26

Odp: Łysina

jolanta napisał/a:

czy jednak nie chodzi o kapliczkę w przysiołku Ratale?

na Compasie jest błąd Jest to osiedle Rafale ale ostatnio doszukałem się nazwy Rachwały

Ratale jest na pewno nie poprawne wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

27

Odp: Łysina

wizjoner napisał/a:


Kapliczka drewniana z obrazem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i małymi figurkami Matki Boskiej na granicy  Łysiny w drodze do Gibasów.

W którym miejscu znajduje się ta kapliczka bo nie kojarzę Możesz na mapce jakiejś zaznaczyć albo wytłumaczyć?
Z góry dziękuję

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Łysina

Baca ta kapliczka był przedmiotem mojej zagadki i wszystko na ten temat masz pod postami nr.496-514 w temacie zagadek  smile

29

Odp: Łysina

harnaś wołoski napisał/a:

Baca ta kapliczka był przedmiotem mojej zagadki i wszystko na ten temat masz pod postami nr.496-514 w temacie zagadek  smile

Dariusz Tlałka napisał/a:

Jest taka kapliczka pomiędzy Przełęczą Płonną a Kucówkami. Czyżby to ta ?


A to wszystko jasne. Ta kapliczka administracyjnie nie znajduje się w miejscowości Łysina tylko Kocierz Rychwałdzki

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

30

Odp: Łysina

z przeglądniętych kapliczek zaprezentowanych przez wizjonera warto też wspomnieć jeszcze o kapliczce, krzyżu i fugurce

- krzyż na ul. Szczytowej

- kapliczka Matki Boskiej na rogu starego domu na ul. Bukowej

- figurka Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus na ul. Łagodnej

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

31

Odp: Łysina

Baca widzę, że Nowy Rok upłynął Ci pod znakiem Łysiny  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

32

Odp: Łysina

łysy z łysiny napisał/a:

Istotnie były tam sztolnie  i szybiki!"

No to jeden z takich szybików udało mi się znaleźć

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

33

Odp: Łysina

Jak ryją na swoim to pół biedy, mnie wkurza rozkopany cały groń na ziemi niczyjej.

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

34

Odp: Łysina

łysy z łysiny napisał/a:

Jak ryją na swoim to pół biedy, mnie wkurza rozkopany cały groń na ziemi niczyjej.

A które miejsca dokładnie bo cała Łysina to jest skupisko bardzo dużo prywatnych działek, które powierzchniowo mają po kilka arów

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

35

Odp: Łysina

Chodzi mi o "kamieniołomy" na zachód od drewnianego krzyża na groniu przy drodze. Może to i prywatne działki, ale szpeci to krajobraz okrutnie

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

36

Odp: Łysina

łysy z łysiny napisał/a:

Chodzi mi o "kamieniołomy" na zachód od drewnianego krzyża na groniu przy drodze. Może to i prywatne działki, ale szpeci to krajobraz okrutnie

Tak Rozumiem, że chodzi ci o takie duże wyrobisko przy ul. Groniowej tuż przed ścieżką na Gugów Groń po stronie północnej to jest działka w Łysinie nr 98 - prywatna

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

37

Odp: Łysina

wizjoner napisał/a:


Kamienna kapliczka Jezusa Nazareńskiego, polichromowana przez Michała Gugę w 1892 r. W dolnej partii płaskorzeźba strażaka. Zadaszona,ogrodzona, znajduje się na półrolku "Bekry" w dolinie, ul. Nowa 14.

Przy tej kapliczce wydaje mi się, że pod figurą Jezusa Nazareńskiego jest płaskorzeźba św. Floriana - patrona strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy

https://lh4.googleusercontent.com/-q3FdCeQqivk/UOSDoDsjSYI/AAAAAAAAUiY/acohq_RONhA/s512/%25C5%2582ysina%252C%2520%25C5%259Bcieszk%25C3%25B3w%2520gro%25C5%2584%252C%2520zamczysko%2520198.jpg




wizjoner napisał/a:


Krzyż z figurą ukrzyżowanego Chrystusa, wykonany z kamienia piaskowca w 1908 r przez Jana Gugę. Znajduje się na wielkim polu w półrolku "Gugów".

Przy tej figurce wydaje mi się, że pod figurą ukrzyżowanego Chrystusa jest płaskorzeźba św. Jana Nepomucen. Jan najczęściej trzyma krucyfiks w rękach, ale popularny jest również wariant z krzyżem trzymanym pionowo - zwykle w lewym ręku. Często Jan trzyma razem z krzyżem palmę - symbol i oznakę męczeńskiej śmierci, lub stułę - oznakę spowiednika. Wzrok ma zwykle skierowany na krucyfiks.

https://lh3.googleusercontent.com/-fjaE3eRFCbM/UOSElaYF3nI/AAAAAAAAUoM/p9OIezPuM2o/s512/%25C5%2582ysina%252C%2520%25C5%259Bcieszk%25C3%25B3w%2520gro%25C5%2584%252C%2520zamczysko%2520278.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

38

Odp: Łysina

wizjoner napisał/a:

Chrystus Nazareński z kamienia piaskowca z 1843 r. znajdujący się przy skrzyżowaniu w środku wsi na półrolku "Janów".

Tu też mi udało się rozwikłać dwie płaskorzeźby

Pierwsza płaskorzeźba od strony zachodniej to św Jan Nepomucen Opis jak wyżej

https://lh3.googleusercontent.com/-fZ1dt5jmQWY/UORti3DPVGI/AAAAAAAAUR0/rzYLGCcgZkw/s512/%25C5%2582ysina%252C%2520%25C5%259Bcieszk%25C3%25B3w%2520gro%25C5%2584%252C%2520zamczysko%2520013.jpg

Druga - od strony wschodniej to św. Jakub Starszy - patron pielgrzymów, robotników
https://lh6.googleusercontent.com/-wItDAoM6wKU/UORtcXFsJwI/AAAAAAAAURk/Q-V2zzoeNuY/s512/%25C5%2582ysina%252C%2520%25C5%259Bcieszk%25C3%25B3w%2520gro%25C5%2584%252C%2520zamczysko%2520011.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

39

Odp: Łysina

Klimek napisał/a:

Witaj wizjoner! Piękne rzeczy  smile
Dla porządku wkładam tu jesienna kapliczkę    smile

wizjoner napisał/a:

... "U Pana Boga" i pochodzi z 1843 roku. Na terenie wsi jest 13 kapliczek wartych zobaczenia. Tak samo  konieczne jest zwiedzenie Izby Regionalnej z kuriozalnymi eksponatami nigdzie indziej nie spotykanymi.

http://images47.fotosik.pl/1600/ca6dafad1f8958fb.jpg

Odnośnie Izby Regionalnej czy może wiesz jak załatwia się wejście (nie udało mi się w październiku znaleźć telefonu kontaktowego)?

Pozdrawiam  smile

PS
Określenie Chrystus Nazareński dotyczy sposobu przedstawienia Chrystusa (długa szata, korona cierniowa, szkaplerz, związane ręce), w żadnym razie nie musi być nazwą własną kapliczki. U mnie we wsi jest figura Jana Nepomucena a kapliczka nazywa sę "U Jona"  smile  O ile mi wiadomo jest jeszcze jedno przedstawienie tego rodzaju na Łysinie...

Co się tyczy tej kapliczki to dojrzałem datę inną 1848 r a nie 1843

Poniżej foto z zoom-em

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

40

Odp: Łysina

baca napisał/a:
wizjoner napisał/a:

Kamienna kapliczka Jezusa Nazareńskiego, polichromowana przez Michała Gugę w 1892 r. W dolnej partii płaskorzeźba strażaka. Zadaszona,ogrodzona, znajduje się na półrolku "Bekry" w dolinie, ul. Nowa 14.

Przy tej kapliczce wydaje mi się, że pod figurą Jezusa Nazareńskiego jest płaskorzeźba św. Floriana - patrona strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy

Baco, to je Michoł  wink Weź teraz popatrz na to co napisał wizjoner i okazuje się, że Michał Guga w 1892 roku zadbał o względy swojego patrona... a mi się to kojarzy z Piotrem Gibasem z zawodu kowalem  tongue  ale może miał znajomego na Łysinie i załatwił po znajomosci tę rzeźbę co u Staszka stoi!  smile

Co do szybików to jak się obudziłem po Pasterce to przyszło mi do głowy że kamień brali z Zamczyska (bo te kamienne drogi co my z Jolą widzieli) ale ponieważ Zamczysko stało na półrolku  lol jakiegoś Antka na przykład i ten Antek sprzedawał kamień po srogich cenach to inni kamieniarze zaczeli kopać te szybiki każdy na swoim placu!  wink

Pozdrawiam  smile

41

Odp: Łysina

Gratuluję Bacy precyzyjnych obserwacji i opisów kapliczek. Poprawki i uzupełnienia bardzo cenne, dopełniają wiedzę o tych pięknych zabytkach. Cieszę się, że zestawem kapliczek wywołałem tak twórczą dyskusję. Myślę, że nawet rdzenni mieszkańcy  Łysiny do końca nie wiedzą co kapliczki przedstawiają.
Sądzę, że warto byłoby się bezpośrednio spotkać w szerszym gronie zainteresowanych np. 19.01.2012 w Izbie Regionalnej.

42

Odp: Łysina

Klimek napisał/a:

Baco, to je Michoł  wink Weź teraz popatrz na to co napisał wizjoner i okazuje się, że Michał Guga w 1892 roku zadbał o względy swojego patrona...

Masz rację Teraz przeglądając zdjęcie dopatrzyłem się ogromnych skrzydeł więc jest to św Michał Archanioł



Pod tą kapliczką udało mi się rozkminić napis

Jezusie
Nazareński Królu
Żydowski zmiłuj się
nad nami
--------
Fundatorowie
Michał i Agnieszka
Guga

Zobacz sam

https://lh4.googleusercontent.com/-YgVALvptXEY/UOSDnPL793I/AAAAAAAAUiQ/9VyHRaNFXVE/s512/%25C5%2582ysina%252C%2520%25C5%259Bcieszk%25C3%25B3w%2520gro%25C5%2584%252C%2520zamczysko%2520197.jpg

Idąc dalej tropem klimka to mogę powiedzieć, że od strony zachodniej jest płaskorzeźba św Agnieszki Rzymianki - dziewica i męczennica

A zatem współfundatorka też ma swoją patronkę

https://lh3.googleusercontent.com/-ABlDuwbvf7E/UOSDo-yDzSI/AAAAAAAAUic/MAz_BAlzZhk/s512/%25C5%2582ysina%252C%2520%25C5%259Bcieszk%25C3%25B3w%2520gro%25C5%2584%252C%2520zamczysko%2520199.jpg

A zaś na wschodniej stronie jest płaskorzeźba Pantokratora Chrystusa (Wszechwładcy, Pana wszystkiego)

https://lh4.googleusercontent.com/-_0Nki_i__do/UOSDqMbvvxI/AAAAAAAAUik/D_XsVhI4fVs/s512/%25C5%2582ysina%252C%2520%25C5%259Bcieszk%25C3%25B3w%2520gro%25C5%2584%252C%2520zamczysko%2520200.jpg

Jako Pantokrator Chrystus przedstawiony jest w pozycji stojącej lub siedzącej na tronie, z otwartym Pismem Świętym w lewej dłoni i uniesioną prawą dłonią w geście błogosławieństwa. Ułożenie palców nawiązuje do greckiego monogramu Chrystusa: IC XC. Połączone są dwa palce: kciuk z serdecznym. Dzięki temu palce wskazujący i zgięty środkowy przypominają litery IC. Skrzyżowane ukośnie kciuk i serdeczny w zestawie z małym palcem tworzą XC. Nie jest to jedyna interpretacja gestu, według niektórych teologów połączony kciuk z palcem serdecznym są symbolem dwoistości natury Chrystusa: boskiej i ludzkiej. Natomiast złączenie trzech palców: małego, serdecznego i kciuka symbolizuje Trójcę Świętą.

Księga, jaką Jezus trzyma w lewej dłoni, nawiązuje do jego misji nauczania. Zwykle zamieszczony jest na niej cytat z Ewangelii według św. Jana: "Nie sądźcie z zewnętrznych pozorów, lecz wydajcie wyrok sprawiedliwy" [J 7, 24].

tekst pochodzi z wikipedii


Przy figurce stojącej w centrum wsi

https://lh3.googleusercontent.com/-k1ANX8TGim8/UORtZTQ1DsI/AAAAAAAAURc/Z3oySzvFLpE/s512/%25C5%2582ysina%252C%2520%25C5%259Bcieszk%25C3%25B3w%2520gro%25C5%2584%252C%2520zamczysko%2520010.jpg

wydaje mi się, że postać na poniższym zdjęciu

https://lh6.googleusercontent.com/-zn-n4Lwo8QM/UORtexiW7vI/AAAAAAAAURs/Mrfl4ejJrqc/s512/%25C5%2582ysina%252C%2520%25C5%259Bcieszk%25C3%25B3w%2520gro%25C5%2584%252C%2520zamczysko%2520012.jpg

to właśnie płaskorzeźba Jezusa Nazareńskiego Wykupionego, choć nie zwróciłem uwagi będąc na miejscu czy była widoczna korona cierniowa, ale zaś przedstawia stojącego postać Jezusa ze związanymi rękami i ze szkaplerzem trynitarskim na piersiach

A zatem kogo postać jest w figurce pod zadaszeniem?

Wydaje mi się, że może to być postać Matki Bożej Bolesnej, ale nie mam pewności. Jedno jest pewne, że jest to postać modląca się

A i jeszcze takie może spostrzeżenie analogiczne do poprzedniej figurki. Może fundatorami tej kapliczki był Jan i Jakub ale to tylko moja hipoteza

Ostatnio edytowany przez baca (2013-01-05 00:19:24)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

43

Odp: Łysina

Powstała nawet praca magisterska na ten temat:

Anna Smolicka: Ośrodek kamieniarski w Łysinie

Jest jeszcze pomnikowa praca Romana Reinfussa: Ludowa rzeźba kamienna w Polsce.

Ostatnio edytowany przez łysy z łysiny (2013-01-05 12:58:36)

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

44

Odp: Łysina

Wątek tak pięknie się poszerza - super  cool

wizjoner napisał/a:

(...)Sądzę, że warto byłoby się bezpośrednio spotkać w szerszym gronie zainteresowanych np. 19.01.2013 w Izbie Regionalnej.

- poprawiłam roczek wink

I to jest Wizjonerze bardzo dobra propozycja  smile Niestety ja w tym terminie nie dam rady. Skopiuję tego posta do planowanych wycieczek - może ktoś z forumowiczów będzie chętny  hmm  a jeżeli teraz się nie uda to wrócimy do tematu spotkania na Łysinie bliżej wiosny  smile

łysy z łysiny - czy masz może dostęp do tych prac? Może jakiś PDF?  wink albo kontakt do autorów?

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

45

Odp: Łysina

ja jestem w posiadaniu Romana Reinfussa: Ludowa rzeźba kamienna w Polsce ale jak dobrze kojarzę na allegro można zakupić za ok 40 zł

Anna Smolicka: Ośrodek kamieniarski w Łysinie to temat pracy mgr na UJ więc nie wiem czy jest dostęna Chyba tylko do wglądu

Ostatnio edytowany przez baca (2013-01-06 10:23:27)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

46

Odp: Łysina

baca napisał/a:

(...) Anna Smolicka: Ośrodek kamieniarski w Łysinie to temat pracy mgr na UJ więc nie wiem czy jest dostęna Chyba tylko do wglądu

Przydałaby się nam tutaj big_smile - czasami takie prace lądują "w szufladzie" a z pewnością by się przydały "w życiu" smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

47

Odp: Łysina

baca napisał/a:

Wydaje mi się, że może to być postać Matki Bożej Bolesnej, ale nie mam pewności. Jedno jest pewne, że jest to postać modląca się

Roman Reinfuss w "Ludowej rzeźbie kamiennej w Polsce" pisze, że jest to statua Matki Boskiej Szkaplerznej , a rzeźbiarzem, któremu przypisuje się to dzieło jest Józef Szczepanik.
Jednak wg mnie Matka Boska Szkaplerzena trzyma w swoich ręka dzieciątko, a tu jest kobieta modląca się Ja bym obstawiał Matkę Bożą Bolesną a  wy?

Ostatnio edytowany przez baca (2013-01-11 19:51:13)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

48

Odp: Łysina

odnośnie Łysiny, znalazłem całkiem ciekawy materiał  smile
http://www.powiatzywiec.pl/reportaz/u-n … -tej-ziemi

49

Odp: Łysina

Cała prawda w tym artykule

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

50

Odp: Łysina

baca napisał/a:

Roman Reinfuss w "Ludowej rzeźbie kamiennej w Polsce" pisze, że jest to statua Matki Boskiej Szkaplerznej , a rzeźbiarzem, któremu przypisuje się to dzieło jest Józef Szczepanik.
Jednak wg mnie Matka Boska Szkaplerzena trzyma w swoich ręka dzieciątko, a tu jest kobieta modląca się Ja bym obstawiał Matkę Bożą Bolesną a  wy?

Kluczem może być to na czym stoi rzeźba. Jeżeli to jest kula ziemska i wąż (co mi sie zadaje tak tam jest) i może Księżyc to może to być Matka Boska Niepokalanie Poczęta. Brakuje wieńca gwiazd nad głową ale mógł ulecieć ... hmm
Tak mi sie tylko zdaje i nie wiem czy tak jest.

Pozdrawiam  smile