Temat: Konferencja naukowa na temat zagrożonych gatunków

Nie mogłem już się doczekać tej konferencji, zwłaszcza że chciałem jak szybciej zapomnieć o pewnych przykrych zdarzeniach jakie inni mi zgotowali big_smile Aż wreszcie się doczekałem. Dzisiaj czyli 26 listopada wziąłem udział w konferencji naukowej w Katowicach na temat regionalnych czerwonych list gatunków zagrożonych w związku z jubileuszem 20-lecia działalności Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska i odkryciem przeze mnie wymarłego gatunku w województwie śląskim - widlicza Zeillera o którym już informowałem. W konferencji wzięło udział kilkadziesiąt osób z dużej części Polski który prezentowali czerwone listy gatunków zagrożonych itp. z grup grzybów, roślin i zwierząt co szczególnie mnie to ciekawiło smile A jak doszło do odkrycia przeze mnie wymarłego widlicza Zeillera. Tego lata wybrałem się w okolice Pustyni Błędowskiej w granicach województwa śląskiego do Błędowskich Lasów na poszukiwania widliczy i obstawiałem odkrycie również tego gatunku. Pustynia Błędowska po przywróceniu jej dawnego charakteru, czyli upustynnienia poprzez wycinkę drzew i czyszczenie roślinności prawie na dawnej jej powierzchni prezentuje się naprawdę okazale. Najlepiej ją widać ze wzgórza Czubatka w Kluczach. Gdy udałem się do Błędowskich Lasów w jakim byłem szoku po tym co tu znalazłem big_smile Znalazłem tutaj widlicza Zeillera po 99 latach nieobecności w województwie śląskim który był tutaj uważany za wymarły. Odkryłem go na dwóch stanowiskach w liczbie kilkuset pędów obok niewiarygodnej liczby widlicza spłaszczonego znalezionego na czterech stanowiskach w liczbie kilkudziesięciu tysięcy pędów smile smile smile Niedawno zostało to opublikowane w jesiennym numerze "Przyrody Górnego Śląska" smile Teraz wiem że z paprotników nigdy nie zrezygnuje ale tylko od Polski zależy jak będzie wyglądała dalej moja działalność w tym kierunku big_smile Więc trzymam kciuki za rozwój polskich nauk przyrodniczych smile

2

Odp: Konferencja naukowa na temat zagrożonych gatunków

Wielgachne GRATULACJE Darku! cool

Tak się zastanawiam jakie cechy oprócz oczywiście dociekliwości i ogromnej wiedzy decydują o tym, że tak Ci się powiodło smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Konferencja naukowa na temat zagrożonych gatunków

jolanta napisał/a:

Tak się zastanawiam jakie cechy oprócz oczywiście dociekliwości i ogromnej wiedzy decydują o tym, że tak Ci się powiodło smile

Przede wszystkim szczęście, ale powiem szczerze że sporo się tam nałaziłem by znaleźć taką sensacje botaniczną, a też miałem asa w rękawie wiedząc o ostatnim odkryciu tego gatunku tylko że małopolskiej części które nie tak daleko położone jest od moich stanowisk smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2014-11-26 22:13:02)

4

Odp: Konferencja naukowa na temat zagrożonych gatunków

Dawno nie byłem na Pustyni Błędowskiej... powiadasz, że wycieli te drzewa i znowu mamy "prawdziwą pustynię"? To chyba muszę się tam wybrać, żeby ją ponownie zobaczyć. Masz może jakieś zdjęcia?

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

Odp: Konferencja naukowa na temat zagrożonych gatunków

piotr napisał/a:

Dawno nie byłem na Pustyni Błędowskiej... powiadasz, że wycieli te drzewa i znowu mamy "prawdziwą pustynię"? To chyba muszę się tam wybrać, żeby ją ponownie zobaczyć. Masz może jakieś zdjęcia?

Teraz jest co podziwiać i naprawdę warto się tam wybrać smile Tak mamy "prawdziwą pustynię" choć jak tam byłem latem to jeszcze była w trakcie czyszczenia i gdzieniegdzie zalegały resztki roślinności. Z tego co wiem że czyszczenie ma za niedługo ma być zakończone. Zdjęcie prześlę Ci na maila, bo przez mój komputer nie mam jak to go umieścić big_smile

6

Odp: Konferencja naukowa na temat zagrożonych gatunków

A nie możesz zdjęć tutaj wkleić? (opcja: I want to upload images - niestety trzeba zdjęcie znacznie zmniejszyć do 200 KB).

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

Odp: Konferencja naukowa na temat zagrożonych gatunków

piotr napisał/a:

A nie możesz zdjęć tutaj wkleić? (opcja: I want to upload images - niestety trzeba zdjęcie znacznie zmniejszyć do 200 KB).

Spróbuje się z tym uporać w wolnym czasie

8

Odp: Konferencja naukowa na temat zagrożonych gatunków

Zdjęcie od Dariusza Tlałki:

Widok z Czubatki na Pustynię Błędowską

Ostatnio edytowany przez piotr (2014-11-27 11:54:25)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

9

Odp: Konferencja naukowa na temat zagrożonych gatunków

A oto piękny Darkowy - widlicz Zeillera (Diphasiastrum zeilleri)

https://lh6.googleusercontent.com/-6MoZSzcJZ_M/VHeOgzLLTdI/AAAAAAAAVn8/hMXXw2sw26A/s800/Widlicz%2520Zeillera.JPG?gl=PL
fot. Darek Tlałka

Czy to prawda, że ten umieszczony na  Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (kategoria zagrożenia: V -w grupie gatunków narażonych na wyginięcie) widlicz występuje również w dolinie Ponikwi w Beskidzie Małym Darku ? Masz to sprawdzone ?

Ostatnio edytowany przez nena (2014-11-27 21:52:00)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

10

Odp: Konferencja naukowa na temat zagrożonych gatunków

Dziękuje wam za pomoc w umieszczeniu zdjęć smile

nena napisał/a:

Czy to prawda, że ten umieszczony na  Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (kategoria zagrożenia: V -w grupie gatunków narażonych na wyginięcie) widlicz występuje również w dolinie Ponikwi w Beskidzie Małym Darku ? Masz to sprawdzone ?

Dokładnie chodzi tu o miejscowość Ponikiew. Mam to sprawdzone i niestety nie potwierdziłem tam tego gatunku i mało prawdopodobne że on się tam gdzieś ukrywa, po od czasu jego stwierdzenia w 1991 roku zrąb bukowy mocno zarósł młodnikiem, a przy takim czymś stanowisko wymiera big_smile Pisałem o tym kiedyś na forum http://www.beskidmaly.pl/pun/topic247.html
Dodam jeszcze że widlicz Zeillera na Czerwonej liście roślin naczyniowych województwa śląskiego posiadał status gatunku wymarłego w regionie (kategoria RE), po moim odkryciu uzyskał kategorie krytycznie zagrożonego (CR) w województwie śląskim. Według mnie jeszcze jeden gatunek wymarły w województwie śląskim  powinien się znaleźć - widlicz cyprysowy i wiem gdzie go szukać smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2014-11-27 16:44:40)