Temat: Mała Straconka - Magurka

Niezbyt długo trasa jednak bardzo wymagająca. Kilka długich i męczących podbiegów. Na Magurce znajduje się schronisko turystyczne, więc można się tam posilić i uzupełnić płyny. Droga powrotna z Magurki to już sam zbieg, czasami dość ostry.Straconka – Łysa Przełęcz (Siodło)

http://www.beskidmaly.pl/images/magurka1.jpg


Dojazd do Straconki nie stanowi problemu. Kursuje tutaj linia MZK nr 11 (od dworca PKP i PKS). Wysiadamy w Straconce przy Kościele. W ramach wolnego czasu można go zwiedzić. Z przystanku musimy podejść troszkę do góry. Obok  apteki skręcamy w lewo. Tutaj zaczyna się żółty szlak. Zmotoryzowani mogą pozostawić samochód na parkingu obok Kościoła lub podjechać na parking – tak jak prowadzi żółty szlak – miejsca, którym na mapie rozpoczynamy nasz bieg ( Za mostkiem skręcamy w lewo, jedziemy do kolejnego skrzyżowania , przed którym znajduje się wymienionych parking).

Moim zdaniem bieg lepiej rozpocząć w miejscu gdzie rozpoczyna się żółty szlak. Powód? Warto się troszkę rozbiegać przed podbiegiem. Gdyż od samego początku czeka nas ostry podbieg na Łysą Przełęcz. Dystans 700 m asfaltową drogą, która przechodzi pod koniec w szuter. Warto się dobrze rozgrzać, gdyż od początku łydki i achilles mocno pracują. Dobiegamy na Przełęcz. Niegdyś dość urokliwą, obecnie mocno zabudowaną. Nie mniej możemy podziwiać piękne widoki na Beskid Śląski – Skrzyczne, Magura, Klimczok, pod którymi znajduje się tzw. Brama Wilkowicka. W upalny dzień, na przełęczy dość mocno grzeje słońce, więc aby się nie przegrzać warto poszukać cienia lub ruszyć od razu dalej w trasę.


Łysa Przełęcz – Rogacz

http://www.beskidmaly.pl/images/magurka2.jpg


O ile pierwszy odcinek był dość stromy to kolejny to prawdziwy wyciskacz potu i sił. Około 200 metrów przewyższenia na odcinku 1200 metrów.  Praktycznie bez jakiegokolwiek większego wypłaszczenia pniemy się w górę. Trzymamy się żółtego szlaku!  Nie ma litości na tym odcinku. W okolicach szczytu Rogacz, żółty szlak łączy się z czerwonym.


Rogacz – Magurka

http://www.beskidmaly.pl/images/magurka3.jpg

Ostatni odcinek w porównaniu z dwoma pierwszymi może wydawać się dość prostym.  Około 100 metrów przewyższenia na odcinku  1600 metrów. Kilka mniejszych podbiegów i kilka odcinków stosunkowo płaskich. Mocniejszy podbieg czeka nas przed punktem docelowym – szczytem Magurki. Na szczycie znajduje się schronisko, w którym możemy uzupełnić płyny oraz zregenerować się batonem lub innym posiłkiem. Warto zrobić sobie krótką przerwę, aby rozkoszować się widokami ze szczytu!


Magurka – Parking


http://www.beskidmaly.pl/images/magurka4.jpg

Droga powrotna będzie przebiegać szlakiem czerwonym. Od schroniska kierujemy się na wprost (przybiegliśmy z lewej strony).  Drugi czerwony szlak kierowałby nas na tą samą trasę, którą już przebiegliśmy. Na tym odcinku trzymamy się cały czas czerwonego szlaku. Należy uważać, gdyż w dwóch miejscach odbija on w lewo. Jeżeli nie skręcimy to dotrzemy do Przełęczy Przegibek.

Na tym odcinku czeka nas około 3 km zbiegu. Jest on z tej strony łagodniejszy niż na trasie, którą biegliśmy na Magurkę. Niemniej obciążenia są duże, można potrenować technikę zbiegania. Na trasie znajduje się źródełko, więc można się schłodzić. Najgorszy zbieg znajduje się na ostatnim odcinku: Łysa Przełęcz – parking.


Reasumują, krótki, ale intensywny trening. Od Łysej Przełęczy do szczytu Magurki biegniemy odcinkiem, który wchodzi w skład Biegu Na Magurkę o Puchar IGO SPORT. 

Życzę miłego biegania!

Ps. Mapa

http://pl.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=3011794