26

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Jednym z największych krajowych wątrobowców jest stożka ostrokrężna (Conocephalum conicum) która występuje ogólnie pospolicie w Beskidzie Małym. Można ją napotkać wszędzie gdzie jest wilgotno, a wyróżnia się reszty wątrobowców dużymi rozmiarami smile

27

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Dariusz Tlałka napisał/a:

Jednym z największych krajowych wątrobowców jest stożka ostrokrężna (Conocephalum conicum) która występuje ogólnie pospolicie w Beskidzie Małym. Można ją napotkać wszędzie gdzie jest wilgotno, a wyróżnia się reszty wątrobowców dużymi rozmiarami smile


Bardzo ładna roślinka. W takich warunkach i jeszcze zielona? A może ona przez całą zimę nie zmienia barwy i pod śniegiem w tej postaci jest w stanie przetrwać?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

28

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

kris_61 napisał/a:

Bardzo ładna roślinka. W takich warunkach i jeszcze zielona? A może ona przez całą zimę nie zmienia barwy i pod śniegiem w tej postaci jest w stanie przetrwać?

Stożka ostrokężna jest prymitywną rośliną do których zalicza się glewiki, wątrobowce i mchy. Odznaczają się one że przez cały rok są w takiej samej postaci. Uzależnione są one od wilgoci. Jedyne pod wpływem mrozu nieco się podkurczają big_smile

29

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

To ja jeszcze dodam do wypowiedzi Darka, że to właśnie od stożki ostrokrężnej, która swoim wyglądem przypomina płaty wątroby wzięła nazwę cała gromada tych roślin – wątrobowce. Podobnie jak porosty, wątrobowce są świetnymi bioindykatorami – wskaźnikami czystości środowiska.
Wątrobowce mogą się przebarwiać pod wpływem słońca przybierając barwę purpurową, brązową a nawet czarną. Stożka pod śniegiem ma dobre warunki do przetrwania – wilgoć i w miarę stabilną temperaturę.

PS. Fajne makro Darku wink

Ostatnio edytowany przez nena (2011-11-19 22:17:46)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

30

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Mam jeszcze jedno zdjęcie z Beskidu Małego czerwonego torfowca smile

31

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Bardzo ładny smile. Zastanawiam się Darku czy to typowy torfowiec czerwonawy (Sphagnum rubellum) , czy może torfowiec ostrolistny (Sphagnum capillifolium), który też może przybierać czerwonawą barwę i jest podobno notowany w BM –ie, a może to nawet jakiś mieszaniec. O takie szczegóły trzeba by jednak zapytać jakiegoś specjalistę od torfowców, ponieważ są one trudne do oznaczania. Tak czy owak oba gatunki są pod ścisłą ochroną gatunkową smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

32

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Gatunki torfowców są tak trudne do oznaczania że pewność daje tylko badanie mikroskopowe big_smile Z obszaru Beskidu Małego podaje się występowanie 7 gatunków torfowców:
torfowiec ostrolistny (Sphagnum capillifolium), torfowiec magellański (Sphagnum magellanicum), torfowiec zwarty (Sphagnum compactum), torfowiec Girgensohna (Sphagnum girgensohnii), torfowiec błotny (Sphagnum palustre), torfowiec kończysty (Sphagnum fallax) i torfowiec nastroszony (Sphagnum squarrosum), z czego dwa pierwsze przybierają czerwonawą barwę. Moje zdjęcie najprawdopodobniej należy do torfowca ostrolistnego, ale musiałbym to zbadać na moim mikroskopie hmm

33

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Dariusz Tlałka napisał/a:

Moje zdjęcie najprawdopodobniej należy do torfowca ostrolistnego, ale musiałbym to zbadać na moim mikroskopie hmm

spróbuj wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

34

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Już ze dwa razy przedstawiono tu tego przedwiośnia kwitnący podbiał pospolity (Tussilago farfara L.), roślinę z rodziny astrowatych, która często jest mylona z bardzo popularnym mniszkiem lekarskim. Podbiał należy do najwcześniej zakwitających wiosną roślin. Najczęściej można go spotkać na nasypach, przy drodze, na skarpach, żwirowiskach , hałdach. Kwitnie na żółto od marca do maja. Kwiatostany mają kształt koszyczków zbudowanych z dwóch rodzajów kwiatów: języczkowatych żeńskich na brzegach i rurkowych obupłciowych wewnątrz koszyczka.

https://lh3.googleusercontent.com/-W_js4wFhYXk/T29D9WRy3yI/AAAAAAAAAEY/VQiStfBGeWo/s640/DSCN5845.JPG?gl=PL
foto:darkheush

Po przekwitnięciu kwiatów na łodydze pędu pozostaje puch, co upodabnia go do mniszka, jednak liście ma od niego zupełnie inne. Bardziej przypominają młode liście lepiężnika, jednak są od nich zdecydowanie dużo mniejsze. Pojawiają się dopiero gdy przekwitają kwiaty. Roślina ta w różnych rejonach Polski ma inne nazwy. Zwana jest: podbiałem zwyczajnym, korzeńcem, białkuchem, bożym liczkiem, końskim kopytem, oślą stopą, kniatem, kaczyńcem, grzybieniem lub białodrzewem.  Od dawien dawna podbiał wykorzystywany był jako ziele lecznicze na różnego rodzaju schorzenia dróg oddechowych. Jego liście zawierają bowiem duże ilości substancji śluzowych.

https://lh3.googleusercontent.com/-FpiuDwHxZ5E/S7OegNAv53I/AAAAAAAADd4/hLU6pV6IvBE/s800/Podbia%25C5%2582%2520pospolity%2520%2528Tussilago%2520farfara%2520L.%2529_resize.JPG?gl=PL
foto:nena

Ostatnio edytowany przez nena (2012-03-26 18:53:27)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

35

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Kiedyś kąkol był pospolitym chwastem,
obecnie nie ma go wcale .
Ostatnio widziałem kąkol ponad 10 lat temu w zbożu pod Łysą Górą w Zawadce .
Kto ma jakieś wieści na temat tej ciekawej rośliny?

36

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Masz rację Gustku. Ja też nie widziałam dawno kąkolu. A to taki ładny chwast, jak chaber, czy mak smile. Na coraz rzadsze występowanie roślin łąkowych czy polnych mają m.in. wpływ stosowane środki ochrony roślin. Kąkol, mak i chaber to chwasty segetalne, żyjące na polach uprawnych, razem z roślinami uprawnymi. Ostatnie dwa gatunki można spotkać  jeszcze w innych miejscach np. w przydrożnych rowach, na ugorach, w miejscach ruderalnych. Kąkol widać jest bardziej wrażliwy na różne herbicydy. Poza tym nasiona kąkolu zwykle dostawały się do gleby wraz z nasionami sianych zbóż, ponieważ wśród nich przebiegał jego cykl życiowy. Obecnie ziarno przed siewem jest czyszczone (odchwaszczane), dlatego do gleby dostaje się ich mniej lub w ogóle. Przez to coraz rzadziej można go spotkać w uprawach, a w naturalnym środowisku już ponoć w ogóle nie występuje.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

37

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Kąkola to kilka lat temu w niemałych ilościach to widziałem na warpiach przed wjazdem do Siewierza i zapewne do dziś się on tam utrzymuje, natomiast z naszych okolic to go nie kojarzę hmm

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

A zmarły już dawno znakomity satyryk Kazimierz Grześkowiak śpiewał
 
" Hej kąkolą się kąkole,  Hej porosło pole chabrem " i jakby przygotował  dyskusję Gustka, neny i Dariusza.

   O ile pamiętam z chabrem zawsze szedł bławatek, nawet w piosence.
 
   Na botanice znam się kiepsko, dlatego z przyjemnością czytam wszystkie rozpoznania, dyskusje i odkrycia. Powoli przedzieram się przez gąszcz tematów i postów, a jest to bardzo trudne. Może coś też i  dodam ale to tak raczej z pogranicza tematu.

39

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

jolanta napisał/a:

I ostatni już post z Izby Regionalnej w Andrychowie smile

Nasza codzienność przechodzi do historii wink

https://lh3.googleusercontent.com/BEmmzxNgYmLowGB3RT4zy7FokepfqX_OdyW3DTLUolv_bhkHENrdEXJDqpbHkt17cD_Y1C0nv1877UEmRJJt2pFXE2euSfpTIh1CrRDDsMyris15QSCpu1XK0GG0J4MSvQq9b3dAs-FVOZk8RcH-4ZuivFPlbEQR1ZbL8pLqjgllZN79oGI-dnN6-tCXEgQ03GBvrK61lBftE3XZOoa1ZBXhtceKSQiiBBNdw-yd4zVgZQetLbjMjvAr4gYtTF_gcXr21_A-19WRQj2J1ZOH9GmzOjYgOr8q7C-Fyylj7D-upiCxL3Aq-xOZuRo1eLRhw75FYJrmtUKyDNJLc4-ZKzarj5M0i-wo_NXxkcaNelpZIUGlSTMCboyQo0IVeAkwGO9gGkS_nXJEcxxhu1KYfpJV6Zy7cKFv9Ob4PFnCFu_FJGeXWx25VjMz2HiRf5V1TATlHYXsDQPzZiO_N037qNg-IRAXG8lCYy_P5gPPB3FCf-UEVqtnhOQukGFbVOY4lRSZyGa4h4sP31zQpn3haVGpF8JKAXXL7XmZOxX9PXM=w1323-h907-no

"Jak obsługuje się tablet? Tak jak liczydło - palcem!"   lol

Liczydło to również roślina a dokładniej liczydło górskie rośnie w Ślemieniu i Wilkowicach. Jest podobne do kokoryczki wielkokwiatowej, ale ma zygzakowatą łodygę i czerwone owoce .Teraz z końcem lata   te czerwone owoce powinny pozwolić na odszukanie stanowisk tej ciekawej rośliny.
A może ktoś spotkał liczyło w innych miejscach Beskidu Małego  ?

40

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Powiem wam szczerze że zapomniałem jak się liczy na liczydle. big_smile

Góroczub.

41

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Gustek napisał/a:

(...) Liczydło to również roślina a dokładniej liczydło górskie rośnie w Ślemieniu i Wilkowicach. Jest podobne do kokoryczki wielkokwiatowej, ale ma zygzakowatą łodygę i czerwone owoce .Teraz z końcem lata   te czerwone owoce powinny pozwolić na odszukanie stanowisk tej ciekawej rośliny.
A może ktoś spotkał liczyło w innych miejscach Beskidu Małego  ?

Czekamy więc na fotkę roślinnego liczydła big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

42

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Gustek napisał/a:

Liczydło to również roślina a dokładniej liczydło górskie rośnie w Ślemieniu i Wilkowicach. Jest podobne do kokoryczki wielkokwiatowej, ale ma zygzakowatą łodygę i czerwone owoce .Teraz z końcem lata   te czerwone owoce powinny pozwolić na odszukanie stanowisk tej ciekawej rośliny.
A może ktoś spotkał liczyło w innych miejscach Beskidu Małego  ?

Podczas inwentaryzacji roślin liczydło górskie trafiłem na dwóch stanowiskach w Beskidzie Małym. Są to północne stoki Groniczek i Hrobaczej Łąki. Zdjęcia kiedyś miałem. Nawet wstawiałem je tutaj na forum.

43

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Odszukałem jeden  post o liczydle górskim ,dziękuję za przypomnienie .

Dariusz Tlałka napisał/a:

To się nazywa odkrycie rośliny uważanej za wymarłą w Beskidzie Małym smile Tą rośliną jest
liczydło górskie (Streptopus amplexifolius). Gatunek ten znany był dotychczas z jednego od dawna niepotwierdzonego stanowiska w Beskidzie Małym z Jaworzyny (obecnie Groń Jana Pawła II). Dzisiaj całkiem przypadkowo tą roślinę natrafiłem u podnóża północnych stoków Groniczków w Kozach. Liczydło górskie jest objęte ścisłą ochroną gatunkową smile Oto zdjęcia:


Tuż obok znajdowało się nowe stanowisko ciemiężycy zielonej. Oto zdjęcie smile

Było to  2011-08-11 w  temacie "Rośliny chronione w Beskidzie Małym" strona 8   .

Ostatnio edytowany przez Gustek (2017-09-07 16:45:55)

44

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

No ładne kfioki  wink znaczy liczydło! big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

45

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Mam też nagrany makrofilmik ze źródlisk potoku pod Górą Kocierz przedstawiający królestwo wątrobowca stożki ostrokrężnej (Conocephalum conicum)

46

Odp: Inne rośliny Beskidu Małego

Widzę Darku, że ten nowy sposób dokumentowania bardzo Ci przypadł do gustu smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile