1

Temat: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

Witam Wszystkich

W dniach 19-20 czerwca 2010 wraz z Harcerzami 12 DSH „Żywioły” z Mikołowa udałem się na biwak w Beskid Mały z nocowaniem w grocie Komonieckiego a poniżej przedstawię wam krótką relacje z wyprawy

Tak więc przygoda zaczyna się o godzinie 5.10 o której następuje zbiórka  zgłoszonych uczestników biwaku na dworcu PKP w Tychach wraz z nami zbiórkę ma jeszcze inna mikołowska drużyna lecz ta udaje się na Adamy. Godzina 5.27 ładujemy się do pociągu na Zwardoń i w drogę. Droga do żywca upływa nam bez żadnych niespodzianek. W samym żywcu mamy 45 minut przerwy w oczekiwaniu na PKS czekamy na dworcu PKP ponieważ na dworze leje. Postanawiamy zorganizować czas harcerzom więc dzielimy ich na dwie grupy, obie grup maja za zadanie dowiedzieć się od ludzi czegoś o Miejscowym harcerstwie oraz 3 nowinek (plotek) miejscowych. Z plotkami nie było największego problemu ludzie chętnie opowiadali lecz z harcerstwem tak różowo nie było miejscowi nic na ten temat nie wiedzieli a na samo hasło „harcerze” dziwnie patrzyli żadna z grup nic w tym temacie nie uzyskała  wiec zadanie wykonały połowicznie. Zadaniem drugim było sporządzenie planu dworca PKP Żywiec co grupy wykonały całkiem sprawnie i elegancko. Tak wiec czas w żywcu mija dość szybko pakujemy się do PKSu , niestety wprowadzeni w błąd i pomyłkę kierowcy zostajemy wysadzeni na złym przystanku przynajmniej tak nam się zdaje. Ponieważ plan był taki aby iść zielonym szlakiem z Kocierzy Rychwałdzkiej przystanek Kocierz Górna zielonym przez Gibasy do skrzyżowania Anula. Kierowca używa jakiejś innej nazwy ale dogadujemy się z nim że chcemy wysiąść na przystanku koło kościółka obiecuje ze da znać jak będziemy wysiadać więc jedziemy. Po jakimś czasie dostajemy znak wysiadamy hmm jakiś kościółek jest ale nazwa na rozkładzie przy przystanku posiada opis „ Moszcznicki”  patrze na mapę Kocierz moszczenicki jest gdzieś Dwa przystanki wcześniej uznajemy ze to pewno inny kościółek i po prostu źle nas kierowca zrozumiał. Skoro to tylko dwa przystanki postanawiamy ruszyć asfaltem Ja ruszam przodem dh Franek zamyka. Po czasie okazuje się że byliśmy na dobrym przystanku i właśnie mijamy sklep i bar w Basiach. Razem z Frankiem postanawiamy iść dalej i na gibasy wejść wszystkim znanym skrótem. Dość sprawnie udaje nam się  dotrzeć do Gibasówki, znalazło się paru maruderów z słabsza kondycją ale wszyscy docierają nadmienić muszę też, że całą drogę padał nam deszcz ale wszyscy maszerowali dzielnie do przodu wygrałem również tabliczkę czekolady ponieważ jedna druhenka nie wierzyła że zaraz będzie płaski odcinek drogi ;P. Po dotarciu do chaty schronienia przed deszczem i na mały posiłek udziela nam Staszek, który ofiarowuje nam też trochę suchego drewna abyśmy mieli czym rozpalić ognisko przy grocie. W krótkiej rozmowie ze Staszkiem dzieci dowiadują się ile chata ma lat i oraz króciutko o stojącej niedaleko kapliczce. Po krótkiej przerwie i narąbaniu sobie drzewa dziękując Staszkowi za gościnę i drzewo ruszamy w dalszą drogę. Koło godziny 12 docieramy do skrzyżowania ANULA, okazuje się że przestał padać deszcz i się przejaśnia więc postanawiamy odwiedzić jeszcze górę Leskowiec. Tak więc rozkładamy rzeczy bardziej zmęczonych po naszych plecakach i ruszamy dalej. Na szczyt docieramy po koło 1h45min . Naszczycie widoki niestety nie zachwycają bo świat schował się za chmurami ale ekipa pokazuje nam na mapie przebieg naszej trasy,  męska część drużyny dla poprawienia swojej tężyzny fizycznej robi kilka pompek strzelamy prę fotek i ruszamy do groty. Grotę odnajdujemy a dokładnie odnajduje dh Franek w raz z Danielem koło godziny 16. Po dotarciu robimy krótką przerwę i rozpoczynamy część dydaktyczną ze względu na specyfikę tego biwaku omawiamy sposoby zabezpieczenia obozowiska jak i zasady warty a później szyki marszowe. Po zajęciach drużyna rozpoczyna zbieranie drewna ja szukam ochotnika co nie jest łatwe w końcu Znajduje jednego otrzymuje on wskazówki i zadanie odnalezienia skrzyneczki z notesikiem co udaje mu się zrobić błyskawicznie. Rozpalamy ognisko rozpoczynamy od ogniska w Harcerstwie nazywanego Obrzędowym przy którym Franek rozpoczyna pogadankę na temat przyrzeczenia harcerskiego. Po tym wszystkim rozpoczynamy już normalne ognisko kiełbaski pogaduchy, niestety nie zabraliśmy gitar czego brak ewidentnie było widać nasz pierwszy wniosek z biwaku ze jest to pierwszy i ostatni biwak bez gitary wink. Około godziny 22-23 kończymy biesiadowanie pora przejść do części praktycznej z zajęć rozwidlamy warty pierwszą w godzinach 23-1 biorą Daria z Kasią, drugą 1-3 Filip, Daniel oraz Ja co nie odpowiadało Filipowi bo wiedział ze nie pośpi na warcie  , kolejną wartę od 3-5 obejmuje Koko i Adam a od 5-7 dh Franek i Arek. Noc mija spokojnie drewna starcza aż do samego rana. Godzina 7 następuje pobudka zaprawa poranna, mycie, śniadanie, sprzątanie po sobie i po godzinie 8 ruszamy nieoznaczoną ścieżką w kierunku wsi Las gdzie o 9.35 mamy busa do Żywca. Do przystanku docieramy o 9 wiec w oczekiwaniu na busa odbywa się kilka krótkich gier i tym akcentem kończymy nasza krótką podróż po Beskidzie Małym.

