Temat: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Moja aktywność na forum ostatnio spadła do absolutnego minimum, gdyż botanika zajmuje mi mnóstwo czasu. Niedawno Beskid Mały zyskał wielki atut botaniczny. Znajdują się tutaj coraz cenniejsze gatunki, ale trafienie takiej rośliny w Beskidzie Małym to jak trafienie w totka. Tą rośliną jest podejźrzon marunowy (Botrychium matricariifolium), gatunek znajdujący się w "Polskiej czerwonej księdze roślin" jako krytycznie zagrożony (kategoria CR) i objęty jest Konwencją Berneńską czyli zagrożony w całej Europie. Według opinii wielu botaników podejźrzon marunowy należy do najtrudniejszych do odnalezienia roślin Polski. Co do tego nie ma wątpliwości. Niektórzy botanicy szukają ją od wielu lat, lecz bezskutecznie. Gatunek ten z wyglądu przypomina "kwiat paproci" który ma liść podzielony na blaszkę liściową i część zaronionośną przypominającą kwiatostan. Nowo odkryte stanowisko znajduje się na jednym wzgórz w okolicy Andrychowa w Beskidzie Małym i jest jedynym współczesnym stanowiskiem w Karpatach polskich. Ze względu na cenność gatunku i stanowiska oraz zagrożenie przez kolekcjonerów rzadkich roślin dokładna lokalizacja owiana jest tajemnicą.
Na podanej stronie internetowej znajduje się wygląd tej rośliny.
http://www.bio-forum.pl/cgi-local/board … 54936.html
Są to dwa pierwsze zdjęcia od góry

2

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

ale tam nie widać fotek dla nie zalogowanych to po co taki linka  Ja tu z ferdynansem wzdłuż i szerz chadzamy po tych okolicach i powiem ci że pewnie tą i roślinkę mogliśmy widzieć a nawet przez przypadek przydeptać więc nic mi ta nazwa nie mówi. Fakt ze jest to ciekawostka niezła

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Fakt. Od jakiegoś czasu internetowy atlas roślin jest blokowany dla niezalogowanych.
Podejźrzon marunowy znajduje się wtedy, kiedy najbardziej się tego nie spodziewamy i możliwe że widziana była również przez was. Sama nazwa nie jest znana dla niewtajemniczonych. Najbardziej rzuca się w niej osobliwy wygląd.

4

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

baca napisał/a:

pewnie tą i roślinkę mogliśmy widzieć a nawet przez przypadek przydeptać więc nic mi ta nazwa nie mówi.

Baca nie żartuj. Przydeptać takie chronione cudo? Toż to zbrodnia wink.

Darek może wrzucisz tutaj jakąś fotkę tej roślinki, bo w końcu nic nie zobaczyliśmy...

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-07-04 15:33:42)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

5

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

no wiesz Ja lubię haszczing więc cóż Jakbym wiedział, gdzie ta roślinka rośnie to bym ją nie deptał, ale czekam jak mi darek odpowie na privacie

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Zdjęcie podejźrzona marunowego przesłałem Lowellowi by umieścił go w galerii Beskidu Małego. Znalezienie tego stanowiska w Beskidzie Małym to moje życiowe odkrycie i gdy to znalazłem to niemal oszalałem ze szczęścia, to samo udzieliło się to moim znajomym botanikom. Spędziłem chyba godzinę na fotografowaniu tej rośliny. Gatunek i stanowisko jest tak cenne że niestety nie mogę ujawnić dokładnej lokalizacji dla kogoś kto nie profesionalnym botanikiem, ze względu na to że jest to gatunek bardzo zagrożony nawet w skali Europy.

7

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

wiesz Darku wydaje mi się, że skreślenie forumowiczów jako nieprofesjonalnych botaników jest głęboko przesadnym. Każdy ma swoją pasje i w niej stara się być najlepszy, jednak nigdy nim nie będzie, bo zawsze znajdzie się ktoś kto coś będzie wiedział o czymś co ta osoba nie będzie wiedziała. Z całym szacunkiem w paprotkach jesteś na tym forum prze ...., ale z mojego punktu widzenia to forum jest po to, żeby ludzie zalogowani na nim starali się znaleźć swoich wzorców, dzięki którym mogą coś zobaczyć i się o czymś lub o kimś coś więcej dowiedzieć. Nie zawsze pokazanie czegoś wiąże się z tym, że ta osoba przyjdzie tam raz jeszcze (o ile znajdzie to miejsce) i zacznie to niszczyć. Myślę, że będzie się jeszcze bardziej cieszyła tym faktem, ze był ktoś co pokazał coś i że jest to tak wyjątkowe. Ale oczywiście jest to moje zdanie i nie każdy może się z tym zgadzać.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Baco jeśli tak do tego podchodzisz. To mogę Ci ujawnić dokładną lokalizację stanowiska oraz przesłać Ci zdjęcie podejźrzona marunowego. Stracenie tagiego gatunku i stanowiska w Beskidzie Małym byłoby czymś nie do pomyślenia. Proszę o kontakt prywatny.

9

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

baca napisał/a:

wiesz Darku wydaje mi się, że skreślenie forumowiczów jako nieprofesjonalnych botaników jest głęboko przesadnym. Każdy ma swoją pasje i w niej stara się być najlepszy, jednak nigdy nim nie będzie, bo zawsze znajdzie się ktoś kto coś będzie wiedział o czymś co ta osoba nie będzie wiedziała. Z całym szacunkiem w paprotkach jesteś na tym forum prze ...., ale z mojego punktu widzenia to forum jest po to, żeby ludzie zalogowani na nim starali się znaleźć swoich wzorców, dzięki którym mogą coś zobaczyć i się o czymś lub o kimś coś więcej dowiedzieć.

Dariusz Tałka napisał/a:

Baco jeśli tak do tego podchodzisz. To mogę Ci ujawnić dokładną lokalizację stanowiska oraz przesłać Ci zdjęcie podejźrzona marunowego. Stracenie tagiego gatunku i stanowiska w Beskidzie Małym byłoby czymś nie do pomyślenia. Proszę o kontakt prywatny.

Darku, trochę dziwi mnie taka Twoja postawa, wszak znamy się osobiście i jakoś kojarzę Cię z sympatyczną atmosferą zimowej Chatki pod Potrójną. Ale do rzeczy. Ja rozumiem, że boisz się o swoje znaleziska, niewątpliwie cenne. Może boisz się publikacji zdjęć na forum, bo ktoś może Ci je "ukraść" i opublikować gdzieś indziej jako własne. Ale na Boga!!! To i temu podobne fora, ma za zadanie służyć takim ludziom jak my, którzy nie znają się na botanice, i którzy przez przypadek mogą "chaszczingując" pominąć jakiś cenny gatunek. A zapewne byłbyś zadowolony gdyby ktokolwiek z nas (zwykłych górołazów) dojrzał gdzieś w BM te okazy, występujące na innych stanowiskach niźli Twoje i Ci o tym doniósł. Oczywiście takie znalezisko podlegało by Twojej fachowej ocenie i weryfikacji. A tak to zachowujesz się jak przysłowiowy "pies ogrodnika", który sam nie zeżre, a drugiemu nie da. Take it easy, nie zdeptamy Ci tych Twoich odkryć, a i nie pozwolimy aby zdeptali inni.

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

10

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Darekheush masz racje, chyba zbyt poważnie podchodzę do moich odkryć. Bardzo bym się ucieszył gdyby wam udało się przypadkowo coś takiego znaleźć.

11

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Moje takie podejście nie jest pezpodstawne. Zdarzyło mi się że ktoś niszczył moje odkrycie również tej rośliny jaką jest podejźrzon marunowy w okolicach Siewierza. Jest jednak zasada w botanice że nie należy ujawniać szczegółowych danych przy takich typu odkryciach, gdyż te dane są przeznaczone do publikacji naukowych. Jak już wyjdzie ta publikacja no to mie ma problemu. Po drugie wystarczy że ktoś wpisze w wyszukiwarce nazwę tej rośliny, a może praktycznie każdy kto ma internet i gdy trafi na bardzo szczegółowe dane to niektórzy ludzie by zdobyć okazy do swojej kolekcji są zdolni do wszystkiego. Przy tego typu sprawach muszę podchodzić z nieco powagą, choć z natury jestem wesoły i zabawny  wink

12

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Przepraszam, czy lajko... wink znaczy się laik z Krakowa może dostać jakiś link, pod którym może zobaczyć na zdjęciu "kwiat paproci", o który cała ta awantura (lokalizacja niepotrzebna smile)

P.S. Do Darka Tlałki jedna uwaga - rozumiem zarówno twoje obawy, jak i zmartwienie kolegów z powodu zatajania danych i wydaje mi się, że skoro nie chcesz, żeby ktoś łaził po twoim stanowisku i masz uzasadnione obawy, że może ono zostać zniszczone to raczej nie zgłaszaj w przyszłości na publicznych forach tego typu znalezisk. Nikt nie będzie miał wtedy do Ciebie pretensji.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

13

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Piotrze prosze w tej sprawie kontaktować się ze mną prywatnie. Zdjęcie "kwiatu paproci" moge Ci przesłać. Ja np. w paprotnikach jestem najlepszy podczas gdy w innych rzeczach kiepski, a ty zaś w tych rzeczach dobry. Nie ma też powodu utajania tego typu odkryć, ale są pewne granice. Wszyscy lubimy dowiedzieć się o różnych ciekawostkach, a ludzie chętnie o nich piszą.

14

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

http://www.beskidmaly.pl/cpg14x/albums/userpics/10002/Podejzrzon.JPG

Oto i nasz podejźrzon marunowy! Dziękujemy Darku za informacje i czekamy na kolejne odkrycia, o których my zwykli piechurzy nie mamy pojęcia!

15

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

robi wrażenie ta roślinka

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

16

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

niesamowita roślina smile

"Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym.  "

17

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

no właśnie miałem okazję przed chwilą z Darkiem ją podziwiać Robi nie złe wrażenie na live Uwierzcie mi.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

18

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

ja Ci wierzę baca big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

19

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

musisz umówić się z Darkiem żeby ci pokazał to miejsce bo ja mu przyrzekłem, że nie zdradzę Mogę tylko fotki pokazać smile

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

20

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

podsyłam 4 różne z 13 znalezionych przez Darka podejźrzona marunowego (Botrychium matricariifolium). Nie które były tak malutkie, że moje makro miało problem z ich znalezieniem

http://bacadom.republika.pl/podejzrzonmarunowy1.jpg

http://bacadom.republika.pl/podejzrzonmarunowy2.jpg

http://bacadom.republika.pl/podejzrzonmarunowy3.jpg

http://bacadom.republika.pl/podejzrzonmarunowy4.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

21

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dopiero teraz wróciłem z Beskidu Małego i jak zwykle doskoczyło mi coś nowego do mojej bazy paprotników. Jednak rzadna rewelacja gatunkowa neutral Baca jestem wdzięczny za tak kapitalną atmosferę i było mi miło pokazać to stanowisko podejźrzona marunowego. Na twoich zdjęciach roślina ta ukazuje swoją niezwykłość. Te 13 osobników to dużo jak na tego podejźrzona i widać jak rzadki i cenny musi być to gatunek big_smile

22

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Jeszcze raz dzięki Darku za pokazanie mi tych wyjątkowych skarbów

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

23

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

W połowie przyszłego tygodnia ukażą się najnowsze "Nowiny Andrychowskie" gdzie znajdzie się informacja wraz z pięknymi fotografiami na temat odkrycia podejźrzona marunowego w Beskidzie Małym pod tytułem "Zagórnik jedyny w Karpatach Polskich".

24

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Czy to będzie tekst Twojego autorstwa Darku??? Generalnie nie zwykłem kupować tej propagandówki naszych władz miejskich, ale jeśli tak to zrobię wyjątek wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

25

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

W tej propagandówce władz miejskich tekst opisuje mnie jako odkrywcy tego stanowiska z opisem gatunku i stanowiska wink W tego typu gazetach nie da się publikować teksty własnego autorstwa sad