Temat: Storczyki

Choć na storczykach znam się znacznie słabiej, to i tak mogę coś o nich powiedzieć. Storczyki  są najliczniejszą grupą roślin, występującą głównie w tropikach. W Polsce znanych jest około 50 gatunków. Stanowią prawdziwą ozdobę górskich łąk, ze względu na koloryt barw kwiatów. Z Beskidu Małego podawanych jest dość sporo gatunków, oto one: storczyca kulista, storczyk męski, kukułka szerokolistna, kukułka plamista, kukułka Fuscha, gołek białawy, gółka długoostrogowa, ozorka zielona, podkolan biały, podkolan zielonawy, kruszczyk szerokolistny, kruszczyk błotny, buławnik wielkokwiatowy, kręczynka jesienna, listera jajowata, gnieźnik leśny, tajęża jednostronna i żłobik koralowy. Z tego co pamiętam to widziałem storczyka męskiego w kamieniolomie w Kozach, w Rzykach i w Roczynach, gółkę długoostrogową pod Łamana Skałą, kruszczyka błotnego w kamieniołomie w Kozach, pod szczytem Przyszopa i w Kukowie, podkolana białego w Rzykach-Jagódkach, gnieźnika leśnego pod Bujakowskim Groniem, kukułkę szerokolistną w Międzybrodziu Bialskim Ponikiew, kukułki Fuscha i plamistą nie rozróżniam. Niestety nie posiadam fotografii, gdyż storczyki nie były moim głównym obiektem. Niejedna osoba wędrująca po Beskidzie Małym natrafia na nie. Oczywiście kwitną one od kwietnia do października.

2

Odp: Storczyki

tylu storyczków niestety nie spotkałam smile Miałam natomiast kiedyś nad domem na podmokłej łące stanowisko ładnie pachnącego podkolana białego smile Niestety tą łakę często koszono i wyginęły sad Już się nie odnowiły niestety .

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Storczyki

Koszenie łąk sprzyja występowaniu storczyków, więc nie wiem dlaczego podkolan biały wyginął, chyba że łąkę nadmiernie koszono. Naszczęście gatunek nie należy do gatunków zagrożonych w Polsce. Przy wymienianiu storczyków podawanych z Beskidu Małego pomylił mi się gatunek. Zamiast buławnik wielkokwiatowy powinien być buławnik mieczolistny.

4

Odp: Storczyki

łąkę koszono regularnie właśnie

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Storczyki

Okres maja i czerwca przypada na kwitnienie chyba najpiękniejszych roślin naszej rodzimej flory storczyków. Choć pogoda ostatnio jest nazbyt deszczowa to udaje mi się zrobić w Beskidzie Małym kilka zdjęć storczyków. Beskid Mały obfituje w storczyki, za każdym razem je spotykałem. Na początek przybliżę charakterystykę jednego z nich.
Storczyk męski (Orchis mascula) jest rośliną do 50 cm wysoką, z liściami siedzącymi lub skupionymi u nasady łodygi. Liście są drobno czerwono lub fioletowo nakrapiane w części nasadowej. Kwiatostan ma dość gęsty, złożony z licznych kwiatów wyrastających w kątach przysadek. Kwiaty są różowe do czerwonofioletowych. Warżka kwiatowa jest 3-łatkową z łatką środkową dłuższą od bocznych. W Polsce występują dwa podgatunki tego storczyka: storczyk męski nakrapiany (Orchis mascula subsp. signifera) i  storczyk męski typowy (O. mascula subsp. mascula). W Beskidzie Małym występuje tylko pierwszy podgatunek, gdzie jest nieczęsty. Występowanie w Polsce koncetruje się głównie w południowej części. Jak wszystkie gatunki storczyków podlega ścisłej ochronie. Znajduje się też na Czerwonej liście roślin polski jako narażony na wyginięcie (kategoria V). Prawdziwą rzadkością w Beskidzie Małym jest odmiana biała tego storczyka.

http://www.beskidmaly.pl/cpg14x/albums/userpics/10002/normal_Orchismascula.JPG

http://www.beskidmaly.pl/cpg14x/albums/userpics/10002/normal_Storczyk.JPG

6

Odp: Storczyki

Dariusz Tlałka  ,link nie działa.

Góroczub.

7

Odp: Storczyki

JUż działa wink

8

Odp: Storczyki

A storczyki piękne, biały rewelacja big_smile  Jeżeli to nie tajemnica podaj proszę, gdzie spotkałeś tego białego?

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Storczyki

Białego storczyka męskiego spotkałem na stoku Bujakowskiego Gronia powyżej górnych zabudowań Bujakowa, w lesie klonowo-jesionowym. Był tylko jeden taki okaz. Storczyki długo się nie utrzymują i nie wiem czy ten okaz już nie zasechł neutral

10

Odp: Storczyki

Dziękuję za wiadomość, jak nie w tym roku to w przyszłym. Zwerbuję Nenę i Bacę i znajdziemy go z pewnością big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

11

Odp: Storczyki

ech ... z pewnością big_smile big_smile big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

12

Odp: Storczyki

To i ja swoje storczyki które sfotografowałem w tym roku wrzuce do galerii niestety nie wiem jaki to gatunek

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

13

Odp: Storczyki

To nam pewnie znawcy wink pomogą big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

14

Odp: Storczyki

Ferdynans wszystkie twoje storczyki należą do kukułki szerokolistnej (Dactylorhiza majalis).

15

Odp: Storczyki

jolanta napisał/a:

Dziękuję za wiadomość, jak nie w tym roku to w przyszłym. Zwerbuję Nenę i Bacę i znajdziemy go z pewnością big_smile


jestem za

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

16

Odp: Storczyki

ferdynans ładne smile Ja w tym roku też znalazłam ładne storczyki smile Takie jak Twoje , pod Gancarzem smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

17

Odp: Storczyki

Kolejnym gatunkiem storczyka rosnącego w Beskidzie Małym jest kukułka szerokolistna.
Kukułka szerokolistna (Dactylorhiza majalis) jest rośliną do 70 cm wysoką, z liśćmi eliptycznymi lub szerokolancetowatymi, z ciemnymi plamami, rzadko bez plam. Kwiatostan ma kłosowaty, gęsty, licznokwiatowy. Kwiaty są o barwie różowej, purpurowej lub fioletowej, znajdują się w kątach dłuższych o nich przysadek. Warżka jest szeroka z ciemniejszymi liniami, kreskami i plamami, wyraźnie trójłatkowa, o łatkach bocznych wyraźnie szerszych od środkowej. Jest to najpospolitszy przedstawiciel storczyków w Polsce, gdzie występuje w całym kraju. W Beskidzie Małym jest częsty.

http://www.beskidmaly.pl/cpg14x/displayimage.php?album=60&pos=6

18

Odp: Storczyki

a mi dzisiaj chyba się też udało znaleźć białego storczyka Na tej polanie jeszcze nie znalazłem ale może źle szukałem Foto słabe bo z komórki ale jutro tam podskoczę z cyfrówką

http://bacadom.republika.pl/storczyk.jpg

Oczywiście może to być Podkolan biały ale nie jestem pewny

Ostatnio edytowany przez baca (2010-06-04 17:38:12)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

19

Odp: Storczyki

myślę baca, że masz rację , to będzie podkolan biały wink, ale więcej fotek mile widziane big_smile , storczyki są tak piękne , że oglądanie ich się nie nudzi smile

Ostatnio edytowany przez nena (2010-06-05 18:59:05)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

20

Odp: Storczyki

podsyłam kilka fotek Dzisiaj już były 3 szt.

Podkolan biały

http://bacadom.republika.pl/podkolan1.jpg

http://bacadom.republika.pl/podkolan2.jpg

http://bacadom.republika.pl/podkolan3.jpg

http://bacadom.republika.pl/podkolan4.jpg

http://bacadom.republika.pl/podkolan5.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

21

Odp: Storczyki

no i piękne fotki podkolana smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

22

Odp: Storczyki

wyczytałem, że oprócz podkolanu białego jest jeszcze podkolan zielony, ale nie wiem czy można go znaleźć w BM. Wiem, że obydwa gatunki podlegają ochronie gatunkowej. big_smile

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

23

Odp: Storczyki

Baca, pięknie uchwyciłeś białe podkolany! I to niebo w tle takie niebieskie wink

24

Odp: Storczyki

baca napisał/a:

wyczytałem, że oprócz podkolanu białego jest jeszcze podkolan zielony, ale nie wiem czy można go znaleźć w BM. Wiem, że obydwa gatunki podlegają ochronie gatunkowej. big_smile

Jest kilka gatunków podkolanów, na dodatek tworzą ze sobą mieszańce, tak jak zresztą inne gatunki storczyków hmm . W Polsce rosną tylko dwa gatunki podkolanów: podkolan biały i podkolan zielonawy . Zielonawy jest troszkę rzadszy od białego, ale bardzo do niego podobny. Ponadto, biały ma dosyć intensywny i ładny zapach, zielonawy ma zapach raczej nie wyczuwalny dla człowieka. To może jedynie taka mała cecha odróżniająca te właśnie dwa bardzo do siebie podobne gatunki . Ze zdjęcia bardzo trudno rozpoznaje się gatunki roślin, a storczyków to już w ogóle big_smile . Trzeba być już chyba zawodowo "storczykoczubem" lol . Nam chyba pozostaje je podziwiać i cieszyć się , że w ogóle można je u nas spotkać smile

Ostatnio edytowany przez nena (2010-06-08 16:01:09)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

25

Odp: Storczyki

No to jedno jest pewne Zapach był niesamowity

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz