1

Temat: mapy józefińskie

Poniżej prezentuje wycinek mapy z naszego terenu Beskidu Małego z reprintu niedawno opublikowanej map królestwa Galicji i Lodomeri Galicja na józefińskiej mapie topograficznej 1779-1783 t. 1

Poniższa mapka prezentuje obszar okolic Jawornicy.

Największym dla mnie zaskoczeniem było znalezieniem nazwy Bollenica b (erg), czyli obecnej Potrójnej.
Widnieją też nazwy takich szczytów jak Jawornica - Javornicza b (erg), Czarnego Gronia- Czerni groni oraz Wielkiej Bukowiny - Bukowina b (erg).

Miejscowość Brzezina - to na ówczesne czasy pojedyncze domy należące do Roczyn

Zaciekawiła mnie też zaznaczone ścieżki od strony Bolęciny na Jawornicę i Czarny Groń, którymi bardzo często wędruję i po dziś zachowały swoje zarysy

http://bacadom.republika.pl/001aa.jpg

Ostatnio edytowany przez baca (2013-08-15 13:17:32)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: mapy józefińskie

A Łysina jest tam gdzie?

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

3

Odp: mapy józefińskie

łysy z łysiny napisał/a:

A Łysina jest tam gdzie?

Na mapie nie ma słowa nic o Łysinie, ale w miejsce szczyty Ściszków Gronia, Ścieszków Gronia czy Łysiny jest nazwa Mecku b (erg) co znaczyło by Góra Mchu, bo meck=mech. Można by zauważyć jakieś powiązanie pomiędzy nazwa mechu a Łysiną W końcu mech nie jest duży, zazwyczaj mniejszy od trawy, a zatem szczyt poniekąd mógł być już łysy ;P co mogło dać nazewnictwo przyszłej miejscowości

W pobliżu naniesiona jest nazwa szczytu Przykrzyca czyli Brzicrica b (erg), a z miejscowości podanych jest Okrajnik - Okrainik i jeden z obecnych przysiółków Okrajnika Stodołczyska - Stodolcziska

Poniżej wycinek mapy z twojego regionu

http://bacadom.republika.pl/002aa.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

4

Odp: mapy józefińskie

no proszę baca nam znowu ciekawostki podsyła big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

5

Odp: mapy józefińskie

nena napisał/a:

no proszę baca nam znowu ciekawostki podsyła big_smile wink

A jak, no to kolejna porcja informacji z terenów bardzo nam dobrze znanych, czyli Leskowca

Już na pierwszy rzut oka widzimy, że jest tu bardzo mało nazw dziś nam znanych. Nie możemy nawet znaleźć nazwy Leskowca, gdyż na mapie józefińskiej widniał wtedy szczyt Krzesowski b (erg). Możemy też zapomnieć o nazwie Jaworzyna, czyli obecnego Gronia Jana Pawła II, gdyż wtedy nosił nazwę Slesowski b (erg). A może jakieś powiązanie miała nazwa Śleszowic z Leskowcem wink. Tak gdybając to może Slesowski zmienił się w Lesowski a potem w Lesowiec a potem Leskowiec. Oczywiście to moja hipoteza, bo jak by na to nie patrzeć to o nazwie Leskowca dopiero dowiadujemy się w 1846 r (połowa XIX w), kiedy to właścicielem Ponikwi był Adam Potocki z Zatora, zaś mapy są z końca XVIII w, a przecież nikt jeszcze nie wytłumaczył tej nazwy wink

Dzisiejsza Magurka Ponikiewska to ówczesna Jaszczurowa Jasczorowa b (erg), która obecnie stokiem kieruje się w stronę miejscowości Jaszczurowa. Nie znajdziemy też nazwy szczytów Żar i Kamień nad Kozińcem, gdyż w tych czasach ten teren nazywano Kozinyec b (erg). Natomiast nasz potężny Gancarz widać, że jak był tak był i nie zmienił nazwy - Gaincarz b (erg).

Kiedyś już pisałem o dolinie Breyny i której nazwa widnieje już w tych czasach jako potok Breyna, czyli Breino bach.  Ponadto możemy zauważyć jeszcze dwa potoki, a w szczególności naszej kontrowersyjnej Wieprzówki czy Pracicy. W tym czasie jej nazwa na mapach to Hutta bach, czyli zupełnie obca, co może być zaskoczeniem, natomiast Ritti bach już nie, gdyż jest to nasz potok Ryta.


Wycinek z okolic Leskowca i Jaszczurowej do waszej analizy

http://bacadom.republika.pl/003aa.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz