do wiosny to już po niektórzy wiedzą i czekają na coś, startujemy 21 marca:)

128

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Witam smile Na początku chciałam podziękować smile:) Bardzo się cieszę że ktoś zainteresował się tą piękną miejscowością . Tarnawa Górna to wyjątkowe miejsce ,piękne , czyste i przyjazne ale wydaje się zapomniane . Szkoda bo działo się tam kiedyś dużo , była szkoła podstawowa ( z klimatem) , Klub Rolnika gdzie spotykała się młodzież pełna energii i organizowała sobie czas wolny smile jednym słowem było życie . Wszystko zostało im zabrane a szkoda . Bardzo ucieszyła mnie informacja o Kole Gospodyń Wiejskich, mam nadzieje że kobiety wezmą sprawę w Swoje ręce i wypromują tą wieś .                                    pozdrawiam smile

129

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

^^^
Stwórzcie warunki dla turystów, to przyjadą smile W lesie gdzie brakuje drzew nawet ptaki uciekają, a Tarnawa zasługuje na miano miejscowości turystyczno - letniskowej.

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

130

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Kiedyś do szkoły przyjeżdżały kolonie i obozy wędrowne z tego co mi wiadomo . Teraz w tym budynku jest  przedszkole prywatne .

131

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Ania napisał/a:

Kiedyś do szkoły przyjeżdżały kolonie i obozy wędrowne z tego co mi wiadomo . Teraz w tym budynku jest  przedszkole prywatne .

Niestety, budynek byłej szkoły podstawowej stoi nadal pusty, w salach szkolnych pusto i zimno, po przedszkolu pozostało tylko wspomnienie. Władze Gminne nie mają pomysłu jak zagospodarować budynek po byłej szkole. W Planie Odnowy Tarnawy Górnej na lata 2008-2015  są stosowne zapisy dotyczące rozwoju wsi, rozwoju promującego turystykę - ale to tylko plany. Bieda dotyka nie tylko wiejskie regiony. Kryzys dotyka najbardziej potrzebujących. Tu już nie chodzi o rozwój regionu, wsi, tu chodzi o pracę dla młodych ludzi. Stawka 4,50 zł za godzinę w budownictwie, miejscowym rzemiośle. Czy wieś się może podnieść? Kto przyjdzie z jakimś kapitałem w te strony, kiedy inwestycje związane ze Świnna Porębą, a to dotyka bezpośrednio naszej wsi, są finansowo ograniczane (ostatnio węzeł komunikacyjny na krajowej 28 w Zembrzycach. Jeszcze ciężki sprzęt pracuje, ale widać zastój. Okolica piękna wymaga jednak inwestycji drogowych i innej infrastruktury związanej z turystyką. Ci co przed wyborami obiecywali wspomaganie w rozwoju turystki dziś nabrali wody w usta. Dziś młodzież tarnawska po otwarciu obszaru niemieckiego dla przepływu wolnej siły roboczej spowoduje wyludnienie wsi i regionu z młodych ludzi. Tam można tworzyć nowe stanowiska pracy, tu brak koncepcji, pieniędzy, pomysłu. Wieś umiera, wieś się dusi - liczba mieszkańców wsi niezmienna od lat. Elity polityczne tego kraju - gdzie one? Podstawowy problem cywilizacyjny w Tarnawie Górnej to chodniki dla ludzi (brak wydzielonego pasa drogowego dla bezpiecznego poruszania się po wsi). Nowa władza odpowiada - powiat daje 10% kosztów na ew. budowę chodników przy drodze powiatowej wiodącej przez Tarnawę Górną. To chore, a kto ma dać te pozostałe 90%? Wybory za cztery lata, temat  chodników to tylko mowa trawa starających się o urzędy w gminie, powiecie, województwie!

Ostatnio edytowany przez krakus (2011-04-03 19:21:55)

132

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Może ktoś wpadnie na pomysł żeby zrobić z tego budynku hotel smile:)Miejscowości turystyczno-letniskowe kuszą kolorowymi sklepikami , restauracjami , fajnymi knajpkami a Tarnawa niema nic . Nic a zarazem tak wiele bo coraz mniej jest miejsc gdzie można wypocząć a coraz więcej tych gdzie jest tłoczno , brudno i gdzie na każdym kroku musimy za coś płacić . Uwielbiam wypoczywać w Tarnawie Górnej i mam to szczęście że mam sie gdzie zatrzymać. Chętnie uciekam ze Sląska chociaż na weekend smile

133

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

krakus napisał/a:

(...) Uroczyste poświęcenie odbędzie się w dniu 3 maja br.  (...)

Czyli zaraz potem majowe ruszą pełną parą big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

134

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Witam

Tarnawa Górna to też dla mnie magiczne miejsce.
Jednak brak perspektyw dla młodych ludzi i mnie przepędził z tej pięknej miejscowości.
Piękne widoki, świeże powietrze to niesamowite atuty tego miejsca, ale niestety ...tym rodziny wykarmić się nie da.
Przynajmniej na ten czas...
Nie wiem czy to się zmieni, Tarnawa się "starzeje", młodzi ludzie muszą uciekać w poszukiwaniu pracy, a Ci którzy zostają sami niewiele są w stanie zrobić.
Pozostaje mieć nadzieję...

A wiadomość o GROCIE -super.
Przy pierwszej okazji będzie trzeba tam zawitać.

Pozdrawiam i do zobaczenia w Tarnawie.

135

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

to chyba o czymś świadczy

136

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Zdecydowanie tak  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

137

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Nie miał prawa jazdy i był na bani... wjechał do Tarnawki w Tarnawie Górnej, jest mieszkańcem Kukowa.

("Małopolska Kronika Beskidzka" - z dnia 15.09.2011)

138

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

KGW z Tarnawy Górnej podczas XI Powiatowego Konkursu Potraw Regionalnych "O Złotą Warzechę" 12.11.2011 Lachowice.
Panie wygnały coś tam, ale niestety nie pamiętam, jutro będę miał pełne wyniki.

http://www.kukow.pl/foto/albums/galeria/warzecha2011/normal_DSCN5690.JPG

http://www.kukow.pl/foto/albums/galeria/warzecha2011/normal_DSCN5676.JPG

http://www.kukow.pl/foto/albums/galeria/warzecha2011/normal_DSCN5677.JPG

http://www.kukow.pl/foto/albums/galeria/warzecha2011/normal_DSCN5827.JPG

139

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

szymskim napisał/a:

KGW z Tarnawy Górnej podczas XI Powiatowego Konkursu Potraw Regionalnych "O Złotą Warzechę" 12.11.2011 Lachowice.
Panie wygnały coś tam, ale niestety nie pamiętam, jutro będę miał pełne wyniki.

no pewnie tą złotą warzęchę wygrały szymskim big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

140

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

w sensie były 3 kategorie, potrawa tradycyjna, potrawa współczesna i nalewka. W każdej 3 miejsca, a nie zapamiętałem, w której kategorii wygrały. W tym roku produktem podstawowym były ryby.

Ale racja nena,  wygrały warzechę:)

141

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

big_smile no to gratulujemy Paniom ! smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

142

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

szymskim napisał/a:

w sensie były 3 kategorie, potrawa tradycyjna, potrawa współczesna i nalewka.(...) )

To może by z tych zmagań jakieś przepisy zapodać? U nas albo na stronie Tarnawy?  hmm

Chociaż taki przepis na nalewkę to chyba będzie szczególnie chroniony  wink  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

143

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Więcej na temat tegorocznego konkursu o Złotą Warzechę 2011 i wyniki konkursu zamieściłem na mojej stronie o Tarnawie Górnej. Jest tam link w zakładce Aktualności do filmu z tego wydarzenia.

http://grzegorz_wojtas.republika.pl/news.htm

144

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

szymskim napisał/a:

w sensie były 3 kategorie, potrawa tradycyjna, potrawa współczesna i nalewka. W każdej 3 miejsca, a nie zapamiętałem, w której kategorii wygrały. W tym roku produktem podstawowym były ryby.

Ale racja nena,  wygrały warzechę:)

Wszystko jest na filmiku  wink  big_smile Kto wygrał i w jakich kategoriach.

Pięknie było, smacznie było... a Chłopski uśmiech to już z pewnością był poemat  wink  lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

145

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

W I kategorii – potraw typowo regionalnych nagrody przyznano:

I miejsce – Stowarzyszeniu - Zembrzyckie Koło Gospodyń „Mioduszyna” za pstrąga suszonego
II miejsce – KGW „Zawojanki” za pstrąga pieczonego w maśle topionym z plackiem ziemniaczanym
III miejsce – ex aequo KGW Stryszawa Górna za pstrąga z masłem i koperkiem, z sałatką ziemniaczaną, KGW Krzeszów za „pstrąga po krzeszowsku”

w II kategorii – współczesnych potraw opartych na tradycjach regionalnych:

I miejsce – KGW Kuków za roladę ze szpinakiem i łososiem
II miejsce – KGW Hucisko-Pewelka za mintaja w kapuście
III miejsce – ex aequo KGW Tarnawa Górna za karpia w sosie koperkowo-cytrynowym,
KGW Budzów za dorsza w płatkach kukurydzianych

Po degustacji wszystkich trunków konkursowych:

w III kategorii – nalewki nagrody otrzymują:

I miejsce – KGW „Lubniczanki” z Lachowic za nalewkę „Bimberoza”
II miejsce – Suskie Stowarzyszenie Kobiet „Samopomoc” za „Świerkówkę”
III miejsce – Stowarzyszenie „Nasza Skawica” za „Zbójnicka nalewkę”


Przyznano również wyróżnienie specjalne dla:
- Stowarzyszenia Koła Gospodyń w Białce za „Wiśniówkę”
oraz wyróżnienie specjalne „Bractwa Zbójników Spod Babiej Góry”
dla KGW Budzów za nalewkę „Chłopski trunek” i dla KGW Palcza za nalewkę „Babski uśmiech”
Przyznano wyróżnienia za udział pozostałym grupom:
- KGW Stryszawa Dolna
- KGW Kurów
- KGW Targoszów
- Stowarzyszenie KGW „Marcowianki”
- KGW Palcza

146

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Szkoda tylko, że organizatorzy konkursu nie ujawniają wybranych przepisów, przynajmniej tych, które zwyciężyły. Pozostaje tylko nazwa potrawy, a to mało. Tak myślę, komu i czemu służą organizowane konkursy, by znowu za rok dowiedzieć się, że te same zespoły uczestniczyły w spotkaniu?

147

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Gospodynie, które przygotowywały potrawy smile i nalewki wink z pewnością dzielą się przepisami z młodszym pokoleniem albo i nawet to młodsze pokolenie włączają w przygotowania - jest więc nadzieja, że przepisy będą dalej przekazywane i nie zaginą big_smile

Myślę jednak, że rzeczywiście warto byłoby je upowszechnić, coby inne gospodynie próbowały te specyjały szykować wink big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

148

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

krakus napisał/a:

Szkoda tylko, że organizatorzy konkursu nie ujawniają wybranych przepisów, przynajmniej tych, które zwyciężyły. Pozostaje tylko nazwa potrawy, a to mało. Tak myślę, komu i czemu służą organizowane konkursy, by znowu za rok dowiedzieć się, że te same zespoły uczestniczyły w spotkaniu?

W zeszłym roku opublikowane zostały "Potrawy Regionu Babiogórskiemu prezentowane podczas Powiatowego Konkursu Potraw Regionalnych "O Złotą Warzechę" ".  Publikacja ta była do nabycia (za darmo) również w tym roku:)

Co roku w większości są te same koła, ale również co roku dochodzą nowe (w tym roku było ich 4). To nie jest tak, że co roku gotowane są te same potrawy, zawsze jest jeden produkt podstawowy, w tym roku były ryby,  w tamtym mięso, 2 lata temu ziemniaki....

Impreza nie ma charakternemu zamkniętego, każdy może przyjść i spróbować potraw przygotowane przez gospodynie.

149

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

No to wpisuję do kalendarza przyszłoroczny konkurs potraw!

150

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

krakus napisał/a:

No to wpisuję do kalendarza przyszłoroczny konkurs potraw!

10 listopada 2012 - remiza w Stryszawie tym razem;)