Dodam również iż Sosnowski Kazimierz opisuje wspomniane schronisko w swojej literaturze
Na przykład w swoim pierwszym Przewodniku po Beskidzie Zachodnim od Krynicy po Wisłę łącznie z Pieninami i terenami narciarskimi wydanego w 1914 pisze tak:
"[...] 1/4 g. od Czupla, stoi polskie schronisko pod nazwą "Widok na tatry" (własność pryw. rodziny Sikorów p. Łodygowice) [...]
Schrosniko to jest drewniane, ma dużą salę jadalną, 2 sypialnie, w każdej 4 łóxka po K. 1 50; dobra i tania restauraya, potrawy zimne i gorące, napoje, nabiał. Dla czł. T.T. i O za ok. leg. na r. b. nocleg K. 1 20. Zamierzone jest rozszerzenie schroniska i budowa toru saneczkowego do Wilkowic; otwarte całe rok. Dla gości dłużej przebywających ceny zniżkowe. Z dużej werandy wspaniały widok na przytulony do stóp Grojca Żywiec, Babą Górę, Pilsko i pas turni tatrzańskich, na pasmo Wiślańskie. Z innej strony widok na Bielsko i Białą, Śląsk austr. i pruski, na nizinę nadwiślańską aż po Świętokrzyskie góry. Obok wyborne tereny narciarskie do ćwiczeń. Dla wycieczek zbiorowych nocleg na sianie z pościelą 50 h.",
a kilka lat później w r. 1925 w Wierchach możemy doczytać następującą informację:
W oddaleniu kwadransa drogi stoi na grzbiecie Magórki drugie, dość obszerne schronisko, prywatna własność rodziny Sikorów, drewniane i skromnie urządzone, którego atrakcją jest widok na Tatry. I ten dom znajduje wielu amatorów, także na dłuższy pobyt.
----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz