Temat: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Nie wiem czy to dobre miejsce na recenzję, mam nadzieję że tak smile
Dla tych którzy nie trafiają na mojego bloga, a szukają jakiejś dobrej wiatrówki smile

Recenzja również na blogu: http://lesnydziad.pl/helikon-tex-trooper-recenzja/

Szukałem od jakiegoś czasu kurtki na jesienno zimowe wypady, odwiedziłem więc stronę od dawna znanego mi Polskiego producenta Helikon-Tex. Przeglądając ofertę trafiłem na Troopera. Koniecznie chciałem ją sprawdzić w terenie. Nie zaprzeczę że krój kurtki bardzo mi odpowiadał, i również zadecydował o wyborze właśnie tego modelu.
Poszukiwana kurtka miała spełniać 2 podstawowe wymagania, szybko schnąć gdy przemoknie, oraz dobrze, bardzo dobrze chronić od wiatru. Trooper jest również lekki i zajmuje mało miejsca, to 2 dodatkowe plusy bo na wadze zależało mi równie mocno. Czyli wydaje się że mam wszystko co chciałem, patrząc na opis kurtki.

Soft Shell sprzedawany jest obecnie w kilku wersjach kolorystycznych – Czarny, oliwkowy, Woodland WZ.93, camo grom, coyote oraz alpha green.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/3645574692-567x457.jpg

Najpierw rozmiar, trochę się naczytałem jak ta rozmiarówka w Trooperze jest co najmniej dziwna. Mi nigdy rozmiary typu S, M, L nic nie mówiły. Ale przecież Trooper jest od Helikona, a ten na wszystkich swoich ciuchach posiada również rozmiarówkę NATO. Ta już co nieco mówi o tym na kim kurtka powinna leżeć dobrze.

Użytkuję polar Helikona w rozmiarze S. Ale kurtka to kurtka, nic się nie stanie jak będzie odrobinę luźniejsza, bo jak będzie za ciasna to może być problem z ubieraniem się „na cebulkę”, w zimę. Bo taki właśnie miałem zamiar, chodzić w tej kurtce w zimę. Jeśli nie wpuszcza zimnego wiatru, to może da radę…

Zamówiony więc rozmiar M, rozmiarówka NATO 7585/9404 (czyli: wzrost 175-185, klatka 94-104)

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/TROOPER-457x457.png

Kurtka zamówiona w sklepie e-militaria.pl, dotarła na dzień następny. Po otwarciu paczki naprawdę pojawił się uśmiech na mojej twarzy, kurde ale ona jest lekka! Po zwinięciu zmieści się w kieszeni cargo spodni. Jest nieźle.

Pierwsze przymiarki, mimo że to o rozmiar więcej niż noszę, okazuje się że krój świetnie dopasowuję softa do ciała. Nic nie wisi, nie odstaje. Po założeniu 3 warstw pod kurtkę, koszulkę cieniutki polar, bluza i na to polar Helikona. Czyli taka wersja na naprawdę zimne dni. I tutaj żadnych problemów jeśli chodzi o rozmiar. Kurtka przylega idealnie, nie krępuje ruchów. Czuć że zrobiło się ciaśniej ale materiał jest na tyle elastyczny że nie stwarza to najmniejszych problemów. Materiał z jakiego soft został wykonany to (98% Nylon, 2% Spandex) Spandex należy do materiałów które, świetnie radzą sobie przy długotrwałym rozciąganiu.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6008-377x457.jpg
http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6019-264x457.jpg
http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6021-224x457.jpg

Minął trzeci miesiąc gdy zarzuciłem pierwszy raz kurtkę na siebie, używałem ją na wypadach do lasu, w góry, na spacerach i właściwie używam jej również na co dzień, na tyle przypadła mi do gustu. Zaliczyła ciepłe jesienne słoneczko, oraz zimne dni i noce, ciepłe górskie wiaterki oraz te lodowate, wiejące z prędkością które zrywały tarp rozbity na górskiej polanie, mżawki, ulewy. Dzięki temu mogę co nieco napisać o tym jak sprawdza się trooper w takich warunkach, czy warto go kupić?

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/V-Konwent-Survivalu-44-610x457.jpg

Mamy do dyspozycji 1 wewnętrzną kieszonkę, 2 piersiowe w których znajduje się mały organizer, czyli osobna kieszonka na malutką latarkę, portfel czy telefon.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6532-351x457.jpg

Wewnętrzna kieszeń jest dość spora, szkoda tylko że zapinana na jeden malutki rzep pośrodku. Nie mam przekonania do rzepów w kieszeniach, zamek to zamek, zapnę i nic nie wypadnie.

Piersiowe kieszenie są na tyle duże że mieszczą całe dłonie, nawet gdy już coś do nich włożyliśmy, podczas marszu jest to bardzo wygodne, zawsze brakowało mi w kurtce takich kieszeni. Podczas gdy zapięty jest pas biodrowy w plecaku, nie ma gdzie podziać dłoni podczas gdy nie idziemy akurat z kijkami trekkingowymi. Trzymając ręce w kieszeniach spodni jest mało wygodnie, a te boczne w kurtkach czy polarach zasłania pas biodrowy. Taki układ kieszeni naprawdę świetnie mi pasuje, tak bardzo się przyzwyczaiłem do kieszeni troopera na tyle że często łapię się na tym że ręce szukają po klacie kieszeni, i rozczarowanie gdy ich nie znajdują. Kieszonki te są dość głębokie, dno jest niżej niż dolna część zamka. Wrzucając do niej na przykład drobne pieniądze, nie wylecą tak łatwo przy otwartej kieszeni podczas zwykłego marszu.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_5200-610x363.jpg

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6552-342x457.jpg

Organizer, dostępny w obu piersiowych kieszonkach. W tym przypadku schowana paczka chusteczek oraz mała latarka. Często w organizerze w drugiej kieszeni ląduje w organizerze portfel.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby wrzucić sprzęt do tych kieszeni nie umieszczając ich w organizerze. Ten jednak zapewnia dodatkową ochronę w przypadku gdy zostawimy kieszeń otwartą, z tych małych kieszonek sprzęt łatwo nie wypadnie.

Na zdjęciu widać jeszcze D-ring oraz dziurkę przez którą można przewlec słuchawki. Takie dziurki znajdują się w kieszeniach na ramionach oraz na klatce.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6029-342x457.jpg

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6557-342x457.jpg

Mniej więcej w tym miejscu wewnątrz kieszeni znajdują się kieszonki organizera.

Mamy jeszcze 2 kieszenie na ramionach, również bardzo głębokie kieszonki, pomieszczą sporo, warto też dodać że posiadają wszyty D-ring, podobnie jak piersiowe kieszenie. D-ring czyli małe kółeczko do którego można przypiąć kluczę lub inną drobnicę którą łatwo zapodziać. Tu można napchać wiele, kieszeń jest lekko wypychana ale jest to właściwie niezauważalne.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6014-449x457.jpg

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6560-342x457.jpg
Bardzo pojemna kieszeń

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6561-610x457.jpg

Kieszeń po wrzuceniu większości gratów jest wypychana częściowo do wewnątrz, jak i zewnątrz. Po zarzuceniu kurtki na siebie właściwie nie widać że mamy w tych kieszeniach więcej gratów, nie wisi i nie wystaje jakoś specjalnie.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6562-342x457.jpg

Warto dodać że na ramionach mamy rzepy na które można przyczepić jakieś flagi czy patche. Do zagospodarowania mamy 2x 9x9cm rzepa.

Na lewym rękawie w okolicach nadgarstka mamy jeszcze jedną pojemną kieszeń. Spokojnie można tutaj zmieścić telefon, portfel, ja często noszę w tej kieszeni gaz pieprzowy z uwagi na bardzo łatwą dostępność. Z tej kieszonki niepozornie można taki gaz wyciągnąć, mając ręce cały czas na widoku. Czyli element zaskoczenia. Często podczas marszu ląduje w niej baton lub kilka, nawet nawigacja jeśli nie jest przypięta do szelki plecaka smile

Brakuje mi tej kieszonki na drugim rękawie, szkoda że jest tylko jedna :<

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6568-342x457.jpg

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6012-499x457.jpg

Z tyłu na wysokości nerek jest jeszcze jedna kieszeń, przelotowa. Dość spora kieszonka do której często wkładam czapkę, czy buff. Wygodna kieszeń nawet jeśli zarzucamy na siebie wielki plecak, nie czuć że coś wypycha kieszeń, czy uciska plecy. Oczywiście w przypadku tej kieszeni nie można przesadzać, próba wrzucenia piwa powiodła się jednak kurtka dziwnie zaczęła z tyłu zwisać, i dodatkowo wypchała się na zewnątrz. Tak więc wrzucamy, ale tylko lekkie i niewielkie gabarytowo graty :-> Ja chowam do niej rękawiczki i czapkę. Mimo że kieszeń jest z tyłu, dostępność do niej to żaden problem.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6572-610x457.jpg

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6011-431x457.jpg

Kieszeń nie jest głęboka. Jeśli rozsuniemy zamki a wewnątrz będzie drobnica to ją pogubimy. Rękawiczki czy czapka nie wylatują już tak łatwo gdy zapomnimy zapiąć kieszonki.

Co najlepsze, tylna kieszeń może służyć jako dodatkowy otwór wentylacyjny, gdy robi się za ciepło na plecach, wystarczy rozpiąć przelotową kieszeń. Warstwa wewnętrzna materiału w kieszeni to siateczka, więc mamy otwór wentylacyjny. I świetnie się to sprawdza. Oczywiście musimy wyjąć to co wsadziliśmy, jeśli to rękawiczki czy czapka to będzie zasłaniać siateczkę.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_5986-610x457.jpg

Taka siateczka jest w kieszeni na plecach, pozwoli na dodatkowe chłodzenie pleców gdy pozostawimy tylne kieszenie otwarte.


Na oddychalność nie narzekam, jest wystarczająca a należę do ludzi którzy szybko się pocą więc czasem to nie wystarczało w cieplejsze dni gdy słońce mocno przygrzało. Znać o sobie dawał mocniejszy wiaterek więc nie zdejmowałem kurtki. I tutaj właśnie pomyślano o dodatkowej wentylacji, zastosowano długie zamki pod pachami.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6517-299x457.jpg

Duże zamki pod pachami pozwalają trochę się ochłodzić gdy zrobi się nam za ciepło

Czasem spotkać można komentarze na temat zamków i rzepów na nadgarstkach. Że zamki ciężko się zapinają i odpinają, że ciężko jest otworzyć kieszeń, że rzepy trzymają tak mocno że ciężko je odpiąć. Dziwiło mnie to od pierwszego dnia jak tylko dostałem troopera, przecież zamki nowe, rzepy nie wyrobione… Ale wszystkie zamki chodzą płynnie, wszystkie kieszenie bez problemu odpinam jedną ręką, rzepy są na tyle mocne że się nie rozpinają, i nadzwyczaj łatwo je odpiąć, dosłownie dwoma palcami. Wszystkie zamki jakie można znaleźć w softshellu są wszyte odwrotnie,  pozwalają na dostanie się mniejszej ilości wilgoci niż w przypadku normalnie wszystkiego zamka.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6548-610x156.jpg

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6564-610x379.jpg

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6567-610x420.jpg

Przejdźmy do kaptura, rzeczy która w tej kurtce podoba mi się chyba najbardziej. Dostępu do niego chroni zamek z dwoma maszynkami, dodatkowo kaptur posiada mały rzep dzięki któremu można go złożyć w połowie co ułatwia późniejsze zwijanie gdy chcemy go schować.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6574-342x457.jpg

Bardzo fajnie wyprofilowany kaptur, założony nie zasłania pola widzenia po bokach, nie spada z głowy nawet gdy poluzuje się ściągacze, posiada mały daszek który podczas deszczy nieźle się sprawdza. Ściągacze mamy dwa, pierwszy znajduje się z tyłu a drugi standardowo jak to w kapturach bywa, tyle że tutaj nie zwisają żadne gumki czy sznureczki, ścigać kaptur można nie wyjmując rąk z kieszeni piersiowych, to tam gumeczki znalazły swoje zakończenie, blokada znajduje się przy samym kapturze. No i tylny ściągacz, który jest mega dobrym pomysłem. Ściągnięty powoduje że kaptur dopasowuje się do głowy, nie krępuje żadnych ruchów i nie ogranicza kąta widzenia. Można ruszać głową w każdą stronę, a ten jak przyklejony rusza się razem z nią.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6025-463x457.jpg

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6026-423x457.jpg

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6512-462x457.jpg

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6575-610x457.jpg

Ściągacz z tyłu na głowie, powoduje świetne dopasowanie się do głowy, można obracać głową a kaptur nie będzie stwarzać problemów.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6576-610x457.jpg

Tutaj ściągacz regulacji kaptura. Którego zakończenie gumek znajduje się w kieszeniach piersiowych.

Strasznie nie lubię chodzić w kapturze, zwykle są za luźne, ograniczają widoczność, lecą na oczy lub po prostu są niewygodne, w trooperze właściwie zapominam czasami że mam założony kaptur, tak jest wygodny. Polubiłem go od pierwszego momentu gdy tylko zarzuciłem go na głowę.

Podwójna maszynka to dobry pomysł, pozwala na bezproblemowe schowanie kaptura. Po złożeniu go na pół, i zwinięciu, wystarczy wsunąć jeden róg, zapiąć zamek do połowy i tak samo z drugą częścią. Nie trzeba wielkiej wprawy by chować jedną ręką. Schowanie zajmuje dosłownie kilkanaście sekund.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6024-610x457.jpg

Od wewnętrznej strony kurtki można doszukać się jakiś odstających nitek, ale jak na razie nic się nie pruje. Szwy w niektórych produktach Helikona są dość słabe nie wiem czy tutaj chodzi o jakość nici czy technikę szycia, nie jest to nowość ale trzeba pamiętać że też nie reguła, w polarze Helikona który użytkuję szwy są niezniszczalne. Czyli jak się chce, to się da. W Trooperze szwy trzymają naprawdę mocno, nic się nie pruje mimo że od wewnętrznej strony można trafić na takie kwiatki jak na poniższym zdjęciu, nie zauważyłem też ubytków jeśli chodzi o blaknięcie koloru, bo z tym w przypadku Helikona można się spotkać w niektórych wyrobach.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6537-342x457.jpg

Można ciachnąć nożyczkami i po problemie jeśli kogoś będzie razić po oczach. Mi się nie chce, i nie bardzo mi to przeszkadza. Nitki rażą, bo kurtka jest jedno warstwowa, więc oczywiste że widać nitki – szczególnie końcówki, trzeba się z tym pogodzić i już. Najważniejsze że nic się nie pruje i szwy trzymają mocno.

Zaskoczyła mnie odporność materiału na uszkodzenia, wiele razy łaziłem po krzaczorach ostatnio wlazłem w jakieś jeżyny, i słyszałem tylko odgłos darcia kolców o kurtkę. Właściwie to byłem przekonany że rozdarłem rękaw i nawet nie chciałem na niego patrzeć. Po powrocie do domu okazało się że nie ma najmniejszego śladu po starciu z kolcami, żadnego zadarcia, rozdarcia itp. Nic! Normalnie daję głowę że poległa by niejedna kurtka. Wcześniej niejednokrotnie o coś zaczepiałem, obcierałem się, i żadnych oznak zużycia. Co bardzo mnie cieszy a jednocześnie wprawia w zdumienie jak tak cieniutki materiał może być tak wytrzymały!

Wracając do tego do czego trooper został stworzony, czyli ochrona przed wiatrem, lekkim deszczem.

Jak wcześniej pisałem, soft shell testowany był w przeróżnych warunkach, w kwestii wiatru chyba nie ma co się za bardzo rozpisywać, robi robotę i tyle. Miał chronić, i robi to świetnie, żaden wiatr nie dostaje się pod kurtkę, przy wietrze zbawienny jest kaptur, jego kształt i same ściągacze powodują że żaden wiatr go z głowy nie zdmuchnie, nie trzeba go nawet poprawiać, jak się go założy, tak siedzi na głowie aż się go nie zdejmie. Żadne ruchy głową czy wichury nic tutaj nie namieszają. Żaden wiatr w trooperze nie będzie nam straszny.

Soft świetnie dopasowuje się do ciała, jest dość krótka ale schylając się nie odsłania naszych pleców jak to często bywa z kurtkami „nad tyłek” gdzie co chwilę trzeba ją naciągać bo coś nas z tyłu podwiewa. Tutaj tego problemu nie ma, Soft posiada oczywiście ściągacz od wewnętrznej strony.

Warto dodać że kurtka posiada dłuższy tył o jakieś 3cm.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2013/12/IMG_65821-610x457.jpg

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6535-610x393.jpg

A co z deszczem? Materiał fabrycznie pokryty DWRem, który dodatkowo chroni przed deszczem, nadzieje odnośnie impregnaty odejdą po pierwszych dwóch praniach, co jest chyba oczywiste, każdy impregnat po praniu czy dłuższym używaniu nam zejdzie, tak jest z kurtkami, butami i wszystkim innym.
Impregnat DWR powoduje że woda dosłownie stoi na kurtce, przed wejściem do jakiegoś pomieszczenia wystarczy otrzepać się jak pies, dosłownie. I kurtka jest suchutka smile

Można pokryć kurtkę impregnatem, czego na razie nie uczyniłem. DWRu już nie ma, nie jest już tak jak wcześniej… Kurtka przemaka w dość szybko. Trzeba zaimpregnować. Materiał nie przemoknie od razu, ale po 20 minutach w deszczu czuć już że robi się mokro.

Podczas ulewy z fabrycznym impregnatem kurtka wytrzymywała ok 1,5h, mocniejszy deszcz nie ruszał jej około 40min. Gdy impregnatu zabrakło mamy dużo mniej czasu na schowanie się. Jak dla mnie wynik jest wystarczający, jak leje to żadna kurtka długotrwałego deszczu nie wytrzyma, nie ważne czy ma membranę czy nie. W Trooperze bez DWR przemokniemy w kilkadziesiąt minut, to pewne. Więc podczas wyprawy coś typowo przeciwdeszczowego trzeba mieć. Trooper ochroni nas jednak od deszczu gdy ten nadejdzie, spokojnie jest czas by wyciągnąć przeciwdeszczową kurtkę, dojść do przystanku czy schroniska w górach jeśli mamy już nie daleko.
Jedno jest pewne, Trooper szybko wyschnie. Wykonany w całości ze sztucznych materiałów, jedna cienka warstwa, to wszystko pozwala kompletnie przemoczonej kurtce wyschnąć w ciągu nawet kilku dziesięciu minut, czasem i kilkunastu.

Czy trooper nadaje się na zimę? Jak dla mnie spokojnie daje radę. Troopera testowałem też podczas ostatniego z wypadów w góry, lodowaty wiatr, -8, zamieć która towarzyszyła mi od pierwszych godzin wyprawy do 4 dnia. Dzień w dzień, noc w noc wiało mi w pysk. Ale softshell naprawdę nieźle się sprawił, było ciepło, ciężki plecak i cały czas pod górkę, z górki w śniegu po kolana, często po pas a zdarzało się nawet i po 140cm świeżego śniegu. Człowiek szedł zgrzany, ale szybko opadał z sił. Postój, wiatr wiał nieprzerwanie. Mimo że bywałem zgrzany i mokry na plecach choć starałem się do tego nie dopuścić, na postojach wiatr nie wychładzał moich mokrych pleców, zwyczajnie nie miał jak się do nich dostać dzięki właśnie Trooperowi.

Oczywiście trooper to nie kurtka puchowa, to jedno warstwowy materiał. Pod kurtką był polar, bluza. To one trzymały ciepło, a kurtka skutecznie chroniła przed dostawaniem się lodowatego wiatru.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6062-610x457.jpg

Wracając do rozmiaru kurtki, bo z tym sporo ludzi ma problem i często dostaję wiadomości z pytaniami jaki noszę i jakie mam wymiary, rozmiarówka Helikona jest zawsze taka sama, krój troopera może sprawiać wrażenie że kurtka jest mała, w rzeczywistości tak nie jest, najlepiej dobrać rozmiar po rozmiarówce NATO.

http://lesnydziad.pl/wp-content/uploads/2011/11/IMG_6570-610x457.jpg

Same emblematy na kurtce nie są jakieś wielkie i wyzywające, mamy jedynie malutkie logo 3D naszyte po lewej stronie zamka na dole kurtki

Jeśli ktoś szuka kurtki która będzie chronić przed wiatrem, jest lekka, zajmuje mało miejsca i szybko schnie, z czystym sumieniem mogę polecić właśnie troopera. Wytrzymały Soft Shell, robiący fajnie to do czego został stworzony.

Outdoor & Trip - Fb
PS: Napełniam jednorazowe kartusze turystyczne smile

2

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

O kurcze, jeszcze nigdy nie czytałam tak obszernej recenzji ! big_smile  kamykus po takim opisie nikt już chyba o nic nie będzie dopytywał ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Dokładnie  smile . Wszystko opisane do najdrobniejszego detalu  smile . To jest właśnie coś co człowiek szuka przez decyzją o zakupie . Ja akurat recenzję czytałem już wcześniej na blogu , ale to dobrze , że  znalazła się na forum BM . Dotrze do większej ilości osób . A o to przecież chodzi  smile

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

4

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Bardzo fajna recenzja, dzięki smile Jak wygląda struktura tego materiału - czy jest to taki soft shell jak te wszystkie klasyczne soft shelle przypominające w dotyku piankę, czy raczej materiał jest cieńszy?

5

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Kapitalna recenzja, dzięki.

6

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Recenzja w dechę! Dodam, że cena Softshellu Helikon Trooper w www.e-militaria.pl wynosi 269zł. Czy to dużo czy mało, pozostawiam Wam do oceny.

7

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Teoretycznie cena jest bardzo dobra, niemniej żeby mieć lepsze rozeznanie należałoby zrobić porównanie z innymi tego typu produktami. Wg mnie na plus prócz ceny rzecz jasna przemawia to, że kurteczka jest bez membrany, ma także przedłużany tył. Na minus brak patki chroniącej głowny zamek ( chyba, że nie zauważyłem ) , przeciętna jakośc zamków dość niedbale wszytych i zdecydowanie za niska garda. Ciekawym rozwiązaniem jest ta tylna kieszeń natomiast ta koło nadgarstka dość kontrowersyjna. Osobiście wolałbym tam kieszeni nie mieć. Poza tym wkurzała by mnie ta majtająca koło ręki pętęlka od zamka. Notabene tę długie pętelki to kolejna zaleta. Zamki pod pachami jak najbardziej. Zrób jeszcze taki test: ubierz kurtkę i podnieś obie ręce wysoko go góry i sprawdz na ile cała kurtka idzie Ci do góry i czy nie odsłania tułowia.

Ostatnio edytowany przez aro1569 (2014-01-10 08:15:41)

8

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Za dobry i wytrzymały softshell nie jest jakość szczególnie wygórowana. Kosztuje tyle ile musi, o może tak. A czy to dużo czy mało? To już indywidualna kwestia dla tego nie pisałem o tym w recenzji.


aro1569

brak patki chroniącej głowny zamek ( chyba, że nie zauważyłem )

Nie ma niestety.

przeciętna jakośc zamków dość niedbale wszytych

YKK. Problem w tym że robią zamki tandety, robią dobre, i robią bardzo dobre. Zależy od ceny, Helikon nie podaje konkretów co do modelu zamka, więc ciężko mi powiedzieć czy wszyto tandety czy dobre zamki. Tak czy siak na razie nie narzekam.

Ciekawym rozwiązaniem jest ta tylna kieszeń natomiast ta koło nadgarstka dość kontrowersyjna. Osobiście wolałbym tam kieszeni nie mieć.

Mi na przykład brakuje takiej kieszonki też w prawym nadgarstku smile

Poza tym wkurzała by mnie ta majtająca koło ręki pętęlka od zamka.

Nie mów że nie potrafisz rozwiązać supełka i zdjąć paracord przewleczony przez dziurkę smile

Zamki pod pachami jak najbardziej.

Są otwory i otwory, w Sofcie Hi-Teca który mam, zastosowano malutkie zamki pod pachami, są za małe by odpowiednio wentylować, to już wolał bym jak by ich nie było. W Trooperze zamki pod pachami są naprawdę spore, duża zaleta.

Zrób jeszcze taki test: ubierz kurtkę i podnieś obie ręce wysoko go góry i sprawdz na ile cała kurtka idzie Ci do góry i czy nie odsłania tułowia.

Nie odsłania smile

Outdoor & Trip - Fb
PS: Napełniam jednorazowe kartusze turystyczne smile

9

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

No to git  smile . Jeśli zamki sa YKK to powinneś spać spokojnie. Firma uznana i jeszcze kłopotu nie miałem z ich zamkami.

cyt. Nie mów że nie potrafisz rozwiązać supełka i zdjąć paracord przewleczony przez dziurkę

No fakt, nie pomyślałem o tym  big_smile

Softa Hi-Tec też mam i był ze mną tylko raz w górach i nigdy więcej go nie zabiorę gdyż jego oddychalność dorównuje niemal workowi foliowemu, dlatego własnie dobrze jeśli soft nie ma mebrany a zachowuje mimo to odpowiednią wiatroszczelność. Na porządną zlewę i tak trzeba ubrać coś na deszcz.

10

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Helikon robi pomysłowe rzeczy o fajnym wyglądzie, ale ja nie mam zaufania do tej firmy, ponieważ wielokrotnie zawiodłem się na ich produktach.

I tak na przykład:
- kurtka M65 oliv - posyapły się szwy
- polar - zaczął się rozwarstwiać tzn. siateczka zaczęła odchodzić od misia
- dwie bluzy - w obu musiałem na nowo przyszywać guziki żeby ich nie pogubić

Absolutnie nie mogę się z Tobą Kamykus zgodzić, że kurtka membranowa z GORE-TEXU przemaka. Nie ma takiej możliwości!

Jeżeli membrana nie uległa uszkodzeniu podczas noszenia lub niewłaściwego prania (pranie tylko w specjalnych płynach, ja piorę głównie ręcznie w wodzie destylowanej), lub też nie zaczęła się wykruszać ze starości, nie przemaka!

Ponieważ kurtka podczas intensywnego deszczu przestaje oddychać, wówczas zaczyna się zapacać jak zwykła folia. I to  zapacanie się jest często mylone z przemakaniem. W miarę używania kurtki dochodzi również do zatykania się porów, co oczywiście zmniejsza oddychalność kurtki, a tym samym zwiększa jej zapacanie się.

