Temat: Złota Góra

Złota Góra (Złota Górka) to szczyt górski położony między Porębskim Groniem a Targanicami. Wznosi się na wysokość 756 m. Na północnym stoku istnieje siarczane źródło oraz odkrywki wapienia. Z nazwą szczytu wiąże się legenda (zanotowana w XIX wieku przez Jana Tarkotę). Mówi ona, że w jaskini Złotej Górki mieli swoją kryjówkę zbójnicy, chodzący na wyprawy na szczudłach, wzbudzając tym samym popłoch wśród miejscowej ludności. Podobno skarby zbójców do tej pory znajdują się w pieczarze na stokach Złotej Górki hmm Za skarb można też uznać rosnący na jego stokach "kwiat paproci" czyli nasięźrzał pospolity smile

2

Odp: Złota Góra

Słyszałem inną legendę na temat pochodzenia nazwy tego szczytu. Ponoć w średniowieczu ludzie w rzeczce u podnóża Złotej Góry odnajdowali złoty piasek. Po dokładniejszym zbadaniu sprawy okazały złoty piasek pochodził ze źródlisk  Potoku wypaływającego ze stoków Złotej Góry. wink

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2010-08-08 13:27:53)

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

3

Odp: Złota Góra

Wykorzystałam wiosenne zdjęcie darkheusha, żeby wstawić pod nim ciekawy artykuł Zbigniewa Kubienia o Złotej Górce potwierdzający m.in. to o czym pisał wyżej Darek Tlałka smile.

Pod zdjęciem artykuł  - "Złota Górka ze skarbami"

https://lh6.googleusercontent.com/-zGrMJyB3m7o/S9lxkdAfv6I/AAAAAAAARyI/fXRn-TVX7kE/s912/DSCN3498.JPG?gl=PL
foto: darkheush

Ostatnio edytowany przez nena (2012-03-31 11:20:51)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

4

Odp: Złota Góra

nena Gdzie ten wspomniany tekst zamieściłaś?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

5

Odp: Złota Góra

kris_61 - dokładnie pod zdjęciem  smile  znaczy w zdjęcie klik  wink  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

6

Odp: Złota Góra

Bardzo ciekawa stronka smile Szczególnie mnie zakręciła bacówka, która wcześniej nakręcała turystyczne życie na Złotej Górze i w okolicy Andrychowa. wink Szkoda, że nie dotrwała sad

Myślę, że pierwsza wycieczka autem w BM - to ten cel. A muszę ze wstydem przyznać, że jeszcze na niej nie byłem, bo gdzieś tak na oboczu wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

Odp: Złota Góra

Ciekawe informacje na temat Złotej Góry, szkoda że niektóre atrakcje nie dotrwały do dzisiaj neutral Ładne foto smile Co jeszcze zauważyłem to północne stoki Złotej Góry, to jedne z największych nagromadzeń spływów potokowych w Beskidzie Małym, gdzie działalność sił wód wyżłobiła kilka malowniczych obrywów skalnych i wytworzyła parę progów wodospadowych ukrytych w dzikich ostępach tej góry smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2012-03-31 18:11:33)

8

Odp: Złota Góra

I to bym Darku chętnie zobaczyła na własne oczy, jak i te wapienne skałki i mam nadzieję, że uda się coś w tym roku zorganizować. wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

9

Odp: Złota Góra

Zaplanuj nam Darku fajna wycieczkę, na której wszystko dokładnie, osobiście obejrzymy  big_smile

Niech nam się tylko pięknie świat zazieleni....  wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

10

Odp: Złota Góra

Chętnie. Tylko musimy trochę poczekać, bo nam zima wróciła big_smile

11

Odp: Złota Góra

Darku Bardzo dziękuję za ciekawe informacje na temat Złotej Górki. Pozwoliłam sobie je wykorzystać na innym forum może Was to zainteresuje. Pozdrawiam

http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam … mp;id=5861

12

Odp: Złota Góra

Agorszczyk znaleziony przez Twojego Tatę grzyb pojawił się już na naszym forum w temacie „czy ktoś wie co to jest?”  ---> okratek australijski we Florze Beskidu Małego. Ciekawy opis obserwacji grzybka smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

13

Odp: Złota Góra

Agorszczyk napisał/a:

Darku Bardzo dziękuję za ciekawe informacje na temat Złotej Górki. Pozwoliłam sobie je wykorzystać na innym forum może Was to zainteresuje. Pozdrawiam


Moje informacje po podobnej treści często wędrują po sieci, więc nie ma problemu smile

14

Odp: Złota Góra

Dzisiaj między około 16:30 byłem na Złotej Górze i w pewnym miejscu wydawało mi się że oprócz Babiej widzę teżTatry! Czy to możliwe ???

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

15

Odp: Złota Góra

Dzisiaj między około 16:30 byłem na Złotej Górze i w pewnym miejscu wydawało mi się że oprócz Babiej widzę teżTatry! Czy to możliwe ???

Ba.... Nie tylko nasze Tatry ale i Tatry Niżne wink

Symulacja zrobiona z widokówki ( przecinki ) pod szczytem od strony Targanic

Ostatnio edytowany przez Bisqp (2015-11-08 21:33:57)

16

Odp: Złota Góra

Z którego miejsca dokładnie są takię widoki?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

17

Odp: Złota Góra

Tyle lat człowiek mieszka i jeszcze nie widział wszystkiego.

18

Odp: Złota Góra

Nad jednym z dopływów potoku Domaczka płynącego z północno-zachodnich stoków Złotej Góry natrafiłem na ciekawy przełom z licznymi obrywami skalnymi i kilkoma wodospadami z których największe były 2-kaskadowy o łącznej wysokości 3,5 metra (niższa kaskada 1,5 m, a wyższa 2 m) oraz wyżej położony 1-kaskadowy o wysokości 2,5 metra. Wodospady te mogły by nawet rywalizować z wodospadem na Dusicy smile

19

Odp: Złota Góra

Jak zwykle znajdziesz jakieś ciekawe nieznane miejsca smile
Szkoda, że zdjęć nie wrzuciłeś.

20

Odp: Złota Góra

sprocket73 napisał/a:

Jak zwykle znajdziesz jakieś ciekawe nieznane miejsca smile
Szkoda, że zdjęć nie wrzuciłeś.

Niestety nie miałem wtedy przy sobie aparatu, ale jak widać podczas inwentaryzacji roślin znajduje się rożne ciekawe miejsca. Zaznaczam że miejsce z wodospadami jest trudno dostępne. Najlepiej do nich dotrzeć idąc w górę wzdłuż potoku, ale to wymaga kondychy na dychę wink Może właśnie dzięki tej niedostępności miejsce jest tak tajemnicze big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2016-04-18 07:25:19)

21

Odp: Złota Góra

Dariusz Tlałka napisał/a:

Nad jednym z dopływów potoku Domaczka płynącego z północno-zachodnich stoków Złotej Góry natrafiłem na ciekawy przełom z licznymi obrywami skalnymi i kilkoma wodospadami z których największe były 2-kaskadowy o łącznej wysokości 3,5 metra (niższa kaskada 1,5 m, a wyższa 2 m) oraz wyżej położony 1-kaskadowy o wysokości 2,5 metra. Wodospady te mogły by nawet rywalizować z wodospadem na Dusicy smile

a to ciekawe Dariusz Tlałka smile , teraz jak już mam nowy aparat to przy najbliższej okazji gdy znajdę trochę czasu postaram się poszukać tych złotych kaskad big_smile jakby co to dam znać cool

"...nigdy nie mówię nigdy..."
https://www.facebook.com/andrzejkisiel1974

22

Odp: Złota Góra

kisiel napisał/a:

[...], teraz jak już mam nowy aparat to przy najbliższej okazji gdy znajdę trochę czasu postaram się poszukać tych złotych kaskad big_smile

SUPER ! big_smile Będziemy mogli znowu oglądać Twoje piękne zdjęcia kisielu  smile !

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

23

Odp: Złota Góra

kisiel napisał/a:

a to ciekawe Dariusz Tlałka smile , teraz jak już mam nowy aparat to przy najbliższej okazji gdy znajdę trochę czasu postaram się poszukać tych złotych kaskad big_smile jakby co to dam znać cool

W razie czego podaje dokładny namiar GPS na ten potok z kaskadami 49 49 14.3 N 19 17 26.4 E
Dostać można się tam na dwa sposoby idąc od samego szczytu Złotej Góry kilkaset metrów stokiem zachodnim i tu trafiamy na źródła tego potoku lub idąc najpierw asfaltową a potem leśną drogą od Czańca-Cygańskie Miasto wgłąb lasu obok potoku Domaczka do miejsca gdzie natrafiamy na lewy dopływ Domaczki i właśnie to jest ten potok. Same przejście całego odcinku potoku przez kaskady może dostarczyć sporo wrażeń. Inną drogą trudno tam się dostać big_smile

24

Odp: Złota Góra

Dariusz Tlałka napisał/a:
kisiel napisał/a:

a to ciekawe Dariusz Tlałka smile , teraz jak już mam nowy aparat to przy najbliższej okazji gdy znajdę trochę czasu postaram się poszukać tych złotych kaskad big_smile jakby co to dam znać cool

W razie czego podaje dokładny namiar GPS na ten potok z kaskadami 49 49 14.3 N 19 17 26.4 E
Dostać można się tam na dwa sposoby idąc od samego szczytu Złotej Góry kilkaset metrów stokiem zachodnim i tu trafiamy na źródła tego potoku lub idąc najpierw asfaltową a potem leśną drogą od Czańca-Cygańskie Miasto wgłąb lasu obok potoku Domaczka do miejsca gdzie natrafiamy na lewy dopływ Domaczki i właśnie to jest ten potok. Same przejście całego odcinku potoku przez kaskady może dostarczyć sporo wrażeń. Inną drogą trudno tam się dostać big_smile

dzięki Dariusz Tlałka, namiary gps bardzo się przydadzą smile

"...nigdy nie mówię nigdy..."
https://www.facebook.com/andrzejkisiel1974

25

Odp: Złota Góra

kisiel napisał/a:
piotr napisał/a:
Dariusz Tlałka napisał/a:

No to teraz dam zagadkę pasująca do mnie. Pod jaką górą znajduje się ten wodospad ? Zdjęcie zostało wykonane poza szlakami turystycznymi, poza górskimi ścieżkami, poza ludzką penetracją. Jednym słowem kompletna dzicz. Ale za to na dzień dobry daje podpowiedź. Z ta górą związana jest legenda.

Darku zaprowadzisz nas tam kiedyś, jak już rozwiążecie zagadkę? wink

dobry pomysl smile ja juz sie zapisuje ;-)



a tak jeszcze zapytam, czy to o ten wodospad chodzi?

Ostatnio edytowany przez kisiel (2016-04-19 15:20:02)

"...nigdy nie mówię nigdy..."
https://www.facebook.com/andrzejkisiel1974