26

Odp: Pozostałe zwierzęta

Dziękuję Darku wink .  Nie ukrywam , że jak mnie coś interesuje to czytam , pytam znawców, drążę temat big_smile . Poza tym wiele dały mi wykłady z zoologii i botaniki z ludźmi, którzy na co dzień interesują i zajmują się daną grupą roślin czy zwierząt a zwłaszcza ciekawe były z nimi wyjazdy w teren . Wtedy można się wiele nowych rzeczy dowiedzieć i wiele zobaczyć na własne oczy.  Ale jestem świadoma również tego, że wiele nie wiem big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

27

Odp: Pozostałe zwierzęta

nena napisał/a:
angi napisał/a:

chcesz się przekonać? big_smile

nena napisał/a:

mnie nie musisz bo jestem kobietą tongue

Hmmm coś sugerujesz?  :> big_smile


nena napisał/a:
angi napisał/a:

bo to taka mała godzilla

   
  ... miałeś na myśli salamandrę plamistą czy mnie angi ? ;> big_smile

Ja nic już nie mówie po mi się dostanie za swoje w sumie salamandra to płaz, a godzilla to raczej gadowata(żmijowata big_smile) istota prawie jak kobieta.... ];-> big_smile Co prawda "prawie"robi róźnicę big_smile

Ostatnio edytowany przez angi (2010-02-19 16:48:43)

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

28

Odp: Pozostałe zwierzęta

nie no teraz to pojechałeś po całości angi big_smile i jak to mówi darkheush .... znajdzie i się dla Ciebie suchy smrek gdzieś w BM big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

29

Odp: Pozostałe zwierzęta

Nena ale ja sobie żartuję.... sad Jak to darkheush mówi pojechałeś po bandzie big_smile
W ramach przeprosin Rusałka Pawik dla Ciebie smile a suchy smrek musiałby być wysoki.... big_smile
http://img9.imageshack.us/img9/528/rusaka.jpg
Aha... Godzille wcale nie są brzydkie.... może czasem troszke straszne. One są piękne tylko mają taką dziwną naturę... tongue
Godzilla ustrzelona w Rumunii:(proszę o pomoc w nazwaniu smile )
http://img168.imageshack.us/img168/470/godzillab.jpg
Szanowny Admin wybaczy za taki Off Topic smile

Ostatnio edytowany przez angi (2010-02-19 18:17:56)

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

30

Odp: Pozostałe zwierzęta

o kurcze jakie piękne :> ... rumuńska jaszczurka mnie też zadziwiła , hmmm <myśli> , ślicznie ubarwiona ... no a motylek cudowny , masz szczęście angi ;> big_smile

to dodam coś do motylka

Rusałka pawik (Inachis io) gości w BM prawie tak często jak bielinek, gdyż jest jednym z pospolitszych motyli w Polsce.  Mimo to trzeba przyznać, że również  jednym z bardziej urokliwych smile Rusałka często zimuje na naszych strychach , w szczelinach , nawet sianie. Składa jaja na pokrzywie, po spodniej stronie liści. Żarłoczne larwy (gąsienice) potrafią zeżreć liście aż do nerwów. Co ciekawe pokrzyw wyszukują wykorzystując do tego zmysł dotyku i nigdy nie żerują na innym gatunku rośliny.  Gąsienice są czarne , na grzbiecie mają białe punkty i kolce.  Młode motyle bardzo lubią przebywać na krzewie zwanym budleją, potocznie zwanym krzewem motylim ze względu na kwiaty, które  przyciągają swoim słodkim nektarem różnokolorowe motyle. Krzew ten często sadzi się w ogrodach , właśnie ze względu na możliwość obserwacji  życia motyli smile.

Ostatnio edytowany przez nena (2010-02-20 15:48:33)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

31

Odp: Pozostałe zwierzęta

nena napisał/a:

o kurcze jakie piękne :> ... rumuńska jaszczurka mnie też zadziwiła , hmmm <myśli> , ślicznie ubarwiona ... no a motylek cudowny , masz szczęście angi ;> big_smile

Oj mam szczęście big_smile cóż pojechać po bandzie to ja potrafię big_smile  Tej jaszczurce zrobiłem zdjęcie na  Słowacji. Teraz sobie przypominam smile

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

32

Odp: Pozostałe zwierzęta

Twoja godzilla angi to piękny okaz jaszczurki zwinki (Lacerta agilis L.) . Jest to  samiczka . Jaszczurka zwinka występuje dość pospolicie na terenie całej Polski, zarówno na nizinach, jak i w górach. Również w BM jest spotykana. Kto ma zdjęcie zwinki z BM niech koniecznie je tu wstawi  smile . Gad ten jest pod całkowitą ochroną . W Polsce spotyka się osobniki do 20 cm , w innych krajach nawet do 30 . Największe jaszczurki zwinki zamieszkują północny Kaukaz i góry Armenii, zaś najmniejsze - Europę środkową i wschodnią. Kolory skóry zwinki są zmienne. Wyraźne odcienie zieleni po bokach ciała i nieraz na głowie występują u samców w porze godowej. U samiczek kolor zielony nie występuje .  Wzorek na grzbiecie składa się przeważnie z  rzędów ciemnobrązowych lub czarnych plam, różnego kształtu i wielkości. Środkowy rząd biegnie wzdłuż linii kręgowej, a pozostałe dwa po jego bokach. Często każda z plam na grzbiecie ma w środku maleńką, wąską, białawą plamkę (jak kleks z bitej śmietany big_smile) . Wzdłuż boków ciała biegną rzędy mniejszych niż te na grzbiecie, ciemnych plam z białawymi cętkami lub kreseczkami w środkach. Ma również dosyć duże otwory uszne. Na zdjęciu agiego pięknie to widać. Oczywiście jak to w naturze spotyka się również osobniki o nieco innym ubarwieniu , niż opisałam powyżej. Ciało  jaszczurki jest dosyć masywne z stosunkowo dużą głową. Jest aktywna głównie za dnia, lubi dobrze nasłonecznione miejsca. Słabo pływa i rzadko wspina się na drzewa. najłatwiej ja spotkać na  obrzeżach  lasu , polanach, łąkach , usypiskach kamieni czy  ruinach opuszczonych budynków gdzie się wygrzewa w słońcu. Przy chwytaniu do ręki trzeba uważać ,żeby nie chwytać za ogon , żal by było, żeby z takiego powodu go utraciła .

Ostatnio edytowany przez nena (2010-02-20 15:46:48)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

33

Odp: Pozostałe zwierzęta

Wiosna już wkracza do nas małymi krokami , więc chcę Wam przybliżyć nieco gada, którego będziecie teraz z pewnością spotykać na szlakach.  Niebawem rozpocznie się czas godów  jaszczurki żyworodnej Zootoca vivipara (Lacerta vivipara) . Będzie to przełom maja - czerwca, bywa, że koniec marca. Jaszczurka ta to dosyć pospolity gad w naszym kraju w tym w Beskidzie Małym. Występuje ona na terenie całej Polski . Preferuje bardziej środowiska wilgotne i średnio nasłonecznione np. torfowiska , mokradła, łąki górskie, zagłębienia skał, usypiska kamieni itp. Jest aktywna gównie w dzień. Potrafi wspinać się na drzewa , więc często można zobaczyć ją wygrzewającą się na pniach lub konarach. Doskonale pływa. Porusza się niezbyt szybko , dlatego dosyć łatwo ją schwytać. Przebywając w okolicy zbiornika wodnego, zaniepokojona nurkuje pod wodę. Żywi się głownie drobnymi bezkręgowcami.

Na moich zdjęciach widać uroczą samiczkę jaszczurki żyworodnej smile.

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S6Ny1fg0g-I/AAAAAAAABRA/2e72dNyJ2MQ/s640/100_7987.JPG

Grzbiet ciała jaszczurki żyworodnej ma zabarwienie szare, zielonkawe (nigdy intensywnie zielone) i brązowe w różnych odcieniach. Grzbiet jest spłaszczony, często jaśniejszy niż boki ciała. Wzór na ciele tej jaszczurki jest delikatny, składający się z drobnych, ciemnych (zazwyczaj ciemnobrązowych) plamek oraz cienkich jasnych i ciemnych linii. Często na jasnobrązowym pasie środka grzbietu występują trzy wzdłużne rzędy niewielkich ciemnych plam. Plamy te w poszczególnych rzędach mogą łączyć się ze sobą, tworząc jednolite linie. Na brzuchu samca występują w okresie godowym czarne cętki, zaś brzuch samicy jest prawie zawsze bez plamek.  Głowa jest mała , krótka , spłaszczona, a cale ciało wydaje się być delikatne , smukłe. Pysk zaokrąglony i trójkątny. Jaszczurka żyworodna ma dosyć długi i gruby ogon , który im bliżej końca tym jest węższy.

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S6NyxhGD0AI/AAAAAAAABQ8/rYoCAjzh7U0/s640/100_7982.JPG

foto: nena

Przypomnę , że wszystkie gatunki gadów występujących w Polsce, a jest ich tylko 10, w tym tylko 4 gatunki jaszczurek . Wszystkie gady podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.

Ostatnio edytowany przez nena (2010-03-20 09:47:11)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

34

Odp: Pozostałe zwierzęta

Gadów w Polsce mamy wyjątkowo mało, w porównaniu z ich liczbą na świecie. Nie wiem czy ktoś wie że gadów mamy 10 gatunków, gdyż niedawno u nas odkryto nowy gatunek -  zaskroniec rybołów. W Beskidzie Małym powinno być ich 6 gatunków.

35

Odp: Pozostałe zwierzęta

Masz rację Darku , mamy rzeczywiście jeszcze jeden gatunek  gada – zaskrońca rybołowa (Natrix tessellata) . Powiem szczerze , że nie spotkałam  się do tej pory , żeby był wymieniany  wśród gadów Polski, ale tak jak wspomniałeś odkryto go niedawno, chyba w 2009  roku  . Znalazłam też artykuł o tym gatunku z 2010 r. 
Z tego co się dowiedziałam można spokojnie zaliczyć go do polskiej herpetofauny smile . Fajnie , mamy więc o jeden gatunek  węża więcej !  Muszę więc nanieść poprawkę w moim ostatnim poście wink . Dziękuję za uświadomienie wink .

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

36

Odp: Pozostałe zwierzęta

Nena piękna ta jaszczurka, pięknie uchwycona na zdjęciu!!!

37

Odp: Pozostałe zwierzęta

Dizsiaj oprócz jaszczurek, w dolinie Pracicy spotkałem żałobnika smile

http://i2.fmix.pl/fmi823/ea334674000018e14bd336a4

Oto on w całej okazałości smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

38

Odp: Pozostałe zwierzęta

piękna rusałka żałobnik kris_61 smile Po zimie zwykle mają mniej nasycone barwy , ale Twoja ładna smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

39

Odp: Pozostałe zwierzęta

kris_61
Śliczny!!!! A kolor tła tylko uwydatnił jego przepiękne barwy. smile

A skąd ta nazwa, oświećcie mnie, cobym wujka google nie musiała pytać wink

Ostatnio edytowany przez jolanta (2010-04-24 20:30:55)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

40

Odp: Pozostałe zwierzęta

dokładnie , poza tym to dosyć płochliwy motyl.  Widać , że kris_61 ma wprawę w fotografowaniu  motyli wink . Pokazał mu się w całej okazałości wink

nazwa myślę od charakterystycznej barwy skrzydełek.  Wiem , że darkheush zna legendę o żałobniku , jak wróci z Potrójnej zmusimy go ,żeby nam ją tutaj streścił big_smile wink

Ostatnio edytowany przez nena (2010-04-24 20:40:51)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

41

Odp: Pozostałe zwierzęta

koniecznie musi zeznać w takim razie w tej sprawie big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

42

Odp: Pozostałe zwierzęta

I jeszcze jeden żałobnik. Też znaleziony nad rzeką w Praciakach - tydzień temu.

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/nc/dd/l0td/qr2rkLsHASm4K5xfzB.jpg

43

Odp: Pozostałe zwierzęta

Równie piękny żałobnik. Upodobały sobie Praciaki? smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

44

Odp: Pozostałe zwierzęta

no ba , widać więc, że nie tylko kris_61 tą wprawę ma big_smile wink
Teraz przypada czas przebudzenia wiosennego i składania jaj przez samice tych motyli , dlatego je pewnie tak często spotykamy smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

45

Odp: Pozostałe zwierzęta

nena napisał/a:

Wiem , że darkheush zna legendę o żałobniku , jak wróci z Potrójnej zmusimy go ,żeby nam ją tutaj streścił big_smile wink

Zmuszam Cię darkheush dobrym słowem i prośbą wink o wspomnianą przez nenę legendę, bom bardzo ciekawa smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

46

Odp: Pozostałe zwierzęta

Górale podhalańscy czasem nazywają żałobnika "czarnym motylem". I ta stara góralska legenda głosi, że jeśli widzimy wczesną wiosną na tle tatrzańskich śniegów żałobnika, to dokładnie w tej samej chwili, ktoś w górach umiera.

Na kanwie tej legendy powstało fantastyczne opowiadanie Jana Długosza pt. (nomen omen) "Czarny motyl" w równie wyśmienitej książce "Komin Pokutników". Jeśli ktoś może ją sobie kupić/wypożyczyć gorąco polecam.

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

47

Odp: Pozostałe zwierzęta

no i jak widać darkheush dotrzymał słowa wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

48

Odp: Pozostałe zwierzęta

Dziękuję bardzo. Książki poszukam smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

49

Odp: Pozostałe zwierzęta

Pogoda dzisiaj nastrajała do wyprawy w krainę salamandry. Mam swój salamndrowy szlak (czarny od Stalownika w BB do Łysej Przełęczy, wzdłuż potoku Skleniec). W dniu dzisiejszym były ich tam poprostu dziesiątki smile Ciepło, wilgotno, ludzi niewielu - salamandry to lubią najbardziej. Niektóre były już bardzo grubiutkie smile
http://lh5.ggpht.com/_AUiIwSjvNoQ/S9xckquKIII/AAAAAAAAAjk/w-aMqhh3cGg/s800/SDC10140.JPG
W tej kwiatkowej scenerii prezentowały się przepięknie
http://lh5.ggpht.com/_AUiIwSjvNoQ/S9xcmvmmDzI/AAAAAAAAAjo/KXXpe0tFpeg/s800/SDC10141.JPG
I jeszcze takie ujęcie
http://lh5.ggpht.com/_AUiIwSjvNoQ/S9xbzOC05AI/AAAAAAAAAig/xTYoJO5ulpM/s800/SDC10109.JPG
Resztę zdjęć umieszczę ręką swoją bądź Admina w galerii.
No i najważniejsze: mój typ w konkursie na Miss Runa Leśnego
http://lh3.ggpht.com/_AUiIwSjvNoQ/S9xcbVo1GZI/AAAAAAAAAjU/3W6sd_rFYRU/s800/SDC10135.JPG

Ostatnio edytowany przez jolanta (2010-05-01 22:17:28)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

50

Odp: Pozostałe zwierzęta

Świetne zdjęcia,salamandry jak żywe.

Góroczub.