Temat: Bieganie

Zakładamy osobny temat związany z bieganiem. Już dla kilku z nas bieganie jest pasją. Myślę, że możemy tutaj podzielić się doświadczeniami praz przemyśleniami smile

2

Odp: Bieganie

Hurra big_smile

Jako najmniej doświadczona z biegających forumowiczów chciałabym Was prosić żebyście napisali co nieco o Waszych początkach. Czy biegaliście według jakiegoś planu treningowego? Co było dla Was najtrudniejsze? Jakie były Wasze pierwsze cele?

Moje foto-wspomnienia: https://picasaweb.google.com/109211129593888338479

"Jakże ja mam o tym opowiadać, skoro to jest moje? Jest to moje bogactwo, to, czego mi nikt nie odbierze." Jerzy Kukuczka

3

Odp: Bieganie

Fajny temat  smile

Ja biegam od wielu , wielu lat . Ostatnio tylko amatorsko , ale kiedyś zajmowałem się tym na poważnie w klubie AZS AWF Katowice smile . Czy ktoś z tego forum był kiedyś czynnym sportowcem ?
Piszcie śmiało smile

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

4

Odp: Bieganie

Hanuś napisał/a:

chciałabym Was prosić żebyście napisali co nieco o Waszych początkach. Czy biegaliście według jakiegoś planu treningowego? Co było dla Was najtrudniejsze? Jakie były Wasze pierwsze cele?

To było jakieś 7-8 lat temu. Biegałem zupełnie bezmyślnie, żeby się przygotować do Biegu Powsinogi w Wadowicach, a polegało to na tym, że wychodziłem na osiedlowy stadion, gdzie nota bene bieżnia jest zrytym pobojowiskiem i jest tak w 3/4 zarośnięta trawą i biegłem równe 5 km, bo taki dystans zamierzałem przebiec na tej imprezie (12,5 okrążenia). Nie rozgrzewałem się należycie, nie rozciągałem po biegu, nie miałem np. pojęcia co to są tzw. interwały (znałem tylko interwały muzyczne, ale to coś zupełnie innego smile):
http://biegajznami.pl/Artyku%C5%82y/Bie … rwa%C5%82y
nie robiłem długich wybiegań (tzw. SLD i nie mylić tego z pewną partią).
W końcu żona mi powiedziała, że w parku jest organizowana jakaś ścieżka biegowa, bo przechodząc przypadkowo zobaczyła wiszącą reklamę i wyczytała z niej godziny spotkań i tak znalazłem się w grupie prowadzonej przez profesjonalnych trenerów, byłych sportowców lub aktualnych wykładowców AWF w Krakowie, która była sponsorowana przez znanego producenta sprzętu sportowego, którego nazwy tutaj nie wymienię z przyczyn reklamowych wink A potem to się już potoczyło. Dzisiaj nie wyobrażam sobie biegania bez innych ludzi. Tzn. inaczej - jak nie ma innego wyjścia (bo np. nie mam czasu pójść na trening) to biegam sam, ale preferuję bieganie z grupą, która mnie dopinguje do działania. A konkluzja jest taka: polecam dołączenie do grupy bardziej zaawansowanych biegaczy i ćwiczenie wspólnie z nimi. Samotne bieganie bez korzystania z fachowej literatury może prowadzić do różnych błędów treningowych. Druga konkluzja - należy biegać po różnym terenie (stadion, park, a nawet góry), z różną prędkością, którą oczywiście dostosowujemy też do dystansu jaki mamy zamiar przebiec. W ten sposób uczymy organizm radzenia sobie z różnymi warunkami - prędkością, podłożem i nachyleniem terenu.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

5

Odp: Bieganie

Właśnie ja też mam wrażenie, że biegam bezmyślnie big_smile Ale dużo czytam, pytam, zaczęłam się interesować spotkaniami Biegam Bo Lubię w moim mieście. Tylko ,że w tej chwili jeszcze mam weekendy zajęte, dopiero za kilka tygodni będę mogła wyrwać się co którąś sobotę. Co prawda osoby, które chodzą na te spotkania zachęcają mnie żeby mimo to umawiać się z nimi na treningi ale ja ciągle jeszcze mam barierę polegającą na tym ,że jestem początkująca i nie chcę być komuś kulą u nogi bo biegam po prostu wolno smile Nawet z Marcinem nie chciałam biegać żeby się nie męczył moim tempem, ale kiedy już razem wyszliśmy to biegło mi się rewelacyjnie smile
Na pewno chciałabym zgłosić się po jakąś fachową poradę żeby trochę uporządkować to, co w tej chwili robię i dowiedzieć się kiedy i jak na przykład ćwiczyć szybkość albo jakie popełniam techniczne błędy.

O proszę, nie wiedziałam, że maurycy biega smile

Ostatnio edytowany przez Hanuś (2012-11-27 09:33:24)

Moje foto-wspomnienia: https://picasaweb.google.com/109211129593888338479

"Jakże ja mam o tym opowiadać, skoro to jest moje? Jest to moje bogactwo, to, czego mi nikt nie odbierze." Jerzy Kukuczka

6

Odp: Bieganie

Hanuś nie martw się innymi. Zawsze można się przecież umówić, że jak zostaniesz w tyle to oni gdzieś tam staną i się będą rozciągać zanim Ty do nich dobiegniesz (myślę, że Lowell też gdzieś tam poczeka wink). Poza tym należy zawsze gonić tych szybszych i lepszych, a nie tracić czas na ćwiczenie z "dziamdziakami" (popierdółkami - ja nie wiesz o co chodzi zajrzyj tutaj link), którzy nie dają rady przebiec kilkuset metrów bez zadyszki smile Po pewnym czasie i to wcale nie takim długim (ja myślę, że Tobie, jako że jesteś młoda i szczupła wystarczy półtora miesiąca lub dwa) będziesz miała taką kondycję, że przestaniesz się wlec na końcu.
Ja zaczynałem od tych 5 km, które biegłem jakieś 25-30 minut i to mi się wtedy wydawało wielkie halo. A teraz na każdym treningu przebiegam 9-10 km i nie schodzę (ze stoperem) poniżej 50 minut treningu, a czasem bywa, że przebiegam 15-16 km, a cały trening trwa mi 1:30-1:40 h (przy długim wybieganiu).
Znam ludzi, którzy nie biegali, a teraz startują w ultramaratonach i dla nich maraton to już jest całkiem krótki i zwyczajny dystans.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

7

Odp: Bieganie

Ja ostatnio biegłam niecałe 4,5 km 30min... wiesz jaka to była dla mnie załamka? Byłam wściekła. Męczyła mnie kolka i czułam ,że gdybym biegła szybciej to bym umarła big_smile hahah

To teraz muszę się postarać gonić tych lepszych smile

Moje foto-wspomnienia: https://picasaweb.google.com/109211129593888338479

"Jakże ja mam o tym opowiadać, skoro to jest moje? Jest to moje bogactwo, to, czego mi nikt nie odbierze." Jerzy Kukuczka

8

Odp: Bieganie

ja przepraszam, że się wtrącam gdyż z bieganiem teraz nie mam prawie nic wspólnego chociaż zamierzam codziennie dla zdrowia przebiegać jakiś dystans. Swojego czasu jak biegałem miałem dystans około 6km i biegałem codziennie wieczorem. Dojście z domu do punktu startowego około 1km tam na miejscu rozgrzewka, rozciąganie i bieg do mety, koło zatoczone i z mety na rozluźnienie inną ścieżką dojście do domu.
Tak mój wpis niczego do Was nie dodaje, jest tylko zaznaczeniem obecności wink Plusem tego wtedy był fakt, że mogłem jeść co chcę i nie zważać na jakieś różnice wagowe.

9

Odp: Bieganie

Jak cudownie ,że tylu forumowiczów odzywa się w tym temacie!

Codzienne biegi po 6 km? To bardzo dobre zaznaczenie obecności wink

Ostatnio edytowany przez Hanuś (2012-11-27 13:08:43)

Moje foto-wspomnienia: https://picasaweb.google.com/109211129593888338479

"Jakże ja mam o tym opowiadać, skoro to jest moje? Jest to moje bogactwo, to, czego mi nikt nie odbierze." Jerzy Kukuczka

10

Odp: Bieganie

Ale akurat w tym temacie lepsza jest praktyka od teorii  smile

Czy ktoś z forum byłby chętny na małe wspólne bieganie w niedzielę w rejonie Potrójnej  po spotkaniu opłatkowym ?

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

Odp: Bieganie

Hanuś napisał/a:

Ja ostatnio biegłam niecałe 4,5 km 30min... wiesz jaka to była dla mnie załamka? Byłam wściekła. Męczyła mnie kolka i czułam ,że gdybym biegła szybciej to bym umarła big_smile hahah

To teraz muszę się postarać gonić tych lepszych smile

Hanuś 4,5km w 30min to bardzo dobry czas pamiętaj, że dopiero zaczęłaś biegać smile

Ostatnio edytowany przez CzarownicaZpogodnej (2012-11-27 20:05:08)

duszą w górach zbłądziłam, bo chciałam....

12

Odp: Bieganie

Potwierdzam. To dobry czas. Ja biegam już trochę, a nie moge zejść poniżej 50 min na dychę. Po prostu fizjologii i natury nie da się oszukać. I może to jest właśnie piękne w bieganiu.

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

13

Odp: Bieganie

Weźcie pod uwagę, że czasy osiągane na treningach też nieco się różnią od tych na zawodach - na zawodach jest adrenalina, tłum ludzi pędzących na maksa, więc i człowiek nieraz daje z siebie wszystko, a jak się uczepi jakiegoś mocnego biegacza lub biegaczki to może czasem wykręcić naprawdę niezły czas (lub paść z braku paliwa w połowie trasy, jak ja na Jurajskim w 2011 lol).

maurycy napisał/a:

Czy ktoś z forum byłby chętny na małe wspólne bieganie w niedzielę w rejonie Potrójnej  po spotkaniu opłatkowym ?

To zależy od pogody i warunków śniegowych. Poza tym jest jeszcze jedno "ale": na Potrójnej nie ma za bardzo możliwości umycia się po biegu, a po takim treningu fiołkami raczej nie będziemy pachnieć  lol

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

14

Odp: Bieganie

Wczoraj pękło 7km (56min). Marcin dzielnie mnie zagadywał przez cały dystans, pomogło smile

A to motywacja na dzisiaj smile

Moje foto-wspomnienia: https://picasaweb.google.com/109211129593888338479

"Jakże ja mam o tym opowiadać, skoro to jest moje? Jest to moje bogactwo, to, czego mi nikt nie odbierze." Jerzy Kukuczka

15

Odp: Bieganie

Hanuś !

Ulala  smile . Dobrze Ci idzie  smile i coraz bardziej motywujesz resztę towarzystwa  smile

Do gorszej pogody i większych mrozów mamy jeszcze trochę czasu . Jeszcze zdążymy złapać formę  smile .
Niektórzy twierdzą , że jak temperatura spadnie poniżej - 10 C to generalnie nie powinno się intensywnie biegać .

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

16

Odp: Bieganie

Ania dzielnie znosiła moje gderanie smile A jeszcze lepiej dystans 7 kilometrów smile

17

Odp: Bieganie

Hanuś daj ty nam spokój z takimi wierszykami dla sadystów. To ma być przyjemność, a nie katorga wink

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

18

Odp: Bieganie

7 kilometrów na początek to nie jest byle co  smile . Wielki szacun  smile .


