Temat: Goryczka trojeściowa odmiana biała


 
Chciałem zapytać czy ta roślina pojawiła się na Forum. Nie jestem w stanie przejrzeć wszystkie tematy i posty. Jeżeli nie, to czy ktoś widział tę białą odmianę, nawet daleko od Beskidu Małego. Na zdjęciach jest to ten sam okaz wśród pospolitej goryczki fioletowej.

Odp: Goryczka trojeściowa odmiana biała

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Chciałem zapytać czy ta roślina pojawiła się na Forum. Nie jestem w stanie przejrzeć wszystkie tematy i posty. Jeżeli nie, to czy ktoś widział tę białą odmianę, nawet daleko od Beskidu Małego. Na zdjęciach jest to ten sam okaz wśród pospolitej goryczki fioletowej.

Dawniej na forum pojawiła się informacja i zdjęcia goryczki trojeściowej. W Beskidzie Małym jest to roślina stosunkowo liczna (w odmianie fioletowej), a tej białej odmiany nie kojarzę bym spotkał. Nie wnikałem w to.


Piękna ta odmiana i zapewne tak rzadka jak białe odmiany storczyków.

3

Odp: Goryczka trojeściowa odmiana biała

Piękna biała odmiana. smile Ja też nigdzie w Małym, ani poza nim jej nie spotkałam .

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Goryczka trojeściowa odmiana biała

Powoli odszukałem opisy dotyczące goryczki trojeściowej na Forum. Nena w poście nr 46 w: Rośliny chronione w Beskidzie Małym, dała wyczerpujący opis tej rośliny ze zdjęciami, podając jeszcze dwie odmiany, w tym białą. Także Włóczykijka i ferdynans załączyli zdjęcia tej jednak fotogenicznej rośliny. Zaprezentowany okaz odmiany białej nie jest z Beskidu Małego. Myślę nawet, że tutaj nie występuje. Chociaż wszystko przed nami. Ten okaz pochodzi z Babiej Góry, z dolnych partii masywu, od strony północnej. Jest też dość daleko poza szlakami znakowanymi, przy zarośniętej starej drodze. Tak to się tam chodzi od lat. W BPN nie znali tego stanowiska, jak i innego odmiany białej.

5

Odp: Goryczka trojeściowa odmiana biała

Super Eugeniuszu smile Fajnie wiedzieć, gdzie można spotkać tego albinosa smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Goryczka trojeściowa odmiana biała

Przy tym licznym występowaniu goryczki trojeściowej w Beskidzie Małym jakieś albinosy muszą tutaj gdzieś rosnąć.

7

Odp: Goryczka trojeściowa odmiana biała

A czy z tymi "albinosami" nie jest podobnie jak w wypadku naparstnicy? Też czasami zdarzają się białe odmiany... hmm

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile