1

Temat: Beskid Mały w XVII wieku

W czasie potopu szwedzkiego (1655-1660) walki toczyły się również w Beskidzie Małym.
Jednym z wydarzeń była obrona rejonu Przełęczy Kocierskiej przez poddanych Katarzyny Grudzińskiej. Za zasługi w walce ze Szwedami wielu chłopów miano za ten patriotyczny czyn zwolnić z pańszczyzny.

O innym wydarzeniu – bitwie ze Szwedami 8 marca 1656 roku – opowiada Jacek Kachel w opracowaniu Bitewny zgiełk nad Mikuszowicami. Przyjemnej lektury.

http://fotoreportaz.beskidy24.eu/zdjecie,reportaz,2,174.html

2

Odp: Beskid Mały w XVII wieku

No to też trzeba dodać wydarzenia z Ponikwii o których opisywałem >> tutaj <<

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

3

Odp: Beskid Mały w XVII wieku

Stanisław Noworyta jest autorem powieści historycznej Beskidnicy. Książki o beskidzkich zbójnikach opartej w dużej mierze na historycznych faktach. Inspiracją napisania książki była – jak pisze sam autor – lektura jednego ze starodruków znajdujących się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

W tym starodruku pod datą 7 listopada 1618 roku, natknął się na zeznania niejakiego Bartka Kotmana z Rybarzowic, który na mękach między innymi zeznał: ...na Straconce z pewnym towarzystwem niżej opisanym, naszedłszy nocnym obyczajem, umęczyli białogłowę starą i wzięli niemałą sumę pieniędzy. Prowodyrem był Tinów Kasper, Jadam Midorczyk z Pietrzykowic, Kozik Jędrys z Lipowej, Jezyk Jędrys z Rybarzowic, Maciek Słowiak z Buczkowic, Kasper Tomasik na Urbankowskim, Duda Stanik, Jurek Migdał, Dedak Grzegorz, Walek Tomasik.

Taka kronika kryminalna z początków XVII wieku…

Ostatnio edytowany przez MF (2012-11-14 20:15:03)

Odp: Beskid Mały w XVII wieku

Powieść "Beskidnicy" przeczytałem z ciekawością, aczkolwiek wątki tam pomieszczone niezwykle meandrują i miałem duży kłopot aby ogarnąć całość. Powieść trzeba  pochwalić za żywy , pełen gwary i archaizmów język. Akcja daleko jednak wybiega ponad Beskid mały. Zbójnicy wypuszczają się Od Babiej Góry poprzez Beskid śląski aż po Kysuce.
“Tak było, tak jes i tak zawdy bydzie! Bo zbójnicy są od tego, co w jewangelii stoi: mo być sprawiedliwie!”- niestety nie zawsze tak było.Zbóje rabowali, gwałcili i mordowali nie oszczędzając nikogo.

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

5

Odp: Beskid Mały w XVII wieku

Obawiam się, że Bartek Kotman na mękach zeznał by nawet, że jego towarzyszem był cesarz niemiecki i papież. Obrzydliwe były te wszystkie kaźnie, hańbą jest, że dopuszczało je wówczas prawo, a zebrany przy ich pomocy tzw. "materiał dowodowy" był wykorzystywany do tępienia często Bogu ducha winnych ludzi.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

Odp: Beskid Mały w XVII wieku

PO latach poszukiwań udało mi się zdobyć po okazyjnej cenie dzieło  CHRONOGRAFIA ALBO DZIEJOPIS ŻYWIECKI  Andrzeja Komonieckiego. Mam więc pasjonującą lekturę na długie zimowe wieczory.
Pisze autor;

"Konstytucja powietrza jest taka, iż góry co najwyższe takie jak Pilsko, Taniecznik albo Syphron [...] zimniego powietrza tykają się, na których mgły  zawiesiste leżą[...]

Ciekaw jestem o jakich szczytach Autor wspomniał? Może ktoś z forumowiczów rozwikła zagadkę?

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

7

Odp: Beskid Mały w XVII wieku

Tej zagadki nie udało się jeszcze nikomu w pełni  rozwiązać. Niemniej jednak Taniecznik lub Syfron to może być współczesna nazwa Romanki (por. Historia Jeleśni). Nikt dzisiaj Romanki Taniecznikiem nie nazywa. Ponoć część hali Majerkowej nazywana jest Tanecznikiem.

O zbójnikach i zbójowaniu w Beskidach możesz przeczytać na stronach forumowego darkheus'a. Polecam.

Odp: Beskid Mały w XVII wieku

Nazwa Romanka dla szczytu nie przekracza wstecz początku XVIII wieku. Wcześniej musiała się zatem nazywać — idąc za „Dziejopisem": Taniecznik lub Syfron.
O Syfronie nic Komoniecki nie mówi poza samą nazwą, natomiast o Tanieczniku dowiadujemy się od niego, że była to piękna polanka na jakiejś sąsiedniej górze w okolicy Pilska i że od tej polany nazwa przeszła i na górę.
Zarówno nazwę Pilska jak i  Taniecznika (w odniesieniu do szczytu Romanki) wójt żywiecki wywodzi etymologicznie od pijatyk, które mieli na Pilsku odprawiać zbójce orawscy z dziewkami od bydła, a na Tanieczniku — żywieccy, co miało dać podstawę do nazwania Pilska od opilstwa, a Taniecznika od tańczenia.
Zabawy z użyciem napojów alkoholowych na obu szczytach górskich, opisane przez Komonieckiego, nie są zapewne całkowitą bajką, a nie należą i dzisiaj do rzadkości.
Nikt już obecnie Romanki Taniecznikiem nie nazywa. Czy jednak nie pozostał po nazwie polany jakiś ślad w terenie? Otóż do dzisiaj w nazwach cząstkowych hali Majerkowej istnieje Tanecznik. Jest to najwyższa, podszczytowa część hali, południowo – zachodnia.
Na Lipowskiej Górze, najbliższym Romanki szczycie, istnieje także polana o tejże samej nazwie — Taniecznik, o której jednak Komoniecki nic nie wspomina.

W przewodniku Figla mamy inną teorię, mianowicie Palenica (1343) nazywana była kiedyś Szyproniem, a Imć Komoniecki nazwał go Syfron.

Znam jeszcze jeden Tanečník tym razem Słowacki- Jest to przysiółek Oravskiej Lesnej gdzie znajduje się  Kysucko-oravská lesná železnica.

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

9

Odp: Beskid Mały w XVII wieku

Taa... zabawy z alkoholem na różnych szczytach górskich są również domeną zbójów i dziewek pisujących na tym zacnym forum tongue Jedynie trunki nieco się różnią od tych XVII-wiecznych

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

10

Odp: Beskid Mały w XVII wieku

big_smile   Trunek to dosadne  słowo- sama nazwa powinna odstraszać, a tymczasem  pijąc trunek mówimy "na zdrowie" -co za absurd!

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

11

Odp: Beskid Mały w XVII wieku

Studiów nad  Dziejopisem Żywieckim ciąg dalszy:

W rozdziale "Denominacja, albo nazwiska gór i hal państwa żywieckiego" wymienia autor między innymi takie szczyty jak: Sypron, Toniecznik( Tanecznik) i.... Romanka !

Zatem Sypron, Tanecznik  i  Romanka to całkiem różne 3 szczyty, a Tanecznik to wcale nie dawna nazwa Romanki,  jak w niektórych opracowaniach próbowano tłumaczyć.

Oj namieszał ten Komoniecki, namieszał...

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

12

Odp: Beskid Mały w XVII wieku

łysy z łysiny  smile
Widzę, że lektura wciąga, oj wciąga wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

13

Odp: Beskid Mały w XVII wieku

Oj wciąga, wciąga jak chodzenie po bagnie  smile

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

14

Odp: Beskid Mały w XVII wieku

A jak wyobrażano sobie ziemie dzisiejszego Beskidu Małego w XVII wieku?

Zapraszam do obejrzenia mapy Ducatus Oswieczensis et Zatoriensis czyli księstwa Oświęcimskiego i Zatorskiego.