51

Odp: Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

Dwa nowe stanowiska, o których pisze powyżej Darek znajdują się w Targoszowie, na polanach górskich z kośnymi wilgotnymi łąkami. Pierwsze stanowisko położone jest na południowo-zachodnim stoku Leskowca (ATPOL DF9630), w pobliżu miejsca gdzie wiosną rosną krokusy i jest dość liczne. Stwierdzono tu kilkaset osobników nasięźrzała pospolitego.
Drugie stanowisko położone jest na południowym stoku Leskowca (ATPOL DF9640). Stwierdzono zaledwie jeden osobnik.

Ciekawostką jest to że Darek Tlałka jeszcze nigdy wcześniej nie odkrył nowego stanowiska nasięźrzała pospolitego w Beskidzie Małym. Zawsze było to potwierdzenie miejsca jego wcześniejszego stwierdzenia. Z tego powodu należą mu się podwójne GRATULACJE !!!  smile

Życzymy mu jeszcze dużo takich nowych, dziewiczych odkryć i czekamy aż pokaże nam - księżycową paproć - podejźrzona księżycowego - w Beskidzie Małym, a znając jego szczęście do paproci na pewno się doczekamy. wink !

http://img1.mail.tlen.pl/?cmd=getpart&link=LpEGgWkRa1tYBw5VQAkkAEakkIFDAAsqAAlyXYxFJxDpnutgcYTmHIlL3clLGbBaSekJEINB2cJL2dBByYfGGc2k

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

52

Z podejźrzonem księżycowym to już nie jest tak prosto gdyż w Beskidzie Małym nie ma za bardzo dla niego siedlisk, a wiem w jakich on rośnie i jak bardzo jest wrażliwy na zarastanie. Poszukuje go tutaj od długiego czasu lecz bez rezultatu neutral Sytuacja tego gatunku w naszym rejonie jest tak zła że nie można go już odnaleźć w sąsiednich Beskidach (Żywieckim, Śląskim czy Makowskim) oraz w Kotlinie Żywieckiej gdzie był obserwowany jeszcze nie tak dawno sad
Podejźrzon księżycowy najbardziej lubi podłoże wapienne o niewielkim zwarciu runa np. wyrobiska wapienników, chociaż może występować nawet tam gdzie najmniej się tego spodziewamy i trafienie go jest kwestią szczęścia. Może kiedyś mi się wreszcie uda hmm

53

Trzymamy kciuki Darkusmile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/