Temat: Piękna wycieczka w Beskidzie PIĘKNYM

W niedzielne popołudnie wybrałem się na wycieczkę rowerową( typ roweru - "góral") z Kęt do Bukowca w Porąbce a następnie na  Trzonke. Z głównej drogi w Bukowcu ( jadąc od strony Czańca) należy skręcić w lewo na ul. Beskidzką ( tuż przed sklepem spożywczym), początkowo droga pnie się dobrym asfaltem około 2 km. stromo do góry( pierwszy kilometr:6-8%, drugi kilometr 10-12%, momentami stromizna osiąga nawet 15-17%), kiedy kończy się asfalt, zaczyna się las i droga leśna- idealna pod rower, szeroka, mało kamienista, jak na drogę górską dość łagodna 6-9%, kilka krótkich ścianek 15-20%. Jedziemy cały czas wzdłuż drogi krzyżowej, pięknie wyeksponowanej tuż przy drodze na drzewach. Po kilku kilometrach docieramy do )( Bukowskiej, tuż przed końcem stroma ścianka 20%. Pomimo że jestem po operacji przepukliny i forma kiepska, to udało mi się pokonać cały podjazd bez zatrzymania. Z )( skręcam w prawo i kieruję się na Trzonkę- krótki kamienisty -łagodny podjazd i jestem na miejscu. Na szczycie wspaniała ponorama- na pierwszym planie majestatycznie wyłania się Żar z Kiczerą, w tle m.in Skrzyczne. Na szczycie Trzonki stoją ostatnie 3 dawne domy góralskie. Pierwszy niestety nie ma już swych góralskich właścicieli( podobno kupił go brat jednego z prominentnych posłów PO z Kęt). Moim celem jest jednak druga chałupa, do której z głównej drogi prowadzi tabliczka: kawa, herbata, noclegi. Zamieszkuje ją Mietek, bardzo sympatyczny autochton-góral, mieszkający tu samotnie( poniżej mieszka jego siostra z mężem wypasając na tutejszych halach kierdel 30 owiec). Chałupa Mietka robi wrażenie! Jest chyba jedną z najstarszych wciąż zamieszkałych dawnych-oryginalnych chałup góralskich w BM. Chałupa pochodzi z 1881 roku!!!!!!!!!! To żywy skansen! Gazda Mietek okazał się bardzo sympatycznym człowiekiem. Poczęstował mnie najpyszniejsza kawą w BM- bo zrobioną na wyśmienitej tutejszej wodzie! Bardzo miło było posiedzieć na ławeczce przed chałupą Mietka, wdychając super powietrze, delektując się pięknymi widokami i wspominając dawne czasy, kiedy to na Trzonce było około 30 chałup i tętniło tutaj beskidzkie życie.   Zachwycając się tutejszymi górami, Mietek wspomniał o swym dobrym znajomym z Andrychowa, który w nie jednych górach już był, ale zawsze najbardziej cenił nasz BM i zawsze wyrażał się o nim, nie BM tylko : Beskid PIĘKNY!!! Święta racja, stwierdziliśmy że też od tej chwili, też zawsze będziemy używali tylko tej pięknej i zaszczytnej, słusznej nazwy- BESKID PIĘKNY!!!!!!!! Muszę przyznać, iż bardzo mi się ta nazwa spodobała! Wszystko co dobre szybko się kończy, czas było wracać. Z Trzonki zjechałem z powrotem na )( Bukowską a dalej ,łagodną , piękną drogą za zielonym szlakiem do kapliczki Matki Boskiej Śnieżnej, następnie po zjeździe do przysiółka Jarosówka, skręcam ze szlaku w szeroką drogę w lewo ( prosto szlak idzie na Małą Bukową )- droga równa ubita, wkrótce po wyjeździe z lasu zaczyna się asfalt, uwaga! stromo- 22% w dół, zjeżdżamy wprost na pętle autobusową w Brzezince Górnej, a z niej rozpoczyna się krótki- 500 m., ale bardzo stromy-śr.12%, max.20 %, podjazd na piękną widokowo )( Beskid Targanicki, następnie równie krótki i stromy zjazd ul .Podhalańską, do centrum Wielkiej Puszczy, i długi- 6,5 km, łagodny-śr.2% superowy zjazd doliną Wielkiej Puszczy, do centrum Porąbki, na przecudnej urody tutejszy mały ryneczek- pyszna kawka i lody, następnie powrót do Kęt.
Dystans około 40 km. Czas jazdy, średnim-rekreacyjnym tempem około 3 godziny. Bardzo polecam wszystkim tą trasę, nie jest specjalnie wymagająca, ani trudna, raczej dla każdego kto posiada rower typu-góral, lub ewentualnie rower trekingowy. Jeszcze raz bardzo polecam, szczególnie na niedzielną popołudniową wycieczkę. Bardzo polecam pyszną kawę u Mietka na Trzonce - panuje tu wspaniały beskidzki, nostalgiczny klimat naszego BESKIDU PIĘKNEGO!!!.  smile  smile  smile

Ostatnio edytowany przez harnaś wołoski (2012-06-26 19:33:28)

2

Odp: Piękna wycieczka w Beskidzie PIĘKNYM

smile brawo gratuluje fajnej wycieczki w teren beskidu malego
smile te trasy nie sa dla mnie obce cool

3

Odp: Piękna wycieczka w Beskidzie PIĘKNYM

Harnasiu gratuluję pięknej, rowerowej wycieczki  big_smile
Bardzo się też cieszę, ze trafiłeś do Mietka i osobiście go poznałeś. Ciekawy to człowiek, a jego chałupa to istna skarbnica przeszłości. Myślę, że warto nam tam wrócić chociażby z powodu pieca chlebowego, którego nie udało mi się onegdaj obejrzeć  hmm

Nic to jednak straconego - nadrobimy...  wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

4

Odp: Piękna wycieczka w Beskidzie PIĘKNYM

Aleś sobie fajną wycieczkę zafundował harnasiu smile, a nam szczegółowy i ciekawy opis trasy wink, z którego niejeden z nas skorzysta smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

5

Odp: Piękna wycieczka w Beskidzie PIĘKNYM

Widzę Harnasiu, ze ciągniesz temat smile Piknie! smile

6

Odp: Piękna wycieczka w Beskidzie PIĘKNYM

Harnasiu pięknie. Wracasz do gry.
P.S. A co z naszą wycieczką?

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

Odp: Piękna wycieczka w Beskidzie PIĘKNYM

Cały czas o niej myślę piotrze, już wkrótce dam znać smile