1

Temat: Międzybrodzie Bialskie

Zapraszam wszystkich do dyskusji na temat tej malowniczej miejscowości. Jako wstęp proponuję zajrzeć tutaj http://www.facebook.com/pages/Mi%C4%99d … 5325860128 . Pozdrawiam smile

2

Odp: Międzybrodzie Bialskie

rufi - Zajrzałem na stronę. Świetne zdjęcia!

3

Odp: Międzybrodzie Bialskie

Niestety nie mam konta na facebook i nie mam zamiaru zakładać

Ja mogę dodać, że zostały też wydane monografie o Międzybrodziu Bialskim:

1. Czulak Mieczysław: "Międzybrodzie Bialskie w krajobrazie", Towarzystwo Miłośników Międzybrodzia, Międzybrodzie Bialskie, 1994, I, 128

2 . Stachura Piotr: "Międzybrodzie Bialskie – dzieje i obyczaje", Wydawnictwo Księży Sercanów „SCJ”, Kraków, 1998, I, 316

3. Czulak Mieczysław, Malczewska Wiesława: "Biuletyn Jubileuszowy 450-lat Międzybrodzie Bialskie:, Towarzystwo Miłośników Międzybrodzia, Międzybrodzie Bialskie, 1999, I, 40

4. Czulak Mieczysław: "Przewodnik turystyczny po Gminie Czernichów    ", Towarzystwo Miłośników Międzybrodzia, Międzybrodzie Bialskie, 2004, I, 52

5. Czulak Mieczysław: "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w Międzybrodziu Bialskim", Towarzystwo Miłośników Międzybrodzia, Międzybrodzie Bialskie, 2009, I, 116

no i inne popularne przewodniki

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

4

Odp: Międzybrodzie Bialskie

a ja konto na FB mam, na stronkę wlazłam i jestem pełna podziwu bo zdjęcia są suuuper wink)

"Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia. Można pokonać alkoholizm, narkomanię, słabość do leków. Fascynacji górami nie można" Edmund Hillary

5

Odp: Międzybrodzie Bialskie

Podziwiałam, podziwiałam...  cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

6

Odp: Międzybrodzie Bialskie

jolanta napisał/a:

Podziwiałam, podziwiałam...  cool

Ja też  big_smile

-----------------------------------------------------
http://picasaweb.google.pl/marekk500
http://picasaweb.google.pl/marekk500cd

7

Odp: Międzybrodzie Bialskie

marekk500 napisał/a:
jolanta napisał/a:

Podziwiałam, podziwiałam...  cool

Ja też  big_smile

Ja nawet polubiłem. smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

8

Odp: Międzybrodzie Bialskie

rufi  smile

skopiowałam Twojego posta do tego topicu - myślę, że tutaj też się przyda wink

rufi napisał/a:

W centrum Międzybrodzia Bialskiego znajduje się miejsce nazywane przez miejscowych "kierchów" lub "na kierchowie". Określenie to pochodzi od niemieckiego słowa "Kirchof" czyli w tłumaczeniu cmentarz. Jest się tam zbiorowy grób zmarłych w wyniku epidemii (Rok 1918 - wybuchła epidemia grypy tzw. "hiszpanki”, 1920-epidemia czerwonki, a w 1922 epidemia ospy). Nie określono dokładnej lokalizacji tego grobu. Znajduje się tutaj natomiast kapliczka upamiętniająca ten fakt, która być może pełni funkcję latarni umarłych. Muszę się tam przejść i przyjrzeć się jej dokładniej.

Jeżeli odwiedzi miejsce, o którym piszesz, zamieść proszę tutaj jego fotkę  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

9

Odp: Międzybrodzie Bialskie

a i tak czekamy na szlak wokoło wink

10

Odp: Międzybrodzie Bialskie

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z dokumentami zaprezentowanymi w filmie "dwa oblicza Auschwitz". Obszerny fragment filmu dotyczy Międzybrodzia Bialskiego, gdzie znajdował się ośrodek wczasowy dla Niemców. Zaprezentowano tam sporo ciekawych fotografii na ten temat. Tutaj link: http://vod.pl/dwa-oblicza-auschwitz,98929,w.html

11

Odp: Międzybrodzie Bialskie

rufi napisał/a:

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z dokumentami zaprezentowanymi w filmie "dwa oblicza Auschwitz".


Materiał ciekawy. Uzupełnia temat, który pojawił się już kiedyś na forum.

12

Odp: Międzybrodzie Bialskie

Witam wszystkich!
W dniu dzisiejszym ruszyła strona poświęcona wsi Międzybrodzie Bialskie  big_smile . Zapraszam wszystkich do zaglądania na www.miedzybrodziebialskie.pl . Mam nadzieję, że serwis przypadnie miłośnikom Beskidu Pięknego do gustu i w jakimś stopniu przyczyni się do jego popularyzacji. Pozdrawiam. Admin www.miedzybrodziebialskie.pl

Odp: Międzybrodzie Bialskie

Brawo rufi super strona, tyle że dział etnografi jest mocno do poprawki ! Bazuje on o materiały z przełomu XIX i XX wieku i okresu miedzywojennego, a więc czasów kiedy to Międzybrodzie zaczeło podlegać mocnym wpływom kulturuwym płynącym ze śląska i pogórza, co widoczne było zwłaszcza w gwarze i stroju - JUŻ LACKIM, zwłaszcza wśród mieszkańców "centrum" wsi, która pomału w dwudziestoleciu międzywojennym zaczeła przekształcać się w wieś o charakterze letniskowym. Natomiast korzenie kulturowe - budownictwo, gwara i strój są w Międzybrodziu jak najbardziej góralskie! Wszyscy etnografowie z XIX wieku wymieniają Międzybrodzie wśród wsi góralszczyzny żywieckiej. Jeżeli chodzi o strój góralski w Międzybrodziu to odsyłam Cię do tematu w dziale etnografii- Połnocna granica góralszczyzny w Beskidzie Małym, a konkretnie do postu nr. 2 i fotografii- oststnie ubranie góralskie w Międzybrodziu 1906 r( koniecznie ta fotografia powinna być obecna na Waszej stronie). Opisywane "szałasy kamienne" ( szopy letniarskie, kolyby, czy letnioki - bo taka jest ich poprawna nazwa )to tez pozostałości materialnej kultury góralskiej w Międzybrodziu. Bardzo wielu mieszkańców obecnego Międzybrodzia Bialskiego i Żywieckiego określa siebie jako ludność góralską i bardzo ładnie-nawet ludzie młodzi -posługuja sie gwarą góralską. Ostatnio rozmawiałem z znajomym w Międzybrodziu Bialskim, który chwalił się oryginalnym kapeluszem góralskim i ciupagą po swoim pradziadku z Międzybrodzia. Pozdrawiam  smile

Ostatnio edytowany przez harnaś wołoski (2013-05-14 11:58:49)

14

Odp: Międzybrodzie Bialskie

Dzięki harnaś wołoski. O to mi właśnie chodzi! Strona będzie podlegać ewolucji i być może zacznę od etnografii  smile . Pozdrawiam

15

Odp: Międzybrodzie Bialskie

Kolejna strona o naszym Beskidzie Pięknym  smile
Dodałam do ulubionych big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

16

Odp: Międzybrodzie Bialskie

Zapraszam: http://www.miedzybrodziebialskie.pl/akt … zybrodziem

17

Odp: Międzybrodzie Bialskie

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do lektury artykułu "Z dziejów turystyki w okolicach Międzybrodzia". Pełny tekst można przeczytać tutaj: http://www.miedzybrodziebialskie.pl/akt … dzybrodzia   
Pozdrawiam.

18

Odp: Międzybrodzie Bialskie

ciekawy artykuł Właśnie go przeczytałem, jednak jeśli masz wpływ na autora to dobrze by było aby oparł się przypisami czy literaturą. Mam wrażenie, że autor dużo korzystał z informacji z forum BM i to bardzo zgrabnie skomponował wink

Ostatnio edytowany przez baca (2013-06-03 22:01:57)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

19

Odp: Międzybrodzie Bialskie

Baca. Broniąc autora, muszę stwierdzić, że przypisy i literatura stanowią integralną całość artykułu. Z przyczyn edycyjnych musiałem tymczasem je wyrzucić, ale jutro uzupełnię tak, żeby było jak powinno, czyli naukowo. smile  Pozdrawiam

20

Odp: Międzybrodzie Bialskie

spoko, nie musi być naukowo

a i tak słowo "[...] zrealizowali mieszkający tam bielscy Niemcy" zastąpiłbym może na bielszczanie narodowości niemieckiej

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

21

Odp: Międzybrodzie Bialskie

aha I jeszcze jedno
W dalszej części autor podaje

Nie powiodły się podejmowane pod koniec lat 30-tych próby działaczy andrychowskiego Koła PTT, aby wybudować schronisko na Przełęczy Kocierskiej. Uruchomiono tam jedynie stację turystyczną na 10 łóżek i z 35 miejscami na sianie w domu Jana Karcza.

Koło PTT w Andrychowie w 1934 r w domu Jana Karcza uruchomiło stację turystyczną, która dysponowała 5 łóżkami i 3 siennikami. Przy czym początkowo było tylko 5 miejsc noclegowych na sianie.

Stacja turystyczna Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego "Makkabi" w 1937 i 1938 oferowała : 10 łózek i 10 sienników. Nikt nie miał takiego stanu jak podajesz Przynajmniej w Kalendarzach narciarskich takich danych nie ma

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

22

Odp: Międzybrodzie Bialskie

http://www.miedzybrodziebialskie.pl/cache/8/882306038cbb771bae440d27d671a6a1.jpg

Co to za obiekt przedstawiano na tej fotce?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

23

Odp: Międzybrodzie Bialskie

Dawne schronisko na Magurze Wilkowickiej.

Góroczub.

24

Odp: Międzybrodzie Bialskie

kris_61 napisał/a:

Co to za obiekt przedstawiano na tej fotce?

Pierwsze schronisko na Magurce Wilkowickiej istniejące w latach 1903-1907 To jest pocztówka z 28 sierpnia 1904 r. Przynajmniej taka jest pieczątka

Ostatnio edytowany przez baca (2013-06-04 12:27:17)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

25

Odp: Międzybrodzie Bialskie

schronisko to było wzmiankowane jako „Tatra Aussicht” – („Widok na Tatry”)

dokładnie to "Schutzhaus zur Tatraaussicht" aus (Privatbesitz)"

źródło: Tischler Ernst - Die östlichen Beskiden im Gebiet der Sektion Bielitz-Biala des Beskiden-Vereines (von der Weichsel bis zur Babia Góra) mit einem Anhang über die westl. Beskiden und das Fatragebirge, 1914 str 58

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz