26

Odp: Góralskie zbójnictwo na żywiecczyźnie i w okolicach

piotr napisał/a:

Czy ktoś zauważył wątki Chrystusowe?

Ja zauważyłem wink Co do całości filmu, to po zaznajomieniu się ze źródłami historycznymi i linkowaną pracą cioci, mogę stwierdzić, że w 10-cio stopniowej skali oceny zgodności historycznej z tym co przekazały nam w filmie Panie Adamik i Holland, można spokojnie przyznać 9, ale to moja subiektywna opinia wink

nena napisał/a:

ów „gawiedź” miała nie lada radochę z tego rodzaju „krwawych” widowisk

Przykładów takich krwawych widowisk jest w kinematografii trochę więcej. Choćby, nie wiem czy oglądałaś, "Braveheart" Mela Gibsona. To taki prawie szkocki Janosik, choć walczył o inną sprawę wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

27

Odp: Góralskie zbójnictwo na żywiecczyźnie i w okolicach

Pozdrowienia dla wszystkich beneficjentów tego wątku. A teraz poczytaj mi mamo...

28

Odp: Góralskie zbójnictwo na żywiecczyźnie i w okolicach

Przepraszam Admina Lowella z góry za lekki off-top, ale czyżbyś był Jacku O tym Jackiem o którym myślę??? tongue

jolanta napisał/a:

A wywiadzik z  Ciocią  będzie?

Będzie, tylko proszę o cierpliwość, z przyczyn ode mnie niezależnych. Po prostu są wciąż nowe pomysły, spostrzerzenia i refleksje dotyczące tego tematu. No i Ciocia musiała, chcąc nie chcąc ( tongue) zapoznać się z filmem wink A i może niedługo znajdzie się jeszcze coś w przepastnych rodzinnych archiwach, dotyczące historii samej andrychowszczyzny. Dobra nie obiecuję, choć pewnie, jak już się wypeplałem, to będziecie mnie za język (czyt. klawiaturę) ciągnęli wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

29

Odp: Góralskie zbójnictwo na żywiecczyźnie i w okolicach

Dajcie wywiadzik:)

30

Odp: Góralskie zbójnictwo na żywiecczyźnie i w okolicach

Jacek O napisał/a:

Dajcie wywiadzik:)

Jest i onyj wink ->KLIK-<

Jeśli ktoś z forumowiczów ma jeszcze jakieś pytania do autorki, to proszę zadawać je w tym wątku. Przekażę i ... (no znając moje tempo i lenistwo - dajcie mi pół roku), odpowiedzi powinny się ukazać na Forum w najbliższym czasie wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

31

Odp: Góralskie zbójnictwo na żywiecczyźnie i w okolicach

Błażej Furtak, Wojciech Kaleta, Augustyn Zawada i Jan Łekawa najpierw mieli obcięte ręce, a potem byli ćwiartowani. Natomiast Walek Czupel i Jakub Motyka jako wspólnicy uzyskali mniejszy wymiar kary, mianowicie najpierw byli ścięci, a dopiero później ćwiartowani.
Najsrożej został ukarany pryncypał Tomasz Masny ze wsi Szare, który jako przywódca został wbity na pal.

Wyroki przyprawiają o gęsią skórkę. Ale czytam dalej  wink

Moje foto-wspomnienia: https://picasaweb.google.com/109211129593888338479

"Jakże ja mam o tym opowiadać, skoro to jest moje? Jest to moje bogactwo, to, czego mi nikt nie odbierze." Jerzy Kukuczka