Temat: Skamieniałości w Beskidzie Małym

Znalazłem informacje o znalezieniu jakiś czas temu dużych skamieniałości roślin i zwierząt na obszarze Beskidu Małego co jest tutaj prawdziwą rzadkością. W łupkach grodziskich i wierzowskich z okresu kredy na wschodnim stoku Czupla i w korycie potoku Straconka w Straconce znaleziono amonity z rodzajów: Crioceras, Hoplites, Lytoceras i Silesites. Jednak najcenniejszą skamieniałością Beskidu Małego jest zapewne znalezienie po raz pierwszy kopalnego paprotnika z okresu dolnego dewonu (czyli sprzed około 400 mln lat temu) w Inwałdzie o nazwie Konioria andrychoviensis. Nazwę kopalnego paprotnika nadano na cześć gminy Andrychów, do której przynależy również miejscowość Inwałd. Konioria andrychoviensis, klasyfikowana jest w botanice światowej w podgrupie zosterofilofitów.
Byłem nieraz w tych miejscach gdzie znaleziono te skamieniałości ale nigdy nie miałem okazji ich tam znaleźć. Wiem że do tego trzeba mieć spore szczęście smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2014-12-03 15:46:01)

2

Odp: Skamieniałości w Beskidzie Małym

Dariusz Tlałka napisał/a:

Jednak najcenniejszą skamieniałością Beskidu Małego jest zapewne znalezienie po raz pierwszy kopalnego paprotnika z okresu dolnego dewonu (czyli sprzed około 400 mln lat temu) w Inwałdzie o nazwie Konioria andrychoviensis. Nazwę kopalnego paprotnika nadano na cześć gminy Andrychów, do której przynależy również miejscowość Inwałd. Konioria andrychoviensis, klasyfikowana jest w botanice światowej w podgrupie zosterofilofitów.
Byłem nieraz w tych miejscach gdzie znaleziono te skamieniałości ale nigdy nie miałem okazji ich tam znaleźć. Wiem że do tego trzeba mieć spore szczęście smile

Za Wikipedią: 
Pierwsza wzmianka na temat tej kopalnej rośliny pojawiła się w roku 1982 w publikacji dr hab. Danuty Zdebskiej, zmieniając ówczesne poglądy na temat Zosterofilofitów. Obecnie żyjącymi przedstawicielami podgromady Lycophytina, do której należy Konioria, są widłaki, widliczki oraz porybliny

Brzmi encyklopedycznie, ale zawsze z Beskidu Małego wink

Odp: Skamieniałości w Beskidzie Małym

Kolejne informacje o skamieniałościach w Beskidzie Małym
W 1965 roku w warstwach grodziskich w Lipniku koło Bielska-Białej zostały opisane skamieniałości dwóch roślin: paproci Weichselia reticulata i rośliny szpilkowej Frenelopsis hoheneggeri.