Temat: Inne szlaki turystyczne

Wpisałem nowy temat tutaj dlatego, że nie znalazłem podobnego wątku, który by był poświęcony innym szlakom w BM.

Mnie interesuje odcinek czerwonego szlaku pomiedzy Krzeszowem a Zębrzycami przez Gałuszkową. Nie przemierzałem tej trasy jeszcze, jakoś nie po drodze. Postanowiłem to zmienić wink zrobię sobie bazę w Zębrzycach i na wiosnę ruszę z rodzinką, by rozejrzeć się po okolicy.

Moglibyście troszkę przyblizyć te rejony?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

2

Odp: Inne szlaki turystyczne

Niestety nie znam tych rejonów....

3

Odp: Inne szlaki turystyczne

Spacerowałem po tym rejonie ale szedłem z Leskowca  w strone Zembrzyc sie niezapuszczałem zaraz za Krzeszowem jest górka Żurawnica na szczycie jest krzyż drewniany taki jak na Leskowcu  na zachodnich stokach są  bardzo długie bo ciagnące sie  przez około 300m ścianki piaskowcowe bardzo ciekawe o różnorodnych kształtach i to własnie ze wzgledu na te scianki tam sie wybrałem i wracałem dzikimi sciezkami na Leskowiec

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

4

Odp: Inne szlaki turystyczne

Interesujące! W takim razie muszę poswięcić czas, by pochodzić trochę mniej utartymi szlakami. PKS-y chyba jeszcze do Krzeszowa jeżdżą smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

5

Odp: Inne szlaki turystyczne

Na nowej mapie zamieszczonej jest sporo nowych róznych szlaków, których niestety nie znam. Mam tu na uwadze szlak czarny, chyba nie znakowany przez PTTK, prowadzący z przeł kocierskiej do Nowej Wsi do ostaniego przystanku.
Jednak na poziomicy 600 następuje rozwidlenie tego szlaku zaznaczonego na czarno obok jakiejś samotnej skałki nazwanej jako "Warownia na Trakcie" i druga odnoga prowdazi do początku wsi od strony Targanic.

Zapewne tubylcy znaja te tereny bardzo dobrze, dlatego proszę o więcej informacji smile Pozdrawiam!

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

6

Odp: Inne szlaki turystyczne

Szlak czarny o którym piszesz jest szlakiem wyznakowanym przez PTTK .PTTK chciało przeprowadzic ten szlak obok wspomnianej Straznicy jednak nie uzyskano zgody na taki przebieg sam szlak nie jest zbyt atrakcyjny brak widoków,ale na letni spacer bardzo przyjemna sciezka spacerowa . Szlak został wyznakowany jako łacznik do głownego szlaku Zachodniodniobeskidzkiego im KAZIMIERZA SOSNOWSKIEGO  Jest tez jak wspominałes dziko wyznakowany szlak na Straznice ale z tego co wiem nie sa to znaki czarne tylko jakies zielone kropki w kazdym razie jak ja tam byłem to tak było . Straznica przy Trakcie tak nazywa sie wspomniana skałka ,miejsce bardzo ciekawe i tajemnicze.starsi ludzie nazywali to miejsce Na Zbójcza Jame jak głosi legenda była tu jaskinia . Z samej skałki widac znakomicie serpentyny drogi kocierskiej a jak wiemy był to trakt handlowy na Wegry przemierzały tedy karawany wozów kupieckich W legendarnej jaskini mieszlali zbójcy którzy obserwowali ze szczytu skałki trakt i widzac wozy kupieckie siadali na kon i łupili ile sie dało.Proceder ten trwał do momentu powstania drogi wzdłuz Soły przez Porabke kupcy uznali ze jest bezpieczniejsza bo wiła sie wsród zabudowan i w mniejszym stopniu przebiegała przez las ,i byli w błedzie na stokach Bujakowskiego Gronia na wzgórzu Walisko stał zamek Wołek w którym mieszkali rycerze rabusie i kupcy znow tracili towar ale to juz całkiem inna historia . Nastepną ciekawostka sa dwa nazwiska wykute na płaskiej pionowej scianie Straznicy -Zbońkowski I Adamczyk obok kazdego widnieje data 1948 r które zostały wykute niewiadomo przez kogo i w jakim celu Z samej skałki jest bardzo ładny widok w kierunku Targanic i Andrychowa

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

7

Odp: Inne szlaki turystyczne

Dzięki. smile
Tu chyba więcej legedny tongue stworzonej wokół samej skały niz rzeczywistej prawdy. Ale bardzo ciekawe. Na temat zameczku zbójnickiego na stoku Bujakowskiego Gronia sporo czytałem. Tez ciekawe smile
Niemniej ten opis bardzo zacheca do zajrzenia w ten osobliwy kąt. smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

8

Odp: Inne szlaki turystyczne

Chatka na Potrójnej,skąd najlepiej wyjść ,uwzględniając dojazd autobusem busem z Bielaka lub Żywca.?

Góroczub.

9

Odp: Inne szlaki turystyczne

W Żywcu łapiesz PKS do Kocierza Basie. Jedziesz do końca i z pętli w Basiach jakieś 45-50 minut tzw. szlakiem chatkowym oznaczonym żółtymi słoneczkami.

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

10

Odp: Inne szlaki turystyczne

darkheush napisał/a:

W Żywcu łapiesz PKS do Kocierza Basie. Jedziesz do końca i z pętli w Basiach jakieś 45-50 minut tzw. szlakiem chatkowym oznaczonym żółtymi słoneczkami.

Dzięki,a busy z   Żywca to często w soboty?Czasowo jak z Kocierza do chatki?

Ostatnio edytowany przez mirek (2010-07-30 21:33:36)

Góroczub.

11

Odp: Inne szlaki turystyczne

mirek napisał/a:

Dzięki,a busy z   Żywca to często w soboty?

Tego to nie wiem dokładnie. PKS tam jeździ z pięć razy dziennie w soboty, czy są jakieś prywatne busiki nie mam zielonego pojęcia. Wieki całe nie jechałem na chatkę od strony Żywca. Tu już musiałbyś zapytać kogoś z tamtych rejonów. Proponuję Piotrka z forum beskidzkiego, w końcu mieszka w Żywcu. Kiedyś prosiłem o info na linii Żywiec-Koszarawa i dostałem dość przejrzyste i szczegółowe. Napisz mu na PW wink

Czasowo jak z Kocierza do chatki?

Już pisałem - szlakiem chatkowym 45-50 min. Dobrze oznakowany, jedno dość mocne podejście, reszta lajtowa wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

12

Odp: Inne szlaki turystyczne

Witam smile
Ja w dniu wczorajszym przeszedłem trase od Przełęczy Kocierskiej aż do Ponikwi smile
Ilość osób spotkanych na szlaku 0 (zero:>)
Cały czas grzmiało i lało ,podchodząc już na Leskowiec szedłem w chmurze.
Dla "normalnego" człowieka takie warunki wydawać by się mogły straszne ale ja to zwyczajnie lubię!
Po drodze zobaczyłem śliczną Salamandrę ! smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

13

Odp: Inne szlaki turystyczne

Góry trzeba lubić w każdych warunkach,  nawet jak leje wink Pytanie czy chce się moknąć wink

14

Odp: Inne szlaki turystyczne

Będąc ostatnio w rejonie Magórki napotkałem pomarańczowy lub jasno brązowy szlak, namalowany jako kwadrat podzielony przekątnie na pół zczarnym.
Dlatego mam pytanie w jakim celu ten szlak został wyzankowany? Byc może, by udostępnić dojście do jaskini, której szukałem i nie znalazłem sad

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

15

Odp: Inne szlaki turystyczne

Witajcie,

Wybieram się w styczniu w Beskid Mały. Nigdy tam jeszcze nie byłem, więc cały teren jest dla mnie zupełnie nowy. Trochę próbuję dowiedzieć się z netu ale nawet na tej stronie informacje o szlakach są oddzielone od informacji o najciekawszych miejscach, skałkach, kapliczkach, legendach...

Planuję chodzić na niedługie wędrówki z 10-letnią córką. Pogoda może być oczywiście różna.
Czy moglibyście polecić mi jakiś ciekawy szlak z ciekawymi miejscami (najlepiej w okolicy Andychowa ale niekoniecznie)?

A który ze szlaków BM uważacie za najpiękniejszy, najbardziej urokliwy lub najciekawszy widokowo lub ze względu na formacje skalne lub inne ciekawostki?

A może dałoby się zdobyć któryś ze szczytów pobliżu Przełęczy Kocierskiej, z jakimś ładnym widoczkiem na okolicę? Jest możliwość zrobienia w okolicach Przełęczy Kocierskiej ok. 2,5-3 godzinnej pętli, zaczynając wędrówkę właśnie od Przełęczy Kocierskiej i tamże ją kończąc? Lub jeśli nie da się zrobić tej pętli, to pokonać szlak np: 1-1,5 godz. w jedna stronę i żeby mniej więcej tyle samo wracać?

Zostawiam do siebie namiar: krzyzewski.m@gmail.pl
Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki. Każda będzie dla nas bardzo cenna :)

Pozdrawiam,
Marco

16

Odp: Inne szlaki turystyczne

kris_61 napisał/a:

Będąc ostatnio w rejonie Magórki napotkałem pomarańczowy lub jasno brązowy szlak, namalowany jako kwadrat podzielony przekątnie na pół zczarnym.
Dlatego mam pytanie w jakim celu ten szlak został wyzankowany? Byc może, by udostępnić dojście do jaskini, której szukałem i nie znalazłem sad

Takie szlaki - to szlaki spacerowe. Znak podstawowy, kwadrat o boku 100 mm, jest podzielony na dwa trójkąty, z których prawy górny jest biały, a lewy dolny w kolorze ścieżki spacerowej
Rzeczywiście jest wyznaczona taka ścieżka o której wspominasz. Idzie ona od schroniska w stronę Smoczej Jamy wraz z niebieskim szlakiem po czym skręca w przełęczy w lewo w dół aż do trawersu po czym zawraca w kierunku schroniska

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

17

Odp: Inne szlaki turystyczne

.                                                                                                                                                                                                   
Witaj Marco Tak jak piszesz zapetlenie trasy z Przełeczy Kocierskiej bez znajomosci terenu bedzie dosc trudne ,istnieja takie szlaki ale wymaga to ok 4-5 do 6 godz marszu i to latem a zima o wiele wiecej ,mimo ze w nazwie jest Beskid Mały to zimy potrawia byc tu duze zdazało sie ze mnie doskonale znajacemu teren i doswiadczonemu łazikowi trasy które pokonywałem latem w 30 d0 40 min zajmowały zima od 3 do 4 godz . A piszesz ze bedziesz z 10 cio letnia córka trudno wiec doradzac jakieś trasy wszystko zalezy od warunków .Beskid Mały nie jest zbyt mocno uczeszczany i wiekszosc szlaków łacznikowych nie jest zima przetarta  Przez przełecz Kocierska przebiega czerwony szlak na wschód  biegnie w kierunku Potrójnej i na Leskowiec na zachód w kierunku Zaru jest to główny szlak przebiega szczytami nie ma na nim ostrych podejsc i jest dosc popularny zazwyczaj  przetarty Proponuje trase tam i z powrotem w kierunku Potrójnej w jedna strone ok 2 godz na Potrójnej wspaniałe widoki prywatne małe przytulne schronisko niedaleko Ckatka studencka w jej poblizu jedna z bardziej znanych skałek Zbójeckie Okno radze zaopatrzyc sie w dobra mape i przewodnik aby nie omijac ciekawych miejsc reszta to pogoda warunki na szlakach  zycze powodzenia

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2010-12-04 16:35:53)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

18

Odp: Inne szlaki turystyczne

Ferdynans, dzięki za info.

Piszesz, że w pobliżu jest Zbójnickie Oko. Co oznacza dla Ciebie "w pobliżu" ? :)
O jakich ciekawych miejscach piszesz, że się znajdują na trasie tego szlaku?
Gdzie mogę znaleźć więcej informacji o tym odcinku?
Czy w/g Ciebie istnieje taka możliwość, żeby ruszyć z Kocierskiej na Potrójną i aby z tamtąd (albo gdziś po drodze), po tej ok. 2-godz. wędrówce, mogła nas pobrać żona samochodem (bez napędu 4x4 :) ?
A może cikawsze okilice byłyby w okolicy Rzyków, lub gdzieś nieopodal?

Napisz proszę, który ze szlaków Beskidu Małego jest najbardziej wart pokonania, który z nich jest najpiękniejszy? Każde góry mają swoje absolutnie najbardziej wyjątkowe miejsca więc na pewno i w BM takie szlaki lub miejsca są. Piszę o czymś takim jak np. w Pieninach Wąwóz Homole, którym się nie przespacerować będąc w tamtych okolicach byłoby grzechem... :)
Marco

ferdynans napisał/a:

.                                                                                                                                                                                                   
{...} Przez przełecz Kocierska przebiega czerwony szlak na wschód  biegnie w kierunku Potrójnej {...} jest to główny szlak przebiega szczytami nie ma na nim ostrych podejsc i jest dosc popularny zazwyczaj  przetarty Proponuje trase tam i z powrotem w kierunku Potrójnej w jedna strone ok 2 godz na Potrójnej wspaniałe widoki prywatne małe przytulne schronisko niedaleko Ckatka studencka w jej poblizu jedna z bardziej znanych skałek Zbójeckie Okno radze zaopatrzyc sie w dobra mape i przewodnik aby nie omijac ciekawych miejsc {...}

19

Odp: Inne szlaki turystyczne

schodzisz z Potrójnej na Przeł Zakocierską (czerwony z żółtym w kierunku Łamanej Skału) i jeszcze ok. 5 minut samotnie już żółtym szlakiem w stronę chatki studenckiej Znajdziesz na pewno, bo szlak przechodzi przez Zbójecie Okno a ponadto możesz jeszcze po drodze zobaczyć Strażnicę przy Trakcie Jest to czarny szlak w początkowej fazie z Przeł Kociersiej do Nowej Wsi a potem trzeb odbić w prawo na skałę Są tam innego rodzaju znaki więc powinieneś trafić Masz jeszcze skałkę pod Kiczerą ale jak chcesz te miejsca zobaczyć to musisz mieć raczej dobrą kondycję bo śniegu trochę jest w wyższych partiach

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

20

Odp: Inne szlaki turystyczne

Marko Beskid Mały posiada sporo ciekawych miejsc no nie sa to Pieniny ale jest sporo do obejrzenia niestety wiekszosc tzw atrakcji jest nieoznaczona do tych atrakcji miedzy innymi należy Grota Komonieckiego jest to grota typu erozyjnego  to najwieksza grota tego typu w całych Karpatach Jedna z najwiekszych jej zalet jest to ze wchodzi sie do niej jak do garazu nie trzeba zadnych lin latarek ani kombinezonów dodatkowo zimą strumien przelewajacy sie przez jej okap tworzy fantazyjne lodospsdy i tak jak pisze nie ma do niej oznakowan jak do niej dojsc poszperaj po naszym forum sa opisy . Co do zbójeckiego okna Baca cos ci juz napisał a gdy bedziesz na Potrójnej to zapytaj w schronisku napewno pokieruja . Nadmieniłes ze zona moze przyjechac po ciebie w inne miejsce to troszke zmienia postac rzeczy szlaków jednokierunkowych znajdzie sie wiecej Mozna np podjechac do Rzyk Praciaków i z osrodka CzarnyGroń udac sie na Przełecz Kocierską lub odwrotnie . Mozna isc zielonym szlakiem na Złotą Górke jest tam kapliczka Matki Boskiej Śnieznej i zejśc do Targanic ,mozna na Potrójną z Potrójnej na Jawornice tam Krzyz poswiecony tragicznie zmarłym narciarzą na Babiej Górze w 1935r i zejsc do Targanic gdzie musiała by przyjechac Małzonka Przy dobrych warunkach mozna by pokusic sie przejsc z Leskowca na Przełecz Kocierska podjechac samochodem do Rzyk i do schroniska pod Leskowcem ok 1h tam Kaplica poświecona Ludziom Gór potem szczyt Leskowca piekny widokna  Babia Polica Pilsko przy dobrej widocznosci Tatry puzniej na Potrójna ok 2,5h drugie schronisko i puzniej jeszcze ok2h na Przełecz Kocierska nie znam waszych mozliwosci musicie dobrze mierzyc siły na zamiary,przy duzej ilosci sniegu jest ciezko

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

21

Odp: Inne szlaki turystyczne

Marko dzisiaj byłem na Leskowcu Powiem ci że tam gdzie dużo ludzi ścieżki są wydeptane bardzo dobrze ale w stronę Łamanej Skały już było słabiej Dzisiaj jeszcze wieje trochę także na pewno w niektórych miejscach będą ścieżki zawiane Tak też miałem jak szedłem potem na Gancarz.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

22

Odp: Inne szlaki turystyczne

Marco napisał/a:

[...]
Wybieram się w styczniu w Beskid Mały. Nigdy tam jeszcze nie byłem, więc cały teren jest dla mnie zupełnie nowy. [...]
Planuję chodzić na niedługie wędrówki z 10-letnią córką.[...]

A ja zaproponowałabym Ci Marco, skoro piszesz, że jeszcze nie byłeś nigdy w BM-ie i chcesz wędrować z 10 letnią córeczką, na dodatek w zimie, na dobry początek jednak wyjście szlakiem czarnym z Rzyk Jagódek na Groń Jana Pawła II (szlak trudniejszy aczkolwiek z ciekawszymi widokami) lub łagodniejszym serduszkowym tzw. pielgrzymkowym . Na Groniu zobaczyć co trzeba i przejść spacerkiem na pobliski Leskowiec i tam się porozkoszować panoramą smile. Samochód można zostawić na parkingu w Rzykach Mydlarzach, przy słynnej Kuźni i z powrotem do niego po wycieczce wrócić. Na Groniu jest schronisko, które z pewnością wędrując z dzieckiem będzie potrzebne, zwłaszcza w zimie. Trasa w zimie myślę na ok. 1h, a z wyjściem na Leskowiec góra 1,5 h.


Bardzo fajną trasą dla Ciebie i dziecka byłaby również trasa z Rzyk Praciaków Pętli (jeden przystanek powyżej Ośrodka „Czarny Groń” ), tam zostawić samochód i udać się żółtym szlakiem pod wyciąg narciarski „Pracica”. Tu można na skróty (bezszlakowo) wspiąć się wzdłuż wyciągu w górę dochodząc do szlaków żółtego i czerwonego (razem). Przy górnej stacji wyciągu zobaczysz tablice informujące o granicy Rezerwatu „Madohora”. Kierujesz się w tym miejscu w prawo (w kierunku Potrójnej) mijając po drodze Przełęcz Na Przykrej. Na Przełęczy odbijasz na szlak żółty odwiedzasz Lucjana w Chatce „Pod Potrójną” big_smile, następnie idziesz z chatki dalej żółtym (żółte słoneczko), którym podchodzisz pod wychodnię skalną  „Zbójeckie Okno”  i dalej żółtym (już normalnym wink idziesz w stronę Przełęczy Beskid , gdzie ponownie spotkają się dwa szlaki : żółty i czerwony. Żółtym dotrzesz aż na sam szczyt Potrójnej. Żółtemu szlakowi cały czas niemal równolegle towarzyszy czerwony . Jednak decydując się na początku (tj. przy górnej stacji wyciągu) na szlak czerwony,  mijasz po drodze zarówno chatkę jak i ciekawą skałkę . Wrócić z powrotem do samochodu z Potrójnej możesz już np. szlakiem czerwonym. Tak czy owak trzeba zabrać ze sobą mapę.

Obie trasy myślę, jak na początek, nie są zbyt trudne, zwłaszcza, że chcesz zacząć wędrować zimą . Mam tu na myśli głównie córeczkę smile. Wiele ciekawych skałek w BM-ie znajduje się w trudno dostępnych miejscach i wymaga nieraz dokładnej znajomości tych miejsc a nieraz i odpowiednich warunków pogodowych. Dlatego chyba lepiej z tego właśnie względu odłożyć dłuższe i trudniejsze wycieczki na pozostałe pory roku.

Poza tym Marco, zawsze możesz do nas dołaczyć i wspólnie z nami wędrować i odkrywać Beskid Mały – zapraszamy smile.

Niemniej jednak życzę Ci udanych wycieczek po BM-ie i nie tylko , mnóstwa wrażeń i bajkowych widoków smile. Pięknie, że wciągasz w wędrowanie swoją pociechę ! smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

23

Odp: Inne szlaki turystyczne

Nie chcę zakładać nowego tematu więc podepnę się pod ten.
Mianowicie, chodzi mi o taką rzecz: na jeden z map znalezionych w necie widnieje zaznaczony czarny szlak z Potrójną z Rzyk Praciaków spod Ośr.Wypoczynkowego Czarny Groń. Czy ten szlak rzeczywiście istnieje? Na innych mapach takiego szlaku nie mam zaznaczonego... Podobnie rzecz ma się z żółtym szlakiem z przystanku Rzyki Praciaki na Łamaną Skałę

Ostatnio edytowany przez Rafal (2011-06-14 14:27:01)

"Przyroda (...) to nieustający cud. Otwórz oczy, spójrz!"

24

Odp: Inne szlaki turystyczne

Istnieją smile

25

Odp: Inne szlaki turystyczne

Istnieją smile
Tylko nie wiem czy czarny szlak z osrodka "Czarny Gron" jest w pierwszej "fazie" czytelny.
Była powódź, i regulacja potoku, dlatego muszę się tam dostać i ocenić sytuacje.
Ale jak będziemy trzymać się potoku to na ślad szlaku trafimy big_smile smile
Zółtym ostatnio z Anuli schodziłem i jest czytelny smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.