Widzę , że ogólnie temat biegania ' chwycił ' z czego się bardzo cieszę  big_smile .
Ze swojej strony zaproponowałbym  kiedyś w przyszłości ( jak spadnie śnieg ) osobny wątek - bieganie na nartach .
Tak wstępnie byłby ktoś zainteresowany ? .
Temat będzie bardzo na czasie po tym jak wybudowano ośrodek i trasy na Magurce i będzie można przerobić wszystko w praktyce  smile

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

Odp: Bieganie

No no Aniu idziesz jak burza smile
cóż trzeba się wziąśc za siebie, przeprosić z "noga" i wrócić do systematycznego biegania smile

duszą w górach zbłądziłam, bo chciałam....

20

Odp: Bieganie

maurycy napisał/a:

Niektórzy twierdzą , że jak temperatura spadnie poniżej - 10 C to generalnie nie powinno się intensywnie biegać .

Chcę wiosnę!   

Piotr napisał/a:

Hanuś daj ty nam spokój z takimi wierszykami dla sadystów. To ma być przyjemność, a nie katorga  wink

Trrrrutu tutu! Ależ to jest przyjemność! Niektórzy lubią katorgę hahahaha  big_smile

CzarownicaZpogodnej napisał/a:

No no Aniu idziesz jak burza smile
cóż trzeba się wziąśc za siebie, przeprosić z "noga" i wrócić do systematycznego biegania smile

Ty jesteś zaprawiona w bojach więc na pewno powrót pójdzie gładko smile

Ostatnio edytowany przez Hanuś (2012-11-28 17:32:05)

Moje foto-wspomnienia: https://picasaweb.google.com/109211129593888338479

"Jakże ja mam o tym opowiadać, skoro to jest moje? Jest to moje bogactwo, to, czego mi nikt nie odbierze." Jerzy Kukuczka

21

Odp: Bieganie

Hanuś napisał/a

Chcę wiosnę !

Hanuś zamiast czekać do wiosny ,  wykorzystaj zimę na bieganie na nartach  smile .
Ja biegam od małego . Zacząłem jak miałem jakieś 5 lat . Dostałem wtedy moje pierwsze biegówki smile . Były oczywiście drewniane , jakieś polskie , bodajże Polsporty . Do tego miałem ' oryginalne ' buty do biegania " smile , wyposażone w takie nazwijmy to zaczepy na przodzie . Ten zestaw wykorzystywałem między innymi do skakania na mini skoczniach  smile

Ostatnio edytowany przez maurycy (2012-11-28 19:58:07)

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

22

Odp: Bieganie

Ja co prawda nie biegam - wszak nie mogę robić wszystkiego wink  lol  - znaczy ino na biegówkach  tongue ale z przyjemnością Was tutaj podczytuję cool i obiecuję solennie jako kibic na wybranych zawodach się stawić coby Was wspierać i tym sposobem do Waszych osiągów się przyczynić wink  Houk!

Alfabet trenerski ekstra! big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

23

Odp: Bieganie

Maurycy - ale ja na nartach nie umiem się poruszać  roll  A biegać mam zamiar całą zimę i w ogóle do końca świata i jeden dzień dłużej  big_smile

Moje foto-wspomnienia: https://picasaweb.google.com/109211129593888338479

"Jakże ja mam o tym opowiadać, skoro to jest moje? Jest to moje bogactwo, to, czego mi nikt nie odbierze." Jerzy Kukuczka

24

Odp: Bieganie

Ponieważ przechwalstwo tu się szerzy, więc i ja coś napiszę na temat swojego ostatniego treningu we wtorek,
a co tam wink:
prawie 55 minut biegania, w tym 2 km rozgrzewki szybszym truchtem, 7 km ostrego ciągłego biegu po pętli 1 km i 6 x 400 m z przerwą w marszu 50 m po stadionie AWF = 11,4 km. 7 km biegłem ze Staszkiem, znanym maratończykiem i dwiema młodymi dziewuchami, co dawały susy jak łanie, więc wpadłem na końcowy placyk z pianą na ustach. Zobaczymy co teraz wykręcę...
A propos może będą chętni:
http://www.facebook.com/BiegUltraGraniaTatr

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

25

Odp: Bieganie

Piotra rozciąganie przed biegiem powoduje, że ja już nie mam sił na sam bieg hehe smile Gratuluje Piotrze!