Temat: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Otrzymaliśmy taką oto informacje od wydawnictwa Compass smile

"Witam,
Właśnie lada moment będziemy wznawiać mapę Beskid Mały. W nawiązaniu do wcześniejszych rozmów i zasad współpracy chciałem prosić o informacje o jakichś nowościach "Z terenu". Może jakieś modyfikacje szlaków, nowe obiekty, atrakcje, nowe drogi? Może wypatrzyliście jakieś błędy na mapie?
Z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie. Roman Trzmielewski."

W naszych postach znalazłam takie oto informacje:

27.05.2010 - Baca "Nie znalazłem jeszcze ani jednej mapy z nowo naniesionymi szlakami..."

31.05.2010 - Kris61 "Kupiłem nową mapę Compassu i nowych wspomnianych szlaków wokół Dol. Isepnicy nie uwzględniono. Owszem te w okolicy Potrójnej  i Przł. Kocierskiej - tak."

Czy macie jakieś propozycje, a propos tego co wyżej napisano?

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

2

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

poprawiłbym wysokości w końcu a uwzględniłbym je od bałtyku a nie od czarnego, nazwy bym sprostował

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

3

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

baca napisał/a:

poprawiłbym wysokości w końcu a uwzględniłbym je od bałtyku a nie od czarnego, nazwy bym sprostował

Od Czarnego chyba nigdy nie były liczone.

4

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

jolanta napisał/a:

Otrzymaliśmy taką oto informacje od wydawnictwa Compass smile
....
31.05.2010 - Kris61 "Kupiłem nową mapę Compassu i nowych wspomnianych szlaków wokół Dol. Isepnicy nie uwzględniono. Owszem te w okolicy Potrójnej  i Przł. Kocierskiej - tak."

Na mapie BM z 2011 (Wydanie VI) szlaki w Dol. Isepnicy zostały uwzględnione.
Nie ma natomiast długości i czasu przejść szlaków PTTK:
1. Wilkowice-Rogacz-Magurka-Skała Czarownic-Wilkowice (czarny)
2. Targanice Górne-Warownia na Trakcie-Przeł. Kocierska (czarny)
3. Rzyki Praciaki-Czarny Groń-Potrójna (czarny)
4. Rzyki Praciaki-Anula (żółty)

Fajnie jakby pojawiły się oznaczenia szałasów pasterskich, ruinek (Jawornica, Cisowa Grapa), czy miejsc odpoczynku jak chocby na Jaworzynie (864), jak cos wymysle to dopisze  wink

5

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

cezaryol napisał/a:
baca napisał/a:

poprawiłbym wysokości w końcu a uwzględniłbym je od bałtyku a nie od czarnego, nazwy bym sprostował

Od Czarnego chyba nigdy nie były liczone.

Oj były były i byś się zdziwił, musiałbyś poczytać w innym topicu bo już o tym pisałem

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

6

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Macieks napisał/a:

(...) Na mapie BM z 2011 (Wydanie VI) szlaki w Dol. Isepnicy zostały uwzględnione ...

Macieks - nie mam niestety tej mapy  hmm  czy możesz w oparciu o ten topic ustalić, którego ze szlaków jeszcze nie uwzględniono?

Łatwiej będzie potem opracować syntetyczną informację i przesłać ja do Compassu  wink

Baca - pomożesz?

MK - włączysz się?

Wszystkich innych tez zapraszam do pomocy...  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

7

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

baca napisał/a:
cezaryol napisał/a:
baca napisał/a:

poprawiłbym wysokości w końcu a uwzględniłbym je od bałtyku a nie od czarnego, nazwy bym sprostował

Od Czarnego chyba nigdy nie były liczone.

Oj były były i byś się zdziwił, musiałbyś poczytać w innym topicu bo już o tym pisałem

Rzeczywiście pisałeś - chyba masz na myśli wątek o Leskowcu. Byłem do tej pory pewien, że w Austro-Węgrach mierzono n.p.m   od Adriatyku w Trieście.

8

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

jolanta napisał/a:

Macieks - nie mam niestety tej mapy  hmm  czy możesz w oparciu o ten topic ustalić, którego ze szlaków jeszcze nie uwzględniono?

Uff obszerny topic smile Na mapie z 2011r. nie ma WOGÓLE zaznaczonych szlaków:
1. Mucharz Kościół - Jedlicznik - Grota Wierchy - kolor żółty
2. Jaszczurowa bus - Gronie - kolor niebieski

przebieg tych szlaków widac w poscie nr 136.

pozostałe szlaki które wymieniłem powyżej w poście nr 4 ISTNIEJĄ na mapie, nie mają tylko wypisanych długości i czasów przejść smile

Ostatnio edytowany przez Macieks (2012-07-02 09:57:30)

9

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Macieks napisał/a:

Uff obszerny topic smile...

No obszerny... piszą te ludzie, piszą... a potem to wszystko trza czytać...  tongue  lol

Jeszcze gorzej, ze znakarzami... oznaczają te szlaki, oznaczają.... a potem trza tamtędy chodzić.... i aktualizować mapy...  wink   lol

Wielkie dzięki Macieks - ku chwale Beskidu Małego  big_smile
Normalnie zasłużyłeś na odznaczenie  cool  - szczegóły na PV  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

10

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Drobiazg  smile  Jak czegoś nie bedziesz wiedzieć to pisz śmiało  cool

11

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

no na mapie podstawą jest podanie ilości km na odcinku. Same czasy nie sprawdzają się np. w zimie.

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

A ja bym proponował ze swej strony  KONIECZNIE 2 rzeczy:
1. umieścić na stoku Pracicy: wypas owiec( po przez rysunek owieczki - tak jak jest to zrobione w legendzie mapy Beskidu Małego : BESKID MAŁY Jezioro Żywieckie- CartoMedia ) i bacówki z wyrobem regionalnych oscypków ( w tym przypadku - serków góralskich, bo nazwa oscypek jest zarezerwowana tylko dla bacówek z certyfikatem w powiatach żywieckim, nowotarskim i tatrzańskim)
2. umieścić oznaczenia Szałasów Kamiennych- rzecz jasna nie wszystkich, ale choćby tych najlepiej zachowanych, proponuję:
- szczyt Przykrzycy ( oznaczenie-szałas )
- polana Kuflówka , pod Czuplem ( po lewej stronie idąc do góry ) (oznaczenie - ruiny szałasu )
- osiedle Żar pod Kiczerą - zaraz jak się konczy droga utwardzona i zaczyna się droga leśna w kierunku na )( isepnicką( po prawej stronie idąc od strony osiedla) ( oznaczenie - szałas )
- przy czerwonym szlaku, zaraz pod Wielką Cisową Grapą( tym gdzie była nasza forumowa akcja ) ( oznaczenie - ruiny szałasu )
smile  smile  smile

Ostatnio edytowany przez harnaś wołoski (2012-07-03 17:47:04)

13

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Dzięki Harnasiu uwzględnię i Twoje propozycje smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

14

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

No widzę, że Compass będzie miał pełne ręce roboty... smile Pytanie czy im się będzie chciało?

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

15

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

A powiem szczerze, że jestem dobrej myśli big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

16

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Macieks napisał/a:
jolanta napisał/a:

Macieks - nie mam niestety tej mapy  hmm  czy możesz w oparciu o ten topic ustalić, którego ze szlaków jeszcze nie uwzględniono?

Uff obszerny topic smile Na mapie z 2011r. nie ma WOGÓLE zaznaczonych szlaków:
1. Mucharz Kościół - Jedlicznik - Grota Wierchy - kolor żółty
2. Jaszczurowa bus - Gronie - kolor niebieski

przebieg tych szlaków widac w poscie nr 136.

pozostałe szlaki które wymieniłem powyżej w poście nr 4 ISTNIEJĄ na mapie, nie mają tylko wypisanych długości i czasów przejść smile

Szlak nr 2. Jaszczurowa bus - Gronie - kolor niebieski jest zlikwidowany i nie ma sensu umieszczać go na mapie, bo w realu nie będzie istniał.

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

17

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Dzięki Kris smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

18

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Idąc zielonym z Andrychowa na podstawie mapy na naszej stronie

Pańska Góra powinna mieć 428,0 a  nie 432
Pabisiowa Góra - 488,6 m a nie 494
Wapieniaca - 528,1 a  nie 531
Przeł Kaczyńska - 479,3 a nie 475
Narożnik jest trochę na północny zachód i ma 510,6 m 
Przeł Sosina - 496,5 a brak wysokości
Kobyla Głowa to w zupełnie innym miejscu jest
Gancarz - 797,9 a nie 802
Groń Jana Pawła II 885,5 a nie 890
Przeł Midowicza - ok 833
Leskowiec 918,0 a nie 922

itd itd i można tu wiele wypisać

Mocno rażącą wysokością jest Mała Bukowa na d Brzezinką która uzmysławia takiego człowieka jak ja, że osoby pracujące w Compasie nie mają pojęcia co tworzą

No jak sobie policzą poziomice to już sami powinni na to wpaść
Otóż podają wysokość 790 m gdzie po drugiej strony przełęczy znajduje się Wilka Bukowa z podaną ich wysokością 743 co już daje do myślenia A ta wysokość jest poprawna bo Wielka Bukowa ma 743,3 m

Otóż Mała Bukowa powinna mieć 640,4 m a sama przeł Beskid Targanicki ma 556,0 m a nie 705 m no chyba że się nasypie trochę ziemi wink

Przecież Kocembowski Groń z wysokością 653 m jest nie wiele większy od Małej Bukowej

Jedno co mnie cieszy to, że Jawornica i Czarny Groń (Potrójna) mają poprawne szczyty
Jawornica 830,2
Czarny Groń (Potrójna) 833,2

Z innej beczki
To w miejscowości Ponikiew koło Wadowic dużo przysiółków jest zakończona na literę "a" a powinno być "o"np. Rzyckowo (jest Rzyckowa)czy Paluchowo (jest Paluchowa) - odsyłam do monografi Kozińca - tak jak jest np w Kozińcu choć i tak mnie razi przysiółek Wircimakowo a powinno być od Wiercimaka - Wiercimakowo

Na prawdę Jolu to tu można pisać temat rzekę
W dzisiejszych czasach to właśnie mapa stanowi obszerny materiał do opisywania poszczególnych tras i im więcej błędów jest to te błędy znacznie się powielają we współczesnym świecie a w związku z tym utrwalają się obecnym turystom.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

19

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Baca - postaram się zebrać wszystkie sugestie forumowiczów - co zrobi z tym wydawca? zobaczymy wink

Fajnie, że w ogóle zapytał - to już jest plus big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

20

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

To ja jeszcze zaproponuję, żeby naniesiono na mapę kilka punktów:
- źródło na polanie Kuflówka pod Czuplem.
- źródło obok dawnego żółtego szlaku z Międzybrodzia na Magurkę Wilkowicką (teraz biegnie tam zielony szlak narciarski)
   współrzędne punktu to N49 46.435 E19 08.201, wysokość ok. 854 m n.p.m.
- źródło na polanie pod Gaikami współrzędne: N49 48.354 E19 07.679, wysokość ok. 748 m n.p.m.
- źródło pod Łamaną Skałą: N49 45.372 E19 23.535, wysokość ok 857 m n.p.m.
- i kapliczkę obok powyższego źródła. (może służyć jako punkt orientacyjny)
- Wilczy Staw w Kozach (w okolicach Kamieniołomu)
- ruiny schroniska "Widok na Tatry" na szczycie pomiędzy Magurką Wilkowicką a Czuplem.

Na Magurce Wilkowickiej przybyło ostatnio kilka biegowych tras narciarskich. Można by je również nanieść na mapę, jeżeli nie zmniejszały by czytelności mapy.

Wszystkie współrzędne są zmierzone przeze mnie i podane w ukł. odniesienia wgs 84

Ostatnio edytowany przez Jiff (2012-07-07 18:28:44)

JIFFNET - górskie ciekawostki

21

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Dzięki Jiff  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

22

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

jolanta napisał/a:


(...)
Łatwiej będzie potem opracować syntetyczną informację i przesłać ja do Compassu  wink

Baca - pomożesz?

MK - włączysz się?

Wszystkich innych tez zapraszam do pomocy...  big_smile

Oczywiście Jolu,
Że będę chciał pomóc smile
Podaj tylko do kiedy mamy czas, przed wznowieniem nowego wydawnictwa mapy BM..
Propozycje Harnasia-szałasy i wypas owiec, Bacy –wysokości, Maciekssa- czasy przejść, Jiffa-żródła wbrew pozorom są to bardzo cenne informacje, dla róznych turystów o różnych zainteresowaniach, a danie w legendzie ikonki co dane miejsce oznacza nie powoduje, ze mapa jest nieczytelna, wręcz przeciwnie big_smile

Ostatnio edytowany przez MK (2012-07-08 21:18:31)

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

23

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Marku wydawca mapy - określił to ten czas jako "lada moment" - ponieważ informacja "wisi" już od tygodnia, chciałabym wszystkie informacje zebrać od Was poniedziałek - wtorek i przesłać je do Compasu.  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

24

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Taka wznowiona mapa Beskidu Małego naprawdę by się przydała bo na mojej Compassowej ciągle doszukuje się jakiś błędów. Dla przykładu to podam że źle zlokalizowany jest rezerwat przyrody "Szeroka" i powinien być jeszcze na znacznie mniejszej powierzchni neutral

25

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

oczywiście nowe drogi doszły, obwodnica bb itp. Przydało by się zaznaczyć takie szczyty jak Skleniec blisko Łysej Góry i Rogacza, zaznaczyć dwa wspomniane na tym forum punkty jakie mają Kopce pomiędzy Groniczkami a Gaikami.
Można by umieścić gdzieś szczyt Pośredniego na jakiego stokach jest jeden z kamieniołomów w Straconce.
Przełęcz u Panienki jest zaznaczone 710 a czasami bywa 739?? nie wiem co jest akurat dobre?
Można by zaznaczyć szlaki papieskie typu ten do kamieniołomu w Kozach i inne.
Są te cuda BM i inne co nie weszły do "7" to także warto gdzieś zawrzeć w notatce.
Zaznaczyć Kozubnik jako szczyt przy odbiciu z czerwonego do Kozubnika.
Błędy z Palenicą i Bukowskim Groniem - złe wysokości i umiejscowienie poprawić.
Korekcja bodajże fragmentu żółtego szlaku z Magurki Wilkowickiej. Aktualnie jest bodajże jeden do Ponikwi biegnący inaczej niż kiedyś trochę, podobnie przez te trasy narciarskie się trochę pozmieniało.
Warto Czupel ten mniejszy w nawiasie nazwać Cupel bo tak właściwie się on nazywa.

Ostatnio edytowany przez wawri (2012-07-08 21:51:06)