26

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Jeszcze jedna rzecz niezgodna z mapą. W rzeczywistości szlak żółty z Rzyków Praciaków łączy się nie na Anuli (jak zaznaczono na mapie), ale w połowie grzbietu między Anulą a Smrekowicą smile

27

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

wawri - dzięki, uwzględnię  smile dorzucę też pozostałe spostrzeżenia smile

swoja drogą całkiem sporo się tego uzbierało  wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

28

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Tak patrzę na aktualną mapę BM tego wydawnictwa i szlaki są dzięki Tedi 50 z Wadowic naniesione na bieżąco. Brakuje jedynie zgłoszonego szlaku żółtego z Mucharza do Groty.(szlaku czarnego idącego ze Śleszowic)
Co do innych szlaków to jest prawie ok.
Mała korekta przydałyby się na szlaku czerwonym na Potrójnej.
Szlak został kilka lat temu wyznakowany  przez szczyt, ze względu na widoki.(to mała poprawka).
I jeszcze jedna mała zmiana na przełęczy kocierskiej, szlak czerwony łącznie z czarnym nie idzie ulicą do zajazdu, tylko lasem, a ulicę tylko przecina, to tylko 500m
Na szlaku zielonym też mała zmiana w Siodle Gibasowym u Stacha.
Ze wzglądu na tereny prywatne szlak obecnie idzie z dołu naszej kapliczki i łączy się z „starym"  pod Gibasowym Wierchem. (też mała korekta)
Dzisiaj z Harnasiem ukończyliśmy odnawiać szlak żółty z Targoszowa do schroniska na Leskowcu.
Myślę, że i tu trzeba szlak poprowadzić przez samiuśki szczyt Leskowca, co też jest kosmetyczną korektą, ale dla wrażeń turystów niezbędną. Rozmawialiśmy z Harnasiem dzisiaj o 21 w schronisku z gospodarzami i są za tym.
Co do tego szlaku, to dam Ci Jolu jutro jasną odpowiedź.
Skonsultuję z prezesem PTTK w Wadowicach.

Ostatnio edytowany przez MK (2012-07-09 22:27:24)

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

29

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Jeszcze jeden szlak, niebieski - kropeczki z Kozubnika.
Powinien być zupełnie wykasowany. Jest to pozostałość po HPR, lata temu próbowałem go
odnowić, ale władze Porąbki są w tym względzie „nie kumate”.
Poza tym, jest on zupełnie źle, błędnie, nieprawidłowo na mapie  poprowadzony- niezgodnie z rzeczywistością. 
Prywatnie mówiąc, to szkoda mi tego szlaku. Ale trzeba z mapy usunąć big_smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

30

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Jolu śmiało podaj, że szlak żółty idzie  przez szczyt Leskowca.
Uzgodniłem to. Tablice wykonam może jutro i go „przełożymy”
Może jeszcze w tym tygodniu smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

31

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Dzięki Panie Znakarzu  wink  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

32

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

MK napisał/a:

Jeszcze jeden szlak, niebieski - kropeczki z Kozubnika...

Kilka lat temu szedłem tym szlakiem (jeszcze gdy czerwony szedł po tej stronie zbiornika) i był w dobrym stanie  smile Niewiem jak jest teraz, ale moim skromnym zdaniem szkoda go usuwać z mapy, do SST "Pod Potrójną" też idzie dzikus w żółte słoneczka a mimo wszystko jest na mapie i zawsze można nim dojść z Kocierza R. na Potrójna  wink

33

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

MK napisał/a:

Na szlaku zielonym też mała zmiana w Siodle Gibasowym u Stacha.
Ze wzglądu na tereny prywatne szlak obecnie idzie z dołu naszej kapliczki i łączy się z „starym"  pod Gibasowym Wierchem. (też mała korekta)

To jest to o czym mowa powyżej na mojej mapie i poniżej wycinku z Compasa

Na pierwszej kolorem zielonym poprawny szlak a brązowym odcinek, który był szlakiem

http://bacadom.republika.pl/szlakigibasy.jpg


MK napisał/a:

I jeszcze jedna mała zmiana na przełęczy kocierskiej, szlak czerwony łącznie z czarnym nie idzie ulicą do zajazdu, tylko lasem, a ulicę tylko przecina, to tylko 500m

A tak to się ma do tego co MK pisze

http://bacadom.republika.pl/szlakikocierz.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

34

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Macieks napisał/a:

Jeszcze jedna rzecz niezgodna z mapą. W rzeczywistości szlak żółty z Rzyków Praciaków łączy się nie na Anuli (jak zaznaczono na mapie), ale w połowie grzbietu między Anulą a Smrekowicą smile


Tutaj już poprawnie go malowałem Zarówno żółty jaki czarny bo były błędnie


http://bacadom.republika.pl/potrojna-szlaki.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

35

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

dla zainteresowanych to jest już wydana nowa mapa i można zakupić ją na stronie producenta

http://compass.krakow.pl/zdjecia/0/Beskid%20Ma%C5%82y%202012_okladka%20przod_500.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

36

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Widze, że szybciutko wydali  smile Na fragmencie mapy widać, że Nasze uwagi wzięli na serio: przebieg żółtego szlaku, czasy przejścia i przewyższenie:

37

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

baca napisał/a:

dla zainteresowanych to jest już wydana nowa mapa i można zakupić ją na stronie producenta

http://compass.krakow.pl/zdjecia/0/Beskid%20Ma%C5%82y%202012_okladka%20przod_500.jpg

A nie jest na okładce ktoś z naszego forum? Może to Jola?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

38

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

kris_61 napisał/a:

(...) A nie jest na okładce ktoś z naszego forum? Może to Jola?

Kris  lol - kulam się tutaj ze śmiechu.... nie, nie... to nie ja....  wink

A tak na poważnie smile

W piątek otrzymaliśmy plik z nowa wersją mapy Beskidu Małego  cool

Jak tylko Ojciec Dyrektor będzie osiągalny wink zamieści go na naszej głównej i każdy z Was będzie mógł z niej korzystać i sprawdzić, że proponowane przez forumowiczów zmiany zostały uwzględnione w tym wydaniu   big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

39

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

^^^
To bardzo dobra wiadomość smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

40

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

I oto Ojciec Dyrektor  wink posadził nam nowe wydanie mapy Beskid Mały - Wydawnictwa Compass na głównej big_smile
Wszystkim uczestnikom dyskusji, autorom postów bardzo dziękujemy -  to dzięki Wam ta mapa jest właśnie taka  big_smile

Tak więc oglądajcie, sprawdzajcie, porównujcie, wycieczki planujcie  lol .... i koniecznie zaglądnijcie do prawego, dolnego rogu mapy - do legendy  cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

41

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

O rany, wydawca umieścił w legendzie nazwę forum i ludzi, którzy wnieśli poprawki.
Pełen szacun smile

42

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

I już znalazłem pierwszą gafę - zółty szlak ma błędną nazwę

Chodzi o szlak im Rodziny Frysiów a na mapie jest Forysiów co jest trochę rażące a jeszcze mapy nie miałem w ręce

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

43

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

No i kolejna moja uwaga do mapy

- zielonymi kreseczkami zaczęto znakować ścieżkę przyrodniczą spod Ośrodka Czarny Groń w Rzykach Praciakach i chyba ją nie ukończono tzn na mapie bo dochodzi tylko do kapliczki Mam też wrażenie że została nie poprawnie wyznaczona gdyż tylko kawałeczek w początkowej fazie idzie ona ze szlakami, po czym na chwilę odchodzi od szlaku i powraca Tu te trzeba było by skorygować to

sama ścieżka nazywa się: Ścieżka przyrodnicza na Czarny Groń

a poniżej jej cały wygląd

http://www.zielonalekcja.pl/zdjecia_duze/2010/03/20100301120107_sciezka%20na%20czarny%20gron.jpg

Na terenie ścieżki wytyczono 10 przystanków z 11 tablicami tematycznymi, które dotyczą zagadnień historii i przyrody pobliskich terenów

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

44

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

przy napisie Andrychów ktoś zaznaczył przekaźnik telekomunikacyjny. Ja osobiście w tymi miejscu nie kojarzę ale jeśli to jest ten co we Wieprzu na Dziale to może być mocno mylącym w topografii terenu. Przy tłumaczeniu angielskim nie nazwał bym go jako tower TV gdyż szukałbym przekaźnika telewizyjnego, czyli wieży z kratownicy o barwie biało czerwonej. Ponadto dla chronologii znaku zaznaczono symbol wieży nieopodal przystanku autobusowego Górnica Andrychów na drodze krajowej 52 Więc jeśli mam stosować się do symboliki to powinien być on taki sam. To taka moja uwaga

Może jak będę miał wersję papierową to zacznę się więcej czepiać

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

45

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Rezerwat przyrody utworzony w 1973 nosi nazwę "Zasolnica" a nie Buczyna na Zasolnicy, jeszcze się nikt taki nie narodził co by samemu mógł wprowadzać swoje własne nazwy - jakby co to Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 23.01.1973 r. MP Nr 5/73, poz. 38. Owszem rezerwat powstał w celu ochrony naturalnego obszaru występowania buczyny karpackiej

Tak poza marginesem i dla ciekawości
- rezerwat Szeroka - Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego nr 27 z 1.02.1960 r. MP Nr 22/60, poz. 107
- rezerwat Szeroka - Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 1.02.1960 r. MP Nr 24/60, poz.117

Ponadto w zarządzeniach tych są dokładnie określone granice rezerwatów Czemu o tym piszę bo za cholerę nie wiem jak można przenieść było rezerwat  "Szeroka" na Cisową Grapę, gdzie sama nazwa Szeroka charakteryzuje to miejsce.

Trochę historii:
Szeroko to dzisiejszy szczyt Kocierz. Sam Komoniecki pisał w Dziejopisie Żywieckim: "Od Suchego potoku przez Sołę rzekę, do łegu i do granic międzybrodzkich, aż do wierchu Żaru, polany Pańskiej, a tu się schodzą granice kobiernickie, żywiecki i ślemieńskie. Od Żaru polany, aż do potoku Isepnice, potem do Gronia Szeroką nazwanego, z którego gronia granica schodzi do rzeki Łękawki" Oczywiste jest, że szczyt obecnego Kocierza występuję tu pod nazwą Szeroka Góra, ale też nie określa też samego szczytu , lecz oznacza odcinek grzbietu poprzez Beskid do Przełęczy Kocierskiej (czyli odcinek od Przeł Przysłop Cisowa do Przeł Kocierskiej). Ponadto Austriacy ten szczyt nazwali Uplasem, a Sosnowski wprowadził też błędną nazwę w swoim przewodniku - Wielka Góra, która dość długo się utrzymywała na mapach PPWiK. Najlepiej ten szczyt charakteryzuje sam wiersz poety krakowskiego Edmunda Wasilewskiego pt "Kocierz" z 1835 r

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

46

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Baca - wiesz, że ideał nie istnieje wink - ideał jest po to , aby do niego dążyć  big_smile 

Sporo zmian udało się już w tym roku wprowadzić, następne będę przy kolejnym wydaniu  smile

Wszystkie swoje spostrzeżenia skrupulatnie notuj - będą jak znalazł big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

47

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

jeżeli praktykujemy podpisywanie jaskiń to róbmy to dla wszystkich tzn, jeśli podpisujemy Czarne Działy, czy Smocza Jama, czy Jaskinia w zamczysku, itp to podajmy też nazwę Jaskini w Bielsku Białej na os Straconka - jest to JASKINIA W STRACONCE i gdyż jest to największa jaskinia w zachodniej części Beskidu Małego

jaskinia Dziurawa wydaje mi się, że jest minimalnie wyżej, czyli tam gdzie jest litera "J." Zresztą w tej części Speleoklub Bielski spenetrował prawie 10 jaskiń:
Jaskinia Dziurawa
Pieczara w Rowie II
Schron nad Wantami III
Schron nad Wantami II
Schron nad Wantami I
Lepka Studnia
Jama Ogra
Niski Okap
Pieczara w Rowie
Jaskinia przy Kopcu

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

48

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Zadzwonił do mnie współwłaściciel wydawnictwa COMPASS pan Roman Trzmielewski z podobną prośbą jak dwa lata temu.  Post z czerwca 2012r.


jolanta napisał/a:

(...)
"Witam,
Właśnie lada moment będziemy wznawiać mapę Beskid Mały. W nawiązaniu do wcześniejszych rozmów i zasad współpracy chciałem prosić o informacje o jakichś nowościach "Z terenu". Może jakieś modyfikacje szlaków, nowe obiekty, atrakcje, nowe drogi? Może wypatrzyliście jakieś błędy na mapie?
Z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie. Roman Trzmielewski."
(...)

Nakład cały mapy Beskidu Małego całkowicie się wyczerpał i będzie za niedługo wznowienie.
Jest prośba o wszelakie informacje i co ewentualnie jeszcze powinno się na tej mapie znaleźć smile
Czas nagli, więc proszę o szybką analizę i ewentualne uwagi.

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

49

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Schodząc z Rogacza pod Magurką zauważyłem dość istotną pomyłkę na mapie  Beskidu Małego opublikowaną przez Wydawnictwo Compass. Wersja papierowa, którą posiadam jest identyczna jak mapa zamieszczona na naszej stronie.
Prawidłowy przebieg szlaku zaznaczyłem czerwonymi kropkami. Problem ów pojawił się po naniesieniu na mapę czarnego szlaku - pętli na Magurkę z Wilkowic. Wydanie mapy z 2005 r. przedstawia prawidłowy przebieg szlaku na tym odcinku.
(ten post zamieściłem już wcześniej w temacie Magurka Wilkowicka)
http://i60.tinypic.com/35luurd.jpg

Faktyczny przebieg szlaku czerwonego Magurka - Mikuszowice (szlak czarny jest w rzeczywistości poprowadzony obok chatki na Rogaczu)

http://i57.tinypic.com/f3xgl1.jpg

źródło: http://www.wilkowice.pl/p/mapa

Ostatnio edytowany przez Cyberniok (2014-03-24 16:09:02)

50

Odp: Wznowienie mapy Beskidu Małego - Compass

Cyberniok dzięki za informacje.
Jest ona uważam za  bardzo istotną i wymagającą zmiany na mapie!!!
Właśnie dzisiaj przysłał mi COMPASS mapę ostatniego wydania BM-u i jest jak Ty piszesz.

Ja tym szlakiem  szedłem 3 lata wstecz i przebiegał tak jak Ty narysowałeś.
Czy ktoś to potwierdzi na dzień dzisiejszy, (że jest „po staremu”), że się nie zmienił?

Ostatnio edytowany przez MK (2014-03-24 17:02:33)

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.