Temat: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Narzędzie do tworzenia profili topograficznych, zrobiłem
niedawno i myślę, że wielu turystom może się przydać.

W kilka sekund można wygenerować profil dowolnego szczytu
czy doliny nie tylko Beskidu Małego, ale całej Ziemi.
Od Beskidu Małego polecam zacząć. Zapraszam do testów:

stwórz profil terenu >

Narzędzie jest bardzo dokładne ale są pewne ograniczenia.


---

2

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

no fajna zabawka Właśnie się bawię programikiem

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

3

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Ja od jakiegoś czasu bawię się tymi stronami:

http://pl.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=593029

http://www.mapmyfitness.com/walk/poland … 2556131072

4

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

lowell79 napisał/a:

Ja od jakiegoś czasu bawię się tymi stronami:

http://pl.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=593029

http://www.mapmyfitness.com/walk/poland … 2556131072


Jest trochę tego typu narzędzi w internecie, te które podajesz mają kilka cennych bejerów,
których GEOCONTEXT-Profiler prędko się nie dorobi, np. informacja o deniwelacji.
Natomiast, nie generują tak dokładnych wykresów terenu, jak Profiler.

5

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Przyznam, że nie patrzałem pod wzgledem dokładności, ale przyjrzę się temu bliżej wink A tak na marginesie jest to twoje autorskie dzieło?

6

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

lowell79 napisał/a:

Przyznam, że nie patrzałem pod wzgledem dokładności, ale przyjrzę się temu bliżej wink A tak na marginesie jest to twoje autorskie dzieło?

Wszystko w internecie co ma znaczek Googla jest od googla (mapy, dane, generator wykresu) - reszta świata (w tym ja) to tylko konfekcjonuje. Również te narzędzia które podałeś.

Ostatnio edytowany przez taraxacum (2010-05-25 18:04:20)

7

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

taraxacum, pytanie techniczne. Czy można jakoś pod to, co linkujesz, wrzucić plik .klm (ścieżkę zapisaną GPS-em dla np. GE)??? Prawdę mówiąc pytam, bo nie za bardzo miałem czas aby się zapoznać wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

8

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

darkheush napisał/a:

taraxacum, pytanie techniczne. Czy można jakoś pod to, co linkujesz, wrzucić plik .klm (ścieżkę zapisaną GPS-em dla np. GE)??? Prawdę mówiąc pytam, bo nie za bardzo miałem czas aby się zapoznać wink

Już parę osób mnie o to pytało (widać jest zapotrzebowanie), niestety taka opcja prędko się nie pojawi.
Jak znajdę linka to wrzucę tu, do programu który przetwarza KML'a, ale wykresik już będzie inny.

Ostatnio edytowany przez taraxacum (2010-05-25 20:01:17)

9

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Darkheush pod wikiloc możesz wrzucić klm,  Ciekawy projekt, ale abym się na niego przesiadł, będzie potrzebował wyżej wymienionych funkcji. Będę czekał z niecierpliwością!

10

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Oo ten program mi chodziło, nie testowałem, ale widziałem wykresy robi ładne.
Przyjmuje różne formaty i ma mnóstwo opcji. Dla użytkowników GPS powinien się nadawać:

http://www.gpsvisualizer.com/profile_input

11

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Kilka dni temu zrobiłem kolejną aktualizację programu,
dodałem kilka nowych opcji o które proszą użytkownicy.
- poprawki błędów +
- import plików KML
- powiększanie okna mapy
- nowe zaawansowane opcje konfiguracji: personalizacja okna wykresu
+ własne logo lub zdjęcie + link do swojej strony (może być trasa np.: rajdu, szlaku lub zawodów sportowych: przykład co można uzyskać dzięki nowym opcjom)

ps
Przykład nie jest związany z B. Małym, ale myślę że zainteresowani forumowicze będą wiedzieli jak wykorzystać nowe możliwości
programu, również na terenie B. Małego.

12

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Fajnie, że można załadować plik *.kml. Gratulacje za update !!

Czy istnieje możliwość, aby program sam wyznaczył profil po "śladzie" z pliku? Póki co, trzeba go klikać punkt za punktem. Całkiem to fajne, ale może być niedokładne jak i męczące (przy dłuższych szlakach).

13

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Djinn napisał/a:

Fajnie, że można załadować plik *.kml. Gratulacje za update !!

Czy istnieje możliwość, aby program sam wyznaczył profil po "śladzie" z pliku? Póki co, trzeba go klikać punkt za punktem. Całkiem to fajne, ale może być niedokładne jak i męczące (przy dłuższych szlakach).



smile smile muszę napisać: wiedziałem że pojawią się takie sugestie. Niestety przerasta to moje programistyczne umiejętności,
ale jeśli tylko się dowiem, że tak się da zrobić, to będzie taka opcja.

14

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Byłoby rewelacyjnie smile

15

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Tak jak zauważył Djinn narzędzie byłoby bardziej kompletne gdyby z automatu powstawał profil (z plików .kml).  A jeśli chodzi o wykorzystanie powstałych profili czy oprócz opcji z iframe'em można w inny sposób wykorzystać profil (np. jako zrzut i jpg) oczywiście zaznaczając skąd pochodzi źródło?

Ps. Czy istnieje możliwość dołączenia programu do serwisu beskidmaly.pl tak aby użytkownicy mogli sprawdzić profil tras za naszym pośrednictwem?

16

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

lowell79 napisał/a:

... czy oprócz opcji z iframe'em można w inny sposób wykorzystać profil (np. jako zrzut i jpg) oczywiście zaznaczając skąd pochodzi źródło?

Można robić co tylko się zechce, kwestia pomysłowości.
Nie ma wymogu podawania źródła jeśli chodzi o wykres,
ale podawanie źródła to dobry obyczaj we wszelkich publikacjach.

lowell79 napisał/a:

Ps. Czy istnieje możliwość dołączenia programu do serwisu beskidmaly.pl tak aby użytkownicy mogli sprawdzić profil tras za naszym pośrednictwem?

Coś bliżej, więcej informacji jak miało by to wyglądać i działać? Tak sobie myślę, że można by było zrobić specjalną wersję tzn. dodać logo beskidmaly.pl zamiast Geocontext i  spersonalizować menu żeby zamiast everestu i in. były np. szlaki w Beskidzie Małym. Kwestia jest do przedyskutowania.
Natomiast sam wykres można ulogotypić i podlinkować wg. instrukcji dla zaawansowanych (tak jak już podawałem w jednym z linków).

17

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

taraxacum napisał/a:

Można robić co tylko się zechce, kwestia pomysłowości.
Nie ma wymogu podawania źródła jeśli chodzi o wykres,
ale podawanie źródła to dobry obyczaj we wszelkich publikacjach.

To bardzo mnie to cieszy, myślę, że w niedalekiej przyszłości bedę wykorzystywał profilem we własnych publikacjach. Oczywiście z podaniem źródła.

taraxacum napisał/a:

Coś bliżej, więcej informacji jak miało by to wyglądać i działać? Tak sobie myślę, że można by było zrobić specjalną wersję tzn. dodać logo beskidmaly.pl zamiast Geocontext i  spersonalizować menu żeby zamiast everestu i in. były np. szlaki w Beskidzie Małym. Kwestia jest do przedyskutowania.
Natomiast sam wykres można ulogotypić i podlinkować wg. instrukcji dla zaawansowanych (tak jak już podawałem w jednym z linków).

Właśnie o czymś takim myślałem, ale to na razie tylko taka moje przebłyski takiej idei wink Na pewno do tematu wrócę. Jestem również ciekaw co na to inni userzy?

18

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

W wolnej chwili może uda mi się usiąść i "pobawić" programem. Póki co jestem pozytywnie zaskoczony, oprócz wymienionego braku "śladu z pliku KML".

Podoba mi się opcja typu "umieść na stronie" w postaci generatora kodu, ale jak w pracy chciałem to przetestować, to któryś z początkowych punktów mojego wyimaginowanego szlaku wystrzelił mi nagle jakieś 20km na południe od założonego miejsca. Teraz sprawdziłem ponownie, i okazało się - jak zerkniecie sobie TU:
http://foto-m.cba.pl/gps.html
to zobaczycie, że pierwszy punkt jest na alei 29 Listopada, a nie na Opolskiej (pod tym ludzikiem) jak powinien się znajdować (zaznaczyłem w "programie", przed wygenerowaniem kodu).
Może program nie pamięta, że ten pierwszy punkt ruszamy tam gdzie chcemy, a nie tam gdzie był od początku. Hmmmm
Trzeba to jeszcze przetestować ....

Może to mój jakiś błąd, albo może jakiś bug w sofcie. Sprawdzę to jeszcze raz.

Co do generowania, fajnie byłoby, jakby program generował wykres profilu jako plik GIF lub JPG, taki do skopiowania sobie na dysk i umieszczenia w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie u siebie na WWW lub gdzieś np. na forum smile

EDIT:
Dlaczego tylko 33 punkty? Jest możliwość wstawienia więcej ??

Ostatnio edytowany przez Djinn (2010-06-09 22:02:38)

19

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Djinn napisał/a:

wystrzelił mi nagle jakieś 20km na południe od założonego miejsca. Teraz sprawdziłem ponownie, i okazało się - jak zerkniecie sobie TU:
http://foto-m.cba.pl/gps.html
to zobaczycie, że pierwszy punkt jest na alei 29 Listopada, a nie na Opolskiej (pod tym ludzikiem) jak powinien się znajdować (zaznaczyłem w "programie", przed wygenerowaniem kodu).
Może program nie pamięta, że ten pierwszy punkt ruszamy tam gdzie chcemy, a nie tam gdzie był od początku. Hmmmm

Zaskakujecie mnie. Myślałem,  że niektóre niedoskonałości programu nie ujrzą światła dziennego smile a tu proszę.
Śpieszę poinformować, że: podczas tworzenia profilu, (który docelowo będzie umieszczony na stronie) nie powinno się
przesuwać markerów - w Twoim przypadku pewnie tak było, po prostu robiłeś korektę położenia markera a program zapamiętał tylko pierwsze położenie. Oczywiście wykres na stronie programu poprawnie się zaktualizował, ale kod do wklejenia już nie.
Nie jest to błąd tylko jedna z kilku niedoskonałości z którymi albo się uporam albo nie (jestem programistą amatorem)

Djinn napisał/a:

Co do generowania, fajnie byłoby, jakby program generował wykres profilu jako plik GIF lub JPG, taki do skopiowania sobie na dysk i umieszczenia w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie u siebie na WWW lub gdzieś np. na forum smile

W sumie mam taką opcję, ale jej nie udostępniam bo wygenerowany wykres jest tragiczny i nikt by go nie chciał
nawet oglądać. Lepiej żeby zaawansowani użytkownicy zrobili sobie zrzut ekranu i ładnie wycięli wykres - zajmuje nie więcej jak minutę.

Djinn napisał/a:

EDIT:
Dlaczego tylko 33 punkty? Jest możliwość wstawienia więcej ??


Nie chcę wchodzić w szczegóły techniczne, tak ogólnie: to narzędzie z założenia miało być dla użytkownika i dla mnie proste jak cep.
Ale na tyle zaawansowane dla zaawansowanego użytkownika żeby młócić nim wykres za wykresem, nawet do profesjonalnych zastosowań.
Liczba 33 to nie jakaś magiczna liczba, tylko akurat tyle danych może się zmieścić i wynika z ograniczeń technicznych przy tworzeniu adresu URI (nie może być zbyt długi). Oczywiście mógłbym to ograniczenie obejść, stosując inne rozwiązania, które
są mi jednak słabo znane (MYSQL + PHP).

Aby rozwiązać problem liczby 33 proponuję tak: w pkt 3 "Pomocy" można ten limit usunąć. Następnie rysujesz trasę, jak będzie gotowa to zrzut ekranu i gotowe. Wykres w formacie graficznym można wstawiać, gdzie się chce.

edit: Zauważyłem, że na niektórych stronach gdzie wstawiany jest wykres, wykrzacza się literka "ś" i "ć" - tak jak na Twojej stronie.
Możesz mi powiedzieć jak wstawiałeś wykres, tzn. krótko jakie czynności robiłeś i czego używasz do tworzenia strony? Może uda mi się namierzyć na jakim etapie powstaje ten krzak.

Ostatnio edytowany przez taraxacum (2010-06-10 20:40:18)

20

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Jeśli chodzi o PHP i MYSQL to służę w wolnym czasie pomocą wink

21

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Jeszcze trochę a  forum zrobi się informatyczne smile
Ja nie mam pomysłu jak to zrobić - choć wiem, że się da.

22

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

wink Takie porady to na priv wink

23

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

taraxacum napisał/a:

edit: Zauważyłem, że na niektórych stronach gdzie wstawiany jest wykres, wykrzacza się literka "ś" i "ć" - tak jak na Twojej stronie.
Możesz mi powiedzieć jak wstawiałeś wykres, tzn. krótko jakie czynności robiłeś i czego używasz do tworzenia strony? Może uda mi się namierzyć na jakim etapie powstaje ten krzak.

Cóż, nie pamiętam dokładnie, ale chyba w notatniku. Dwa następne profile wkleiłem do strony (w Pajączku), dałem zapisz i kopiuj na serwer. Myślę, że program jak Pajączek nie pozwoliłby na powstawanie krzaków, a tu wyszło na to, że jest ich więcej (ś, ć i ó)

Dla testów, właśnie powtórzyłem operację (bez przesuwania markerów) - i działa !! Nie przesuwa trasu gdzieś w poprzednie, kosmiczne miejsca.

24

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Djinn napisał/a:

Cóż, nie pamiętam dokładnie, ale chyba w notatniku. Dwa następne profile wkleiłem do strony (w Pajączku), dałem zapisz i kopiuj na serwer. Myślę, że program jak Pajączek nie pozwoliłby na powstawanie krzaków, a tu wyszło na to, że jest ich więcej (ś, ć i ó)
.

Już chyba wiem, to pewnie Windowsowy notatnik powoduje te krzaki - Pajączek raczej nie, ale postaram się temu zaradzić.

Zauważyłem, że zrobiłeś profil szlaku na (wybaczcie miłośnicy Beskidu Małego - też się do nich zaliczam) Babią Górę smile
Kilka razy już odkładałem zrobienie profilu dokładnie tej samej trasy i w końcu samo się zrobiło - dzięki.
Pozwolę sobie wykorzystać Twoją pracę i wkrótce wrzucę tą trasę jako jedną z propozycji w menu.

25

Odp: Narzędzie do tworzenia profili topograficznych (dla zaawansowanych)

Nie ma problemu. Zastanawiam się tylko, jak dokładnie program ten wyznacza profil. Mam GPS w telefonie z opcją nagrywania szlaku w formie pliku KML. Może znajdę chwilę na porównanie trasy wg pliku KML (np. poprzez Wikiloc) z profilem wyznaczonym za pomocą Twojego narzędzia.