Oczywiście, dotyczy to GORE-TEXU, a nie goretexowo podobnych produktów, jak na przykład słynny "ceratex" polskiej armii.

11

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Helikon ma troche słabszych produktów, ja osobiście lubię tą firmę, zawsze zanim od nich coś kupię to trochę czytam co to warte. Mam jeden polar czy np. Spodnie, maltretuję je po lesie od kilku lat i świetnie się trzymają (poza tym że spodnie trochę blakną) . Na pewno nie ma co wrzucać ich produktów do jednego wora jak to robią niektórzy w internetach smile
Polar polarowi nie równy, zbyt wiele tego nosiłem od Helikona żeby tego nie wiedzieć smile
Dobra kończę bo to nie o tym temat  big_smile

Outdoor & Trip - Fb
PS: Napełniam jednorazowe kartusze turystyczne smile

12

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Oczywiście Kamykusie masz rację, że polar polarowi nierówny i nie można jednej łatki przypiąć do wszystkich produktów Helikona.

Ja jednak wolę kupować rzeczy kontraktowe, oczywiście nie polskiej armii.
Kupuję głównie brytyjskiej, niemieckiej, austriackiej, szwedzkiej, USA, holenderskiej. I jak do tej pory nie miałem żadnej niemiłej niespodzianki. Pomijam już fakt ceny i jakości. Przykładowo, za kontraktowt swetr z solidnej wełny (stan magazynowy) płacę około 100 zł, a najczęściej mniej. Piorę go normalnie w pralce z jeansami, koszulami, itd., suszę zwyczajnie na sznurku i z tym swetrem nic się złego nie dzieje. Dla porównania swetr pewnej bardzo znanej na rynku firmy kupiony za 3 razy większą kwotę musiałem prać oddzielnie, suszyć w stanie rozłożonym, a i tak po kilku miesiącach nawet na Gołotę byłby zbyt duży.

13

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Tu się zgodzę, kontraktowe ciuchy Brytyjskiej czy Holenderskiej armii są świetne, Niemieckiej ze względu camo nie używam. :> Robi robotę, ale wygląda jak wymiociny :>

Outdoor & Trip - Fb
PS: Napełniam jednorazowe kartusze turystyczne smile

14

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Ja mam akurat polar z Helikona, nic mi sie nie posypało w nim a mam go dość długo, natomiast co do gore to taka dygresja. Gore w intensywnej zlewie po czasie tez pusci, nie ma bata, tak samo jak membrana gore w butach. Przerobione i nie o zapacanie tu chodzi. Jedyne co nie przemaka tak na prawde to gumiak  lol

15

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Aro, fizycznie nie ma takiej możliwości! To trochę tak jak stwierdzenie, że pszczoła przeleciała przez moskitierę.  smile
Jak kupisz sobie nową kurtkę z GORE-TEXU dobrego producenta, to napełnij ją wodą destylowaną. Jeżeli Ci przemoknie, to masz prawo ją reklamować, bo to oznacza że coś jest nie tak. I nie ma znaczenia czy to będzie 5 min, czy też 5 godz.

Ostatnio edytowany przez Staszek (2014-01-11 23:02:37)

16

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Zgadzam się z ARO. Np  Na rosę nie ma buta (bata) oprócz gumioka.

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

17

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Dokładnie, albo wystarczy pobrodzić troche w mokrym śniegu i mamy ten sam efekt. Nowe rzeczy oczywiście wszystko lepiej znoszą ale niestety wodoszczelne to one nie są.

18

Odp: Softshell Helikon Trooper, Recenzja

Nie zgodzę się smile Ale to nie temat o butach smile

Outdoor & Trip - Fb
PS: Napełniam jednorazowe kartusze turystyczne smile