Dziękuję wszystkim za uwagę i pozdrawiam
Zdjęcia będą jak je ogarnę


Udało mi się nawet szybko zdjęcia ogarnąć
http://picasaweb.google.pl/108616128614 … YZMikoOwa#

Ostatnio edytowany przez Kaper (2010-06-20 21:21:06)

wszyscy razem jesteśmy jedną częścią istnienia, wszyscy razem jesteśmy jedną częścią zniszczenia

2

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

Kaper rewelacja, nie wiedziałem, ze ty tak się udzielasz. O harcerstwo posądzaliśmy innego usera wink. A powiedz mi ile puszek wziąłeś z harcerzami na górę ?;)

3

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

w ZHP jestem od 96 roku co prawda z przerwami no ale. lowell nigdy mi nie uwierzysz jak ci napisze że nie miałem ani kropelki alkoholu wink jedyne napoje to 1,5l wody i 2x powerrade wink

wszyscy razem jesteśmy jedną częścią istnienia, wszyscy razem jesteśmy jedną częścią zniszczenia

4

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

To zaliczyłbym to do wydarzeń z serii : Niewiarygodne lub Strefa 11 (oczywiście fakt  brakiem kropelki alkoholu). wink.

5

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

a jednak ostatnie 3 piwka wypiłem z pudlem w piątek wieczorem, ale czuje się dumny że mogę pojawić sie gdzieś koło ufo i innych takich tongue

wszyscy razem jesteśmy jedną częścią istnienia, wszyscy razem jesteśmy jedną częścią zniszczenia

6

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

Kaperku, uważaj, żeby Cię nie wystawili w Muzeum Historii Naturalnej jako eksponat tongue

BTW, fajna wycieczka, tylko ta pogoda - ja się pytam - gdzie to globalne ocieplenie??? big_smile A to, że Kaperek działał sobie już kiedyś w harcerstwie wiedziałem od pierwszego spotkania z nim, ponad rok temu wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

7

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

http://statichg.demotywatory.pl/uploads … aj_500.jpg ten demot tu akurat pasuje jak nic

wszyscy razem jesteśmy jedną częścią istnienia, wszyscy razem jesteśmy jedną częścią zniszczenia

8

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

Kaper napisał/a:

nigdy mi nie uwierzysz jak ci napisze że nie miałem ani kropelki alkoholu wink

Nawet piersiówki? Nie wierzę wink Czyżby osobowość wieloraka?:
http://zdrowie.gazeta.pl/zdrowie/1,51267,71029.html

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-06-21 12:06:19)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

9

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

Piotrku nawet piersiówki miejsce piersiówki zastąpił zestaw lekomana wink

wszyscy razem jesteśmy jedną częścią istnienia, wszyscy razem jesteśmy jedną częścią zniszczenia

10

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

No to już wiem z czym mieliśmy ostatnio do czynienia na "mniej znanym forum" (Markela vs Górnik, tamtejsi pewnie wiedzą o co chodzi), ale Ciebie Kaperku o to nie podejrzewałem lol

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

11

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

Słowo harcerza? wink. Swoją drogą jestem zdumiony - okazuje się, że mamy na forum społecznika - harcerstwo, wychowanie młodzieży, no no wink

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-06-21 12:13:47)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

12

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

słowo piotruś wkońcu 2 punkt prawa harcerskiego głosi "Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy"

wszyscy razem jesteśmy jedną częścią istnienia, wszyscy razem jesteśmy jedną częścią zniszczenia

13

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

Kaper napisał/a:

http://statichg.demotywatory.pl/uploads … aj_500.jpg ten demot tu akurat pasuje jak nic

Dobre wink

14

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

Kaper, świetna wyprawa, też miałam kiedyś swoją gromadę zuchową ale już oddałam w inne ręce, z niecierpliwością czekam na foto relacje big_smile

"Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym.  "

15

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

foto relacja jest w tym samym poście co relacja ;P a ja zostaje na razie przybocznym tej drużyny ewentualnie w późniejszym okresie bede otwierał nową wink jak nadrobie zaległości w stopniach które sie porobiły przez moja przerwe

wszyscy razem jesteśmy jedną częścią istnienia, wszyscy razem jesteśmy jedną częścią zniszczenia

16

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

fajna wyprawa i relacja Kaper smile Czy można wiedzieć w jakim wieku są Twoi harcerze ?

Ja maszerowałam z szóstoklasistami częścią tej trasy , którą Ty zrobiłeś cztery dni przed Tobą. Pogodę mieliśmy świetną do marszu , ale niezbyt dobrą dla widoczków smile . Mimo to było super ! smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

17

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

Jest to drużyna starszo-harcerska czyli przedział wiekowy od 1-3 klasy gimnazjum

wszyscy razem jesteśmy jedną częścią istnienia, wszyscy razem jesteśmy jedną częścią zniszczenia

18

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

Kaper napisał/a:

w ZHP jestem od 96 roku co prawda z przerwami no ale. lowell nigdy mi nie uwierzysz jak ci napisze że nie miałem ani kropelki alkoholu wink jedyne napoje to 1,5l wody i 2x powerrade wink

Kaperku fajna wycieczka. Wielki szacun tylko uważaj,żebyś tak nie skończył.

http://images39.fotosik.pl/302/fd98d83d07143b53med.jpeg




big_smile i big_smile

Ostatnio edytowany przez kris75 (2010-06-22 17:14:42)

19

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

Kris rewelacja big_smile

"Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym.  "

20

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

haha spoko nadal pije jedno i drugie

wszyscy razem jesteśmy jedną częścią istnienia, wszyscy razem jesteśmy jedną częścią zniszczenia

21

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

czyli Kaper odrobinkę starsi od moich wędrowców wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

22

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

ano odrobinke

wszyscy razem jesteśmy jedną częścią istnienia, wszyscy razem jesteśmy jedną częścią zniszczenia

23

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

Jak czytałam Kaperku Twoja relację to mi się tyż przpomniały harcerskie lata ( własne wink ) i dziecków własnych (  wink ) Mam duży szacun dla takich pasjonatów. Piknie, piknie, kontynuuj to proszę smile

A nasza skrzyneczka do tematu harcerskiego pasuje jak ulał big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

24

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

Skoro skrzyneczka pasuje jak zauważyła Jolanta to można by było z tego zrobić osobną sprawność, którą dzieciaki mogły by zdobywać w czasie takich biwaków. Chyba, że już podobnego coś jest. Od dawna już nie działam w ZHP więc nie mam pojęcia, na pewno byłaby to sprawność autorska . . .  smile

Ostatnio edytowany przez Włóczykijka (2010-06-25 17:27:34)

"Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym.  "

25

Odp: Biwak 12 DSH "Żywioły" czyli grotowanie u Komonieckiego

No jestem pod ogromnym wrażeniem wycieczki dokonanej przez Kapra. Sprawozdanie bomba no i hmm zdjęcie jeszcze lepsze. A że magiczna skrzyneczka się też znalazła to daje dowód, że można się z wpisami bawić smile

Tak trzymać Kaper

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz