1

Temat: Krzyż na Przełęczy Zakocierskiej

Podczas mojej wędrówki z Potrójnej na Łamaną Skałę natknąłem się na Przeł. Zakocierskiej, na metalowy krzyż. Zacząłem więc szperać po internecie, aby dowiedzieć się coś o tym miejscu i trafiłem na przewodnik "Beskid Mały" , którego autorem jest Radosław Truś.  Na stronie 153 tegoż przewodnika znajduje się info, że jest to grób nieznanego żołnierza, który zginął w 1939 roku. Jednak pojawiła się i inna wersja, która dotyczy tego miejsca, świadcząca o tym, że nie jest to grób żadnego żołnierza tylko mężczyzny, który zajmował się handlem na tym terenie.

No i właśnie, może tutaj dowiem się jaka jest naprawdę historia tego miejsca.

Pozdrawiam.

Odp: Krzyż na Przełęczy Zakocierskiej

na Andrychów Pl. cos otym pisali

http://andrychow.pl/modules.php?op=modl … pageid=275

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

3

Taką samą wersję, jaka jest opisana, że to nie grób żołnierski ani partyzancki,
znam z opowiadań przewodnika górskiego, znającego mocno historię Beskidu Małego.
Więc możliwe, że to prawda.

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

4

na pewno nie był on partyzantem wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

5

Dzięki za odpowiedzi  smile Wszystko wskazuje na to, że artykuł na stronie andrychów.pl przekazuje najlepszą informację na temat tego miejsca.