51

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Ooo, jaki ładny. Będę baczniej patrzył co koło mnie "furka"  smile

-----------------------------------------------------
http://picasaweb.google.pl/marekk500
http://picasaweb.google.pl/marekk500cd

52

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Darku Ty to zawsze znajdziesz coś ciekawego smile  Tym razem wyjaśniłeś ciekawe  zjawisko które też widziałem . Wiele razy chciałem sfotografować intensywnie niebieskiego przelatujacego motyla a gdy usiadł był całkiem innego koloru.

53

Odp: W lesie Kęt Podlesia

By sprawdzić metodę mierzenia jodeł w weekend wybrałem się do pobliskiego lasu w Kętach Podlesiu. Natrafiłam tam na trzy dość okazałe jak na warunki Pogórza Śląskiego jodły o odpowiednio wymiarach 251, 254 i najgrubsza 285 cm obwodu mierzonego na wysokości 130 cm. Jodły zostały mierzone metrem krawieckim i sprawnie tą techniką poszło.
Minimalny wymiar pomnikowy dla jodły to 310 cm. Patrząc na warunki Beskidu Małego to można się tu spodziewać prawdziwego potwora wink

54

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Oto moje kolejne filmiki wcześniej jeszcze kręcone z Kęt Podlesia. Przedstawiają one paproć nerecznicę walijską (Dryopteris cambrensis) oraz chrząszcza biegacza skórzastego (Carabus coriaceus).

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2018-10-24 17:06:09)

55

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Nie trzeba daleko się wybierać by dostrzec piękno natury. Oto zdjęcia z dzisiaj z Kęt Podlesia smile

56

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Według rozporządzenia Ministra Środowiska z 2017 roku minimalny wymiar obwodu pnia drzewa pomnikowego na wysokości 130 cm dla jodły pospolitej wynosi 250 cm. Wczoraj wybrałem się do Kęt Podlesia by sprawdzić ile jodeł osiągnęło tam wymiar pomnikowy. Stwierdziłem aż 10 okazów - to sporo jak na warunki Pogórza Śląskiego. Oto ich wymiary w pierśnicy: 1. 262 cm, 2. 264 cm, 3. 272 cm, 4. 257 cm, 5. 289 cm, 6. 261 cm, 7. 295 cm, 8. 254 cm, 9. 270 cm, 10. 257 cm. Pomiary te robiłem na specjalnym do tego stworzonym metrze.
Od czasu kiedy to cztery lata temu robiłem pomiary niektórych z tych jodeł to one dość przytyły. M. in. ta najgrubsza przytyła o 10 cm.

57

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Pierwsze aktywne motyle dzienne w 2022 roku. Nagranie to pochodzi z 10 lutego z lasu Kęt Podlesia smile

58

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Obudziły się latolistki cytrynki, ale i ptaszki w tle słychać ! smile Wiosna tuż-tuż ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

59

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Czuć marzec w powietrzu, chociaż to jeszcze luty wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

60

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Oto dzisiejsze nagranie oznak wiosny w Kętach Podlesiu z moim komentowaniem. Dzisiejsza pogoda to była jakaś rewelacja smile

61

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Dariusz Tlałka napisał/a:

Oto dzisiejsze nagranie oznak wiosny w Kętach Podlesiu z moim komentowaniem.

Darku debiut z komentowaniem super ! big_smile Chcemy więcej takich relacji na żywo ! smile To nazywanie przez Ciebie mijanych roślin to jest TO !

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

62

Odp: W lesie Kęt Podlesia

nena napisał/a:

Darku debiut z komentowaniem super ! big_smile Chcemy więcej takich relacji na żywo ! smile To nazywanie przez Ciebie mijanych roślin to jest TO !

Do takiego nagrywania filmików zmotywował mnie pewien polski trener rozwoju osobistego mieszkający w Tajlandii i zapewne więcej będę takich nagrywał smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2022-03-15 07:49:28)

63

Odp: W lesie Kęt Podlesia

Czekamy więc ! wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/