Temat: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Witam.
Tak sie zastanawiam czy sa w BM jakies rzadkie drzewa i krzewy ?:)

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Musiałbym nieco poszperać w temacie, bo jeśli chodzi o florę Beskidu Małego to korzystam z pracy Kotońskiej smile

3

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Rzadkie drzewa to kojarzy mi się limba, wejmutka, daglezja

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Z rzadkich iglastych drzew i krzewów występują w Beskidzie Małym jeszcze sosna czarna i kosodrzewina które są tutaj sadzone. Natomiast ze Straconki, Czupla 640 m i pasma Żaru 700 m podaje się naturalne stanowiska modrzewia europejskiego podg. polskiego (Larix decidua subsp. polonica) smile

5

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Ma ktoś informację gdzie w MB rośnie największy Świerk , największa Jodła ?
Jeśli chodzi o Świerk to nie przypadkiem na Łamanej Skale ?

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

6

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

teksanski napisał/a:

Ma ktoś informację gdzie w MB rośnie największy Świerk , największa Jodła ?
Jeśli chodzi o Świerk to nie przypadkiem na Łamanej Skale ?

O ile mi wiadomo na Łamanej jest jodła, nie świerk, o bardzo dużej średnicy pnia. Jakiej dokładnie, trudno mi powiedzieć, bo nie mam danych.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

7

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Przy drodze na Przełęczy Kocierskiej możemy zaobserwować coś takiego smile


"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

8

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Ta wierzba powyżej żywi i brzozę i małego świerka big_smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

9

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Teksanski tu lepiej to widać.

10

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

altruistyczna wierzba big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

11

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Ciekawa wierzba. Poza brzozą i świerkiem jest jeszcze mech i może jakaś paproć się tam ukrywa i kilka innych gatunków roślin. Takie wierzby z żywicielami gdzieś już widziałem i to zjawisko aż tak rzadko nie występuje. Np. na pniu amerykańskiej sekwoi na wysokości 100 metrów można napotkać na rosnący tam las smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2013-02-18 18:53:31)

12

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Kiedyś pytałem w innym dziale czy ktoś ma informacje na temat cisa pomnika przyrody w Targanicach czy jeszcze istnieje to drzewo?
Okazuje się że tak. Drzewo rośnie i jest  w dobrej kondycji, sprawdziłem to osobiście.

Zdjęcie trochę niewyraźne, była duża mgła , a poza tym cis rośnie na prywatnej posesji.

13

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Gustek napisał/a:

Drzewo rośnie i jest  w dobrej kondycji, sprawdziłem to osobiście.
a poza tym cis rośnie na prywatnej posesji.

Jest to posesja prywatna, w pobliżu Cisowej 14 i właścicieli jest 5 na działce na której znajduje się drzewo ;(

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

14

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Gustek napisał/a:

Kiedyś pytałem w innym dziale czy ktoś ma informacje na temat cisa pomnika przyrody w Targanicach czy jeszcze istnieje to drzewo?
Okazuje się że tak. Drzewo rośnie i jest  w dobrej kondycji, sprawdziłem to osobiście.

Zdjęcie trochę niewyraźne, była duża mgła , a poza tym cis rośnie na prywatnej posesji.

Drzewo rośnie i jest w dobrej kondycji wink Leży nieopodal posesji na ul Cisowej 14. Działka ta posiada 5 właścicieli

Trochę lepsze zdjęcie

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

15

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Jako że wątek jest o ciekawych drzewach to wrzucę zdjęcie takich buków:

Jeśli ktoś ma sensowną teorię na to jak takie coś wyrosło to proszę żeby się nią podzielił wink

16

Odp: Ciekawe drzewa i krzewy w BM

Coś podobnego można spotkać idąc z Gronia JP2 niebieskim w strone Ponikwii.Tam dwa Buki są złączone wspólną gałęzią .

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760